Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

HTML'de tr karakter sorunu.

Zopik

Öne çıkan mesajlar

Charset'i ISO-8859-9 ayarladığım ve browser'da sayfayı Türkçe ISO karakter kodlamasıyla açtığı halde ş harfi düzgün olarak çıkmamakta. Denemedim fakat muhtemelen ı içinde aynısını yapacak. ü'lerde pek bir sorunum yok.

Teorik ve bir çok yerde denenmiş şekilde pratik olarak "Yaþam" kelimesini çıktı olarak "Yaşam" şeklinde yazması gerekir. Aynı "Güncel" yerine html kodlarında "Gü ;ncel" yazdığı gibi. Fakat dediğim gibi bu olmuyor. Absürd karakterler basıyor. Web serverım'da ya da browser'ımda bir sorun yok.

Ufak bir püf noktası var bu işin ama çözebilmiş değilim. Bilen var mı acep ?

edit : güncel örneğinde l ve ; arasında boşluk yok. boşluk bırakmadığımda forumda direk ü olarak görünüyor.[signature][hline]Image Resizer | direct-link | Selçuk Erdem'den önce de zopik'tim ben...
Fikir Yurdu - Siyasi ağırlıklı fikir ve düşünce forumu

[Bu mesaj Zopik tarafından 07 Kasım 2005 04:22 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Browserini tekrar kontrol et.
8859-9 yerine Windows-1254 dene.
Kullandığın fontu kontrol et.
Sadece tek sayfada düzenliyorsan bunlar yeterli. Tam bir site ise, tüm sayfalarda bunları bir kontrol et bakalım?[signature][hline]
Türkiye'nin en geniş anime ve görüntü kalitesi en iyi arşivi için;
Binlerce CD ve yüzlerce DVD tutan arşiv için;

Mail: [email protected]
MSN: [email protected]

Takaslık ve satılık...

3000 oyunluk PC oyun arşivi... O da satılık ya da takaslık...
Sosyal ağlarda paylaş

Tekrar tekrar, farklı broser'larda defalarca kontrol ettim. Bir yerden sonra apache'nin default charset'i sapıtıyor diyeceğim ama onunda browser'ın charakter encoding'i Türkçe olduğu sürece bir etkisi olmaması lazım. Tekrar farklı bir server'da deneyeyim yine.[signature][hline]Image Resizer | direct-link | Selçuk Erdem'den önce de zopik'tim ben...
Sosyal ağlarda paylaş

Editörüm fp ya da dw gibi görsel bir html editörü değil. Zend IDE kullanıyorum. Karakter setini değiştirmesi gibi birşey söz konusu değil. Bu arada karakter dönüşümünü yapan editör değil, php'nin htmlentities() fonksiyonu. Tr karakterleri olduğu gibi bırakan ek bir fonksiyon yazmak en kolay çözüm olacak heralde.[signature][hline]Image Resizer | direct-link | Selçuk Erdem'den önce de zopik'tim ben...
Sosyal ağlarda paylaş

bu karakter sorunları çok sinir bozucu oluyor, asp.net te türkçe karakter sorununu tamamen çözene kadar delirecektim :)
bu arada belli bir character encoding e sahip olması için illa görsel ide olması gerekmiyor, notepadde bile var yani.. al işte mesela şimdi linuxta göremiyorum türkçe karakterleri mesela. (yani visual studio ile yarattığın dosyayı textpadde açınca ı yerine y falan çıkıyor)[signature][hline]oasis.gen.tr
Mail/MSN: [email protected] , ICQ:6254196
Sosyal ağlarda paylaş

Onu daha çok şey için yazdıydım; DW gibi editörlerde char-encode'u 8859-9 yapmazsan görsel kızımda ş yazarken kod kısmında þ yazıyor işte. O yüzden türkçe karakterleri direk türkçe olarak yazıyorum ama yukarıda bahsettiğim gibi bir fonksiyon kullanınca pek mümkün olmuyor.[signature][hline]Image Resizer | direct-link | Selçuk Erdem'den önce de zopik'tim ben...
Sosyal ağlarda paylaş

hehe o sorun html diil ki. bastan deseydin ya php diye.

muhtemelen aldigin text'i mysql'e yolluyosun sonra cagirdiginda bu sorun oluyo. cunku yollarken mysql'e o sekilde yolluyo.

function unhtmlentities ($string) {
$trans_tbl =get_html_translation_table (HTML_ENTITIES );
$trans_tbl =array_flip ($trans_tbl );
return strtr ($string ,$trans_tbl );
}

function nl2br_skip_html($string)
{
// remove any carriage returns (mysql)
$string = str_replace("r", '', $string);

// replace any newlines that aren't preceded by a > with a

$string = preg_replace('/(?)n/', "
n", $string);

return $string;
}

$content = nl2br_skip_html($_POST['msg']);
$content = unhtmlentities (addslashes (trim ($content)));
$msg = (! get_magic_quotes_gpc ()) ? addslashes ($content) : $content;
[signature][hline]Tulahr
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanıcının veri girmesinde ya da kayıt aşamasında bir sorun yaşamıyorum. Form verisini alıp htmlentities(trim($veri)) deyip mysql'e yazıyorum. Maksat < > gibi işaretler fln kalsın ama zarar vermesin. Daha sonra gerekli yerlerde bu veriyi çekip ekrana basıyorum. Ama ş karakteri düzgün görünmüyor. Nasıl ı y gibi görünüyorsa bu da p'nin mutasyon geçirmişi gibi bişey oluyor. Fakat bunun olmaması lazım işte. Çünkü ben karakter setini TR olarak belirlemişim header'ımda. Browser kaynaklıda değil sorun. ie firefox farketmiyor.

Hatta sizde deneyin isterseniz. Belki bir tek bende oluyordur.

Yaþam

Şeklinde bir html oluşturup browser'ınızda bir bakıverin. Aynı şeyleri ü ve ç için denediğinizde sorun olmayacaktır muhtemelen.
[signature][hline]Image Resizer | direct-link | Selçuk Erdem'den önce de zopik'tim ben...

[Bu mesaj Zopik tarafından 07 Kasım 2005 17:08 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

htmlentities yerine htmlspecialchars kullanmayı dene, çözülür.

ş de thorn ile değil & #351; ile gösterilir :D[signature][hline]anonymity brings out the worst in people
BandRoLL

[Bu mesaj Mum_Chamber tarafından 07 Kasım 2005 17:21 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Mum_Chamber tarafından 07 Kasım 2005 17:21 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...