Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Okul/kreş ücretleri ve zamlar

xaty

Öne çıkan mesajlar

Iki ucu sıkıntılı bi durumdayım ve benzer durumda kalan var mı, nasıl çözüyorsunuz merak ediyorum. 

Malum ekonomik durumlar, herkes bi sıkıntılarda. Oğlanı kreşe gönderiyoruz, erken kayıt döneminde sözleşme yaptık, ama okul şimdi ek ödeme/zam istiyor. Kasım ayında ek ücret istediler; doğru hesap yapamadık, ara zam ve bu kadar enflasyon beklemiyorduk vs bir sürü şey saydılar. Bundan sonrası için planımızı güncelledik, tek seferlik 4000₺ ek ödeme yapmanızı istiyoruz dediler. Iyi dedik, ödedik.

Şimdi Ocak ayından itibaren %50 zam yaptık diyorlar. Sebep asgari ücret zammı, artan maliyetler, enflasyon vs. Bu sefer biz dahil bir çok veli karşı çıktı. Önceki ödemenin üzerine ön görülebilir bir durumdu. Diğer taraftan bunun alışkanlık haline gelmesi kabul edilemez, 2 ay sonra yine bir şey isteyip istemeyeceklerini bilmiyoruz. Hepsini geçtim ortada dönem başı yapılmış bir sözleşme var ve ona aykırı şekilde para istiyorlar.

Aslında kreş olarak hem ailecek memnunuz. Arkadaşları, öğretmenleri, ortam gayet güzel ve seviyoruz. Ancak, kurumun bu tavrını sıkıntılı buluyorum; tutarsız, beceriksiz ve güven vermiyor. Başta ücretleri açıkça yüksek söyleseler ona göre değerlendirip tercih eder veya etmezdik.

Şimdi itiraz edersek sonucu ne olur kestiremiyorum. Ortada sözleşme var ama oğlan zor durumda kalsın, konu ona yansısın istemiyorum. Kurumla yaşayacağım anlaşmazlık nasıl sonuçlanır kestiremiyorum. Bazı veliler eminim parayı umursamayıp kısa yoldan ödeyip geçecek. Ama benim gibi bunu kendine yediremeyen, itiraz edecek veya ödeyecek durumu olmayanlar da çıkacaktır. 

Sizce ne yapmalı? Benzer durumlar sizlerin okullarda/kreşlerde de yaşanıyor mu? 

Sosyal ağlarda paylaş

benzer bir şeyi biz de yaşıyoruz. geçen sene başında 1400'le başladık 2200'le bitirdik yılı. bu sene başında ücreti peşin vermek istedim kabul etmediler. ocak'ta zam yapacağız dediler. şu anda 3400 oldu aylık. bir dahaki sene eminim 4500-5000 civarına çıkacaklar. ondan sonraki sene için de ilk okula başlayacak. orada da kolejler şimdiden kaldırmış bekliyor senelik 100 binler konuşuluyor orta halli okullarda bile. 

Sosyal ağlarda paylaş

Geçen sene 5 öğrenci başına 1 öğretmen diye anlatmışlardı bizim kreşte de sonra üst sınıftan kıdemli bir öğretmen başka yere gitti bizim sınıftaki oğlanın en sevdiği öğretmeni alıp oraya koydular yerine de kimseyi almadılar biz öyle zamsız atlattık geçen sene. Bu sene erken kayıt dönemi haziranda kırtasiye parası önceki yıla göre 2binden 4bine, kreş ücreti 3100den önce 4500e anlaştık sonra asgari ücret zammı patlayınca eylülde direkt 5100 istediler. Şimdilik zam sesi yok korku içinde bekliyoruz resmen. 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen sene kreş ara zam yapmıştı, bu sene koleje yazdırdım. Senelik anlaşıldığı için aylık taksitlerde bir artış yapmadılar ama bu seferde yemek masrafı için ekstra para istediler. Ama enflasyon o kdr yükseki itiraz eden olmadı.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
Liebe, 03.01.2023 20:18 tarihinde dedi ki:

Geçen sene 5 öğrenci başına 1 öğretmen diye anlatmışlardı bizim kreşte de sonra üst sınıftan kıdemli bir öğretmen başka yere gitti bizim sınıftaki oğlanın en sevdiği öğretmeni alıp oraya koydular yerine de kimseyi almadılar biz öyle zamsız atlattık geçen sene. Bu sene erken kayıt dönemi haziranda kırtasiye parası önceki yıla göre 2binden 4bine, kreş ücreti 3100den önce 4500e anlaştık sonra asgari ücret zammı patlayınca eylülde direkt 5100 istediler. Şimdilik zam sesi yok korku içinde bekliyoruz resmen. 

5.100den yeni dönem için 15.500e yükselttiler eski öğrenci fiyatı bu bir de... Delirmek üzereyiz.

kırtasiye ücreti de 4binden 14 bine çıktı peşin istiyorlar.

Abi hiçbirimizin maaşı 3 katına çıkmadı resmen zengin çocukları gelsin artık sadece diyorlar bunlae

• Uzuldum 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bence de bu yıl ettikleri zararı çıkarma peşindeler. Bir de hepsi ticari kuruluş, sadece teker döndürmek yetmiyor onlara. Hem kendi ceplerine giren miktar katlansın istiyorlar, hem de daha fazla şube açalım, daha çok dışarıya iş yapalım peşindeler.

Bizim kreş bu ortamda iki yeni şube açıyor şehir dışına, nerden geliyor bu değirmenin suyu?

Sosyal ağlarda paylaş

Sizin kreşlerde de ara zam yapma girişiminde bulunan oldu mu, asgari ücret açıklanınca %35 civari zam yapiyoruz dedi bizim kreş ancak benim sözleşmem yıllık. Yaptıkları zammın yasal bir dayanağı varmı, vermiyorum dersem problem yaşar mıyım.

Tersi bi durumu düşünüyorum, enflasyon 0'a yaklaşmış dolar 3 liraya falan düşmüş olsaydı herşeye indirim gelirken bu adamlar "elimizde sözleşme var isterseniz mahkemeye gidin" derler ve indirimin lafını bile ettirmezlerdi.

Fiyat değişikliği yapicaksan yıllık sözleşmenin ne anlamı kaldı o zaman.

Sosyal ağlarda paylaş

@Pordakal yıllık sözleşmen varsa ödemek zorunda değilsin ama başka zorluklar çıkarıp sonraki yıl okul değiştirmen gerekebilir. Tüketici mahkemesine başvurabilirsin şikayetçi olmak istersen, veya Cimer'e yazabilirsin ve gelen cevabı okula iletirsin.

Sene başında ödeme planı vb sunarken artıştan bahsediyor olabilir bu arada, o şekildeyse sözleşmen yapacak bir şey yok. Bizimkiler seneye 4 farklı ödeme planı sundular mesela, bazıları peşin ödemeli, bazıları sabit fiyat, bazısı Ocak'ta ara zamlı vs.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...