Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.91 [2023 versiyon]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Yeni nesil başladı DDR5'ler, AM5'ler ve Intel GPU'larla. Yeni konu da gelsin yine. Eskisi burada.

Eskisinde olduğu gibi isteyenler sistem önerebilir ve bir sene sonra bu mesajdaki fiyatlara bakıp ne kadar ucuzmuş diyelim:

Multimedia, ofis ve internet (6000-8000 TL)
CS çalışsın, Dota, Fortnite, FIFA çalışsın yeter (8000-12000 TL)
1080p'de single player oynarım ben abi (12000-20000 TL)
Her oyun 2K'da ultra çalışsın, ray tracing yok ama (20000-30000 TL)
Her oyun 1080p ultra ya da 2K çalışsın ama ray tracing var (30000-45000 TL)
4K ray tracing diye bir şey varmış (45000+ TL)

Ucuza ne alınabilir diye bakarken bunu buldum mesela şimdi: https://www.gamegaraj.com/urun/ahora-5a-rtx3060-ti/

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Bilgisayarı en aşağı 6-7 sene kullanmayı planlıyorum, 3090ti da yeter sanırım böyle bir kullanıma, üç yıllık RX 5600 XT ile hala high-ultra arası 1080p oynuyorum yani, daha uzun bile gidebilir. Bu nedenle aynı ram kiti hala satılıyorken alıp bir şansımı denemeye karar verdim. Alacağım şunu: https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=13054

Sonra 32GB'yi arttırmak istediğimde komple eski tip ram aramak zorunda kalırım, daha zor olur. Şimdi kolay.

Sosyal ağlarda paylaş

• GERGE pinned this konu
  • Genel Yönetici

Böyle oldu:

d9oreh.jpg

24" 1080p'den 28" 4K HDR'ye geçmek 2 derece astigmattan kurtulmak gibi oldu ama. Çok iyi görüntü. Ama aldığım fps çok değişmedi. Valhalla oynadım daha sadece, her şey en üste çekildiğinde 85 fps alıyorum, daha önce de birkaç ayar kısarak 75 alıyordum. Eğimli monitör de yalanmış yani, rahat ettim düz monitörle.

5800X3D'ye ve AIO'ya bu kadar para vermeye gerek var mıydı bilemedim ama. GPU %99, CPU sakin sakin takılıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

evet gözlerin bayram etmiştir. ama valhalla nvidia için en kötü performanslı oyunlardan. ayrıca fine tune ile max ultra her zaman farkediyor yani, çok gereksiz frame emen şeyler koyuyorlar. aynı yıl çıkan diğer ubisoft oyunu watch dogs legion çok daha iyi çalışıyor mesela. dlss olan oyunlarda esas hissedeceksin farkı. quality dlss kullanırsın.

bir de şöyle düşünmek lazım, dört katı pixel pushluyor alet sonuçta.

cpu çok daha fazla yiyen oyunlar var, ayrıca ray-tracing’i ağır cpu yiyor bazı oyunların. spider-man mesela. onlardafark hissedilir. gene legion’da benim 5600x %80’i geçiyor bazen.

aio en çok kulağını koruyor abi, deli gibi hızlanması gerekmiyor. devamlı oc’de durabiliyor cpu kafan şişmeden.

güle güle kullan, gayet şık. ?? 

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 11.01.2023 at 10:41, GERGE dedi ki:

Böyle oldu:

d9oreh.jpg

24" 1080p'den 28" 4K HDR'ye geçmek 2 derece astigmattan kurtulmak gibi oldu ama. Çok iyi görüntü. Ama aldığım fps çok değişmedi. Valhalla oynadım daha sadece, her şey en üste çekildiğinde 85 fps alıyorum, daha önce de birkaç ayar kısarak 75 alıyordum. Eğimli monitör de yalanmış yani, rahat ettim düz monitörle.

5800X3D'ye ve AIO'ya bu kadar para vermeye gerek var mıydı bilemedim ama. GPU %99, CPU sakin sakin takılıyor.

sogutucu msi degil de lutfen

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

240R V2. Epey eleştiri izledim alabileceklerimden, en sağlamı buydu. V1 olanı hatalı olmuş, toplayıp bunu çıkarmışlar, kötü eleştirisine rastlamadım.

Kasa fanları çok gürültülü ama. Onları değiştirebileceğim sessiz fan önerin 120mm.

Sosyal ağlarda paylaş

1600 gayet yeter, zaten full rpm calistirmanin pek bi anlamı yok 1000 civarı iyidir. ben 800rpm kullanıyorum noctualari. mümkünse cfm olarak karşılaştır zaten rpm'den ziyade. x rpm'de x db x cfm falan diye benchmarklar oluyor genelde. 

noname biraz kumar ama denk gelirse olur tabii neden olmasın. alıp da tam kullanacağın rpm'de zangırdama ihtimali de var sadece. markalar da çok pahalı, hak veriyorum o yüzden 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, GERGE dedi ki:

240R V2. Epey eleştiri izledim alabileceklerimden, en sağlamı buydu. V1 olanı hatalı olmuş, toplayıp bunu çıkarmışlar, kötü eleştirisine rastlamadım.

Kasa fanları çok gürültülü ama. Onları değiştirebileceğim sessiz fan önerin 120mm.

bana gelen toplanmış kasada adamlar pinleri takmamışlar fanlar için, hep max hızda dönüyorlar. kılavuza baktım ama maalesef pinler herşey takıldıktan sonra erişilemeyecek yerde, sökülebilecek gibi de değil diye öyle bıraktım. kılavuzu açıp bir bak pinler takılı mı diye. takabileceğin gibiyse takıp sonra ayarlarsın, dereceye göre çalışır.

Sosyal ağlarda paylaş

o neymiş, molex+pwm iki kablolu heralde fan. kasa fanı için bence curve kasmaya gerek yok, 1000rpm civarı kafanın rahat ettiği bir düzeyde sabit çak geç. hem doğru düzgün bir etkisi olmaz hem de o iniş çıkış sesini duyarsın boşuna rahatsız olursun. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Kasada ve fanlarda sorun yokmuş bu arada, AIO sürekli her şeyiyle fanıyla, pompasıyla %100 çalışıyormuş. Asus'un programını yükledim, fanları optimize et tuşu vardı, basınca ona düzeldi. Sessiz şimdi.

Sosyal ağlarda paylaş

On 8.01.2023 at 05:33, GERGE dedi ki:

Eskisinde olduğu gibi isteyenler sistem önerebilir ve bir sene sonra bu mesajdaki fiyatlara bakıp ne kadar ucuzmuş diyelim:

Multimedia, ofis ve internet (6000-8000 TL)
CS çalışsın, Dota, Fortnite, FIFA çalışsın yeter (8000-12000 TL)
1080p'de single player oynarım ben abi (12000-20000 TL)
Her oyun 2K'da ultra çalışsın, ray tracing yok ama (20000-30000 TL)
Her oyun 1080p ultra ya da 2K çalışsın ama ray tracing var (30000-45000 TL)
4K ray tracing diye bir şey varmış (45000+ TL)

Fiyatlarin altinda link var sandim mobilde sdf

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...