Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

video ve film kayıt mevzuları

Bone

Öne çıkan mesajlar

Pati'de televizyon veya sinema gibi alanlarda çalışan kişiler vardı diye hatırlıyorum. Video çekimi ve kaydı konusunda deneyimleri ve bilgilerini almak için bu mevzularla ilgili bazı sorularım olacak.

yıllardır "X dizisi iPhone telefonlarıyla çekildi" gibi haberler dönüyor. ancak cep telefonlarıyla yapılan video çekimlerinin hâlâ yeterli seviyeye geldiğini düşünmüyorum. yani WhatsApp'tan birisine kar manzarası yollayayım, TikTok'ta dans videosu koyayım felan dediğinde yeterli gelebiliyor. zaten bu tip sistemlerde videolar epey compress edilip yollandığı ve telefon ekranından bakıldığı için kalitenin çok önemi yok.

ama YouTube'a söyleşi videosu hazırlayayım, düğün vs gibi önemli günlerin kaydını TV'de yıllar boyunca izleyebilelim felan dediğimizde düzgün çekim yapabilecek bir kameraya ihtiyaç oluyor.

şu aşağıda iPhone 11 ile BMPCC arasındaki video kalite farkını göstermiş:

BMPCC, Panasonic GH6, Fujifilm X-H2S, Sony FX30 arasında şöyle bir kıyaslama yapmışlar. Sony ve Fujifilm'in BMPCC'ye güzel alternatif olduğunu görüyoruz. çok profesyonel işlere girişmesek de, kaliteli videolar çekelim istersek benzeri işlevi görüyor gibi.

bu işten profesyonel anlamda para kazanacak Netflix dizisi veya televizyon reklamı gibi işler için daha çarpıcı görüntü sunabilecek kamera lazım herhalde. gördüğüm kadarıyla büyük YouTube kanalları RED kamera kullansa da, Arri Alexa çok ilginç renk tonları ve netlikte videolar sunuyor.

böyle kıyaslama videoları var tabii ama Türkiye'de işlerin nasıl ilerlediğini anlamakta yetersiz.
büyük şirketlerde çalışmış olanlar tecrübelerini aktarabilirse ve beni aydınlatırsa sevinirim.

teşekkürler.

Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, Marl0_on dedi ki:

Netflix'in teknik şartnamesi çok spesifik, editte dahi neyin nasıl olacağına karışıyor diye biliyorum. ondan her izlediğimiz şey aynı görünüyor netflix yapımlarında.

https://partnerhelp.netflixstudios.com/hc/en-us/articles/360000579527-Cameras-Image-Capture-Requirements-and-Best-Practices#h_01G6KEYFG76GRKVMJS382H5638

tuketici seviyesi kamera / profesyonel kameradan cok workflow ve garantili sonuc meselesi olabilir diye dusunuyorum daha cok. isin ucunda para var. "arthouse film yapanlara para verelim de deneysel sonuc alalim" sirketi degil nihayetinde netflix.

"telefonlarin kameralara rakip olmasi" zaten sacma bir dusunce yaw.

bone, dedigin urunler erisilebilecek kameralar aslinda. onlar dahi pro kameralar degil.

zaten su bile yanlis bir cumle bence

Alıntı

"ama YouTube'a söyleşi videosu hazırlayayım, düğün vs gibi önemli günlerin kaydını TV'de yıllar boyunca izleyebilelim felan dediğimizde düzgün çekim yapabilecek bir kameraya ihtiyaç oluyor."

haci iphone ile soylesi videosu yapar ve yillar boyu izlersin, ama nasil izlersin, kamera sabit noktadadir, senin lavalier mikrofonun vardir konusanlarda, ya da duzgun shotgun mike vardir. isik duzgun sekilde yerlestirilmistir, yumusaktir, ama golgeler temizdir... vs vs.

gordugum kadari single input bir ile alet isler, el ovunur tam degil yani. tum calismanin fazla sayida farkli sarti gerceklestirdiginden emin olduktan sonra ortalama ustu telefon ile de, sony a7iii kamera ile de, arri ile de guzel cekersin, seneler boyu izlersin.

ha cektin, isin bitmedi. bunun editlemesi falan da var gerci.

netflix sasirtti yalniz, guzelce listelemisler. dailies best practice'e varinca mini-bilgi var.

https://partnerhelp.netflixstudios.com/hc/en-us/articles/4415931246995-Dailies-Best-Practices

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 27.12.2022 at 14:12, Marl0_on dedi ki:

Netflix'in teknik şartnamesi çok spesifik, editte dahi neyin nasıl olacağına karışıyor diye biliyorum. ondan her izlediğimiz şey aynı görünüyor netflix yapımlarında.

şu dediğin sanırım sadece Netflix Originals için geçerli. ben bir film yaptım, Netflix'te veya Amazon'da yayınlayacağım dediğimde karışma hakları yok zaten.

On 28.12.2022 at 05:35, dasaaa dedi ki:

bone, dedigin urunler erisilebilecek kameralar aslinda. onlar dahi pro kameralar degil.

Arri Alexa da mı dahil bu dediğine? o durumda "pro kamera" derken neleri kastediyorsun merak ettim.

Sosyal ağlarda paylaş

ozan guven gibi oldum okuyunca.

lol

netflix'de ya da amazon'da yayinlayacagim dersen filmini bence s*kt*r derler sdfsdfsdf. ha odul almis filmin varsa falan o ayri o zaman onlar zaten seninle temasa gecerler.

arri'ler normal kullanici tarafindan erisilebilecek kameralar degil haci. is yapip da para kazanmayan o paralari veremez.

Sosyal ağlarda paylaş

On 30.12.2022 at 21:16, dasaaa dedi ki:

lol

netflix'de ya da amazon'da yayinlayacagim dersen filmini bence s*kt*r derler sdfsdfsdf.

lol

sebep?

filmimi dünya genelinde sinemalarda oynattım da netflix ya da amazon mu geri çevirecek? netflix'i ve amazon'u o kadar da özel ve sadece 3-5 kişinin girebildiği bir yer mi sanıyorsun?

Sosyal ağlarda paylaş

bu arada yatak odamda iPhone ile video çekersem bunu Netflix'e nasıl satarım diye sormuyorum.

para kazandıran profesyonel işlerde ne tip video kameralar kullanılıyor veya yeterli oluyor diye soruyorum.

eminim şimdi gelip de iPhone ile çektiğim videoların neden Netflix'te yayınlanmayacağını anlatmaya çıkanlar olur, bildiğimiz şeyleri ezbere tekrar ederler, boşuna zahmet etmesinler.

konu şu yani, tekrar göstereyim de:

On 27.12.2022 at 12:04, Bone dedi ki:

bu işten profesyonel anlamda para kazanacak işler için daha çarpıcı görüntü sunabilecek kamera lazım herhalde.

böyle kıyaslama videoları var tabii ama Türkiye'de işlerin nasıl ilerlediğini anlamakta yetersiz.
büyük şirketlerde çalışmış olanlar tecrübelerini aktarabilirse ve beni aydınlatırsa sevinirim.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

23 dakika önce, Bone dedi ki:

para kazandıran profesyonel işlerde ne tip video kameralar kullanılıyor veya yeterli oluyor diye soruyorum.

https://partnerhelp.netflixstudios.com/hc/en-us/articles/360000579527-Cameras-Image-Capture-Requirements-and-Best-Practices

sinema kameralari icin uc assagi bes yukari belli modeller zaten. Listedeki segment'in bir alti sabit lensli makineler, Panasonic HC, sony CX, FRD, bunlarin da bir segment alti vlog cameralari. 

Sosyal ağlarda paylaş

22 saat önce, Bone dedi ki:

lol

sebep?

filmimi dünya genelinde sinemalarda oynattım da netflix ya da amazon mu geri çevirecek? netflix'i ve amazon'u o kadar da özel ve sadece 3-5 kişinin girebildiği bir yer mi sanıyorsun?

olm okumayacaksan neden soruyorsun sdfsdfsdf

ne demisiz cumlenin hemen devaminda "ha odul almis filmin varsa falan o ayri o zaman onlar zaten seninle temasa gecerler." asdfsadfsadf yahu

Sosyal ağlarda paylaş

On 02.01.2023 at 08:50, dasaaa dedi ki:

olm okumayacaksan neden soruyorsun sdfsdfsdf

ne demisiz cumlenin hemen devaminda "ha odul almis filmin varsa falan o ayri o zaman onlar zaten seninle temasa gecerler." asdfsadfsadf yahu

yazdıklarımı okumayacaksan neden konuşuyorsun sdfsdfsdf
yahu tüm dünyada gösterilecek bir film çektiğimiz örnekten bahsediyorum, sen hala "ama ben ödül almış filmlerden bahsediyorum" modundasın yahu.

hani tamam anlıyorum paticik klişesi bu yazılanı okumadan yazılanla alakasız bir yerden vurmaya çalışmak da pls stahp. çok saçma bir inatlaşmaya başladın.

On 01.01.2023 at 10:30, Bone dedi ki:

bu arada yatak odamda iPhone ile video çekersem bunu Netflix'e nasıl satarım diye sormuyorum.

bak ne demişiz daha baştan beri.

Bone tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle olayın kamera değil ışıkla alakalı olduğunu anlamak gerekiyor. fakat konuyu arri gibi kameralar seviyesine çekersen tabii ki tartışma değişir. zaten kendin de söylemişsin nelerin kullanıldığını.

tam olarak neyi merak ettiğini anlamadım ama.

sanssizsansli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
dasaaa, 04.01.2023 12:43 tarihinde dedi ki:

bisi merak etmiyor ki, standard konu acmak icin konu aciyor aslinda.

yooo bilgi almaya çalışıyordum ama bilgi vermek yerine laf sokmaya çalışmak için yazılanı kasten ve özellikle farklı yerlere çekmeye çalışan senin gibiler yüzünden almaya çalıştığım bilgiye de ulaşamıyorum. "sırf konu açmak için konu açıyor" tamamen senin fantazi dünyan olmuş...

böyle 12 yaş triplerindeki kişilerle uğraşınca da bayıp başka yerlerden medet ummaya çalışıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Bone, 01.01.2023 14:30 tarihinde dedi ki:

senko, 01.01.2023 15:00 tarihinde dedi ki:

https://partnerhelp.netflixstudios.com/hc/en-us/articles/360000579527-Cameras-Image-Capture-Requirements-and-Best-Practices

sinema kameralari icin uc assagi bes yukari belli modeller zaten. Listedeki segment'in bir alti sabit lensli makineler, Panasonic HC, sony CX, FRD, bunlarin da bir segment alti vlog cameralari. 

yanit burada verilmis zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

para kazanmak ile kullanacagin kamera modeli cok baglantili degil, sen cekip filimini saticak duruma getirdigin zaman, ilk kamerani sormazlar zaten, cok parametre var, ama yonetmen icin ilk  skin tonlar onemlidir herhalde.  sony f65in nuri bilge ceylan ile bi promosyon videosu vardi, reklam icin ama orada neden secitigini anlatiyor nuri f65i wintersleep icin, linkler kalkmis hep bunu bulabildim ancak https://www.facebook.com/watch/?v=403666909776597 .

bu arada gokhan triyaki baya kemara tezgahtari, menulerini filan bildigi icin nbc onu alip odullu goruntu yonetmeni yapiyor. sdfj

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...