Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mutlak değerin türevi ?

Selocan

Öne çıkan mesajlar

Derivative i demek dimi turev, yani slope larinin degerlerini veren function.
x in turevi 1 dir
Eger mantikla bakarsak |x| v harfi seklinde bi graphtir
bu yuzden slope u 0 a kadar soldan gelirken -1 saga giderken 1 dir
yani anla burdan :)
Continuous function olmuyo o ayri mesele :)[hline]Var var var.
-A Khajiiti Saying
Sosyal ağlarda paylaş

ya V şeklinde onu anladım da hatta türevini de biliyorum 1 ve -1 olarak değişiyo x e göre
ama soruda f(x)= |x|sinx şeklinde vermiş
f'(x) i formul şeklinde bulamaz mıyız ?
ha soruda bu fonksiyonun x=0 da differentiable olup olmadığını soruyo ve f'(0) ı istiyo
soruyu yaptım kafamda zaten ama işlem olarak nasıl yazacağımı bulamadım[hline]If only I could breathe to see the sun of May...
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
bişi yok be daha başı bu :p
x in türevini al sonra x e böl
ordan cıkan sonucu da x in mutlak degeri ile çarp yane - se cıkar dısarı + olsun + sa direk cıkar falan
başka raconu varsa onlarıda uygula servise hazır hale gelir[hline]Grandmaster Hamburger
Kafes kuşlar içindir aslanlar kafeste dur(a)mazlar
Sosyal ağlarda paylaş

yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar sağolun ama sanırım istediğim şeyi anlatamadım ya da anlattım siz de yanıtladınız anlattınız ama ben anlamadım
neyse soruyu boş bırakıyorum
babacum kolay olsa da başına gelmesin[hline]If only I could breathe to see the sun of May...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DynamicK, 02 November 2003 13:10 tarihinde demiş ki:
bişi yok be daha başı bu :p
x in türevini al sonra x e böl
ordan cıkan sonucu da x in mutlak degeri ile çarp yane - se cıkar dısarı + olsun + sa direk cıkar falan
başka raconu varsa onlarıda uygula servise hazır hale gelir[hline]Grandmaster Hamburger
Kafes kuşlar içindir aslanlar kafeste dur(a)mazlar

en azından bunları yazablirim :P[hline]If only I could breathe to see the sun of May...
Sosyal ağlarda paylaş

ahah volfied, valla çok güzel anlatmissin ingilizce olaraktan. :)
da millet bir sey anlamadi herhalde.
bu arada volfi, sen bunlarin türkçe'lerini ögrenebilecegim bir yer biliyor musun?
öle kitaptan kasmak istemiyorum sadece function fonksiyon gibi direk çeviren[hline]Nukem_Verite, 07 September 2003 21:38 tarihinde demiş ki: (bana)
hayatında basket izlememiş adamlarla tartıştığım şeye bak ya[/b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fizban, 03 November 2003 21:11 tarihinde demiş ki:
peki |x| 0 da türevlenemeyeceğinden x is differentiable on R diyemez miyim ? diyemem heralde. ehem patladım

biri bana f(x)=x*|x| in ikinci türevinin hangi aralıklarda tanımlı olduğunu şaapabilir mi bi zahmet kaçla kalacağımı göriyim :)[hline]kendimi kendimden çıkarsam sıfır kalmaz.

Hayır diyemezsin :-P

f(x)=x*lxl'in parabole benzemesi lazım sadece sol tarafı yukarıda degil asagı dogru, ve grafikte acayiplikler olmaması gerek... O zaman birinci dereceden R uzerinden turevlenebilir. Product rule ile ugrasırsan turevinin f'(x)=2*lxl oldugunu gorursun. Birinci dereceden turev mutlak degerli oldugu icin bir daha turevini almak istersen 0'ınkini alamazsın. Ondan dolayı, 0 dısındaki butun R sayılar icin ikinci dereceden turevlenebilir. Hehe, calculus kitapları gibi konusmaya basladım, bulasıcı galiba :-P

Product rule nedir diye merak eden arkadaslara:

f(x)= g(x)*h(x) ise,
f'(x)= g'(x)*h(x)+h'(x)*g(x)[hline]Uuma ma' ten' rashwe, ta tuluva a' lle

Don't look for trouble, it'll come to you

[Bu mesaj Saendul tarafından 03 November 2003 21:33 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsi dogru da f''(x)=2 olmaz ki :)

f'(x)=2*x^2/lxl bulmussun, 2*lxl ile aynı sey. 2lxl 'in bir daha turevini alırsan f''(x)=2*lxl/x olarak bulursun f''(x)=2 degil. Senin birinci dereceden turevi'ini ancak divison rule ile turevleyebilirsin ama division rule icin kasmaya degmez, sahsen cok karmasık oldugu icin nefret ediyorum kendisinden. Tabii sen ugrasmak istiyorsan o zaman baska :) Yuzup yuzup kuyruguna gelmissin, bayagı bir sey biliyorsun ufak detaylar sadece...

Sıfır'da ikinci dereceden turev tanımsız oldugu icin sıfır inflection point'tir.[hline]Uuma ma' ten' rashwe, ta tuluva a' lle

Don't look for trouble, it'll come to you

[Bu mesaj Saendul tarafından 03 November 2003 22:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

butun sorulara aciklik getirelim

1) f(x) = |x|sin(x)

f'(x) = sign(x)(cos(x) + sin(x))

differentiable on R-{0}

2) f(x) = x|x|

f'(x) = |x| + x |x|/x = 2|x|

differentiable on R

f''(x) = 2sign(x)

differentiable on R-{0}

bi fonksiyonun bi noktada turevli olmasi icin o noktaya sagdan ve de soldan yaklasan limitlerin degerlerinin ayni olmasi gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...