Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum ve sorular.

Gothic_Angel

Öne çıkan mesajlar

Öncelikle selamlar..

Ben daha önce 2 yada geçik bir süre ciklet beslemiştim...
Gerçekten güzel bir akvaryumum ve donanımım vardı ta ki ben 2 hafta Antalya'ya tatile gidip akvaryumu anneme(!) bırakana kadar...Korktuğum başıma geldi annem balıklara bakmayıp bütün balıklarım(15-20adet)ölmüştü:(..(Bu arada balıklarımı anıyorum.)

Herneyse konuya geçmek istiyorum :
Tekrar bir akvaryum kurmak istiyorum ve 7-8 ay gibi bir süreç uzak kaldığım için fiyatlar konusunda bir fikrim yok...

[li]En az 70cm boy en fazla 1,3m olmak kaydıyla akvaryum fiyatları nedir ? (aqua silicon terchimdir)
[/li]
[li]Ortalama bir hava motoru ve filtre[/li]
[li]Neon balıklarının adet fiyatı ve ciklet türlerinin (tür/fiyat) olarak mümkünse tahmini bir fiyat listesi[/li]
[li]Renklendirici yemler(ithal) , Vitamin,Yosun önleyici,antimantar ilaçları[/li]

Akvaryumla ilgilenen bir arkadaş mümkünse yardımcı olabilir mi ?

Cevap veren/vermeyen herkeze çok teşekkür ediyorum,kandiliniz mübarek olsun...

Hayırlı akşamlar..[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
hocam bindiğin dalı kesiyosun çükünü keserim senin
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
bu konuda fistan ile görüşmeni öneririm. balıklar ve akvaryum konusunda oldukça bilgilidir. 70cm boyundaki akvaryumun fiyatı için birşey diyemem ama ben 60cm'lik akvaryumumu 40-50 milyon arasında değişen bir fiyata almıştım. hava filtreleri ve motorları fiyatlarına göre değişiyor. fakat en dandik filtreler 15-20 milyon arası. hava motorları ise 10 milyondan başlıyor. tabi bu fiyatları ben ankara için söylüyorum. şehirden şehre balık ve eşya fiyatları çok büyük farklılık gösterebiliyor. neon balıkları sürü halinde yaşar. 1-2 tane alamassın, alacaksan 6-7 tane alman gerekiyor. çok tatlı balıklardır, ışıklandırma ile muhteşem olurlar. sanıyorum 6-9 arası değişen neon'lar 10 milyonun birazcık üzerinde olur. cikletleri bilemiyorum. fakat çok pahalı türlerinin olduğu konusunda bilgim var. yemler ve ilaçlarda oldukça masraflıdır. güzel ve iyi bir akvaryum kurabilmek için 200 milyona yakın bir masraf yapman gerekebilir.[signature][hline]| ===> orc_lord <=== | leverne vistas!|
|Buddy/Old|Buddy Webpage|Pati Pet|KTB için..|
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul için:

70 cm - 1.30m arası akvaryumlar 50-300 lira arası(model ve markaya göre)

iç filtreler 10 - 20 lira . dış filtreler 50 - 100 lira arası(dış filtre malzemeleri ekstra)

ciklit derken hangi balığı kastettin bilmiyorum fakat sarı prensesler boylarına göre 5- 10 ytl arası diğer malawi türleri de öyle olmalı(frontosa vs. tanganyikalar daha pahalıdır)

hava motorunun en kralı 10 ytl ( hava taşı hava hortumu vs.)[signature][hline]dogmit bi ara msn de demiş ki:
bunu yazan tosun güç seninle olsun
MSN: [email protected]
http://netbux.org/?r=169517
ayda 24$ kazanmak için..
Sosyal ağlarda paylaş

Melekten kastın Ptrephyllum Scalara (Angelfish) ise o balıklar Neon ve cichlidlerin yanında halt etmiş(!)...

Ama yine de saol ....
Bide ben şu konuda kararsızım...
30-40 Neonlu bir başlangıç mı yoksa
5-7 cichlid i bir başlangıç mı ... o_X

Neonlar özel florasanlarla mükemmel bir görüntü oluşturuyorlar ayrıca grup halinde yemlenip yaşamaları da ayrı bir güzellik...
Cichledlerin mükemmel güzellikleri (bkz: Kribensisler)
Veyahut yavrularını koruma içgüdüsü...
Vede senelik yavrulama sayısının makul derecede olması....

Eskiden 15 neonluk bir akvaryumum vardı aralarında Angelfishte koymuştum güzel bir görüntüydü fakat beslediğim hiçbir balık türü cichledler kadar zevk vermedi açıkcası...

Fikirleriniz/tavsiylerinizi bekliyorum...
teşekkürler..[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

cichlid besleme ve üretme hakkında çok bilgin yoksa malawi gölünden sarı prenses ve yunus öneririm. eğer az çok bilgin varsa brichardi ve leleupi öneririm.

ben cichlidin kitabını yazdım diyorsan frontosa derim o da kesmezse bir tuzlu su kur hehe[signature][hline]dogmit bi ara msn de demiş ki:
ayda 24$ kazanmak için..
Sosyal ağlarda paylaş

OLDUKÇA FAZLA bilgim var açıkcası ama benim gözümü korkutan şey cichledlerin fiyatları ;)
Brichardi ve kribensisleri çok seviyorum kribensisleri çoğaltmak diğerlerine nazaran daha kolay...[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

fiyatlar konusunda şöyle söyleyeyim sana

brichardi alacaktım eminönünde sordum yavrusuna 12.5 ytl dediler( ki koskoca eminönünde bir tek orada brichardi vardı nereye sorsam yok dediler)

akvaryumkulubu.org forumuna üyeyim takip ediyorum. orada balık akvaryum satışı ilanları olan kısım var . oradaki bir ilan vasıtasıyla bir hobiciden aldım. tanesine 2 ytl demişti 3 cm balıkların ben gittim 10 liraya 10 tane aldım :d

tanıdıklar varsa bedavaya bile gelebilir. akvaryumcular ticaret amaçlı olduklarından çok fazla fiyat çıkarıyorlar[signature][hline]dogmit bi ara msn de demiş ki:
ayda 24$ kazanmak için..
Sosyal ağlarda paylaş

Birazdan uyucam zira yarın sabah 8 de hazırlık maçı var 80 dakika koşucaz :)

yarın ben bi şu forumları gözden geçireyim ve elden alış yapabilceğim birisi varsa (bursa-istanbul) bi görüşeyim adamlarla....
ama kribensisler ÇOOK tatlı oluyorlar :)[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

kargoya gerek yok hem güvenmiyorum kargoya.....
arabaya atlar gider balıkları alıp gelirim hem gitmişken gerekli şeylerde 1 kaç el magic atarım boğazda bi balıkekmek yer dönerim :D[signature][hline]fastreload, 02 Temmuz 2005 01:21 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
bence neon akvaryumu kur. neonlar çok tatlı balıklar, oldukça küçük ve sevimliler. eğer gerekli ışık şartlarını sağlayabilirsen izlemeye doyamassın. ben baktım neonlara. gerçekten çok tatlı balıklar. bence 30-40 tane neon alacaksan çok güzel bir akvaryumun olur.[signature][hline]| ===> orc_lord <=== | leverne vistas!|
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
yumurtalık diye birşey duymuşmuydun :)
gerçi anne neon'ların hamile olup olmadıklarını öğrenmek diğer balıklara göre çok çok zor. o yüzden biraz tecrübe istiyor. fakat yumurtalık alıp, anne neon'ları içine koyarsan yavrulara hiç bir zarar gelmez. bence seçimin neon olsun.[signature][hline]| ===> orc_lord <=== | leverne vistas!|
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye sınırlarında neon üreten görmedim. üremiyolarda.
gümrükten geçerken x ray cihazı kısırlaştırıyor neonları.
tanesi 1.5ytl civarı.

chiclidler ise 3-4 ytl den başlıyor mesela 4cm ahli 4ytl.
sarı prenseslerde o civarı.
yunuslar 5-7ytl arası.red kadangalarda 5-6cm olanları 5-7 ytl.
bunlar malawi ucuz olanları.
ben su an brikardi besliyorum 80cm akvaryumda bi yerden getirtmiştim şimdi sayamıyorum kaç tane var akvaryumda.cok güzel ürettim. bu mevsimde balıklar az ve pahalıdır soyle bi kasım ayı gelsin yetişkin brikardi 10ytl ye bulursun.kribensislerde 10-15 ytl.
ben eskişehirde marlieri satan bi yer gördüm 3-4cm boyları vardı 5ytl ye satıyordu geçen sene antalyada aynı marlierileri 15ytl ye catır catır sattılar.
eğer kararsızsan tanganika gölü balıklarını tercih et.
mesela tropheus ya da leptosoma.marlieri ve brikardide tanganika gölü balıgı.bitkili akvaryumlarda besleyebilirsin.vaktim kısıtlı.sorarsan cevap veririm.[signature][hline]Akvaryum Tutorial
Imagine your life without me...+Miserable huh?.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...