Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Php-Mysql optimizesi?

Seregwethrin

Öne çıkan mesajlar

Şimdi web ile uğraşan baya deneyimli arkadaşla sorularım olacak.

Bir forum yazıyorum da. Forumun en hızlı olması için ne yapmam gerekiyor? Mysql'den veri çekerken bazı şeylere dikat etmek gerekiyor.

Mesela forum tablosunda o forumun sütununa son post'un id'sini koyup sonra postu bulmak mı daha kısa sürer yoksa order by id desc diyerek o forum id'sine sahip son mesajı bulmak mı?

yada o forumda kaç mesaj var diye forum sütununa yazmak tabiki mesajları saymaktan daha hızlıdır. Ama tahminen %kaç server'ın işlemleri gerçekleştirmesi hızlanır ki? Tabi bu mesaj sayısına göre değişir ama mesela pati kadar mesaj varsa diyelim.

Biraz uçuk oldu galiba ama :-P[signature][hline]www.wow-turk.com - Türkiyenin World Of Warcraft Portalı
[email protected]
PHP CodeMaster
Sosyal ağlarda paylaş

her mesaj atıldığında konular tableındaki sayıyı update etmen daha iyi olur, çünkü forumda okunma sayısı > mesaj atma sayısı. mesaj atmak biraz daha uzun sürse de problem olmaz. (öbür türlü anasayfada gözüken tüm başlıklardaki tüm mesajları sayman gerekir.)

ayrıca son id ye bakmak hatalı olur, arada bi mesajı silmek zorunda kalırsan sayıyı düzenleyemezsin.
bi de normalizasyon kurallarına dikkat ediyorsun dimi?[signature][hline] Kedileri seviyorsan buraya tıkla.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Rahan, 19 Haziran 2005 15:56 tarihinde demiş ki:
her mesaj atıldığında konular tableındaki sayıyı update etmen daha iyi olur, çünkü forumda okunma sayısı > mesaj atma sayısı. mesaj atmak biraz daha uzun sürse de problem olmaz. (öbür türlü anasayfada gözüken tüm başlıklardaki tüm mesajları sayman gerekir.)

ayrıca son id ye bakmak hatalı olur, arada bi mesajı silmek zorunda kalırsan sayıyı düzenleyemezsin.
bi de normalizasyon kurallarına dikkat ediyorsun dimi?
hm bu tip şeyler için direk mysql_num_rows ya da mysql sorgusu içinde count kullanılabilir. her durumda işlemleri olabildiğince mysql server'a yıkmak daha iyi sonuç verecektir görüşündeyim ben.

ha birde mümkünse pconnect kullanma. kimi zaman server'ın canına okuyabiliyor.

[Bu mesaj Zopik tarafından 19 Haziran 2005 20:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zopik, 19 Haziran 2005 20:13 tarihinde demiş ki:
said:
Rahan, 19 Haziran 2005 15:56 tarihinde demiş ki:

bi de normalizasyon kurallarına dikkat ediyorsun dimi?
hm bu tip şeyler için direk mysql_num_rows ya da mysql sorgusu içinde count kullanılabilir. her durumda işlemleri olabildiğince mysql server'a yıkmak daha iyi sonuç verecektir görüşündeyim ben.

ha birde mümkünse pconnect kullanma. kimi zaman server'ın canına okuyabiliyor.

[Bu mesaj Zopik tarafından 19 Haziran 2005 20:14 tarihinde değiştirilmiştir]

Yok pconnect kullanmıyom, mysql_connect kullanıyorum da

demek istediğin 2-3 kere mysql sorgusu gerçekleştirmek mi daha hızlıdır yoksa tek sorguda çok veri seçmek mi?[signature][hline]www.wow-turk.com - Türkiyenin World Of Warcraft Portalı
[email protected]
PHP CodeMaster
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zopik, 19 Haziran 2005 20:13 tarihinde demiş ki:

konu dışını açtın, 20 tane konu var. her refresh eden kişi için, 20 konudaki bütün mesajlara erişerek saymak mantıklı mı?

benim dediğim yöntemle konu dışını refresh ettiğinde mesaj tablosuna dokunmuyorsun bile. her konu için bi tane 16 bitlik unsigned int tuttun onu da mesaj eklerken update ettin mi oldu bitti.[signature][hline] Kedileri seviyorsan buraya tıkla.

[Bu mesaj Rahan tarafından 19 Haziran 2005 21:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...