Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürkten bir şiir

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Çeşitli kaynakalrda Ataturk un 1905 te sınopta yazdıgı belırtılen beşke hadısesı başlıklı şiir onun bilincinde henuz 24 yaşındayken yer etmiş turkluk duyguların gozler onune serıyor

Gafil,hangi üç asır,hangi on asır
Tuna ezelden Türk diyarıdır.
Bilinen tarihler söylememiş bunu
Kalkıyor örtüler,örtülen doğacak,
Dinleyin sesini doğan tarihin,
Aydınlıkta karaltı,karaltıda şafak
Yalan tarihi gömüp,doğru tarihe gidin.
Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,
Avrupa'nın Alpleri'nde Oğuz torunları
Doğudan çıkan biz
Nerde olsa,ne olsa kendimizi biliriz
Türk sadece bir milletin adı değil,
Türk bütün adamların birliğidir.
Ey birbirine diş bileyen yığınlar,
Ey yığın yığın insan gafletleri
Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,
Hakikat nerede?

Ataturkten gene gunumuze kehanet gıbı bir şiir şu ortama ozellıkle son satırları oyle guzel uyuyorkı
resmen tuylerım dıken dıken oldu okuyunca
Sosyal ağlarda paylaş

ıstedıgın kadar sataş osmanlının bır ımparatorluk oldugunu ıdrak edemedıkce tartısılıcak bır noktası yoktur bu işin

milliyetçilik osmanlı turk kızılderelı turk marslılar turk, sole kestık bole fethettık azına mıctık gavurların
seklınde olmuyor[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Viktor, 09 Ağustos 2005 21:44 tarihinde demiş ki:

Gafil,hangi üç asır,hangi on asır
Tuna ezelden Türk diyarıdır.

Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,
Avrupa'nın Alpleri'nde Oğuz torunları

şu satırlardan sonra daha da bir gaza geldim...[signature][hline]Can düşer, gül düşer, baş düşer ama Bayrak düşmez...-Şeyh Şamil
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlı İmparatorluğun adıdır. Tarihteki imparatorlukların çoğu kurucusu ya da kurlan bölgenin veya kurcusu olan milletin adı ile anılmıştır. Hiç bir imparatorluk da bir millet değildir zaten. Bir millet olsa imparatorluk olmazdı. İmparatorluk kelimesi farklı milletleri yöneten devletler için kullanılır. Örnek: Büyük Britanya İmparatorluğu İngilizler tarafında kurulmuştur ama İngiliz İmparatorluğu değildir.[signature][hline]Wanqhinox, 29 Temmuz 2005 01:55 tarihinde bana attığı özel mesajda demiş ki:
bu balondan ne zaman kurtuluoz kocum ya yeni damgam ne kadar devam etcek daha ?

geyk.net mizah sitesi - www.geyk.net - MSN:[email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

bir medyum olarak Atatürk. gerçekten ne güzel söylemiş. keşke hayatta olsaydı şimdi bi şekilde..[signature][hline]
sevdasız bir iklimde çember çeviriyordu yüreğimki sen çıktın gene ağaçların köklerinden. Her yıktığım ağaç sen büyüdün. Yüreğimi çizdiğin bir bardak biradan, içerimi sildiğin bir silginden külleri savurdum rüzgara, kalanları diktim tekrar kestiğim boynundan çıkan kanlarla suladığım çınara. Kustum, tiksindim sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

ataturk , medyum degildi . milliyetciydi .

hala neyi anlamakta zorlaniyosunuz ?

gecmisinden gelen pek cok ustun vasfi -sacma sapan tezlerle- bir kenara atmamak gerektigini anladim ben bu siirden .

gocebeydik diyorum barbar diyor .

osmanli turk degildi fikrindekilere bunlari anlatmak esasen gereksiz . osmanliyi turk kabul etmeyen ister istemez orta asyada turk mimarisi yoktur diyebiliyor .

tarihin nasil yazildigini tartismalarda yoruma acmazsak ister istemez boyle oluyor .
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır bahsetmek istediğim bu değil; Aktüel gibi Atatürk düşmanı yazarları bünyesinde toplamış bir derginin bu şiiri yayınlaması hiç mi düşündürmüyor sizi?

Neyse konu yine saçma yerlere kayacak.[signature][hline]...Gözlerin bir çığlık, bir yaralı haykırış;
Gözlerin bu gece çok uzaktan geçen bir gemi...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...