Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

multicook ve air fryer

Bone

Öne çıkan mesajlar

çok amaçlı pişiriciler (multicook) ve sıcak havayla pişiriciler (air fryer) denemiş kişiler varsa biraz bilgi alayım. ocak yerine bu cihazlara geçmem gerekecek.

rice cooker konusunda en iyisi Zojirushi markasıymış. multicook ve air fryer konusunda böyle bir bilgiye veya kıyaslamaya ulaşamadım.

multicook: https://www.epey.com/pisiriciler/karsilastir/85549-85599-113385-157651-343847-565345-733761-767159-767242-801384/bosch-autocook-pro-muc88b68tr_redmond-rmc-m90e_fakir-nosso_fakir-guvech_fakir-cuisinier_arcelik-gurme-sefi-mc-6056_sage-the-fast-slow-go-spr680bss_breville-the-fast-slow-pro_breville-the-smart-rice-box_arzum-chefim-ar2055/

Bosch AutoCook Pro ilgimi çekti ama Türkiye'de satılmıyormuş şu an. onun yerine ne alınabilir?

air fryer: https://www.epey.com/pisiriciler/karsilastir/631042-694149-705285-719927-738908-765662-789102-791842-793183-805559/ninja-ag301eu_philips-premium-airfryer-xxl-hd986790_delonghi-fs6067_xiaomi-smart-air-fryer_electrolux-explore-6-e6af-6st_moulinex-easy-fry-friggitrice_tefal-easy-fry-grill-precision-ey505d15_ufesa-af5100_cecotec-turbo-4d_sencor-sfr-9300bk/

Philips Premium Airfryer XXL'ın özellikleri (otomatik sensör gibi) iyiymiş, ama Tefal Easy Fry & Grill Precision 200 dereceye kadar çıkıyormuş.

pilav, et, sebze, çorba gibi temel işlevler için almayı istiyorum. reçel, yoğurt, risotto gibi ek özellikler olsa da olur ama çok şart değil.
böyle bir tabloda sadece multicook veya air fryer alınsa, hangisini önerirdiniz?

Sosyal ağlarda paylaş

Philips 9650 alicam ben, 9250 almıştım ama fazla ufak geldi. Gerçi sonrasında temizlik de var, rezistans temizliği zor gibi baya, o yüzden bi almamayı da düşünmüyor değilim. Ama tavada pişen şeylerin etrafa yag sicratmasindan iyidir de düşüncesindeyim.

Zaten son kararı hanım vericek bana ne oluyosa. Hehe

Sosyal ağlarda paylaş

bekar olarak her türlü ev aletinden var bende. multicook 5 seneden fazla airfryer ise son 1-2 senedir var. 

ilk önce karşılaştırma yapacaksak günlük yemek yapmaya yardımcı olma konusunda multicook airfryer'i dövüyor.

multicookda 20dk'da pilav yapmaktan tutun her türlü sulu yemek, haşlama, buharda pişirme (en çok buharda pişirme özelliğini kullanmışımdır hatta) ve hatta normal yağ koyup fritöz gibi kızartma da yapabiliyorsunuz. aletleri de genelde dahil oluyor multicookun içinde (buharda pişirme kabı, fritöz kabı, kaşığı, kepçesi filan) temizliği de gayet basit, içinde tek bir tenceresi var o kadar.

air fryer ise ufak ve hızlı fırın diye düşünebilirsiniz. adı üstünde airFRYer, kızartmaya yarıyor her şeyi. benim kullanımım genelde şunlar: kahvaltıda ekmek kızartmak, patlıcan biber közleme, patates, kestane. hatta bazı yemekleri mikrodalga yerine bunda ısıtıyorum. ve pişirdiği şeyler en mükemmel kıvamında pişmiş oluyor. et türevleri de pişirebiliyorsunuz doğru ama ben şahsen kullanmıyorum. sebebi de basit. temizlemesi işkence... hava geçmesi gerektiği için file şeklinde ızgarası oluyor altında. Ve yağlı şeyler pişirdiğinizde çok güzel yapışıyor bu ızgara teline. mangal ızgarası gibi kenara bırakamıyorsunuz her pişirme sonrası o ızgara telini tertemiz yapmanız lazım malum. ve bir diğer sıkıntısı da ek aparatları yok çoğu air fryerda. ayrıca satın almanız gerekiyor.

multicook olarak redmond var bende https://www.hepsiburada.com/redmond-multicooker-rmc-m90-cok-amacli-pisirici-pm-mtredrmcm90 artık eskimiştir tabi yeni yeni modelleri vardır piyasada. ama hala kullanıyorum yenisine ihtiyaç duymadan. pilavı pişirdikten sonra otomatik kapanıp sıcak tutma özelliği olması filan harika güzel şeyler.

airfryer da philips xxl modeli var. büyük olması kesinlikle avantaj. ama tek başına eksik kalıyor alet gidip üstüne şöyle aparatlar da aldım https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07H4GYRVW/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o04_s00 şu ekmek kızartma aleti olmazsa mesela ekmek dilimi hafif olduğu için rüzgara kapılıp sıcak tellere yapışıyor kömür oluyor sonra bi güzel.

ve hayır mutfakta az yer kaplamıyorlar baya baya kendilerine ait bölme istiyor bu aletler. sürekli indir kaldır yapmak istemiyorsanız tabii ki.

Sosyal ağlarda paylaş

aga aluminyum değil mi bu aletlerin içi hep? Çeliğin bile sağlıklılığı şüpheliyken, krom da nikel de sağlık için pek tekinsiz metallerken zararı kesin olan aluminyumda bişeyler pişirmek de ne bileyim, gerek yok gibi be.
karbonçelik kullanın, demirdöküm, çömlek falan kullanın ne bileyim. Hem bi sac tavadaki sotenin tadını hangi fırkateynkukır verebilir allasen

Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika önce, senko dedi ki:

belki demirdokum de sagliksizdir?

airfry'daki mantik lezzetli olmasindan cok yapmasinin hizli ve pratik olmasi. yoksa vaktim olsa, usenmesem, mutfagim da buyuk olsa gider sac tavada yaparim ben de. 

yemek yemek de zaten ne bileyim, pek sağlıklı değil gibi sdkjfgh

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Daha dün airfryer için başlık var mı diye arama yapıp bulamamıştım, iyi olmuş bu başlık ?

Amazon'da en çok satanlarda Philips, Tefal, Xiaomi, Electrolux ve Cosori'ye denk geldim. İlk icat eden Philips satışlarda alıp yürümüş. Tefal ise Türkiye'de popüler olduğundan arkasından takip ediyor. İsveçli Electrolux ise gene Tefal gibi bilindiğinden satmış. Xiaomi ise daha uygun olduğundan satıyordur diye yorumladım. Cosori'yi bilmiyordum, Amerika'da epeyi popülermiş. Türkiye'de de insanlar Amazon'dan almış hatta bi dönem iyi bir kampanyası varmış. Airfryer olayında Arçelik hatta Kumtel'in bile modelleri var ?

Giriş seviyesinde fiyat olarak birbirine yakın bulduğum şu 3 model gözüme takıldı:

Philips Essential Airfryer HD9252-90

Tefal EY5018 Easy Fry & Grill Classıc

Electrolux Explore 6 E6AF1-4ST AirFryer

Philips ve Electrolux'de cihazda otomatik program seçilebiliyor. Tefal'de ise yukarı yazmışlar, manuel ayarlanabiliyor. Philips'te diğerlerinden farklı olarak artı olarak sıcak tutma fonksiyonu var. Tefal'de haznenin içinde ekstradan yemeklerin piştiği bir sepet yok ama tabanı için döküm ızgara aparatıyla ile geliyor. Sepet olmadığından daha büyük hacim sağlıyor ancak Tefal'in bu modeli bulaşık makinesinde yıkanamıyor. Öneri veya taviyesi olan? Giriş modelleri yerine acaba gidip Philips HD9650/90 Airfryer XXL falan tercih etmek mi daha mantıklı olur? ?

Sosyal ağlarda paylaş

Tefal Easy Fry&Grill Precision+ var bizde. Makineye girmiyor ama temizliği kolay. İki kişiden fazlaya pek müsait değil, zaten kendimiz için özellikle ufak aldık. Misafir falan düşünüyorsanız daha büyüklerine bakın. 

Daha önce yazılmış ama kimse mucize beklemesin yani, mini turbo fırın ne yaparsa bu da onu yapıyor. koca fırın + tepsi temizliği veya tava + mutfak temizliğinden kurtulmak için ideal. "güzel yemek" çıkarmak için vakit varsa aslı daha güzel oluyor elbette. 

Multicooker da sage bu arada. Arcelik falan leş. Çok memnunum ondan. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

ben bayagi inceledim bunlari sonra satin almamaya karar verdim. he bekar adama pratik olur onu mutfak masasinda gormen kucuk olmasi, sana ugrasmayacagin islerin icine sokar, bi heves olur yani. onun disinda daha cabuk isiniyor firina gore daha pratik, baska bir artisi gordugum kadariyla yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Tefal genius var.

Kirlenen bütün parçalar bulaşık makinesine giriyor. ana makiniyede haftada bir bezle silsen yetiyor. Temizliği çok pratik.

Dondurulmuş gıdalarda iyi ama normal fırın varsa çok gerekli değil. Hem pahalı hem de yer tutuyor.

Çıtır tavuk, patates soğan halkası, kabak vs. hayet güzel pişiriyor.

İçinden default çıkan dönen bir hazne var yumuşak yiyecekler bu haznede eziliyor. Onlar için 300 lira daha verip atıştırmalık tepsisi almak gerekiyor(bildiğin demir ızgara)

Sosyal ağlarda paylaş

On 14.09.2022 at 14:18, Pordakal dedi ki:

Gerçi sonrasında temizlik de var, rezistans temizliği zor gibi baya, o yüzden bi almamayı da düşünmüyor değilim. Ama tavada pişen şeylerin etrafa yag sicratmasindan iyidir de düşüncesindeyim.

tembel adamım ben. ne kadar az temizlik, o kadar iyi. tost makinesini kullanırken bile yağlı kağıt koyup yapıyorum ne yapacaksam.

On 14.09.2022 at 15:32, Oce4n dedi ki:

ilk önce karşılaştırma yapacaksak günlük yemek yapmaya yardımcı olma konusunda multicook airfryer'i dövüyor.

multicookda 20dk'da pilav yapmaktan tutun her türlü sulu yemek, haşlama, buharda pişirme (en çok buharda pişirme özelliğini kullanmışımdır hatta) ve hatta normal yağ koyup fritöz gibi kızartma da yapabiliyorsunuz. aletleri de genelde dahil oluyor multicookun içinde (buharda pişirme kabı, fritöz kabı, kaşığı, kepçesi filan) temizliği de gayet basit, içinde tek bir tenceresi var o kadar.

air fryer ise ufak ve hızlı fırın diye düşünebilirsiniz. adı üstünde airFRYer, kızartmaya yarıyor her şeyi. benim kullanımım genelde şunlar: kahvaltıda ekmek kızartmak, patlıcan biber közleme, patates, kestane. hatta bazı yemekleri mikrodalga yerine bunda ısıtıyorum. ve pişirdiği şeyler en mükemmel kıvamında pişmiş oluyor. et türevleri de pişirebiliyorsunuz doğru ama ben şahsen kullanmıyorum. sebebi de basit. temizlemesi işkence... hava geçmesi gerektiği için file şeklinde ızgarası oluyor altında. Ve yağlı şeyler pişirdiğinizde çok güzel yapışıyor bu ızgara teline. mangal ızgarası gibi kenara bırakamıyorsunuz her pişirme sonrası o ızgara telini tertemiz yapmanız lazım malum. ve bir diğer sıkıntısı da ek aparatları yok çoğu air fryerda. ayrıca satın almanız gerekiyor.

air fryer'da közleme, patates kızartma, et pişirme pefromansı, fırın ve multicook'a göre kıyaslarsan ne kadar iyi? yani lezzet açısından.

temizlemekle uğraşmaya değmeyecek bir fark varsa direk multicook alıp geçebilirim. zaten fırın da var.

On 14.09.2022 at 15:32, Oce4n dedi ki:

multicook olarak redmond var bende https://www.hepsiburada.com/redmond-multicooker-rmc-m90-cok-amacli-pisirici-pm-mtredrmcm90 artık eskimiştir tabi yeni yeni modelleri vardır piyasada. ama hala kullanıyorum yenisine ihtiyaç duymadan. pilavı pişirdikten sonra otomatik kapanıp sıcak tutma özelliği olması filan harika güzel şeyler.

güzel alete benziyor. her taraftan pişirme teknolojisi felan diyor, o kastettiği indüksiyon olayı mı? bulaşık makinesinde de kolay yıkanıyor mu?

On 14.09.2022 at 15:48, aktiftablet dedi ki:

Airfryer hazır/dondurulmuş ürünleri yapmak için çok kullanışlı, hazır patates, tavuk, kanat vs. Bende xiaomininki var, temizlemeyle ilgili sorun yaşamadık. Elde de makinada da kolay. Ama çok küçük. 1.5 porsiyon pişiriyor.

yukarıda sorduğum gibi, patates ve et yaparken hiç fırınla kıyasladın mı lezzet farkı açısından?

On 14.09.2022 at 18:22, PrudenT dedi ki:

Daha önce yazılmış ama kimse mucize beklemesin yani, mini turbo fırın ne yaparsa bu da onu yapıyor. koca fırın + tepsi temizliği veya tava + mutfak temizliğinden kurtulmak için ideal. "güzel yemek" çıkarmak için vakit varsa aslı daha güzel oluyor elbette. 

?

On 14.09.2022 at 18:22, PrudenT dedi ki:

Multicooker da sage bu arada. Arcelik falan leş. Çok memnunum ondan. 

Sage/Breville ürünleri iyi oluyor da pahalı oluyor. Şu model mi sizdeki? https://www.epey.com/cok-amacli-pirisici/sage-the-fast-slow-go-spr680bss.html

On 14.09.2022 at 20:56, Limbiq dedi ki:

Tefal genius var.

Kirlenen bütün parçalar bulaşık makinesine giriyor. ana makiniyede haftada bir bezle silsen yetiyor. Temizliği çok pratik.

öyleyse bu iyiymiş.

On 14.09.2022 at 20:56, Limbiq dedi ki:

Dondurulmuş gıdalarda iyi ama normal fırın varsa çok gerekli değil. Hem pahalı hem de yer tutuyor.

hmm...

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, Bone dedi ki:

air fryer'da közleme, patates kızartma, et pişirme pefromansı, fırın ve multicook'a göre kıyaslarsan ne kadar iyi? yani lezzet açısından.

tee 2011 senesinde 40 liraya aldığım fırına göre çok çok çok daha iyi pişiriyor. daha güzel fırını olanların karşılaştırması lazım biraz. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...