Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apartman dairesinde dart tahtası asmak

xaty

Öne çıkan mesajlar

Yıllardır atıl duran dart tahtasını salonda bir duvara asmak istiyorum, ancak apartman olduğu için her ok darbesinde komşulara ses ve titreşim gitsin istemiyorum. Daha önceki evde böyle bir sorun olmuştu.

İzolasyon takozu kullanmayı düşünüyorum, şu tarz şeyler bulabildim:

vibro-sc.jpg   rsic-1-retro.jpg

Dart tahtası ile duvarın arasına bunlardan koysam önemli ölçüde sönümler sanırım. Ama tahtanın geri kalan kısmında boşluk olacağı için stabil hale getirmem gerekecek, oralar için ve hatta duvarın kalanı için de izolasyon süngeri veya yalıtım paneli kullanmayı düşünüyorum. Çirkin ve delindikçe parçalı bir görüntü olmasın diye de üzerini velür kumaş yapacağım.

Aslında kafamdaki bir çok sorunu çözdüm ama tahtaya gelen darbe için yukarıda koyduğum bağlantı elemanı yeterli olur mu? Bu tarz bir tecrübesi/önerisi olan var mı?

Sosyal ağlarda paylaş

Fistan, 13.03.2023 16:43 tarihinde dedi ki:

duvarı delme gerek yok, elastomerik kauçuk köpüğü al 1 metresi 13mm kalınlık 150 lira civarı. dart tahtası boyutunda daire kes iki tarafa da çift taraflı bant ile yapıştır

Anlamadım bunu, dart tahtasını çift taraflı bant tutmaz sanki

µh, 13.03.2023 16:46 tarihinde dedi ki:

Tahtadan sekip yere düşecekler için de bir şey yapman gerekiyor. Hem yeri korumak hem sesi engellemek için.

Yazmamışım da zemine paspas tarzı bir şey yapacağım. Alt tarafı sert lastik, dimdik ve sert gelmedikçe delip geçemiyor ve sesi kesiyor, üzeri de kırçıllı (velür) tarzda olacak yine. En kolay kısmı zemin sanırım.

Zeminin zarar görmesini o kadar umursamıyorum aslında ama ses konusunda haklısın.

Sosyal ağlarda paylaş

xaty, 13.03.2023 16:06 tarihinde dedi ki:

Oralar için ve hatta duvarın kalanı için de izolasyon süngeri veya yalıtım paneli kullanmayı düşünüyorum. Çirkin ve delindikçe parçalı bir görüntü olmasın diye de üzerini velür kumaş yapacağım.

Bu yeterli olur etrafı için 

Sosyal ağlarda paylaş

xaty, 13.03.2023 16:54 tarihinde dedi ki:

Anlamadım bunu, dart tahtasını çift taraflı bant tutmaz sanki

çok rahat tutar. çift taraflı bantlarda santimetresi ne kadar kilo tutacağı yazıyor, ona göre dayanıklı olanından alırsan sıkıntı yaşamazsın. 10cm bant 30kg taşıyanları var hatta daha fazlası.hiç delmene gerek yok yapıştır geç.

Sosyal ağlarda paylaş

En ucuz yollu onlem duvara kalin bir battaniye asip darti onun uzerine sabitlemek olur sanirim. O cift tarafli bantlar illa dusuyor bu arada. Bazen de kendileri dusmuyor ama sivayla beraber olduklari yerden kopuyorlar.

Ote yandan ota boka sorun cikaran komsularin varsa o dart tahtasini havada suzulecek sekilde yerlestirsen bile dartin tahtaya girerken cikardigi tok sesine polis cagirirlar. O yuzden ne kadar ekstrem ornekler alirsan al komsu terorunden kurtulamazsin.

Bizim binada adamlar giris kattaki spor salonundan yere halter atma sesi geldigini iddia ediyor. Ulan 12. Kattasin, sabahtan aksama yaninda insaat var, o rahatsiz etmiyor da zemindeki spor salonundan geldigini iddia ettigin ses mi rahatsiz ediyor?…

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 14.03.2023 09:01 tarihinde dedi ki:

En ucuz yollu onlem duvara kalin bir battaniye asip darti onun uzerine sabitlemek olur sanirim. O cift tarafli bantlar illa dusuyor bu arada. Bazen de kendileri dusmuyor ama sivayla beraber olduklari yerden kopuyorlar.

Ote yandan ota boka sorun cikaran komsularin varsa o dart tahtasini havada suzulecek sekilde yerlestirsen bile dartin tahtaya girerken cikardigi tok sesine polis cagirirlar. O yuzden ne kadar ekstrem ornekler alirsan al komsu terorunden kurtulamazsin.

Bizim binada adamlar giris kattaki spor salonundan yere halter atma sesi geldigini iddia ediyor. Ulan 12. Kattasin, sabahtan aksama yaninda insaat var, o rahatsiz etmiyor da zemindeki spor salonundan geldigini iddia ettigin ses mi rahatsiz ediyor?…

• Nasi yani? 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

Yukarıda paylaştığım bağlantı elemanlarını tekli alamadım, yüksek adetlerle satıyorlardı. Onun yerine 3D printerdan parça bastım, güzel de oldu.

Spoiler

FrHTYKI6qZFT.png?o=1

Şöyle ABS+TPU karışık bir şey bastım. Köşeli parça duvara sabitleniyor, 2 delikten sabitlemek yetti. Yuvarlak parça da dart tahtası arkasına vidalanıyor. Görselde gözükmüyor ama yuvarlak parçada vida başı için oyuk var altta, vida başının turuncu yüzeyin içinde kalması kritik, yoksa darbeyi doğru yerden sönümlemez. Dart tahtası yuvarlak parça ile birlikte duvara sabit kanala giriyor.

Görseldeki siyah kısımlar TPU malzeme, 3mm kalınlıkta. Dart tahtası duvardaki aparata temas etmiyor, sadece yuvarlak parçanın siyah yüzeyine bastığı için ilk darbeyi burası alıyor. Yuvarlak parçanın kalan kuvvetini de duvardaki kanalın yüzeyindeki TPU emiyor. Duvarda neredeyse hissedilmiyor bile ok gelince.

Duvara önce 3cm XPS levha koydum, üzerine de velür paspasla kapattım. Bir miktar duvarı da korumuş oluyor.

Spoiler

XPS levha:

btm-polpan-duz-binili-5-cm--0.288-m3-871

Velür paspas:

Bordo-2.jpg?fit=1200,899&ssl=1

Sonuç:

Spoiler

m99Pu26EuTu0.png?o=1

• Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...