Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nvidia RTX 4000 serisi

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

%100 kuruduktan sonra bi sıkıntı olmuyor bildiğim kadarıyla

hatta bulaşık makinasında da yıkayabiliyosun parçaları.

ama yine de saf su çok daha iyi bir seçim olur, diğer türlü üzerinde su içerisindeki mineraller falan kalırsa kısa devre yaptırabilir belki bi ihtimal.

razzRaziel tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, razzRaziel dedi ki:

ama yine de saf su çok daha iyi bir seçim olur, diğer türlü üzerinde su içerisindeki mineraller falan kalırsa kısa devre yaptırabilir belki bi ihtimal.

Saf su kartın üzerindeki tozla birleştiği an saflığı kalmayacak. + karttaki kapasitörlerde hala güç kalmış olabilir. Bir deadamlar kartları çıkarmadan komple kasaya su sıkıyor, doğru dürüst bir işlem yapmak umurladında değil belli ki:D Her halükarda üzerine tazzikli su tutulmuş kasadan çıkan parçayı almamak daha mantıklı.

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

üzerindeki tozdan bisey olacağını sanmam, o zaman coktan kartlar yanardi sonucta hava pusturterek de temizliyoruz. suyun girecegi yere hava hayli hayli girer.

rahatliklari aliskanliktan geliyodur, seninkinden benimkinden daha cok yatirim var o kasada. mutlaka dikkat ediyodur yoksa kart taktigi gibi de yanabilir, ki yanacagi varsa yuksek ihtimal ilk takista yanar.

yani sonuc olarak her ikinci el riskli. ha bu kadar bokunu cikaran adam baska cakalliklar da yapabilir orasi ayri. ne bilim ps3'ler pert oluyodu firinliyodun bi 3 5 ay daha calisiyodu onun gibi seyler gg.

Sosyal ağlarda paylaş

ben de olmayacağını söylüyorum zaten. su tozla birleşince saflığı kalmayacak demiş, ben de suyla yıkadığında hangi noktasında toz partikülleri kalıyorsa tozla üflediğinde de aynısı olur diyorum (hadi diyelim metal atölyesinde falan kasan). suyun iletkenliği de minerallerden geliyor zaten ona da değindim yukarıda, kuruduğunda çok ufak da olsa kalan partiküller belki kısa devre yaptırır, artık deniz suyuyla falan yıkıyosan.

Sosyal ağlarda paylaş

abi hava sıktığında sadece toz partikülü kalıyor sözü edilen yerde, burada su+partikül kalıyor ama. kapasitorler falan sıkıntı yapabilir gayet. sonrasında da bir şeyler olabilir. böyle bir risk olmasa yıkayıp açıkta kuruttuğum klavye 1 ay sonra bozulmazdı bence... veya sıvı sogutmadan sızan 2 damla su 50000 saat kurutmama rağmen psu çıkışını mahvetmezdi, ne bileyim

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Sam dedi ki:

hepsi bir yana da termal macun gg olmuyor mu tazyikli su gelince? çıkarıp, yıkayıp, tekrar macunlayıp monte etseler anlarım da.

die'daki macuna muhtemelen bir şey olmaz da diğer yerlerdeki padler falan patates olmuştur muhtemelen afsfsf. sonradan açıp kurutup yenileyip geri toplamislardir diye umuyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

25 dakika önce, PrudenT dedi ki:

abi hava sıktığında sadece toz partikülü kalıyor sözü edilen yerde, burada su+partikül kalıyor ama. kapasitorler falan sıkıntı yapabilir gayet. sonrasında da bir şeyler olabilir. böyle bir risk olmasa yıkayıp açıkta kuruttuğum klavye 1 ay sonra bozulmazdı bence... veya sıvı sogutmadan sızan 2 damla su 50000 saat kurutmama rağmen psu çıkışını mahvetmezdi, ne bileyim

paramecium gelsin doğrusunu söylesin. ama suyun devrelere zarar vereceğini zannetmiyorum. hava dediğimiz şeyin içinde de nem var ve hava üflediğinde de nem miktarı kadar su partikülleri riski var.

eğer cihaz çalışmıyorsa, ve yıkandıktan sonra su tamamen kuruduktan sonra tekrar çalıştırılırsa, elektronik cihazlara zararı olacağını zannetmiyorum. Razz'a burada katılıyorum.

Sam'in dediği mevzu da var bir de.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Bone dedi ki:

paramecium gelsin doğrusunu söylesin. ama suyun devrelere zarar vereceğini zannetmiyorum. hava dediğimiz şeyin içinde de nem var ve hava üflediğinde de nem miktarı kadar su partikülleri riski var.

eğer cihaz çalışmıyorsa, ve yıkandıktan sonra su tamamen kuruduktan sonra tekrar çalıştırılırsa, elektronik cihazlara zararı olacağını zannetmiyorum. Razz'a burada katılıyorum.

Sam'in dediği mevzu da var bir de.

Suyla devre temizlenir ama saf su olması lazım, öteki türlü iletken/korozyona yol açan malzeme kalır su buharlaştığında. Kompresörle vs. hava üfleyince kart yüzeyine ulaşan nem eser miktardadır, onun içerisinde herhangi bir iletken partikül varsa dahi göz ardı edilebilir yani sdf

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Saf su da fazla beklememesi lazım yani durgun su değil, yoksa yine iyonize oluyor devreden kaptıklarıyla ve iletkenliğe başlayıp kurusa bile partikülleri bırakabiliyor. hele ki elektrik geçiyorsa bu aşırı hızlı oluyor, şurda eleman çalışan devreye döktüğü an kısa devre yapıyor anında iyonize olup.

ama çalışmayan devrede de gayet adam sıvı savun ile yıkıyor, 2 kart test ediyor ikisi de çalışıyor. ama uzun vadede ne olur şans.

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, deadwoll dedi ki:

Suyla devre temizlenir ama saf su olması lazım, öteki türlü iletken/korozyona yol açan malzeme kalır su buharlaştığında. Kompresörle vs. hava üfleyince kart yüzeyine ulaşan nem eser miktardadır, onun içerisinde herhangi bir iletken partikül varsa dahi göz ardı edilebilir yani sdf

ben de öyle tahmin ediyorum da işte paramecium söyleyince en azından atladığımız bir şey olmasın ?

Sosyal ağlarda paylaş

Biz babamin atolyesinde yikiyorduk devreleri saf suyla. Calisan cihazi suya sokmuyoruz tabii, boardi sokup yikiyorduk. Alkol daha lokal cozumler icin kullaniyorduk bu arada ama bazen devrenin komple temizlenmesini gerektiren durumlar olabiliyor, bayagi kaba sokup fircalayip kurutmak gerekiyor. Evde amatorce yapilacak isler degil pek.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Bulaşık deterjanı ile anakart, gpu falan yıkadım ben; elde boya fırçası ile kulak arkasına kadar! Ama bunu yaptığım kartlar uzuuun süre yatan kartlar oldular ve sonrasında da hem hava ile fazla suyu aldım, hem de güneş altında kuruttum. Silikonsuz kontakt temizleyici ile de güzelce temizliyorum sonrasında. Bu işlemi koleksiyon amacıyla topladığım kartlara yaptım. İhtiyacı olan arkadaşlara yolladığımda çalışmayan olmadı! Suyu da musluk altında olarak kullandım. Basınçlı yıkama yapmadım. Termal pasta suyu değmesi ile akıp giden bir eleman da değil, oldukça kıvamlı ama basınçlı suya maruz kalır ise mutlaka kenarlardan erezyona uğrayacaktır diye düşünüyorum. 

Önemli olan kartın üstündeki bilumum elemanda yük kalmaması. Aktif kullandığım PC parçalarında bunu yapmıyorum çünkü temizlik sonrası hemen kullanmam gerekiyor.

Edit: Bulaşık deterjanı hem yağları güzel temizliyor hem de yüzey direncini düşürdüğü için durulama sonrası yüzeyde su tutulumunu azaltıyor.

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

Temizleme işi öyle olmuyor gençler.

Normal servislerde, önce kondansatörlerin içindeki elektriği boşaltırlar. Kasanın ana güç kablosunu sökersin, Hala kasa toplu iken, pilini çıkarı, start düğmesine 3-5 kere basarsın, kondansatörler elektriği salar, veya anakart pinlerine start düğmesi ve led veya düşük voltaj lamba bağlarlar, 3-5 kere basarsın yanmayıncaya kadar. Kondansatörler boşalır. 

Sonra bildiğin su ile yıkayabilirsin, ( normalde ultrasonik banyoya yatırırlar, ki çoğunun içinde deterjanlı su vardır ) ondan sonra, ya çok iyi kurutman lazım ya da toptan izopropil alkole yatırman, Genelde toptan izopropile yatırırlar. 5 -10 dakika filan durur. İzopropil elektronik elemanların altına sızmış suyu çıkartır. Sonra da kurutursun alkol uçar gider. Anakart vs tertemiz olur.

Sosyal ağlarda paylaş

16 saat önce, paramecium dedi ki:

Silikonsuz kontakt temizleyici ile de güzelce temizliyorum sonrasında.

Selam,

Hangi markadır o tr'de bulabileceğimiz bir tane mi? Yapı marketlerden ilk elime geleni almştım ben bitmek üzere, çok sıkınca hafif ince bir film tabakası kalıyor gibi, elektroniklerime zarar vermedi ama senin tavsiyen varsa direkt onu alalım.

King Regards.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...