Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

KK gelecek dönem taksitleri vs

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

7 dakika önce, xwhiplashx dedi ki:

eee baya baya ben gelecek dönem toplamını atıp ay ay ödemesini mi beklicem?

kk'yı yine kapatamam ki o zaman. 

taksit varsa da kapanır kart, kk kapatmaya çalışıyorsan, taksitleri kapalı kartına yatırıyorsun ay ay

Sosyal ağlarda paylaş

Kredi çekmek isteyip, karttaki 3 kuruş taksit yüzünden kredi puanı yetmeyen bir kişinin isyanı ?

(Ben kredi kartını kapatmak suretiyle çözdüm. 1498'de beni tıkayıp konut kredisi kullancam diye bi tarafımdan kan gelmesine neden olan kredi puanıma da teşekkürler)

Sosyal ağlarda paylaş

evet toplam borç limitin var. kredi kartı borcu, kmh borcu, kredi borcu hepsi toplanıyor.

örneğin hep düzenli ödeyen ve borcu olmayan kişi 1900 puan max seviyede ve 300k limitin var diyelim. hep düzenli ödesen bile gidip 250k borçlanırsan puanın 1100 e düşebilir. ödedikçe ödediğin oranda 1900e doğru geri gelir. düzensiz ödeme gibi borcun olması da seni riskli gruba sokuyor. ama borç yüzünden olan düşüklük borcu kapatınca 2-3 günde yerine geri geliyor düzensiz ödeme olunca hemen geri gelmiyor. fark o.

yani 300k borç alabilecek adam 300k yı kullandıysa istediği kadar düzenli ödesin bundan sonra 1k bile risk. bu toplam limitte gelirinle artıyor. ipotek vs olma durumu hariç tabi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Taksitlerin toplamını yatır ödenmiş olur zaten, fazla ödediğin her para sonraki taksitleri kapamış oluyor. Kartın da limitini tamamen kapatırsan kartı da kapatabilirsin üstüne. Ama bazen tamamen kapansa da sonraki ay ek masraf çıkabiliyor 3-5 lira. Kartı kapatsan bile onu da ekstra ödemen gerekebiliyor.

Kartta taksit var diye kredi puanı yetmiyor olabilir evet. Öyle durumlar oluyor. Ne kadar toplam borç ve ne kadar toplam limit olduğuna bağlı. Borç limit oranı 9/10'sa ve kapatınca 1/10 falan kalıyorsa etkiler yani. Ama bu borç taksit taksitse zamanı geldiğinde düzenli ödemek de yine pozitif etkiler. Tabii borcun kişinin toplam alabileceği kredi miktarına göre oranı da etkendir burada heralde. 200k kredi limiti varsa hiç kredisi yoksa ve sadece 10k'lık limitli kredi kartı varsa dolu, onu ödemenin etkileyeceğini sanmıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

32 dakika önce, df dedi ki:

1900 puan max seviyede ve 300k limitin var diyelim. hep düzenli ödesen bile gidip 250k borçlanırsan puanın 1100 e düşebilir. ödedikçe ödediğin oranda 1900e doğru geri gelir.

böle bişi yok ya nerden uyduruyorsunuz bunları asfs, 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, razzRaziel dedi ki:

Taksitlerin toplamını yatır ödenmiş olur zaten, fazla ödediğin her para sonraki taksitleri kapamış oluyor. Kartın da limitini tamamen kapatırsan kartı da kapatabilirsin üstüne. Ama bazen tamamen kapansa da sonraki ay ek masraf çıkabiliyor 3-5 lira. Kartı kapatsan bile onu da ekstra ödemen gerekebiliyor.

kredi kartı böyle çalışan bir şey değil ki. kredi kartına ekstre tutarından fazla yatırdığınız her şey ilk harcama sırasında yenir, borçları silmez ve kalan borç miktarı hala kalmaya devam eder. kredi kartın limitinden değil de yatırdığınız parayı harcamış olursunuz yani. taksit tutarları ileriki aylarda vakti geldiğinde ekstreye yansımaya devam eder.

hemen şu an bütün taksit miktarlarını kapatmak için dediğim gibi banka desteğiyle iletişime geçilmesi zorunlu, bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor bu durumlar. (desteklemiyor çoğusu kredi kartında taksit kapatmayı)

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Fistan dedi ki:

kartta taksit var diye kredi puanı yetmemesi diye bişey yok ki, kartını kapatınca da o puan aa taksiti yok diye yükselmeyecek

Ben geçtiğimiz hafta pazartesi günü bizzat yaşadım aaa... Devletten 0.99 krediye başvurabilmek için 1500 puanın üzerinde olmak gerekiyormuş. Benim puanım 1498 imiş. Kredi çıkmadı. Krediyi çıkarabilmem için kartınızdaki borcu kapatın dediler. Bankaya kalan taksitlerin tamamını yatırdım ancak taksidin günü gelmediği için kredi puanım yükselmiyormuş. 

Kredi kartını kapattırdım. Böylece alnıma "borçsuzdur" ibaresi vurmuş gibi oldu. Bir sonraki gün puanım 1500'ün üzerine çıktığı için krediyi çekebildim.

1 saat önce, df dedi ki:

evet toplam borç limitin var. kredi kartı borcu, kmh borcu, kredi borcu hepsi toplanıyor.

örneğin hep düzenli ödeyen ve borcu olmayan kişi 1900 puan max seviyede ve 300k limitin var diyelim. hep düzenli ödesen bile gidip 250k borçlanırsan puanın 1100 e düşebilir. ödedikçe ödediğin oranda 1900e doğru geri gelir. düzensiz ödeme gibi borcun olması da seni riskli gruba sokuyor. ama borç yüzünden olan düşüklük borcu kapatınca 2-3 günde yerine geri geliyor düzensiz ödeme olunca hemen geri gelmiyor. fark o.

yani 300k borç alabilecek adam 300k yı kullandıysa istediği kadar düzenli ödesin bundan sonra 1k bile risk. bu toplam limitte gelirinle artıyor. ipotek vs olma durumu hariç tabi. 

Muhtemelen böyle bir olay işte. 

Aceace tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Oce4n dedi ki:

kredi kartı böyle çalışan bir şey değil ki. kredi kartına ekstre tutarından fazla yatırdığınız her şey ilk harcama sırasında yenir, borçları silmez ve kalan borç miktarı hala kalmaya devam eder. kredi kartın limitinden değil de yatırdığınız parayı harcamış olursunuz yani. taksit tutarları ileriki aylarda vakti geldiğinde ekstreye yansımaya devam eder.

hemen şu an bütün taksit miktarlarını kapatmak için dediğim gibi banka desteğiyle iletişime geçilmesi zorunlu, bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor bu durumlar. (desteklemiyor çoğusu kredi kartında taksit kapatmayı)

benim bildiğim şu şekil o

diyelim ki 20k limit var, gittin 20k'lık bişi aldın 10 taksit yaptırdın limit bitti (2k taksitler). sonra gittin 20k yatırdın topluca, gittin bi 15k daha harcadın onu da 10 taksit yaptırdın (1.5k taksit). bundan sonra her ay 3.5k mi ödüceksin senin dediğine göre, ya da 2k mı? 

1.5k ödeyeceksin o da son alışverişin. önceki 2k taksitler ödendi bitti, görünür ama ödeyeceğin bişey olmaz.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, df dedi ki:

300k limitin var diyelim. hep düzenli ödesen bile gidip 250k borçlanırsan puanın 1100 e düşebilir. ödedikçe ödediğin oranda 1900e doğru geri gelir.

3 saat önce, Fistan dedi ki:

böle bişi yok ya nerden uyduruyorsunuz bunları asfs, 

olm tabii ki dusuyor, kredi kartindan bahsetmiyor kredi limitinden bahsediyor. kredi limiti bir kisinin kredi skoru, bankada uzun sureli yatan parasi, aktif olarak kullandigi kredili urunleri (ve ne kadari kullanildigi % olarak), onceki kredili urunler icin odeme duzeni ve son 6-12 aylik gelir ortalamasindan ortaya cikan bisey. 

mesela senin 1400 skorun var, aylik gelirin 20k, 50k kk var. normalde sana 150k-200k ihtiyac kredisi cikar. ama 45kyi harcamissin(%95 doluluk, ana kredi limitinin de neredeyse ceyregi). bankaya gidiyorsun ben 100k istiyorum 12 ay diyorsun, vermeyebilir. halbuki gelir duzeyin aylik 12k odemeye yeterdi ama bakiyor kk borcu da var. gidiyosun full kapatiyosun 10 gun sonra tekrar basvuruyosun. hem skorun da 10-50 artiyor. bu sefer kabul ediyorlar. ettiklerinden sonra 10 gun icinde skor yerle bir olur 1200e dusersin. sonra yavas yavas toplar duzenli odedikce.

Sosyal ağlarda paylaş

kredi kartını kapattıracaksa bir anlamı yok bankayla iletişime geçmenin, zaten borcun kadar yatırıp kapatırsan ekstreleri otomatik ödenir, ha şimdi hepsini verip kapatmışsın ha şimdi hepsini verip banka otomatik kapatmış bi farkı yok.

kredi puanıma da baktım kredi çektiğim zamanlarda kredi puanım düşmüyor, düşmemiş. kredi limiti düşer tabi ama burda konu puan. kredi çekince kredi puanım düşer mi diye aratırsanız bir çok bankacı düşmeyeceğini belirtmiş, bakabilirsiniz, sadece düzensiz ödemelerde düşüyor ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...