Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kıbrıs'da okuyan varmı ? yada tavsiye eden ?

Malkor

Öne çıkan mesajlar

Ben düşük puan aldığım için suan türkiye sınırlarında çok az sayıda özel üniversiteye gire biliyorum

ancak kıbrısa gidersem sanırım istediğim bölüme yani
elektrik mühendisliğine girebileceğim

eğer orda okuyan yada bir bilgisi olan varsa

msg ını esirgemesin

Teşekkürler[hline]Wake Me Up Before you GO-GO / WHAM!

Sosyal ağlarda paylaş

Kanda cok pahalı yaw

Fransaya gitcektim Başvuruyu kaçırdım (üşendim)

Seneye basvururum neyse bu sene kıbrısa gitcem

Yatay geçiş yaparım heralde ortalamayı tutturup

Cevaplarınız için saolun

Daha yorum bekliyorum

Saygılar[hline]Wake Me Up Before you GO-GO / WHAM!

Sosyal ağlarda paylaş

Kıbrıs enteresan bir yer.

Bir kere oradaki çoğu öğrencinin durumundan mutlu olmadığını biliyorum. Hem oradaki sosyal ortamdan hem de ekonomik ortamdan dolayı.

Birçok Kıbrıslı deyim yerinde ise nefret ediyor Türkiye'den gelen öğrencilerden. Bir grup da emilecek gibi bakıyor ne yazık ki. Yani öyle pek Türkün Türkten başka dostu yoktur teranesi geçerli değil. Dostça bir ortam bekleme çoğu yerde.

Sosyal hayat da sakat. Sonuçta 300 bin nüfuslu bir adadasın. Bir de ada sendromu denen şey var tabi. Bekledigini bulamazsan üzülürsün.

Okullarda -bir bölümünde- çok kaliteli hocalar var. Ama tek hoca ile olmuyor eğitim kalitesi biliyorsun.

Okullar da çok çeşitli. Benim bildigim en iyisi Dogu Akdeniz. Birçok fason okul var ama onlara kanma bence.

Son olarak da çok pahalı. Yani sırf okul masrafı ile bitmiyor. Kitaplar, extralar, ev, yemek, vs.vs.

Ama gidersen benim yerime bir Salamis'deki plajda gece yarısı ,ay ışığında nefis denize girersin artık. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Güverte'de Okumaktayım.Okulun imkanları buradaki çoğu okuldan daha güzel.(Olimpik tek yüzme sahası burada,halı sahalar,fitness center falan var)
Okul aslında yeniden yapılandırılıyor.Su sıralar bircok bolumun insaatı devam ediyor.Egitime gelince hocalar odtu'den falan geliyor.Ambleminden anlayacagın kadarı ile Odtü ile vakıf olarak bir bag var.Mühendislikteki dersleri bilmem ama bizimki bayaa eglenceli geciyor.[hline]<<<>>>

Sosyal ağlarda paylaş

Mühendislikte kolay ders yok ben 3 haftadır neler çekiyorum ya =(

Başka bi özel üniversitedeyim elektronik müh. bölümü.

Bizimde hocalar İTÜ den geliyorlar fakat bu aslında öğrenci için iyi fakat ders geçme açısından zor oluyor idealist hocaların dersleri çok zor geçiyor.
Beklentileri fazla olduğundan ve hayatları başarılı olduğundan bizide öyle görüyolar sanırım ama biz özel ünide okuyorz.

Şöyle söleyim lisede matematiğin fiziğin iyi deilse mühendisliğe pek girme derim Ha çalışıcam geçicem diyosan başka.
Aslında şu an için dersler zor değil birazda dolduruşa gelmişliğin verdiği bi önyargı war dersler zordur gibisinden.
Şu an için iyi gidiyo ama ileride nasıl olur bilemem..

3 haftalık mühendisliköğrencisi olarak görüşüm bu lisede iyi deilsen ünive müh. e girmek içn 13146548654 kere düşün!![hline] V ò d à n | ICQ : # 651567
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DISintegrated, 18 July 2003 21:28 tarihinde demiş ki:
Kıbrıs enteresan bir yer.

Bir kere oradaki çoğu öğrencinin durumundan mutlu olmadığını biliyorum. Hem oradaki sosyal ortamdan hem de ekonomik ortamdan dolayı.

Birçok Kıbrıslı deyim yerinde ise nefret ediyor Türkiye'den gelen öğrencilerden. Bir grup da emilecek gibi bakıyor ne yazık ki. Yani öyle pek Türkün Türkten başka dostu yoktur teranesi geçerli değil. Dostça bir ortam bekleme çoğu yerde.

Sosyal hayat da sakat. Sonuçta 300 bin nüfuslu bir adadasın. Bir de ada sendromu denen şey var tabi. Bekledigini bulamazsan üzülürsün.

Okullarda -bir bölümünde- çok kaliteli hocalar var. Ama tek hoca ile olmuyor eğitim kalitesi biliyorsun.

Okullar da çok çeşitli. Benim bildigim en iyisi Dogu Akdeniz. Birçok fason okul var ama onlara kanma bence.

Son olarak da çok pahalı. Yani sırf okul masrafı ile bitmiyor. Kitaplar, extralar, ev, yemek, vs.vs.

Ama gidersen benim yerime bir Salamis'deki plajda gece yarısı ,ay ışığında nefis denize girersin artık. :)

DISintegrated haklısın bence kıbrıslılar bizden nefret ediyor ama adamlar bayaa tırsıyo da gecen bi olay oldu salagın teki AB'ye rumlarla girelim gosterisi yaparken bizim bayraga tas attı adamı yakaladık bindirdik arabaya gittik bos alana dovduk bıraktık kimse yakalayamadı.Cunku polis denen birsey yok ve bizi sikayet ederse basına daha buyuk seyler gelecegini biliyor.

Yeme icme pahalı ancak Girne'de bayaa ucuz yerlerde var.(Ben askeri yurtta kaldıgımdan yeme icme beni kasmıyo gerci de)

Girne Amerikan Üniversitesi gibi okullarda üniversite ortamı yok tam ticarethane.Adamlar bursunu dusurmek icin her turlu pisligi yapıyor.Bide adamların kampüsü bile yok 3 binadan ibaret bi okuldur.Broşürlerine kanmayınız :)

Ama Bizim Yakın Doğu,Doğu Akdeniz ve Lefke Avrupa gibi vakıf üniversitelerinde bu tür olaylar olmuyor.Çünkü dolaylı da olsa devlet tarafından ve vakıf heyeti tarafından denetleniyor.

Kitap gibi olaylar (ingilizce olanlar)okuldan alınınca 2-3 katına cıkıyor bizde Tr'den kargo ile getittiriyoruz.Ama türkce kitap fiyatları bizim yakın doğu da normal.

Burada fuhus yasası vb. de olmadıgı icin her yerde night club ve strip barlar kaynıyor.

Kumar olayına gelince bulasmadım su ana kadar bulasmam da cunku kazanamayacagını %100 bile bile kendini riske atmana hiic gerek yok.
Zaman gecirmek icin bi kız arkadas ayarlarsın onla dolas dur :)Yoksa ada zaten kucuk max. 1 ayda her yerini dolasabiliyon.Sonra sıkıntı oluyo.

Burada elektronik cihazlar 4-5 kat pahalı Tr'ye göre Discman cep tel digital fotograf makinası alacaksan al oyle gel.

Bir tek araba (2.el olanlar bizim TR ehliyetinde sorun cıkıyor gerci) ucuz.Bi de Nike,Puma,Adidas gibi markalar ucuz.

Bi de yurtta kalmak istemezsen o zaman batarsın ev kiraları sterlin olarak veriliyor.Ogrenci isen 2 katı.Yurtta kalmak en ideali.
Babası subay yada astsubay olanlar icin sorun yok benim gibi askeri yurtta kalırlar.Hem G.Magosa'da hemde Girne'de askeri yurt var.
Okul yurdunda kalmak istemezsen Girne'de (KKTC'nin en guzel yeridir) Yakın Doğu'nun anlasmalı oldugu oteller var senelik 800$ civarında (cok fazla sayılmaz aylık olarak)[hline]<<<>>>

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...