Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Relativite

mikado

Öne çıkan mesajlar

ne o kimse mesaj atmiyo... herkes kissadan hisse cikardi galiba...

neyse ben bakinirken aklima geldi. yukaridaki mesajin sonunda yine sacmalamisim. ama aciklama soyle getirebiliriz:

m1.(c^2-v^2)=e2 dedikten sonra enerjinin sabit kaldigini dusunduk. e1=e2
o zaman e=mc^2 aklimiza getirirsek yine,
m1.(c^2-v^2)=e1 durumunda,
v arttikca (c^2-v^2) kuculeceginden, m1'in yukselmesi gerekiyo. bu nedenle de kutle artiyo...

ancaaak gercekte e1=e2 mi bunu bilmiyorum... oyle mi?[signature][hline]Tulahr
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Agirol, 11 Ağustos 2005 14:59 tarihinde demiş ki:
bunun olayını tam hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla sürtünmeyle ilgili bir durumdu. yanlış hatırlama ihtimalim yüxek. ancak ışık hızına ulaşılırsa karadeliklerden ışık hızıyla geçince zamanda yolculuk mümkün...

O çizgifilmlerde oluyor :-)

Ancak şöyle birşey varki einstain ın bi teorisine göre örneğin dünyadan ışık hızıyla ayrılan biri en yakın yıldıza gider ve yine ışık hızıyla geri dönerse zamanın değişmiş oldugunu görecektir. Diye bi teorisi vardı. Şuan tam hatırlamadım :(. Tam olarak yazabilecek biri varmı. Bende merak ettim de tamamını..[signature][hline]Name: CaNNi
Class: KaşarHood
Clan: Costa
Server: Beramus
I Dont like This Game But This Game Like Me ^^
CaNNiBaL_CoRpSe >>>> Kısaca CaNNi ;)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
riglous, 15 Ağustos 2005 19:15 tarihinde demiş ki:
hmmm enteresan...

m1=m2/(1-v^2/c^2) ise

m1.(1-v^2/c^2)=m2
m1.(c^2-v^2)/c^2=m2
m1.(c^2-v^2)=m2.c^2
e=mc^2 ise
m1.(c^2-v^2)=e2
o zaman v'nin c olmasi halinde e2=0 gibi bi sonuc cikar. ancak bu tam olarak dogru degildir.
m1'in infinite olmasi durumunda e2'nin infinite olmasi gerekir.
ayrica beklendigi gibi v=0 olmasi durumunda, m1.c^2=e2 eder.
tabi bu durumda e'nin sabit kalacagini dusunursek, o zaman v'nin c'ye yaklasmasi, (c^2-v^2), m1=e2'yi cikarir.

enteresan seyler tabi bunlar... bilmem bi yanit alabildin mi...

E=mc^2 değil, riglous'un verdiği formülden düşünmeniz gerekiyor.

E=mc^2, bir kütleden ne kadar enerji çıkabileceğini belirten formüldür. (Bkz atom bombası) Bu formülde kütle değişim göstermez.

Öte yandan cismin durgun kütlesi m2 olsun. v hızı ve m1 de hareket halindeki kütle olsun. Bu durumda m1=m2/(1-v^2/c^2) dir.

Dolayısıyla v-->c iken limit alırsanız m1'in sonsuza yaklaştığını yani hız arttıkça m1'in giderek arttığını görürsünüz. Bu formülde asla v=c olursa kütle sonsuz olur diyemeyiz. Çünkü formül v=c için tanımlı değildir. (Ancak alması gereken değerin sonsuz olduğunu limit alarak tahmin ediyoruz. )

Ayrıca bu formülden benim çıkardığım yorum. Bir cismin ışık hızında hareket edebilmesi için durgun haldeki kütlesinin sıfır olması gerektiğidir. (Mesela ışık tanecikleri gibi)

Tabi feci halde sallama hakkımı elde tutuyor, herkese selamlarımı iletiyorum. :)

[Bu mesaj riverkhan tarafından 18 Ağustos 2005 12:15 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
riverkhan, 18 Ağustos 2005 12:14 tarihinde demiş ki:
said:
riglous, 15 Ağustos 2005 19:15 tarihinde demiş ki:
said:

Ayrıca bu formülden benim çıkardığım yorum. Bir cismin ışık hızında hareket edebilmesi için durgun haldeki kütlesinin sıfır olması gerektiğidir. (Mesela ışık tanecikleri gibi)

Işık taneciklerinde olay senin dediğinin tam tersi değilmi ? Fotonların hareket halindeyken bir kütlesi yoktur. Ama durgun haldeyken kütleleri oldugu var sayılır. Yine ama! fotonları durduramadığımız için kütlelerinin olmadıgı söylenir! Yanlışmıyım ?[signature][hline]Name: CaNNi
Class: KaşarHood
Clan: Costa
Server: Beramus
I Dont like This Game But This Game Like Me ^^
CaNNiBaL_CoRpSe >>>> Kısaca CaNNi ;)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...