Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Karanlık bir gecede elektrikler gidince

marksman

Öne çıkan mesajlar

ehem. Pc başında değildim steam ve birkaç internet sayfası açıktı. Dün akşam elektrikler gitti. Bugün açınca "bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor. Şuanda bazı hata bilgileri toplanıyor, bu işlemden sonra yeniden başlatılacak" uyarısı geldi durdurma kodu: 0xc000021a

Otomatik onarım olmadı. Ben de gelişmiş seçeneklerden birşeyler denedim olmadı. 

Otomatik yükleme noktası seçtim. Tarihi bir hafta önce. O da yüklenemedi.

Format atmayı denemeden önce yapmam gereken bişey var mı acaba? 

Sosyal ağlarda paylaş

Bazı spesifik sistem dosyaları cortlamis olabilir, onlar yüklenemedigi için açılmıyodur, benzeri başıma gelmişti, başka diske windows kurup, ötekinin içinden lazım olan oyun ve dosyalari kopyalamistim, sonra tekrar kurulum yapmıştım, biraz meşakkatli ama en azindan içindeki belgeleri falan kurtarma şansım olmuştu.

Sosyal ağlarda paylaş

Şuan ben de o aşamaya geldim🙂

Zaten sistemi yükseltecektim. 2x8 16gb ram, Samsung 990 pro ve Ryzen 7 5800X3D aldım. Gelince windowsu ssd'ye kurarım. Artık hdd ve sata ssd den dosyaları, belgeleri kurtarırsam ne âlâ. 

Samsung 990 pro 2 tb fiyatı bi nebze uygun.  İki tane 1 tb alsam daha iyi ama 2 tb alıp herşeyi ona yüklemek performansından ne kadar götürür acaba. 

Bi de Ryzen 7 5800X3D için soğutucu önerisi?

Sosyal ağlarda paylaş

µh, 25.05.2023 17:28 tarihinde dedi ki:

UPS önerisi olan var mı esas, bizim ev de çok eski fırının yanına su ısıtıcı çalıştırsak sigorta atıyor kasayı bağlamak istiyorum en azından.

https://www.hepsiburada.com/powerful-sle-1500-1500va-line-interactive-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-p-HBCV000004Z6PZ

şu var bende, 1 sene falan olacak, iyi iş görüyor. 1500 modeli sweet spot çünkü üst modeller gürültülü fanla çalışıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Evet hatta sırf o yüzden benim aldığım dönemde sle-2000 bundan daha ucuzdu. ses problemleri var (non-stop, sadece elektrik kesikken değil) ve arkada fan olduğu için daha az priz çıkışı var.

sle-1500 modeli 1080ti + i7 8700k + 3 monitörü 15dk falan götürüyor çok yük yoksa. bir kere bile elektrik gittiğinde pc kapanmadı, yeterli şekilde müdahale ediyor. pc'yi kapatırsam da modemi 2-3 saat falan götürür heralde. kullandığım dönem içinde performansında %15-20 falan düşüş olmuştur. eğer iyice pert olursa içinde universal akü vardı sanırım 2 tane, değiştirip kullanmaya devam edebiliyosun.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman usb portlu modellere bakacaksın onlar üst seviye.

https://www.powerful.com.tr/urun-detay/powerful-pld-3000-3000va1800w-line-interactive-ups-kesintisiz-guc-kaynagi

ya da başka markalara bakabilirsin.

bunda sadece 4 tane priz çıkışı var bir de sigortası var o kadar. bir de ek olarak söyleyebileceğim şöyle bi uyuzluğu var elektrik kesilirse dana gibi bipliyor ve tuşa basarak kapatmak zorundasın (bu sık olan bişey ama ups'lerde). o yüzden gecenin bi vakti elektrik gidince yataktan kalkıp kapatacan uyanırsan sdf, onu temelli kapatma gibi bi olay yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Son tahlilde ryzen 7 5800X3D. Asus Radeon Rx 6700xt. Arctic liquid freezer ıı, samsung 970 evo plus 2 tb m2 SSD (çünkü anakart pci 3.0) ve ramleri 32 gb yapmak için 2x8 gskill ramlerden aldım. Tavsiye için @GERGE reyize selam.

ramler hariç hepsini yurtiçinden aldım. Hemen gelsin de takayım diye. Evde olupta bilgisayar olmayınca kötü oluyormuş. Bugün sadece ekran kartı gelmedi, pazartesiye kaldı ulan aras. Neyse ilk defa sıvı soğutma takıyorum. Radyatör üste gelince ramlere çarptı sığmadı tabi bunu radyatörü taktıktan sonra farkediyorum.  bende mecburen ön tarafa taktım. Ön tarafa takınca iki fanın alt vidalarını takacak yer kalmadı.

sonra ramleri yanlış sipariş verdiğimi farkettim. Amazon Germany göndermiş dün. Acelesi olmadığı için ve burdaki fiyatla arasında uçurum olduğu için  amazondan doğru ramleri sipariş edemedim çünkü bakiye bitmiş ssdf. 

radyatörü öne takınca kasa içi daraldı. Ulan şimdi bu gelecek ekran kartı buraya sığmazsa diye gülüyorum kendi kendime. 

ölçtüm sığıyormuş. Yeni kasa almaktan kurtulduk ama radyatörün üste olmaması canımı sıktı. Şimdi oraya 2 tane fan almalı. 

m2 SSD yi takarken vida aradım. Ulan insan bi küçük vida koyar derken bi saat sonra anakart üzerinde takılı olan M2 ssdnin vidası ile göz göze geldik. Nasıl kamufle olmuş pic. 

zaten acemiyim bu işte neyseki işlemciye sıvı soğutmayı düzgün taktık.

Kafada fener, elde tornavida ortalık 56. Baştaki sinir geçti böyle sakin sakin uğraşıyorum artık.Yayıldım ortasına kahve içiyorum şimdi.

Sosyal ağlarda paylaş

Pordakal, 27.05.2023 21:37 tarihinde dedi ki:

Bence orda söylenmek istenen anakart pci 3.0 m2 desteklediği için, pci 4.0 m2 ssd almamış (980 pro mesela)

Ama ben olsam 4.0 alırdım, yarın birgün anakart upgrade ettiginde keşke m2 4.0 olsa dememek için.

niye desin ya yarışa mı sokacak adam ssdyi salla

Sosyal ağlarda paylaş

Pordakal, 27.05.2023 21:37 tarihinde dedi ki:

Bence orda söylenmek istenen anakart pci 3.0 m2 desteklediği için, pci 4.0 m2 ssd almamış (980 pro mesela)

Ama ben olsam 4.0 alırdım, yarın birgün anakart upgrade ettiginde keşke m2 4.0 olsa dememek için.

Aynen öyle.

990 pro alsam kullanabilir miydim? Desene ben orayı yanlış anlamışım.

işin kötüsü biri de çıkıp demiyor ki işlemci değişmeden önce bios update yap. Ağlıyorum şuan 

Sosyal ağlarda paylaş

Kullanabilirdin, sadece max bandwith pci 3.0'a göre kullanırdın, 7450/6900 yerine 3500/3500 hız alırdın gibi, ama yarın anakart 4.0'a geçince 7450/6900 alırdın.

Bios update muhabbetide malesef amd anakartlarda yeni seri çıktıkça gerekiyor. Keşke işlemci sayfasında falan yazsa uyarı olarak. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...