Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

canada benzeri,fok değil ayı

scarab

Öne çıkan mesajlar

Ayı sorar...
ILGAZ Dağında ;Ayıların Korunması Projesi tamamlandı, bu sefer ayıları vurmaya karar verdiler. Ayı dahi buna şaşar ve sorar.Beni niye korudunuz ki, niye vuracaksınız?..Gazi Üniversitesi Kastamonu Orman Fakültesinin Ayıların avlanarak azaltılması önerisine TÜBİTAK şimdilik izin vermiyor.İşin ilginç yanı Çevre ve Orman İl Müdürü de ayıların vurulmasından yana.Ben görevi hayvanları-doğayı korumak olan ama hayvanların vurulmasını isteyen bir Çevre Müdürü hiç görmemiştim.İşin asıl ilginç yanı:Av turizmi yapan şirketler, internetteki sitelerinde Türkiyede ayıları vuracak yabancı avcılar için uygun (!) fiyat listelerini zaten çoktan açıklamışlardı.Sormaz mı ayı,Benim hakkımda vurma izni çıkabileceğini av turizmi yapan şirketler nerden biliyorlardı, ey Gazi Üniversitesinin bilim adamları ve Müdür Bey?...Önce yurtdışından sağlanan para ile ayıları Çingenelerden eziyet ediliyor gerekçesiyle topladılar... Sonra özel hazırlanmış alanlarda, medyanın huzurunda psikolojik tedavi gördü ayılar. Peşinden ayıların çürük dişlerini tedavi ettiler...Şimdi Vuralım diyorlar.Ayı dolgu yapılmış dişini Çevre Müdürüne gösterip sormaz mı.Bu ne?..Diş...Niye dişime dolgu yaptırdınız da şimdi köylünün balını yiyor diye vuracaksınız beni?.. Bir başka gerekçe ise ;Ayılar insanlar için ürkütücü hal aldı şeklinde, ki ayı onu da sorabilir müdüre.Sen hiç insan görünce oturup memleket meselelerini konuşan ayı gördün mü?..Benim bildiğim ise ayı ürküp insandan kaçar. Ya da ikisi de ürküp kaçar, biri o yana biri bu yana, ki bu daha iyi müdürüm...Ama insanlar ayının yuva saydığı ormanın içine girip, ağaçları kesip, ormanı yakıp yerleşmişlerse, onlar ayıya katlanmak zorundalar.Yani ayı aşağı inmiş değil, insanlar yukarı çıkmış sayılır.Ve ayı sormaz mı Hadi ben ayıyım, siz insan mısınız?..

Bekir COŞKUN(17.07.2005-hürriyet)

[Bu mesaj scarab tarafından 17 Temmuz 2005 16:30 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...