Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Enerji içecekleri hakkında (Isostar, Powerade, Gatorade vs)

Mirage

Öne çıkan mesajlar

Yahu çok merak ediyorum bu enerji içeceklerinin amacını. Faydalarını ve zararlarını. Ayrıca bazıları sporcu içeceği olarak geçiyor, aynı şey mi bilemiyorum.

Her neyse. Kaplarının üstünde "fazla efor sonrasında kaybedilen minerallerin geri kazandırılmasına yarar, susuzluğu önler" gibi şeyler yazıyor. Abim de geçen gün Gatorade almış. Hala duruyor evde.

Bunların zararı var mıdır acaba? Fiyatlarının uçuk olması dışında tabii. Gerçi zararından önce yararlarını anlatabilirseniz iyi olur.

Şimdi bunlar spordan önce mi içiliyor, sonra mı? Spor yapmadan içildiği taktirde ne olur? Kilo verici etkisi var mıdır? Zararı var mıdır? Tadları nasıldır? (powerade ve gatorade güzel diyorlardı)

Her neyse merak ettiğim bir sürü soru var aslında da. Siz şöyle bir anlatın, ben aklıma takılanları sorarım. Ben şimdi öss'den sonra deli gibi spora ve rejime başlayacağım da. Kilo vermemi engeller mi? En önemlisi bu. Yaktığım kalorileri geri kazandırmasın da. ;)[hline]Pretty women makes us buy beer,
Ugly women makes us drink beer.
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

dün mavi kutulu powerade aldım
1.250.. yani çok pahalı
tadı güzeldi de kolayı tercih ederim
izoferik içecek mi ne yazıodu üzerinde o ne demekse...[hline]What's your please, Sir?
Aaahhh the suffering...the sweet suffering
One more game child and your suffering will be legendary, even in hell!

Sosyal ağlarda paylaş

imaj hiçbişi, susuzluk herbişi. susuzluğunu dindir, su iç![hline]arcane, the başdöndürücü 12 June 2003 01:07 tarihinde demiş ki:
kafayı arkama çevirince bana sarılmış varlığın çok tatlı bi kız olduğunu gördüm
sonra bir baktım kız önüme geçti çat diye
meğer amacı başkaymış
Sosyal ağlarda paylaş

peki bunlarda ne kadar kalori var? dediğim gibi ben deli gibi spor yapıp üstüne rejim yaparken bunları içersem, kilo vermeme engel olur mu?

yoksa sadece vitamin, mineral etkisi mi var? gerçi en iyisi ben yarın spor hocama sorayım.[hline]Pretty women makes us buy beer,
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

bende dün voleybol maçindan önce içtim
powerade yeşil olanindan 500 ml şişede
2m girdi tadida iğrençti kendimi bulaşık deterjanı içiomuş gibi hissettim şiede yeşil yeşil sıvı
enerji menerjide vermedi walla
yenildik gidip paşa paşa aldı 2.5 luk kolayı adamlara[hline]Beni ,paso paticik gezerken gören bi arkadaş dedi ki ;
Paticiğin sahibinin kızı warmı ? versinler sana
bende dedimki ;
lan imzaya quote'li bişiler koyulmuyo yoksa yazardım bunu haha
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
www.kkgm.gov.tr sayfasından enerji içecekleri hakkında bilgi bulabilirsin..
enerji içeceğinde kafein vardır, spor içeceğinde yoktur.en büyük farkı budur.

benim halam gıda mühendisi kendisine sordum :)[hline]===> orc_lord <===
*Çok sevdiği babannesini kaybettiği için üzgündür*
*Balık katili olmuştur*
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
http://www.kkgm.gov.tr/Genel/index.asp?Prm=/Birimler/Gida_Kontrol/Enerji_icecekleri.htm

içmesen daha iyi olurmuş su içsin diyor hatta bulamassın diye direk linkini verdi :D[hline]===> orc_lord <===
*Çok sevdiği babannesini kaybettiği için üzgündür*
*Balık katili olmuştur*
Sosyal ağlarda paylaş

ne yapacanız enerji içeceği felan sallayın su ve kola en iyisi şu sıcakta bi de energy içeceğine mi para bayılcam :)[hline]Khirsah, 11 June 2003 18:01 tarihinde demiş ki:
erkek adam dediğin ağır olur !
kermit_frog, 11 June 2003 18:05 tarihinde demiş ki:
ben 52 kiloyum ağırmıyım ?
Sosyal ağlarda paylaş

orc verdiğin link enerji içeceklerinin çok zararlı olduğuna değinmiş. ama aynı zamanda sporcu içecekleriyle de farklı olduğunu yazmış.

mesela powerade, gatorade sporcu içeceği olarak geçiyor.

peki bunlar hakkında bilgi alabilir miyiz?[hline]Pretty women makes us buy beer,
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

Piyasada bu aralar enerji içecekleri aldı başını gidiyor. 2 çeşit enerji içeceği var. Aslında bildiğim kadarıyla adları da farklı ama hepsine enerji içeceği deniyor.
Bir tanesi Red Bull ve türevleri olanlar diğeri ise Powerade ve türevleri. Red Bull direk enerji veren bir içecek türü. İçildiğinde çok ciddi farklılık hisettiriyor. Bunu sağlama şekli konusunda çok da fikrim yok. Ama Red Bull' un yasaklanmasının nedeni tamamen farklı yani zararından dolayı değil. Powerade ve türevi içecekler ise aslında profesyonel sporcular için üretilmiş içeceklerin birer hafifletilmiş formülü kısacası dandik versiyonudur. Bu içecekler tamamen enerji vermek için yapılmaktan ziyade spor esnasında kaybedilen enerjiyi, suyu, ve gerekli mineralleri tamamlamak için yapılmış türde içeceklerdir. Sözgelimi Formula 1 yarışlarında bisiklet yarışlarında büyük müsabakalarda sporcuların bu tip içecekler kullandıklarını görebilirsiniz. Mesela bir formula 1 yarışçısı bir yarışta 8 kiloya eş değer bir kalori harcayabilir. Tabii bunun yanında yüksek miktarda su ve mineral de harcar. Bunları telafi edebilmesi için (yarış sırasında bayılmamak için) yüksek kalori ve mineral değeri olan ama şişkinlik yapmadan az bir sıvı ile yüksek sıvı ihtiyacını da karşılayabilecek bir ürüne ihtiyaç duyar. İşte bu tip içecekler buna yarar. Şampiyon bir sporcunun yarış esnasında veya öncesinde kaybedeceği suıvıyı ve minerali suyla karşılamaya çalışması onu şişirir ve yorar. O yüzden bu tarz içeceklere gereksinim duyar. Bunları normal hayatta içmek pek gerekli değil ve rejim yapanlar için de pek mantıklı değil çünkü yüksek kaloriler içeriyorlar(İşe yaramaları için de zaten içermeleri gerek) Normal hayat içersinde bu tip eksiklikleri su, soda, soda-limon-tuz ve meyve suyu gibi içeceklerle gidermek doğru yoldur. Zaten tatları ve fiyatları öyle zevkle içmeyi de engelliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

orc'un verdiği linkte de yazdığı gibi, red bull gibi içecekler alkolle karışınca ölüme kadar gidebiliyor.

gazetede okumuştum, red bull votka karışımdan ölenler olmuş yani.

ben istediğim bilgileri aşağı yukarı öğrendim teşekkür ederim herkese.[hline]Pretty women makes us buy beer,
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

Red Bull kendi sınıfı içecekler arasında en iyisi. Bu tarz içecekler seven herkesin ortak görüşü bu. Kim kullandıysa ciddi bir canlanma yaratıyor. Fakat son yıllarda moda olan Red Bull-Vodka içeceği de gerçekten güzel ve talp gören bir içecek. Vodka vücud fonksyonlarını rahatlatıp yavaşlatmaya çalışırken tabii ki red bull' un hızlandırması vücudun saçmalamasını sağlıyor. Ama bir tane red Bull içmeinin extra bir zararı yok. Ama diğer yandan Redd Bull ve türevi içeceklerin aslında günde max. bir tane içilmesi gerekiyor. Eğer kısa bir zman diliminde aşırı içmek söz konusu olduğunda öldürücü etkileri olabiliyor. Bir de bunu vodka ile karışmış şekilde düşündüğünüzde yapabileceklerini siz hayal edin. Ölen kişi 1 saat içersinde 6 tane erd bull-vodka içince ölmesi Red Bull' un hatası olamaz. 1 saat içersinde 6 tane red bullu sek içseydi de zaten komaya girerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
ben cogunu içip denedim
gatorade in tadı süper bence

zaten redbull falan maçtan bi 20-30 dakika önce için sonra cıkın sahaya aksi halde patlarsınız :)

onun dısında sindirime de son derece yararlı kabızlık cekenler falan içebilir baya etki ediyo (kesin çözüm patır patır..)

isostarın tadı bence kötü powerade ve gatorade ise güzel :)[hline]Grandmaster Hamburger
www.dynamick.net
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...