Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kenan Evren 1918 -

DiabloTyrael

Öne çıkan mesajlar

Maltepe Askerî Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 1938 yılında Kara Harp Okulu'nu, 1949 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi. Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yaptı.

Dokuzuncu Kore Türk Tugayı'nda, önce Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonradan Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu. Tuğgeneralliğe yükseldiği 1964'ten itibaren, silahlı kuvvetlerin bütün komuta kademelerinde görevini sürdürerek, Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra, 7 Mart 1978 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atnadı. Bu görevi sırasında, 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri müdahale ile, diğer görevleri yanında Devlet Başkanlığı görevini de üstlendi.

7 Kasım 1982 tarihinde kabul edilen Anasya ile, Türkiye'nin 7. cumhurbaşkanı oldu. 9 Kasım 1989 tarihinde, görev süresini tamamladı.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Natural, 04 Ağustos 2005 21:44 tarihinde demiş ki:
1918 - ( )boşluk nasıl dolmadı anlamış değilim,dolmasını temenni ederim.
kötülere bişey olmomuş gerçekten...

bunu dedikten sonra bi daha sakın ne ülkücülere ne de faşitslere laf söyleme. sizi gidi hümanist şahıslar...[signature][hline]Can düşer, gül düşer, baş düşer ama Bayrak düşmez...-Şeyh Şamil
Sosyal ağlarda paylaş

eevt çok büyük bir iş yaptı. ülkede iç savaşı engelledi daha ne olacak. o darbe olmasaydı sağ'da, sol'da, ülkede kaybettiğinin 1000 katını kaybedecekti...[signature][hline]Can düşer, gül düşer, baş düşer ama Bayrak düşmez...-Şeyh Şamil

[Bu mesaj khas tarafından 04 Ağustos 2005 22:12 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
khas, 04 Ağustos 2005 22:05 tarihinde demiş ki:
said:
Natural, 04 Ağustos 2005 21:44 tarihinde demiş ki:
1918 - ( )boşluk nasıl dolmadı anlamış değilim,dolmasını temenni ederim.
kötülere bişey olmomuş gerçekten...

bunu dedikten sonra bi daha sakın ne ülkücülere ne de faşitslere laf söyleme. sizi gidi hümanist şahıslar...

okuduğunu anlamama özelliğin nerden gelio?
ha eğer anladıysan bir açıklada bakalım ne demişim her ekz senin ne anladığnı anlasın.[signature][hline][b]''Be a realist demand the impossibe''
Sosyal ağlarda paylaş

darbe yapıp iç savaşı onlemelerı cok ıyı bışey ama solcuları biçip sagcılara amerıkan baskısıyla dokunmamaları ve sıyasettekı balansın içine etmelerı ve 1980 anayası gıbı zıbıdı bır seyı cıkarıp koltuga kurulması ve 1980 anayasasıyla ulkeyı 40 yıl gerıye goturmesı hoş şeyler degıl

darbe degıl anayasa bu ulkeyı gerıye goturdu bunu aklınızdan cıkarmayın
darbe olamdan oncekı ortamı bılsenız bu gun oturdugunuz yerden bık bık edemezdınız darbeden oncekı son ayalrda ınsanalr sokaga bıle cıkm aya korkuyorlardı sagcısı olsun solcusu olsun sokaka ortasında adam atrıyorlar kurtarılmış bolgeler yaratıyorlardı
hemen hemen her allahın gunu bırsuru ınsan oluyordu eger darbe olamsaydı ulke gumleseydı bu defada darbe yapmadıalr dıye adamalrı suclıycaktınız

Darbe gereklıydı ama kenan evrenın cumhurbaşkanlıgı ıle 80 anayasası gereklı degıldı
dıyceksınızkı refarandum yapıldı evet oyle bır refarandumdukı sandık basında hayır dıyenelrın ısmı tek tek alınıyor develt memuruysalar harıtanın en sag tarafında bır yerlere tayınlerı cıkıyordu baskıyla kabul edıldı 80 anayasası[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkeyi geriye götüren bu adam değil, at gözlüğü takmış, kafası fazla çalışmayan, kendine "sağcı" "solcu" adını takmış, katı bağnazlıkları ile "ideoloji" paravanı arkasına saklanmış bir şekilde adam öldürme hakkına bile sahip olduğunu sanan dönemin faşizanlarıdır efendim. Bunlardır o zamanki sorunu çıkartan. Evren ve darbe ve sonrasında yaşananlar bu olayların sonucudur.Bilakis Evren'in çıkmasına sebep olan bu olaylardır
Sebebi Kenan Evren olarak görmek bu affınıza sığınarak o dönem ki salaklığın hala sürdüğünün göstergesi olacaktır.
Kenan Evren'in yaptıkları tabi ki tartışılacaktır ve tartışılmalıdır. Çok hatası olmuştur! Ancak sebep ve sonuç ilişkisini anlamak önemlidir. Keza zamanında yaşananlardan ders çıkarmak ancak bu şekilde mümkün olacaktır...
tabi bir de o dönem yaşanan olaylar var ki...Umarım bir daha benzer günler görmez bu ülke. Yapılanların, yaşananların ideoloji ile pek alakası olmadığını ve hatta o dönem yaşanan iğrençlikler yüzünden ağzı yanan millettin apolitize olduğunu eklememe gerek olmasa bile ekledim. Ne olur ne olmaz

ve nihayetinde başa geçen bir asker görüyoruz...Anayasa falan da değişiyor akabininde. Dikkatli incelenmesi gereken bir dönem ve iyi analiz edilmesi gereken bir lider...Netekim halkın saçma sebeplerle birbirine girmesi olumlu sonuçlar çıkarmıyormuş...

5dk.dır mesajı gönder butonuna basıcam, bi şiler eklesem mi acep diye düşünüyorum...neyse yolluyorum böyle =)[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız. mono-blog
Sosyal ağlarda paylaş

darbeyı yaptıranalrın CIA oldugunu ve donemın CIA baskanının turkıyede guclu bır sol vardı bzıde buna akrsı ıslamı sag ı besledık
demesının ardından daha nıye tartısıyoruz anlamıyorum olay cok basıt ulkuculer solcularda kullanıldı ve harcandılar

mıllıyetcıler ve aydın soluclar temızlendı ulke radıkal ıslamcıların elıne kaldı olay bu kadar basıt

sag derken ıslamcılara dokunmadı kımse yoksa cok ulkucuye de bır guzel dokundu asker[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

Victor'un yazdıklarına katılıyorum.

Bir ülkede demokrasiyi savunma adı altında ülkede bölücülük yapan 49 tane son örgüt vardı. Meşhur 68 kuşağı patlak veren bu zihniyet demokratik yollarla sorunu çözmek yerine anarşiyi tercih etti. Doğuda sadece Kürtlerin sorunu varmış gibi Kürtlere bağımsızlık sloganıyla Kenan Evren'in döneminde "Kürtçe konuşmak bölücülükle bağdaştığı için yasa dışı sayıldı". Büyük hataydı. Eğer demokrasi böyle bir şekilde baltalanırsa devlet Demokrasiye ara verip sıkı yönetimine girer. Bunu kimse inkar etmesin. Bu işin raconu bu. Kenan Evreni bende sevmiyorum. Ama gerçeğidi kabul ediyorum

Güney doğu bölgesinde Kürt kökenli vatandaşlara Sol örgüt baskısı yapıldı ve göç eden oldu. Bazı köyler Sol ögütlerin karınlarını doyurdu. Dönemin siyasetçileri oraya yatırım için devletin araç ve gerecini sol örgütler bombalayınca oraya hiçbir özel teşebbüe gitmek istemedi. Pkk ile beraber artan baskı sonucu TSK güneydoğudaki 3000 köyü paralarını ve her türlü tazminatını ödeyerek Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlere yerleştirdiler. Can, mal güvenliği sağlanırken diğer taraftanda terör ile orda etkin bir mücadele verilmeye başlandı. Bilmeden konuşmayalım.

Apo kendi ağzıyla söylüyor "Biz ilk köye gittiğimizde bize destek olacaklar sandık. Fakat bizlere ellerindekii silahlarla ateş açınca bizde onları vurduk. Ondan sonra bizde şiddete baş vurduk." Çünkü Apo salağı Türkiye'yi Küba ile karıştırdı. Apo ile Kastro arasında bir fark var. Kastro halk desteğini aldı ama Apo bunu yapamadı.

Sol düşünceye hakim arkadaşlar "At gözlüğü takan zihniyet." derken acaba neden kendi sol hareketlerinin bu ülkeyi parçalamaya çalıştığından bahsetmiyor. O dönem kaç sol örgüt silah zoruyla öğrencilere mitinge götürdü? O dönemleri analarınıza, babalarınaza sorun, o dönemin üniversite öğrencilerine sorun. Sağcısını eleştirdiniz biraz da iğneyi kendinize batırın.

Ülkücülüğü bugün aktif siyasete sokan sol zihniyetin baskısıyla oldu. Sol halka yaptığı baskı sonucu onlar gibi hareket eden Sağ düşünen Ülkücü hareketini başlattı. Ülkücüler kazandı sol kaybetti. Ama Ülkücüler vatanı her ne kadar kurtardılarsa yaptıkları yasa dışı sayıldı sürgün edilen ve hapse düşenler oldu.(Solcular gibi). Faşist dediğiniz adamlar Ülkücüyü kayırmadı. Onlar kalkıp "Biz vatanı kurtardık devlet bize ihanet etti" demediler. Bağırlarına taş basıp susmakla yetindiler. Ülkücü oldukları için işsiz kaldılar. Onlarda karanlık yolları seçtiler.

Sürgün edilen solcular ne yaptı? Bugün televizyonda gördüğünüz bütün kanalların meşhur sunucuları bir zamanların ateşli solcuları ve eli silahlı Komünistleriydi. Saygı duyuyorum. Saygı duyuyorum çünkü şimdinin milliyetçileri oldukları için.
Sosyal ağlarda paylaş

yazdıkalrın dogru olsada bıraz sert ve yanlı olmus ama sanırım cafein uyarır
onun dışında ulkucu harıket zaten vardı turkeşçiler ın fıkırlerı taa enver paşaya akdar dayanır
fark ıse ulkuculerı amerıka kışkırttı solcualrı sovyetlerın kışkırttıgı gıbı
o donemde ne ulkucu ulkucu nede solcu solcuydu
cogu savundukları ıdeolojının ne oldugunu bılmıyorlardı bıle

ulkuculerde solcularda en az digeri kadar kotuydu o donem
ıkı gurupta farkında olmadan ulkeyı iç savaşa surukledıler
ve asıl bu ınsanalrı manıpule edenelre hıcbırşey olmadı
dıncıler ulkuculerden yana gıbı gorundu ama hıc bulasmadıalr ite ota boylece mıllıyetcı ıle solcu bırbırını oldururken dıncıler yan gelıp yattı ve ıhtılalde onlara kımse dokunmadı halıyle ve ıhtılal sonrası tek başlarına rakıpsız kaldılar

solcuda ulkucude yabancıların tahrıkıne kapılıp ulkeyı savaslanına cevırdıkelrı ıcın sucludurlar
bu işi solcualr degıl amerıka ıle sovyetlerın kuresel sıdık yarışı başlattı turkıye ustune cokebılmek ıcın ıkısıde ulke ıcındekı bu gurupları bır guzel kullandı kımse ınkar etmesın bunu
ıhtılalden sonra ıse dıncıler tek basına kalınca gerıye kalan ataturkculerı temızledıler tek tek sonra gene tahrıkle serbest kalan solcular emeklı askerlerı hedef aldılar ulkuculer ıse mafyavarı bır organızasyon kurdular solcular ııce anarşizme yoneldı

ben bunalrı ıhtılalde gorev almış bır albayın cocugu olarak yazıyorum bırakın gorduklerım basmakalıp tartışmalardan bıraz fazla olsun
babam her zaman eyleme gecmıyen her dusunceye saygı duyucaksın derdı bızede oyle ogretmişti

kendısı babaeskıdeydı ıhtılalden once solcular oyle bır azmışkı kasaba meydanını kapatıp komunsıt şarkıcı getırıp kucuk moskova dıye baba o anısını analtırken derdıkı "omrumde ılk defa ıcım o kadar tuhaf oldu hem aglamak hemde hepsını oldurmek ıstıyordum" dıye babam tam ataturkcuydu ve vatanını mıleltını asırı seven bır ınsandı bende olsam aynı seyı hıssederdım neyse babam o gun kendı kendıne ulan bır gun gelıcek ben buraya muserref akay ı getırıp turkıyem turkıyem cenentım ı soylettırıcem diye dusunun ordu bıle mudehale edemıyor bu azgın guruplara henuz

eh babam ın dılegı gercekleşmiş ihtilalden hemen sonra muserref akay ı cegırmış konser verdirtmiş :)
butun sucluları ıdeolojılerıne veya kımlıkelrıne bakamdan yakalatmış ve cogu meslektaşının aksıne bolge halkına çok az yansıtmış ihtilali bu sebepten şehrin altın anahtarını ve onursal hemşehrilik filan vermişlerde asıl olay ıhtılalden 5-6 sene sonra başlıyor
başıboş kalan solcu mılıtanlar asker avlamaya başladı babaeskıden tanındıgı için listede babamda vardı baya uzun bır sure kapılarda ısım tutamadık fılan hatta yurtdışı teklıfı fılan gelmişti babamın işinden (emeklılıgınden sonra MIT in askeri kanadında çalışıyordu)
ama o reddettı bu ulkeyı asla bırakıp gıtmıycegını soyledı ama baya mektupalr gelıyordu faşist albay oluceksin seni kesicez karnını kurşun doldurucaz vs vs
1. ordu ya annemın zoruyla başvuruyoruz annem binbaşıya cocugumuz var fılan falan dıyor binbaşıdan gelen yanıt con guzel
merak etmeyın hanfendı sız sokak ortasında gezerken bıle onlar albayımı tarar cocukla sıze dokunmazlar
enteresan gercekten kapının onune nobetcıler dıkılıyor bızım evın sıvıl gorunumlu ama babam 24 saat kapıda surunuyorlar dıye acıyıp koruma ıstemedıgını soyluyor
o arada bızımle aynı semtte bır emeklı albay taranıyor haberlere cıkıyor baya eve telefon yagmurları bızmıyız dıye tansıyon ıyıce artıyor evde (oldurulen albayın ıhtılalle bır alakası yok hemde mıllı guvenlık ogretmeniymiş)
o adamcagızı oldurduler bıze ne olucak fılan dıye dusunurken babamın fransadan tanıdıgı gelıyor eve olayları ogrenmiş dıyorkı ben haber vermeye geldım rahat olun sokagınıza kımse gırmıycek albayımın sızın ve kucugun hayatı bızım garantımız altında dıyor annemde anlamıyor olayı
meger adam ulkucu elebaşlarındanmış ve babamın eski tanıdıkalrındanmış kucukyalı ulku ocakalrı benım ısmımı de ogrenınce ıyıce gaz olmuş (ısmım batuhan bu arada :P) albayımıza kımse dokunamaz fılan dıye babam reddedıyor fakat gonuldaşımız albayımız sızı bırakmayız anarşistlerin eline diye kabul etmemişler
evimizi 1.5 yıl boyunca ulkuculer korudu
o atmosferı yaşamıyan bılemez bunları o yuzden yazdım oturdugumuz yerden sagcılar suclu solcular suclu demek kolay
ama ıkı tarafada yazık oldu tabı ulkenın gelıcegınede[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

demireli gunahim kadar sevmem ama gecenlerde yaptigi bir aciklama biraz malumun ilaniydi . teror giderek artarken mgk da pasalara olagan ustu hal ilan edildigi halde olaylarin neden engellenemedigini sormus . tabii ki oyalama cevaplar . ardindan soruyor demirel , 1 senede halledilemeyen olaylar askerin yonetime el koymasiyla 1 gecede nasil bitti ? gercekten benim de cevabini cok merak ettigim bir soru .

kesinlikle arkasinda durulamayacak , savunulacak en ufak bir yani olmayan bir olaydir 80 darbesi - diger butun darbeler gibi - .

sag karli cikmistir sol karli cikmistir dinciler karli cikmistir isin fasa fisosudur .[signature][hline]Fiery angels fell . Deep thunder roared around their shores... Burning with the fires of Orc.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Viktor, 05 Ağustos 2005 00:01 tarihinde demiş ki:
olay cok basıt ulkuculer solcularda kullanıldı ve harcandılar

mıllıyetcıler ve aydın soluclar temızlendı ulke radıkal ıslamcıların elıne kaldı olay bu kadar basıt

ben bu viktoru bu yüzden seviyorum. ne de güzel açıklamış...[signature][hline]Can düşer, gül düşer, baş düşer ama Bayrak düşmez...-Şeyh Şamil
Sosyal ağlarda paylaş

said:
caferi, 05 Ağustos 2005 03:21 tarihinde demiş ki:
Ülkücüler vatanı her ne kadar kurtardılarsa yaptıkları yasa dışı sayıldı sürgün edilen ve hapse düşenler olduOnlar kalkıp "Biz vatanı kurtardık devlet bize ihanet etti" demediler. Bağırlarına taş basıp susmakla yetindiler.

geçen sene hapisten çıkaarken bir ülkücü albay(ya komadoydu ya da mitçiydi. çok ünlü ama adını unuttum) sadece şunu söyledi; " devlet istedi, yattık alnımızın akıyla çıkıyoruz"[signature][hline]Can düşer, gül düşer, baş düşer ama Bayrak düşmez...-Şeyh Şamil
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...