Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnternaldan Externala Geçis

Hotdog

Öne çıkan mesajlar

modemin routerliysa eger, bridge olarak kullanabilirsen (dun usr9105 i karistirirken gordum oyle bi ayar, fazla bakmadim gerci, emin diilim tam o muydu), yapabilirsin

ama tavsiye etmem, bu sekilde network arkasinda olman, attacklarla senin bilgisayarinin degil adsl modeminin karsilasacagini gosterir, risk altinda olmazsin (modeminin admin paneli WLAN'a acik degilse tabii ki ehe)

eger msn'de dosya, webcam falan gibisinden seyler icin istiyorsan, modeminin ayarlarindan UPNP 'yi ac.

eger sunucu acacaksan sabit portu olan mesela, modeminden network ayarlarindan forward ac iste, web server icin external tcp port 80 'i internalde kendi ip'nde port 80 'e falan

bir de dosya paylasim programlari icin falan ayarlar var iste, ne bileyim, 9105 'de, eger bir program su port araligindan disari baglandiysa, su port araligini su ipye yonlendir, disari baglanmadiysa oyle bir program, yonlendirme falan yapma diyebiliyorsun, mesela emule 'a bagli olmadigin zamanlarda, bosu bosuna forwarding acik kalmiyo, tehlike olusturmuyo falan

yani iyi bir sey, ciddi bi sebebin yoksa yapma bridging falan :)[signature][hline]wastiee
Sosyal ağlarda paylaş

ha ayrica, sey yapma sansin da var (bu da external ipyi almasini saglamaz bilgisayarinin ama oyunlar icin falan ise yarar)

DMZ host diye bir ayar var usr9105 'de, adi boyle mi gecer standart bi isim midir bilmiyorum.

Iste, hic bir bilgisayara ait olmayan paketleri router, DMZ host olarak belirttigin ipye yonlendiriyor, o ipye kendi bilgisayarini yazarsan, disardan gelen tum paketler snein bilgisayarina varir.

ama yani sonucta, kendi bilgisayarini direkt internette gostermek istiyorsan, tek yolu bridge olayini acmak, modemin yapabiliyorsa. usb modemler direkt oyle calisiyor zaten, ama ethernetlilerde nasildir falan bilmiyorum, sadece dun karistirirken gordum gibi hatirliyorum (ha burda bridge dedigim sey, WLAN/ADSL ayarlarinda baglantidaki bridge, encapsulation falan seyleri degil)[signature][hline]wastiee
Sosyal ağlarda paylaş

sozettigim DMZ standart bir ayar evet. eger butun isteklerin yonlendirilmesini istiyorsaniz bunu kullanmalisiniz (kullaniyorum) gercekten guvenlik olarak kotu birsey ege kendi kullanidign bilgisayara yapicaksan yapmani tavsiye etmem bu konuyu. eger modeminin markasini soylersen daha cok yardimci olabiliriz belki...[signature][hline]classified
Sosyal ağlarda paylaş

belli bir amaç için mi adresinin gözükmesini istiyorsun? öyleyse sadece bazı portları açman yeterli. hatta buna bile gerek kalmaz, mesela www.ipadresimne.com gibi sitelere girdiğin zaman sana gerçek 80.100.*** şeklinde adresini söyler. yani internette senin adresin gözüküyor.
sanırım internette senin IPni şans eseri yazan birinin senin bilg. girebilmesini istemezsin?![signature][hline]bakın bu linki koyuyorum buraya
Anime listem
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...