Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anadilde ibadet

HalbadaR

Öne çıkan mesajlar

vahiy dediğiniz şey kitap diil. Peygamber ölene kadar okuma yazma bilmedi. Demek istediğim peygamberin Arap olması, İsrailoğlu olması vs. vs. İslam inancı doğrultusunda Allahın elinde olan birşeydir. Ve bunun nedenini bildiğini söyleyen bir insan kendisini Allah'ın ne yaptığını bilen bir konuma koymuştur. Müslüman bir insan içindeyse şirk tehlikesi içerisindedir. Diilse problem yok tabi. Aynen devam.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şey diyeceğim siz karar verin... Sizce yüzlerce kişi ibadet ederken (ki dinler dünya çapındadır yani yok ingiliz müslüman olamaz diye bir şey yok) herkesin aynı şeyi birlikte söylemesi mi sizin hoşunuza giderdi yoksa biri ingilizce biri arapça yok biri kürtçe okusun bir birlik olmasın... Sizce hangisi daha ahenk içinde ve bir ibadete yakışır??[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Est Sularus Oth Mithas; Onurum Hayatımdır
Sosyal ağlarda paylaş

olay o kadar naif diil. aynı yaklaşımla şu da yazılabilir. Tekdüze ve herkesin aynı yaptığı bişey mi daha iyi yoksa her renkten her kültürden farklı bir tad ve lezzette olması mı. Mevzu öznel bir durum olsa zaten hiç bişi söylemezdim ama öle diil işte. O yüzden senin bu yaklaşımına daha başından karşı çıkmak durumundayım.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Fistan, 19 September 2003 16:27 tarihinde demiş ki:
bence öğrenmiştir.yanlış bilgi iddiasındayım

Hayır bencesi yok. Hz. Muhammed ölene kadar okuma yazma öğrenmemiştir. Allah tan cebrail vasıtasıyla gelen vahiyleri söylemiş vede peygamberin katipleri olan sahabeler bunları ezberleyip yazıya dökmüşlerdir.[hline]Love is an act of blood and i'm bleeding.
DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca bildiğim kadarıyla ezanlar türkçe olarak menderes zamanında okunmaya başlanmamıştır.
İsmet inönü veya suleyman demirel olabilir. ama belkide yanlış hatırlıyorumdur. emin değilim.[hline]Love is an act of blood and i'm bleeding.

[Bu mesaj Numb tarafından 19 September 2003 17:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

kardesim ben namazdan(su haliyle) hicbisey anlamiyorum. oyle ibadet yapamam ben, ne dedigimi anlamayarak bilmemne. gidip ogrenmek var, dogru, ama ben bilmedigim bir dilde biseyler soylemekten yine de rahatsizim. madem din evrensel, allah "ultimate creator", o zaman turkceyi de mutlak surette anlar. yok eger "ultimate" bir varlik sekilcilik gibi bir kusura sahipse zaten "ultimate" olamaz.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Numb, 19 September 2003 17:10 tarihinde demiş ki:
said:
Fistan, 19 September 2003 16:27 tarihinde demiş ki:
bence öğrenmiştir.yanlış bilgi iddiasındayım

Hayır bencesi yok. Hz. Muhammed ölene kadar okuma yazma öğrenmemiştir. Allah tan cebrail vasıtasıyla gelen vahiyleri söylemiş vede peygamberin katipleri olan sahabeler bunları ezberleyip yazıya dökmüşlerdir.[hline]Love is an act of blood and i'm bleeding.

hmm. dogrudur ozaman.
ben cebrailin bi mektup bırakıp gittiğini hayal ederdim.salaklık işte
Sosyal ağlarda paylaş

Yukardaki mesajıma bakabilirsin ayrıca mesela ingilizce biliyorsundur muhtemelen... Sen biriyle ingilizce mi konuşmak istersin yoksa anadilinde mi anadilinde o zaman islamında anadili Allah'ın gönderdiği haliyle Arapça.[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Elros, 19 September 2003 17:24 tarihinde demiş ki:
Yukardaki mesajıma bakabilirsin ayrıca mesela ingilizce biliyorsundur muhtemelen... Sen biriyle ingilizce mi konuşmak istersin yoksa anadilinde mi anadilinde o zaman islamında anadili Allah'ın gönderdiği haliyle Arapça.[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë

Yani allah bizimle arapçaylamı konuşmak istiyo onumu demek istiyosun?[hline]i love this game!
Sosyal ağlarda paylaş

islam'in anadili varsa islam bastan kaybeder.
evrensel degil demek ki.

ya bakin allah gibi aksiyomatik olarak "ultimate" olarak deklare edilmis bir varliga "anadil" gibi aciziyeti gosteren bir kavram vermek cok gulunc.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

Demek istediğim horace'ın dediği gibi peygamberimiz dua okurken arapça okumuştur bu sünnettir... Türkçe okumanın ne kadar doğru olduğunu burda tartışabiliriz ama yanlış veya doğru bir sonuca ulaşabiliriz ama Arapça okumanın doğru olduğunu biliyoruz ayrıca Fistan demek istediğim Allah Arapça olanını daha çok takdir eder...[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Sosyal ağlarda paylaş

ya allahin arapcayi sunnet ilan etmesi ne demek ya?
demin dedigim mantiksal cikarimi incelersen, bunun allahin "ultimate" olmasi ile celiskili oldugunu gorursun.
(not: burada surekli ultimate dememin sebebi istedigim turkce karsiligi bulamamam, soylerseniz sevinirim.)[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

[Bu mesaj wanderer1985 tarafından 19 September 2003 17:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Wanderer İlan etmek gibi bir şey söylemedim biraz daha baktığın şeylere felsefi bir açıdan bakarsak anlayabiliriz...
Peygamberimiz o yıllarda arabistanı bok götürmesine rağmen(özür dilerim ama öyle) ortadan sanki parlayan bir yıldız. Tanıdıkları ona Güvenilir Muhammed derlermiş (arapçasını unuttum) insanların böyle bir insanın izinde olduğunu görmek Allah'ı memnun eder. Onun izinde olduğumuzu ancak sünnetleri gerçekleştirerek gösterebiliriz[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Sosyal ağlarda paylaş

abi bilmek bilmemek meselesi degil.
allah'a insansi istekler-soylemler yuklemek celiskili.("insanlarim arapca dua etse iyi olur" gibi)

bunun tartismasi cok yapildi, hala da yapilir. zaten bir cok unlu filozofu dinden sogutan da allah gibi taniminda mukemmellik olan bir varliga mukemmellikle uzaktan yakindan alakasi olmayan seyler yuklenmesidir.

mesela buyur. "allah merhametlidir."
islam alimleri bu celiskiyi allah'in zati - subuti sifatlari kavrami ile aciklamaya calisirlar, ancak bu aciklama hic bir zaman gerekli ic tutarliligi saglayamamistir.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

guvenilir muhammed = muhammed ul emin :)

hocam bak mesela diyorsun ki allahi memnun eder.
veya sunnet diye tanimlanan seyleri yaptigimiz zaman allah anlar peygamberin yolundan gittigimizi.

iste bu gibi kavramlarda sorun var zaten.
neyse konuyu cok saptirdim ben, ozur dilerim.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman ona da şöyle cevap vereyim...
Biri gelsin anneni vursun sen onu affeder misin gelsin sana desin ki tövbe bir daha senin yakınlarını vurmayacağım dese? güler misin ağlar mısın... Ama bir kesindir ki affetmezsin. İşte kendi yarattığı bir canlıyı yoketmesine rağmen onu affedebiliyor ama sen bunu yapamıyorsun zaten Allah'ta bazı özelliklerinin bir kısmını insanlara bunlardan biri merhamettir ama yukarda açıkladığım gibi bu sınırlıdır...[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...