Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elektrik Kablolarından internet

hulahoppadanayar

Öne çıkan mesajlar

Bunu çoook önce okumuştum yada duymuştum bi yerlerde hatırlamıyorm kaynağını..
Orda ilerde elektrik kablolarından internet hizmeti verilecek o zaman çok az maliyete yüksek internet hızına erişilebilinecek. gibi bişey diyordu da bunun olması olasılığı ne kadardır

tabi olmasını diyorum tr ye gelmesi epey sürer ztn[signature][hline]Msn adresim
karakedi 26 Mayıs 2005 14:37 tarihinde demiş ki:
evet arkadaşlar, ne yazık ki sistem adminimiz mal.

Mayhem, 15 Haziran 2005 00:28 tarihinde demiş ki:
Yok benim dedem pipili kızdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrik hattından internet var mı bilmiyorum ama network kurabiliyorsun yalnız verimli bir yöntem değil. Hele binanın elektrik tesisatı eskiyse hiç bulaşmamak lazımmış. Zamanında bir dergide detaylı bir şekilde incelemişlerdi bu olayı.[signature][hline]"Zayıflar, bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar." - Friedrich Nietzsche.
Sosyal ağlarda paylaş

yalan diilmiş yani iyi

yalnız anlamadığım bişey var
220 volttan nası internet bağlantısı geçiyor.

frekans mı yine?[signature][hline]Msn adresim
karakedi 26 Mayıs 2005 14:37 tarihinde demiş ki:
evet arkadaşlar, ne yazık ki sistem adminimiz mal.

Mayhem, 15 Haziran 2005 00:28 tarihinde demiş ki:
Yok benim dedem pipili kızdı.
Sosyal ağlarda paylaş

bu yeni haber değil bayadır var dorudur.
ben cok onceden hatta dur bakıyım ..
3 senedır falan bılıyorum.
amerıkada bu yontem uygulanmaya baslanmıstı
mınımum 3 mb falan dıye hatırlıorum ve dl ile ul esitti.
3mb 3 mb dı
bunu daha da geliştirceklerdi.
mesela bunu turkiyede olması da daha kolaymıs ama teknik imkanlar falan kasıyormuş
mesela amerıkadakı elektrik sitemiyle avrupanın sistemi bira farkılıymus ki bunun ıcıne tr de giriyor.
burda daha da ıyı olabilecegini okumustum .
hatta bi sn buldum ben size ayrıntılı bi şekilde veriiyim dökümanları sıkıntı olmasın ....

-
-

ABD'de ve İngiltere'de hızlı internet servisleri arasına yeni birisi daha katıldı. Bu sayede artık pazara DSL ve Kablo'nun rekabetine BPL katılmak üzere. ABD hükümeti uzun süren tartışmalar sonunda FCC kurallarına radyo parazit sınırlarına uygun kaldığı durumlarda resmi olarak BPL hizmetinin verilmesini onayladı. Şimdiye kadar çıkmış tek ciddi proje Asoka ürünleri kullanılarak yapılan Internet dağıtımı. Mesela bu ürünleri kullanarak abone alan Current şirketi 3 Mbps hizmetini aylık 50$'dan verebilmekte. Asoka'nın PLC dediği, PlugLAN markasını koyduğu ama aynı zamanda BPL adıylada anılabilen teknolojide Internet geliş gidiş hızları eşit.

Yani 3 Megabit/sn indirme, 3 Megabit/sn yükleme hızına sahip olabiliyorsunuz. Bunun en büyük avantajı karşılıklı video iletişiminin ve ses iletişimin artık eskiye oranla çok daha hızlı olabilmesi. Diğer yandan evlerinde sunucu barındırmak isteyen kişiler içinde harika bir haber. Teknloji ayrıca oldukça düşük erişim süreleri sunmakta ve buda onu ADSL'den farklı kılıp Kablo'ya daha yakın kılıyor. Daha da ilginci evinizin prizine takacağınız her adaptör modem gibi çalışıyor ve hattınızın sınırında çalışmakta. Toplam 4 modem alıp evin çeşitli yerlerine koyabiliyor (ki modem sadece 40$) ve paylaştırabiliyorsunuz. İsterseniz yine aynı elektrik şebekesi ile ev içersinde LAN kurabiliyor 5-6 Mbit/sn hızlarında bilgisayarlar arasında transfer yapabiliyorsunuz. Modemler direkt prize takılmalı ama isterseniz özel yıldırım korumalı ve çoğaltıcı alabiliyorsunuz.

Cinergy yıl sonuna kadar 55 bin aboneye ulaşmayı planlamakta. Firma 1,5 milyon elektrik abonesine hizmet veren bir kuruluş. Gelecek yıl 24 milyon aboneye kapsayacak bir ortaklık ile ağını genişletmeyi planlıyor. Eğer bu gerçekleşirse dünyanın çeşitli yerlerinde belkide bizde BPL hizmeti görülmeye başlanabilir. BPL'in en iyi kullanım alanı ise VOIP ürünleri olacak gibi yüksek gönderme hızı, düşük erişim süresi (50 ms'den az) ve QoS (kalite kontrol) yani eksik paketleri farkedip gönderme gibi özellikler bu iş için biçilmiş kaftan.

En düşük maliyet ise Avrupa'da. BPL sinyalleri transformatörlerde üretildiğinden maliyet bu transformatörlere koyulan yayıncılardan oluşmakta. Amaç her ne kadar bir yayıncıyı cihazı bir üyenin gelirinden karşılamak olsa da gerçekte öyle değil. Hem ABD'de bir transformatöre düşen ev sayısı 4-20 arasında bu durumda işler daha da karışık. Avrupada ise transformatör başına ev sayısı 150 civarında ve oldukça karlı. Ancak radyo sorunları çözülürse Avrupa bu olaya oldukça sıcak bakacak. Ülkemizde Tedaş ne kadar bu olaya eğilir,eğilmez bilinmez. Ama özelleştirme devrinde elektirik şirketlerinin önem kazanacağı düşünülürse yeni bir sağlayacı ile olmayacak ihtimal değil.

İşin güzel tarafı sonuçta üçüncü bir seçeneğin katılıyor olması. Bu sayede dört WAN portlu (Internet bağlantı portu) Router (yönlendirici) sayesinde aynı anda ABD'de vatandaşlarının kullandığı şekilde Kablo, DSL ve BPL'i beraber kullanabilmek mümkün olabiliyor.Edimax 6541/K yada 6524/K Router'ları farklı bağlantıları rahatlıkla farklı hatlarda kullanarak tüm bağlantıları bağdaştırılıp birisinden birisi kesildiğinde kullanım devam edebiliyor ve hızlarıda iki veya daha fazla bağlantı kuran indirme programları ile bağdaştırılabiliyor. Bu sayede ADSL ve Kablo'yu bir arada kullanabiliyor böylece çoklu erişimlerde (birden fazla pc bile veya tek pc bile) örnekteki gibi BPL'yi bile ilave edebiliyorsunuz. Bu birbirinden farklı üç servis ile ayda sadece 120$ ödeyip 8 Mbit download ve 3.3 Mbit upload hızına erişebilen kişiler mevcut.

Diğer yandan esas HomePlug'ın geliştiricisi olan oluşum ise BPL spesifikasyonlarını geliştirmeye devam ediyor fakat bu daha başlangıç seviyesindeki bir proje ve ilerde daha iyi servis vermek için kullanılabilir. Current ve Cinergy firmalarının kullandığı teknoloji Asoka'nın HomePlug 1.0'ın modifiye edilmiş ve PlugLAN adı verilmiş hali ve oldukça verimli ve hali hazırda ticari olarak kullanılmaya başlanmış durumda.Elektirik firmaları içinde data erişimi oldukça önemli olabilmekte ve bu sayede devamlı gelen verilere göre transformatörlere ve dağıtıcılara ayarlar yaparak elektirik dağıtım masraflarını aşağı çekebilmekteler.

İşin en ilginç tarafı ise PlugLAN ile Wi-Fi Sıcak Nokta'larını

Sosyal ağlarda paylaş

hehe Forum sayfasının bant genişliği artmış :D
karakedi kotaları kaldırdı heralde :)[signature][hline]Wendigo, 09 Haziran 2005 17:28 tarihinde demiş ki:
zaten ellerim titriyor kac saattir thread kitlemedim die ;)=
----
Hiçbirşey yok aslında...
By Joker...
----
Wow:Troll Rogue ByJoker lvl 60 / Burning Leg.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
keyn, 17 Haziran 2005 00:58 tarihinde demiş ki:
bence bu sistemin turkiyeye gelmesine bayagıııı bir var benden soylemesi soyle 2 3 yılda olcak bir iş değil bence.

ya ne gelmesi wireless devri bundan sonra kimse cable kullanmıcak artık...
1 km dışına çıkıyor artık wireless teknologysi...
adamlar aya 1024 bağlantı kurcaklar utanmasa biz hala 256
PEhhh...[signature][hline]Wendigo, 09 Haziran 2005 17:28 tarihinde demiş ki:
zaten ellerim titriyor kac saattir thread kitlemedim die ;)=
----
Hiçbirşey yok aslında...
By Joker...
----
Wow:Troll Rogue ByJoker lvl 60 / Burning Leg.
Sosyal ağlarda paylaş

telefon kablosıyla daha yeni yeni oturtmaya çalısıyolar onuda adam gibi yaptıkları solenemez gerçi ne elektrik kablosu fln 2030 gibi belki..[signature][hline]
Cmabridge Üinversitesi

Cmabridge Üinversitesinde yaıpaln bir arşaıtrmaya gröe, bir kleimedkei
hafrlrein hnagi sıarda didizlikleri dğeil, ilk ve son hafrlrein dğoru yedre
olamalrı öenm tşamıatkadır. Geirsi taammen kamradaşır ve ynie de surosnuz
olraak okubanilir. Buunn sbeebi isnan benyinin her hafri tek tek dieğl
kemileelri bir btüün oralak omukadısır.
Sosyal ağlarda paylaş

herbişe kablosuz olacak yaw... 2030 felan demişsiniz bir de... peh peh

ha bir de niye uğraşsınlar ki? telefon hattının ulaşmadığı yer mi var? 8mbite kadar çıkıyor adsl

hatta isveç 'te 100mbit bağlantı alabiliyorsun evine. ayda 100eur felan. fiber döşüyorlar evine kadar yaw!

elektrikten internet artisliktir başka bişe deil[signature][hline]Shomenuchi Kaitennage
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...