Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bakalım beğenecekmisiniz?

crepuscolo

Öne çıkan mesajlar

Bilirim Ki

Yalnızlık mı ömür boyu
Yoksa tercih sebebi mi?
Belki de bir zorlama
Bilirim ki sensizlik
Yalnızlık ama

Mutsuzluk mu ömür boyu
Yoksa isteğe bağlı
Bir olay mı?
Belki de dış dünyada cevabı
Bilirim ki sensizlik
Mutsuzluk ömür boyu

Hastalık mı süründüren
Yoksa aşk mı
Belki ikisi de
Belki de hiç biri
Bilirim ki sensizlik
Süründüren geceler boyu

Hayat mı uzun
Yoksa sıkılganlıktan dolayı mı?
Yoksa sevgisizlikten mi?
Seninle hayat hep kısa
Dakikalar yetişilemez
Saniyeler farkına varılmaz

Sensiz de bir şeyler oluyor
Yalnızlık mutsuzluk hastalık
Bilirim ki seninle bunların
Tersi oluyor...[hline]icq 41556020
Sosyal ağlarda paylaş

sana tavsiye içinden gelenleri yaz önce.. not al bir kenara.. şundan şundan şundan bahsetmek istiyorum de. ondan sonra biraz yoğunlaş. icq falan varsa kapat.. bir anda aklından gelenleri seri bir şekilde kağıda dök. serbest nazim yaziyorsun kitalara ayirmak zorunda değilsin. birleşik te yazabilirsin. sonra kağıda döktükten sonra uyak yapacaksan uyaklara bak ya da doğru kelimeleri seçerek ahengi yakalamaya çalış...[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına bende karşıyım

Her şey forum için! Her şey forum için!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Estel_Anorien, 05 November 2003 23:55 tarihinde demiş ki:
sana tavsiye içinden gelenleri yaz önce.. not al bir kenara.. şundan şundan şundan bahsetmek istiyorum de. ondan sonra biraz yoğunlaş. icq falan varsa kapat.. bir anda aklından gelenleri seri bir şekilde kağıda dök. serbest nazim yaziyorsun kitalara ayirmak zorunda değilsin. birleşik te yazabilirsin. sonra kağıda döktükten sonra uyak yapacaksan uyaklara bak ya da doğru kelimeleri seçerek ahengi yakalamaya çalış...[hline]Ben eskiden, evimin hemen arkasındaki top oynadığım boş araziyi geri istiyorum. Yıkın üstüne yapılan evleri
Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına bende karşıyım

Her şey forum için! Her şey forum için!

teşekkürler bu yöntemi deniyecem. ben genelde işte ne hissediyorsam onu bir anda yazıyorum. daha sonra dönüp incelemek yada yalnışlarımı düzeltmiyorum. tabi bu yüzden de anlatım bozukluğu falan oluyor haklısın...[hline]...bekliyorum kaderin elini sıkmak için.
Kararmayı bekleyen aLaCaKaRaNLıK gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

bu şiirin üzerinde çalışırsan çok güzel olacağına eminim.

evet nasıl yazarsan yaz (ister anlatmak istediğin neyse onu anlatabilecek sözcükleri not alarak, ister bir çırpıda içinden gelenleri kağıda dökerek) yazdığını kesinlikle incele, üzerinde düzeltmeler yap, çalış. hem anlam bozukluklarını gidermek hem okunurken daha etkileyici olmasını sağlamak için. belki en son hali ilkinden çok farklı bir biçimde çıkacak karşına, ama gereksiz cümleler kurduğunu, okuduğun şiirlerden kopyalar yapmış olduğunu, farklı cümlelerle anlam olarak tekrarlar yaptığını fark etmeni sağlayacak şiir üzerindeki çalışmaların. =]

örneğin bu şiir için yapmış olduğun bir çok yanlış var.

...Hastalık mı süründüren
Yoksa aşk mı...

dizelerinin haricinde bu kalıbı doğru olarak başka hiçbir yerde kullanmamışsın.

...Bilirim ki sensizlik
Süründüren geceler boyu...

şimdi bunu düz cümle yapalım:
"bilirim ki sensizlik geceler boyu süründüren... ee cümle asılı kalıyor. hastalık mı, aşk mı, her ikisi mi, hiçbiri mi. yani "bilirim ki" sözü zaten yukarıda sormuş olduğun soruları yanıtlamıyor.

...Seninle hayat hep kısa
Dakikalar yetişilemez
Saniyeler farkına varılmaz...

şimdi burada "dakikalar yetişilemez"de eğer vurlamak istediğin o kişiyle olan dakikalar ise, "dakikalar" kelimesini -e,-a haline sokmaman normal, ancak yetişilemez yerine yetişilmez deseydin vurgunun dakikalara yoğunlaşmasını sağlardın ve ardından gelen cümle de doğru olurdu. çünkü her durumda senin yazmış olduğun bu dizenin sonrasında "saniyelerin farkına varılamaz" denmesi gerekir. ancak bir üstte "dakikalar yetişilmez" deseydin "saniyeler farkına varılmaz" doğru olurdu.

bir de son olarak şunu söyleyeyim, örneğin ben şiir yazarken bir ana konu ve kelime üzerinden gitmeyi severim. ve o anda hissettiklerimi yazmaya başlarım. bu yüzden düzeltmeleri şiir bittikten sonra yaparım. ben ne kadar beğensem de bazıları beğenmeyebilir şiirimi ya da anlamayabilir. çünkü şiiri bizim yazdığımızı bu yüzden anlayabildiğimizi, ama başkası onu okurken kendisi yazmadığı için bazen anlayamayacağını unutuyoruz. aslında sorun her zaman başkasını anlamaması değil bizim anlatamamamız da olabilir =]. bu yüzden de şiir bittikten sonra üzerinde çalışılmalı.

şiir yazmaya devam et =]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...