Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bozkurt ve Atatürk

LonelyWolf

Öne çıkan mesajlar

Önsöz

Arkadaşlar,

Öncelikle bu konuyu açmamdaki amaç Türk milletinin simgesini tanıtmak ve Atatürk'ün onunla olan ilişkisini belirtmektir. Ama peşinen söylemek istiyorum, burada Atamızın bir kurtolduğu gibi bir iddiada bulunmayacağım. Sadece Türk milletinin ve Atamızın onunla olan benzerliklerinden bahsedeceğim. Ayrıca ikinci olarak kesinlikle solcu ve sağcı tartışması yaratmak istemiyorum ve bunları bir TÜRK olarak yazıyorum...

Dip not: Lütfen her şeyi tamamiyle okumadan ve yanlı bir şekilde cevap atmayın...

[spo2=Bozkurtun anlamı]Bozkurt Türk milletinin sembolüdür. Birbirini takip etmis olan Türk nesillerinin ortak malı olan millî destan parçalarimizda, Türklere yol göstericilik yapan, Türkleri zaferlere götüren bir sembol...
Artik Bozkurt bir güç, orduya yol gösteren bir kılavuz, darda kalanlarin yardimina kosan bir Hizir, Hakan'a ve orduya ihtiyat, ihtimam ve temkin dersi veren bir hoca sembolüdür... Oğuz Han'la ve ordusu ile beraber savasan, orduya moral veren ve onu zaferden zafere kosturan bir faktördür. Savasçiligin, cesaretin, bir sembolüdür. O kurt olmaktan ziyade, kurda benzetilen bir kurtarici ve bir kahramandir. Bilgin ve akıllı bir Hakan'dır.[/spo]

[spo2=Neden Bozkurt?]Bu sualin cevabı herhalde Bozkurta ait özelliklerin, Türklerde bulunan özelliklerle örtüşmesi olabilir diye düşünülmektedir. Cesareti, esarete tahammül edemeyişi, kıvraklığı,tek eşli oluşu, Aile düzenine sadakati v.b gibi özellikler onun, atalarımız tarafından sembol seçilme nedenleridir. Her milletin tarihinde destanlar önemli yer tutar. Bilindiği gibi halk hikayeleri ve menkıbeler ağızdan ağıza söylenerek, nesilden nesile geçiyordu. Zamanla bu hikayeler yazıya dökülerek en sonunda zamanımıza kadar ulaşan destanları meydana getirdiler. Bu destanlar da Bozkurtun çok önemli yeri vardı. Íngilizler için Aslan, Ruslar için ayı, Fransızlar için horoz, Íranlilar için Pars, yahut kaplan, Japonlar için ejder ne ise, Türkler için de Bozkurt odur.[/spo]

Ve Atatürk'ün Bozkurtla olan ilişkisini belirtmek için 2 site(resimli):
Bunun ismi biraz yanlı. Fakat yine de vermek istedim...

Ve 2. si bunun ismi biraz daha yakışıklı... :P

ayrıca dasaa ya da teşekkürlerimi sunarım...

Saygılarımla...[signature][hline]Bunu yazan tosun, FORCE sizinle olsun...

Biliyorsan konuş ki sözünden ibret alsınlar, bilmiyorsan sus ki seni bir adam sansınlar...

[Bu mesaj khas tarafından 31 Temmuz 2005 22:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım ancak Bozkurttan hiç haz etmiyorum ve bağdaştırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.. Bence alakası yok Ayrıca Atatürk'ün de Kurt işareti falan yaptığını görmedim,okumadım,duymadım ..
Al bide burdan yak[signature][hline]henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.
asıldık ey halkım, unutma bizi...
Deniz Gezmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Bozkurt'a siyasal bir anlam yüklendiği için, bence Türkiye'nin sembolüdür demek yanlış olur. Bu "Türban ulusal kıyafettir" demek gibi bir şeydir, siyasal bir simgeyi tüm ülkeye ve millete yüklemektir.

Yanlış anlaşılmasın, bunun sebebi Bozkurt'un simge olmaması değil, Bozkurt'u simge olarak benimseyenlerin siyasi bir görüşün mensupları olmalarıdır. Dolasıyla, "Türkiye'nin simgesi bozkurttur" demek, seni ülkücülerle bağdaştıracaktır khas.

Ayrıca bana göre, Türkiye'nin simgesi Bozkurt değildir, yıldız ve hilaldir. Kurt gördüğünüz zaman aklınıza Türkiye gelmeyebilir, ama yıldız ve hilal gördüğünüz zaman gelecektir. Bunu milli takım maçlarında, karikatürlerde, uluslararası alanda temsil edilirken görebilirsiniz. Fransızları genelde horoz temsil eder, doğru, ama Türkiye için kurt çizilmez veya kullanılmaz, ay yıldızlı ve kırmızı beyaz içeren bir simge kullanılır.

Şahsi görüşüme göre, her ne kadar tarafsız olarak bu iddiayı ortaya atıyorsan da, Bozkurt'un Türkiye sembolü olduğunu söyleyerek bir siyasi görüşle özdeşleşirsin, bunun ne yazık ki uçarı kaçarı yok. Bu bakımdan, bir siyasi sembol bir ülkeyi temsil edemez diyor ve noktalıyorum.

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

CHP atatürk ü sömürmüyor, en azından CHP geleneğinde bu yoktur, ancak chpye dadanan entel liboş kesim, tutunacak dal bulamadıkları için bunu kullanıyor olabilir. Bunu bir kere kesinleştirelim.
CHP devrim ilkelerini ve 6 ok'u kullanır ancak, bu CHPnin tarihidir, bu nedenle bunu yadırgamak anlamsız. Ve, CHPnin kimseyi bunları sevmemekten ya da kullanmamaktan ötürü vatan hainliğiyle suçladığını, ya da öldürdüğünü, ya da bunları türklükle, vatandaşlıkla bağdaştırdığını görmedim.
Bu noktada CHP daha az sömürgen aslına bakarsan.

Ha ayrıca, konunun tarafsız yazılmadığı, yazan tarafın da can çekişmekten ötürü bunlara sarıldığı, ve umursanmaması gerektiği bir gerçektir. Bu nedenle lüzumu yok birşeyler anlatmanın herkes herşeyin farkına varıyor yavaş yavaş.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Pyotr .Infernal Affairs.
Punch the gnomes!
Sosyal ağlarda paylaş

o altı ok u Ataturk mu yoksa ısmet ınonumu yazdı acıba ?
Ataturkun olumunden 24 saat bıle gecmeden Ataturku ve eserlerını eleştırmeye başlıyan kımlerdı?
Kımler sırf mıleltvekılı olabılmek ıcın Ataturk e yanaştı ve olumunden sonra dırek ıhanet ettı?
ıhtılalde CHP neden zort dıye kapatıldı?
ve vızyonları ve dusuncelerı tamamen degısık oldugu halde neden hala oy alabılmek ıcın Ataturk un resmını kullanıyorlar bız Ataturk un partısıyız dıyorlar?

sanırım bunların cevabı CHP gercegını dırek ortaya cıkarır o zaman anlarsınız neden CHP nın Ata yı somurdugunu
artık bılgılerı soru yoluyla verıcem kı cevabını bızzat bulup gelıp burda vıktor suxxed so hard demeyın[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Viktor, 01 Ağustos 2005 01:06 tarihinde demiş ki:
o altı ok u Ataturk mu yoksa ısmet ınonumu yazdı acıba ?

Acıba, altı ok diye yazılmış bir kitap felan mı var, ya da oturup altı ok ahanda bunlardır diye bir yazı mı yazılmış da ben bilmiyorum. 6 ok dediğin, mustafa kemal'in hayat öğretisi, yaşantısıdır. İsmet İnönü yazsa ne olur, osman durmuş yazsa ne olur? Kötü şeyler mi ki yazılanlar? M.Kemal'in bütün halk tarafından benimsenen fikirleridir.

said:

Ataturkun olumunden 24 saat bıle gecmeden Ataturku ve eserlerını eleştırmeye başlıyan kımlerdı?
Kımler sırf mıleltvekılı olabılmek ıcın Ataturk e yanaştı ve olumunden sonra dırek ıhanet ettı?

Bu brezilya dizisini çıkaramadım hadi söyle bakalım kimlerdi?

said:
ıhtılalde CHP neden zort dıye kapatıldı?

MHP neden zart diye kapataıldıysa, MSP neden cort diye, ya da TİP neden cart diye, AP neden bırt diye kapatıldıysa ondan kapatıldı. Bu da belli bir tarafın partisiydi ve bu bir askeri darbe olduğu için, diğerleri gibi kapatıldı.

said:
ve vızyonları ve dusuncelerı tamamen degısık oldugu halde neden hala oy alabılmek ıcın Ataturk un resmını kullanıyorlar bız Ataturk un partısıyız dıyorlar?

sanırım bunların cevabı CHP gercegını dırek ortaya cıkarır o zaman anlarsınız neden CHP nın Ata yı somurdugunu
artık bılgılerı soru yoluyla verıcem kı cevabını bızzat bulup gelıp burda vıktor suxxed so hard demeyın

Partide atatürk resmi kullanılması kötü birşey mi ki vizyonlarını kötü yapsın? RTE gibi cami mi kullansınlar? Ayrıca parti amblemleri olan altı ok kullanılır daha çok, ama mutlaka büyük bir atatürk resmi, türk bayrağının sol tarafına asılır. Bu gelenektir, sadece CHPde değil, bütün partilerde bir saygı görtergesi olarak kullanılır. Çoğu zaman Atatürk'ün yanına da parti liderinin resmi konabilir.
Yani, Uğur Dündarcılık oynamayın sanki çok matah birşeymiş gibi, dadandandadan ahanda gerçekleri açıklıyorum falan demeyin.
CHPyi Deniz Baykal teamden ve entel liboşlardan bir ayırın kafanızda, eski chp böyle değildi, ileride de böyle olmayacak.
Ben CHPli falan da değilim ayrıca, ama saygım vardır, sevgim vardır CHPye. Saygım gerek köklü tarihlerinden ötürü, gerek attıkları önemli adımlardan ötürü türkiye için, ama dünya görüşü olarak biraz ayrılmama rağmen aydın doğancılık yapıp bir kenara atmam bunları.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Pyotr .Infernal Affairs.
Punch the gnomes!
Sosyal ağlarda paylaş

Patiler, konudan sapıyoruz bu bir, siyasete ve CHP tartışmaya kayıyoruz bu iki. Bu ilk ve tek uyarıdır, bu yol izlendiği takdirde başlıkla alakasız mesajlar uyarı olmadan silinecektir.

Saygılarımla,[signature][hline]Bir fincan kahveden daha güzel olan tek şey, ikinci fincandır." CAFEIN
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan, eğer böyle düşünüyorsan, benim gibi fikirlerini dile getir, eminim senin fikirlerin de dinlemeye değer. Bunu yapmak varken gidip konuyu dağıtmak olmuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Sağ görüşllü bi adamın bu bölüme mod olması tabiki benm gibi sol görüşlü adama dokunur,en ufak yanlışlık içermeyen mesajımı ne hakla silersin sen ? moderator olunca yazı yazma özgürlüğümü mü kıstılıyorsun ? bir hakaret mi vardı veya forum kurallarına aykırı birşey mi vardı ? Senin yaptığın ayıptır arkadaşım daha hemen alan yetkilisi olur olmaz gövde gösterisini mesajlarımı silerek yapıyorsun..Beni susturacağını zannediyosan cok beklersin bravo sana kınıyorum seni[signature][hline]henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.
Deniz Gezmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Cevabını özel mesajdan verdiğim için buradan bir şey dememeyi tercih ediyorum. Biraz daha kendine ve yaptıklarına dikkat etmeni rica ediyorum, çuvaldızı bana layık gördüysen kendine de iğneyi batır.

Sosyal ağlarda paylaş

ehe sen kimsin ya ? dağdan gelmiş bağdakini kovuyor bi görev alınca hemen töt yukarılara kalkıyor be bravo .. ehe ne iştir ya komedi vallahi[signature][hline]henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.
Deniz Gezmiş
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Cafein, 01 Ağustos 2005 02:01 tarihinde demiş ki:
Pirvan, eğer böyle düşünüyorsan, benim gibi fikirlerini dile getir, eminim senin fikirlerin de dinlemeye değer. Bunu yapmak varken gidip konuyu dağıtmak olmuyor.

Saygılarımla,

Ha ayrıca, konunun tarafsız yazılmadığı, yazan tarafın da can çekişmekten ötürü bunlara sarıldığı, ve umursanmaması gerektiği bir gerçektir. Bu nedenle lüzumu yok birşeyler anlatmanın herkes herşeyin farkına varıyor yavaş yavaş.

Diyerek konu ile ilgili görüşümü belirtmiştim.

Her neyse,
Biraz olgunlaşın, herkes için geçerli bu, tarih gibi bölümü kavga için kulanmayalım.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Pyotr .Infernal Affairs.
Punch the gnomes!
Sosyal ağlarda paylaş

Bozkurt Tarih boyunca Türk milletinin simgesi olmuştur.Bir parti yada ideoloji bunu sahiplendi diye sırt mı çevirmek gerekir.Türban örneği ise konuyla alakasız.Türk milleti olarak tarihimize değerlerimize sahip çıkmazsak,birileri çıkar bizim tarihimizi bizim yerimize yazar,değerlerinizin içini boşaltır.Bozkurtta Türk tarihinin,efsanelerinin kültürünün bir parçasıdır.Bozkurtun sahibi bir parti yada ideoloji olmaz.Bozkurt bir ırkın değil Türk milletinin bir semboludur.[signature][hline]The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural
Sosyal ağlarda paylaş

Bir siyasi ideoloji çıkıp benim simgem (atıyorum) orhun kitabeleri dese.Sende peki al senin olsun bundan sonra tanimam bende orhun kitabelerini dersen.Suçlu kim olur acaba?Zaten bir milletin kültürünü ,tarihini sindirebilmek için vatandaştan öte Türk Milletinin bir ferdi olmayi sindirmek gerekir.Misal fb nin ganalı futbolcusuda Türk vatandaşı,Rusyadan gelen hayat kadinida.[signature][hline]The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural
Sosyal ağlarda paylaş

gamalı haç ta taaa ıran dan gelen tıbetten tutun japonyada bıle ızıne rastlanabılen bır semboldur bu halkların degerıdır bu
ancak tutupta gamalı haç takıp sokaga cıkamassın veya kullanamassın bunu dırek nazı damgası yersın

sahıp cıkmayın dıyen yok ama o partı kullandıgı surece boyle tepkılere karsı hazırlıklı olucaksınız bozkurt dersenız, olay o kadar basıt[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

Gamalı haç hakkında çok bi bilgim yok ama arama yapip gördüm ki Hintlilerin bir simgesiymiş.Ortası 4 noktalı gamalı haç ''Svastika'' mutlu hayat anlamına geliyormuş.Hintliler hala yeni doğan kız çocuklarının alnına çiziyor,düğünlerde çiçeklerden bu şekilde süs yapıyorlarmış.Evet bu sembolu Avrupada yapsan anlamı farklı geçmişi farklı ama bu hintlileri engellemiş mi?Hintliler hala daha kullanıyor ,sahip çıkıyorlar.Burasıda Türkiye Türk kültürününe nerde sahip çıkalım?[signature][hline]The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural
Sosyal ağlarda paylaş

Gamalı Haç benim de bildiğim kadarıyla Hint kökenlidir. Ari ırklarının da Hindistan civarından geldiğine inanan Naziler, bu sembolü tereddüt etmeden kendi sembolleri haline getirmişlerdir. Mutlu hayatın yanı sıra, iyi şansı da temsil eder ve vücutta taşınmasının insanı koruduğu/şans getirdiğine inanılır. Daha sonraları iki çeşit gamalı haç kullanılmıştır, bunlardan gibi ünlü swastika, diğeri de haçın kollarının ters yöne bakanıdır. Nazilerin gençlik kollarının kullandığı işaretlerdendir. Komik bir şekilde, 2. Dünya savaşı civarı, Finlandiya ordu armaları da mavi renkli ters swastika şeklindedir ( gerçi hem Almanlara hem Ruslara yaranıp ülke korumaya çalıştıklarını düşünürsek normal).

Swastika çok kullanılan bir simgedir doğru, ama Almanya'yı temsil etmez, sadece Nazileri temsil eder. Bugün "Swastika Almanya'yı temsil eder" gibi bir cümleyi, Almanya sınırları içinde söylerseniz, sizi güzelinden tutuklayıp yargılarlar.

Bence aynı şey Bozkurt için de geçerlidir. Eskiden Türkiye'yi veya Türkleri temsil ediyor olabilir, fakat "siyasal simge" sıfatını bir kez kazanınca, milleti toptan temsil edemez. Türkiye'nin sembolü ay yıldızdır, inat ediyorum. Gidin istediğiniz yere bakın. Dünya kupası ile ilgili haberlere, Türkiye ile ilgili karikatürlere bakın, bizi kurt temsil etmez asla. Kurt, bir siyasi parti tarafından benimsendiği gün temsil yetkisini kaybetmiştir.

Olayı basite indirgersek, ben "Alardanım, A ları temsil ederim" derken, Bler gelip "Bizim sembolümüz Cafein" derlerse, Alar artık beni kabul eder mi? Etmez, çünkü ben artık Blere malolmuşumdur. Bu bakımdan, bir şey "siyasi" simge oldu mu, sadece o harekete ait olur, bu kadar.

Sosyal ağlarda paylaş

^
^
^
bu sebepten oturude bellı guruplara malolmus sımgelerı ulkelere mal edemessın bır hıntlı bugun o sembolle ısrail e gitse linç edilir yani her sembol bır seyı cagrıstırır eger o sembolun yaptıgı sahte cagrısım, gercek cagrısımını ınsanalrın beynınden kaybederse onu hala uluorta genel anlamında kullanamassın
bugun turkıyedekı ınsanalrın yuzde 90 ı bozkurt dıyınce MHP dıyıcektır eger ınsanalrın yzude 90 ı bozkurt dıyınce turkluk sembolu deseydı mıllı sembol olabılırdı
turkıyenın resmı mıllı sembolu ay ve yıldızdır japonların sembolu guneştir bızansınkı çift başlı kartaldı oysa selcukluda ve hıtılerde çift başlı kartalı kullanıyordu

said:
Bozkurt, eski Türklerin baş totemi olup kutsal ve yol gösterici sayılmıştır. Hun İmparatorluğundan başlayarak Osmanlılara kadar bozkurt, milli sembol olmuştur. Türklerin İslamiyeti kabulünden önce bozkut başı, Türk bayrak ve tuğlarının ucuna alem olarak konurdu, sonraları alem hilal ve yıldız olmuştur.

Güçlü, özgürlüğe düşkün ve akıllı hayvan olan bozkurta saygı ve sevgi, Altaylar'dan Anadolu'ya kadar bütün Türklerde vardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk döneminde, paraların, pulların8, resmi binaların üzerine bozkurt tasviri basılmıştır. Kılıç kabzasında kurtuluş simgesi olan bozkurt rölyefinin olması milli değerlere saygı ve Atatürk ideallerine sadakat göstergesidir.

"Kılıç devri" tarihte, aynı zamanda "at devri" olmuştur. Türk tarihçilerinin yazdıklarına göre "Türklerin yaptıkları büyük fütuhatta en mühim rol oynayan iki sanatları olmuştur: At yetiştirme ve madencilik, bilhassa demircilik." Demircilik silah yapmak özellikle kılıç düzeltmek için, at beslemek ise, uzak ve önü alınamayan askeri seferler için mecburi idi. Türk askeri uzak seferlere atı, kılıcı ve çadırı ile çıkıyordu.

At eski Türklerin baş totemlerinden biri olup askerin ayrılmaz dostu ve yardımcısı idi. Savaş tarihinde kılıcı atsız, Türk'ü ise kılıçsız ve atsız tasavvur etmek olmaz. Bu sebeple kılıç kabzalarında, Türklerde yanı zamanda kahramanlık, mutluluk ve güneş sembolü olan şaha kalkmış çılgın at figürü kullanılmıştır. Bozkurt ve at rölyefleri kabzaların yan yüzlerine basılmıştır.

Kabzaların iç yüzlerinde çift başlı kartal figürü basılmıştır. Yükseklik, ululuk timsali olan kartalın da Türklerde bir totem gibi kutsal sayılması, Altay kaya resimlerinden bellidir. Anadolu'da çift başlı kartal önce Hitti Devleti'nin sembolü olmuş, sonra Bizans İmparatorları da onu benimsemiştir. Daha sonra Anadolu Selçuklularının devlet simgesine dönüştürülen çift başlı kartal, bu çok asırlık geleneğin zirvesi, hem de Türklerin Anadolu topraklarında kökleşmesi ve Bizans İmparatorluğu'nu yıkılmasının sembolüdür.

yanı ıslamıyetı kabul ettıkten sonra Resmi semboller Ay ve Yıldızdır o kadar[signature][hline]God's In His Heaven, All's Right With The World.
Sosyal ağlarda paylaş

Hindistanda bu kültürün anavatanında hala devam ediyor ki bu gelenek.Kimsede gidip israile gamalı haçlarla çıkarma yapmıyor,sadece kültür mirasını devam ettiriyor.Neyse uzatmaya gerek yok sizin için değil ama benim için bir simgedir.Benim görüşüme göre bu simgeye sahip çıkmak için illa mhpli olmak gerekmez.Hilal dünyanın her yerinde islamı sembolize eder.Halkı İslamiyeti kabul etmiş bir çok ülkede ay yıldız vardır.Türklerin sembolerinden biri midir ?Bana sorarsan evet.[signature][hline]The Dark Side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...