Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

en güzel kızı görmek istiyorsan....

synorin

Öne çıkan mesajlar

ben hiç bi zaman tek bi fotoğrafa bakıp en güzelmiş demem zaten fotoğrafa güzelmiş derim sadece d:

ayrıca burda şirket anlaşmalarından değil de insan ilişkilerinden bahsediyorsak zaten bazı şeyler önceden sözleşmelerle ya da bir çeşit yasa ile belirlenmez, sağduyu denen şey vardır. Misal ki sen yoldan geçen bir adama bir yön sorduğunda adam bilerek seni yanlış bir yöne yönlendirse "ama adam sana doğru yol göstereceğine dair bir söz vermedi ki, seni kandırmış sayılmaz" demek garip kaçar bence d:

Kaldı ki ayrıca bir insan sokakta gezdiği zaman o anki görüntüsü karşısındaki insanlara görünümü yani kendini belirleyen ve diğerlerinden ayıran bir özellik olarak sunar. Kaldı ki görüntü denen şeyin insanlar üzerinde yarattığı izlenim ve etkinin önemi de tartışılmazdır. Kendini tanıtma aracı olarak sunduğun bir şey aslında seni tanıtmaktan çok uzaksa (senin %100 doğal haline göre daha farklıysa demiyorum, çok uzaksa diyorum) bu kandırmaktır. Çünkü karşındaki insanın sen fikrini o görüntüden edindiği izlenimlerle beraber oluşturacağını tahmin etmek zor değil.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 02:45 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

sağduyu dediğin şey cok öznel bi durum ama, common sense dediğimiz şey pek common değildirya hanı bir cok durumda buda öle birşey.

nasıl ilişkilerde şirket anlaşmaları gibi imza atmıyoruz, hayat görüşümüzüde doğarken aynı şirketle imzalamıyoruz.

Kardırmak ise iki taraflı bir eylem , yalan var işin içinde iki kişi arasında bir doğru belirlenmemişken daha nasıl yalan olsunki ortada, yanı karşındaki sana ben makyajsızda böleyim dememişki senı kandırmış olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl ilişkilerde şirket anlaşmaları gibi imza atmıyoruz, hayat görüşümüzüde doğarken aynı şirketle imzalamıyoruz.

Kardırmak ise iki taraflı bir eylem , yalan var işin içinde iki kişi arasında bir doğru belirlenmemişken daha nasıl yalan olsunki ortada, yanı karşındaki sana ben makyajsızda böleyim dememişki senı kandırmış olsun.

Sağduyu öznel bir durum olabilir ama antikçağdan beri toplumların var olması insanları bazı ortak sağduyular üzerinde anlaşmaya varabileceğinide göstermiş olur yeterince bence.

Yarattığın bu bakış açısının sosyal ilişkilere uygulanamayacağının farkındasındır herhalde. Senin söylediğin de tek bir kişinin bakış açısından benmerkezci bir yaklaşım "ben kimseye makyajsız böyle göründüğümün sözünü vermedim" derken "ben karşımdaki insanı her an nasıl görüyorsam, makyajsız/normal (makyaj çok sığı kaçmaya başladı artık konu için) halinin de az çok kendi haline benzemesini isterim" diyen insana ne oldu o zaman? Senin dediğin durumda kendisini saklayan kişi tüm söz söyleme hakkını karşındakine teslim etmiş oluyor çünkü eğer o kişi bu konuda kendini aldatılmış hissederse diyebileceği hiç bir şey yok, karşısındakinin ne düşünebileceğini dikkate almadığı için.

Kaldı ki senin söylediğin bu şey sosyal ilişkilere neden uygulanamaz konusuna diğer bir bakış açısı da "sen bana 20 milyonunu verdin bozmam için ben bozup sana geri vereceğime söz vermedim ki" ya da "sen bana güvenip bir sırrının anlattın ama ben sana bu sırrı kimseye söylemeyeceğim söz vermedim seni kandırmadım" gibi sözleri söyleyerek hiç bi durumda haklı çıkabileceğini sanmıyorum. Daha önce de başka bir konu da söylemiştim, aklının senin için yarattığı yaşamsimulasyonu ortamında vardığın her sonuç dünyadaki sosyal yaşama uygulanabilir bir sonuç değildir. Bazen bu tür şeyleri düşünüp çok güzel sonuçlara varsan bile dışarı çıkarken onları kenara bırakman gerekir.

Hayatta insanlar arasında da sözleşme olur elbette, ama benim bahsettiğim şirket anlaşmalarında vs yapılan ve bir kağıt üzerinden doğrusu yanlışı hatası takip edilebilecek tarzdan bir sözleşme yoktur idi. Yoksa toplum dediğin şey de bir sözleşmedir. Hatta benim bahsettiğim bu konun temeli de insanların sosyal yaşamlarında var olan fakat yazılı olmayan sözleşmeye, nam-ı diğer sağduyuya dayanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca yukarda ben %100 doğallığı savunmadığımı ve yine içinde bulunduğumuz topluma göre yaşadığımızı belirttim. Kıyafet denen şey, insanın kendi seçimine göre üzerine fazladan giydiği bir şey değil daha çok topluma uyumdur (kıyafetin tarzı ve biçimi daha ziyade insanın kendi insiyatifine kalmıştır varlığı veya yokluğu değil). Makyaj ise tamamen ne kadarı ve nasıl yapacağı kendi insiyatifine bağlı bir durumdur. Aradaki ince çizgiyi görmek zor olabilir ama makyajla kendine bir tarz oluşturmakla, makyajla yüzünü ve görünütünü gizlemek arasında fark vardır.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 03:07 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
arattığın bu bakış açısının sosyal ilişkilere uygulanamayacağının farkındasındır herhalde. Senin söylediğin de tek bir kişinin bakış açısından benmerkezci bir yaklaşım "ben kimseye makyajsız böyle göründüğümün sözünü vermedim" derken "ben karşımdaki insanı her an nasıl görüyorsam, makyajsız/normal (makyaj çok sığı kaçmaya başladı artık konu için) halinin de az çok kendi haline benzemesini isterim" diyen insana ne oldu o zaman?

makyaj sığ kacmaya başldı cunki konuyu başk bi yere cekmiş olduk,

halbuki gorsel öğelerden bahsediyorduk.

benım sölediğim birinin benım paramı alıp veya oyumu buyumu (maddeci konuşturuyosun bak benı ayıp) gerı vermemesi değilki, yanı tabiki biri karşımda başka birini döve sonrada gelip ben bu sdeğilim aslında dese hööö derim.
yalnız makjaz gibi bi konusa iş böle yürümüyor, bu konuda "kandırılcılıkla" suclamak cok agğır hatta haksızlık.

nasıl bi punk kişiliğini belli etmek için giyiniyorsa belli bi türde makyajda yapıyordur, senın dediğin "doğal hal" onu günümüzün sosyal hayatınad tanımlamıyor olabilir cok mümkün bu oda bu sebepten dolayı makyaj yapmayı tercih etmiş olabilir ve mekyajlı hali doğal haliden tümüyle farklı olabilir. sen neden böle bi durumu kandırıkcılıkla sucluyorsunki?

tabiki her örnek üstteki kadar net değildir, lakin nasıl bir insan kelimeleriyle kendisni tanıtıyorsa birinin görüntüsü ona dair diğer insnaların düşüncesini değiştiriceği için dış görünüşünde değişiklikler yaparakda kendini tanımlıyabilir.

ha gün gelir hippi bi kız görürsün cay bahcesine gidip cay icerken kızın aslında pekte huamnist olmadığını anlıyabilrisin de yapıcak bişi yok yanı, diyemezsinki sen kıza "sen idam cezasına karşı değilsin, neden bandana takıyosun cicek desenli etek giyiyosun!!"

edit:makyajda en az kiyafet kadar, toplumla ilişkili bişey artık, yanı kimseyi bir davete makyajsız giderken görmezsin, hatta biraz sımarık iş yerlerine, artık toplum olarak fondotenli yüzlere o kadar alıştıkki yüzdeki dokuların gözükmesi bile bişeyleri simgeliyo toplum için.

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 03:14 tarihinde, Cuce tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi daha açık konuşursak cüce, insanların kendine bir tarz yaratması ve dış görünüşünü kendince optimum hale getirmesinin bir sebebinin her zaman karşı cinsi etkilemek olma ihtimali vardır. Her zaman öyledir demiyorum, nitekim sadece kendini ifade etmek için bunu yapanlar da vardır. Ama karşı cinse nasıl göründüğü kaygısıyla bunu oluşturan kişiler de vardır hatta bence şehir ortamında bazı koşullar altında yaşayan pek çok insan bunu hayatının bazı dönemlerinde yapar (bu tür şeyler hayatının bir parçası olmayan insanlar vardır ama onların makyajla da çok ilgilendiğini sanmıyorum). Dolayısıylan sen bir insanla yakın bir ilişki kurmak amacıyla kendini ona tanıtıyorsan ve bu insanla yakın bir ilişki kurduktan sonra bu mizacın değişecek ve o insan karşısında farklı birini bulacaksa bu gayet kandırmaktır, senin hö dediğin durumdan hiç bir farkı yoktur. Hatta toplum arasında buna avlamak derler d: Nitekim balıklar da kandırılarak avlanmaktadır hehe

Çok güzel demişin nasıl bir insan kelimelerle kendini tanıtıyorsa diye. Şimdi cücecim ben burda çıkıp kendimi "ben boğaziçinde akademisyen'im" diye tanıtsam veya "ben okçuluk turnuvasında birinci oldum" diye tanıtsam kimseye kendimi doğru tanıtma sözü vermediğim için insanları kandırmamış mı olurum? Nitekim bu saydıklarım benle ilgili fakat doğru olmayan şeyler.

Diğer örneğe gelirsek benim çok önemli bir yeri olmayan uzak tanıdığım bir insansa açıkçası sallamam. Amma velakin, ben o insanı ne bileyim 4-5 aydır tanıyor ve karakteri, görünüşü davranışları, stili, tarzı vs gibi şeyler dolayısıyla ondan hoşlanıp onla yakın bir ilişki kurduysam ve ne bileyim birden bu özelliklerinin doğru olmadığını öğrenirsem hesap sormam belki ama benim için de o insanın yeri değişir elbet. Bunun sebebi de dürüst olmamış olması olur. Bir insan hesap sorulamayacak şekilde de dürüst olmamış olabilir. Aynen bu örnekte olduğu gibi istediği gibi giyinip, makyaj yapabileceği için kimse onu bu konuda sorgulayamaz amma velakin bu onun kendine yakın olan ve kendini öyle tanıyan insanlara karşı dürüst olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Nitekim yukarda dediğimi de tekrarlıyorum, eğer bir insan kendini tanıtmak amacıyla kendine bir tarz ve görünüş oluşturuyorsa, ve bu oluşturduğu tarz ve görünüş her zaman üzerinde taşıdığı bir kimlik değil ve diğer zamanlarda kendini belirleyen özelliklerden çok farklıysa, kendiyle yakın ilişki kuracak olan insanları kandırmış olur bence.

Sonuçta yine akıl ortamında yaratılan toplumlar üzerinden felsefe yapmayı bırakırsak, bir ton makyaj yapan kadınların (erkekler için dengini bulamadım şimdi ama elbet vardır) pek çok zaman altında saklayacak bir şeyleri vardır. Ve de bu insanların kendisi hakkında edineceği ilk görünümsel izlenmi daha pozitif yöne çekmek içindir. Ama bu insan makyajı silindiğinden olduğundan çok farklıysa, bu sadece insanları kandırmaktır.

Ayrıca istiklalde ben tavrı vs birbirinden farklı olan bir sürü kız gördüm, girip çıktığın ortama göre değişir. Ordaki kızları genel olarak beğeniyor olman senin seçici olmadığını gösterir. Bana şimdi benim yerim yurdum burası, güzel istiklalim benim karizması yapma :p

[ Mesaj 24 Haziran 2007, Pazar - 11:32 tarihinde, Ardeth tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...