Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yalnız mısınız?

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

"Hemen ara 0900 90x xx xx" şeklinde reklamlar olurdu eskiden, ama eskide kaldı malum. İletişim ve haberleşmenin en yüksek seviyede olduğu çağlardayız ama birey olarak daha izole olmaya başladık. Özellikle korona döneminde daha da belirginleşmeye başladı bu yalnızlık konusu, en azından benim için oldu, farketmem vakit aldı biraz. Ve bazen de etrafınızda insanlar bile olsa çoğu kişi yalnız olduğunu farkedemiyor. Hatta evli olanlar bile aynı yalnızlığı çekebiliyorlar. Eşinizi, arkadaşlarınızı gayet çok seviyor, saygı duyuyor olabilirsiniz ama insan herşeyi konuşamayabiliyor bu kişilerle. O belli bir konuyu kimseyle paylaşamıyor ve günden güne daha yalnız hissedebiliyor da insan. Konu da her şey olabilir tabii ki, ayak fetişinden tutun "ışık hızında giden araba farlarını açarsa önü aydınlanır mı?" gibi konulara kadar herkesin ilgi alanı farklı olabiliyor malum...

Güzel bir vidyo hazırlamış bu arkadaşlar, yalnızlığın sebepleri, sağlığınıza zararlarını, çözüm önerileri gibisinden. Bilen bilir Kurzgesagt'ı bilmeyenler için ise özetle; bilimsel araştırmaları, istatistikleri, uzman görüşlerini toparlayıp güzel anlaşılır animasyonlar yapan güzel bir kanal.

Oce4n tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yas gectikce  (senin dediginin tam tersi) daha cok vaktim olsa da daha cok nisdan gorsem diyorum. vaktim hic olmuyor, whatsapp mesajina bile yanit vermeye vaktim olmuyor bazen.

covid doneminin (tum insanlara) ve boktan ulkelerde yasamanin bana gosterdigi tek sey var. insanlar ile gorusmek cok guzel bir sey!

Sosyal ağlarda paylaş

Bana cok yorucu geliyor artik insanlarla gorusmek. Arkadaslarimi, akrabalarimi seviyorum ama uzaktan.

İnsanlarla iletisim kurmak istemiyorum, evden cikmak zor geliyor, eve misafir cagirmaktan kacar oldum.  Esim de benzer yapida olunca girdap gibi olduk.

Onun da otesinde garip bir anksiyete gelisti, is gezilerini yapmak, konferanslara katilmak bile korkunc dusuncelermis gibi geliyor.

Sebebi yalnizca pandemi mi yoksa bende mi bir seyler degisiyor ilerleyen yasla beraber bilmiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, sardalya dedi ki:

bu kadar insanin s*lcu oldugu bir donemde yalnizim gercekten, amerikalisi da lobici

liberalligi doya doya yasayabilecegimiz bir sistem yok, cunku ne somurge ve ne bedava ekmek var orada

kişiliğini sadece ekonomik liberalizme indirgediğin için yoktur belki de? zira tüm postların ya liberalizm ya btc maksimalizmi ya da galatasaray üzerine sdfs.

Sosyal ağlarda paylaş

Valla bende nedense yok , hala bir şekilde yalnız hiç bir şey yapamama dürtüsü devam ediyor. Çevremde kiler hep bir şeyler yapalım deyip evden çıkmaya üşenip eve çağıranlar ile dolu. Kısmen ekonomiklikte buna etken ama eve gidince de TV karşısında oturmak yada ps de takılma modu beni bayarken adamlar cidden zevk alıyorlar. 

Eve girmemek için bir yerlerde değilsem spor salonunu sosyalleşmek için kullanmaya başladım. Herhalde bekar ve çocuksuz ve evci olmayınca da buna evriliyor insan diyorum kendime.  

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, sardalya dedi ki:

bu kadar insanin s*lcu oldugu bir donemde yalnizim gercekten

Solcu = Komunist = Kalabalik/Toplu Yasam. Bu kadar got gote yasama meraklisi varken ben kalabaliklar icinde yalnizim diyor.

amerikalisi da lobici

Solcunun tezati bati/amerika kafalilar da kapitalist/materyalist, onlar da hep bir piramit pesinde, onlar da yaramaz diyor.  

liberalligi doya doya yasayabilecegimiz bir sistem yok

Keske maasli calisan olmasaydim diyor burada, muhatap oldugu insanlardan sikilmis.

cunku ne somurge ve ne bedava ekmek var orada

Patronum tepeme biner, hakettigim promosyonu ise benden sonra giren eleman alir, zaten elime gecen uc kurusa da devlet biniyor. Hayatta hurmeti bir tek berbere gittigimde goruyorum, nasil yalniz olmayayim diyor.

Bence.

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, sardalya dedi ki:

bu kadar insanin s*lcu oldugu bir donemde yalnizim gercekten, amerikalisi da lobici

liberalligi doya doya yasayabilecegimiz bir sistem yok, cunku ne somurge ve ne bedava ekmek var orada

"solcu" bile denilemeyen, bunu bir "küfür" olarak algılayan çocukların yetiştirildiği 2001 sonrası hayatta yaşıyoruz. Soğuk Savaş dönemi sağ siyaset + üstüne 911 sonrası aşırı güvenlikçi sağ politikalar dünyada küresel olarak dinci ve devletçi düzenleri sağlamlaştırdı.

liberalliği doya doya yaşayabileceğimiz bir sistem yok, çünkü monarşinin yüceltildiği ve solcuların günahkar ilan edildiği yeni Cahiliye Döneminde yaşıyoruz.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Oce4n dedi ki:

"Hemen ara 0900 90x xx xx" şeklinde reklamlar olurdu eskiden, ama eskide kaldı malum. İletişim ve haberleşmenin en yüksek seviyede olduğu çağlardayız ama birey olarak daha izole olmaya başladık. Özellikle korona döneminde daha da belirginleşmeye başladı bu yalnızlık konusu, en azından benim için oldu, farketmem vakit aldı biraz. Ve bazen de etrafınızda insanlar bile olsa çoğu kişi yalnız olduğunu farkedemiyor. Hatta evli olanlar bile aynı yalnızlığı çekebiliyorlar. Eşinizi, arkadaşlarınızı gayet çok seviyor, saygı duyuyor olabilirsiniz ama insan herşeyi konuşamayabiliyor bu kişilerle. O belli bir konuyu kimseyle paylaşamıyor ve günden güne daha yalnız hissedebiliyor da insan. Konu da her şey olabilir tabii ki, ayak fetişinden tutun "ışık hızında giden araba farlarını açarsa önü aydınlanır mı?" gibi konulara kadar herkesin ilgi alanı farklı olabiliyor malum...

izolasyon farklı bir konu, yalnızlık farklı bir konu.

yalnızlık meselesini anlatan video eski bir video. (coronavirus'ten öncesi) ve aslında plaza çalışanlarının "yalnızlık romantizmi" yapmasıyla da alakalı. yalnızlık gerçekten boktan bir konu. kardeşin yok, annen-babanla nerdeyse hiç görüşmüyorsun, arkadaşın yok varsa da en fazla 1 veya 2, sevgilin zaten yok. böyle bir hayat düşün. yalnızlık aslında böyle bir şey. ama plaza çalışanlarının yaptığı romantizm, iş yerinde 5000 kişiyle birlikte çalışıp, akşam 20 arkadaşıyla birlikte bara eğlenmeye gidip sonra evde tek başına kalıp kafa dinleyince bunu "yalnızlık" sanmaktan ötürü. videoda bu ayrımı iyi anlatmış aslında.

izolasyon, artan teknolojik gelişmelerden kaynaklı bir durum. "geleneksel yaşantı" insanların köylerde kısıtlı insanla temas kurmasına odaklıydı. "modernizm" sonrası şehirler ve kalabalık nüfuslar önem kazandı. özellikle 1980'lerde kozmopolit metropol hayatı çok popüler oldu. ama cep telefonlarının ve internetin yaygınlaşmasıyla, kalabalık hayata alışmış insanların gittikçe daha izole olmaya başladığını gördük. eskisi gibi çok kısıtlı sosyal etkileşimlere (aile + eş gibi) kapandık. sosyalleşmeyi internet ve telefonlar üstünden yapar olduk. ancak bu günümüz insanını kesmiyor, mecbur kaldığı için yapıyor. x nesli için çok sıkıntılı bir durum ama z nesli bunun içinde doğduğu için belki de artık bu izolasyon meselesini dert etmeyecekler. sadece karı-koca yaşasalar bile yetecek bu onlar için.

12 saat önce, deadwoll dedi ki:

Bana cok yorucu geliyor artik insanlarla gorusmek. Arkadaslarimi, akrabalarimi seviyorum ama uzaktan.

İnsanlarla iletisim kurmak istemiyorum, evden cikmak zor geliyor, eve misafir cagirmaktan kacar oldum.  Esim de benzer yapida olunca girdap gibi olduk.

Onun da otesinde garip bir anksiyete gelisti, is gezilerini yapmak, konferanslara katilmak bile korkunc dusuncelermis gibi geliyor.

Sebebi yalnizca pandemi mi yoksa bende mi bir seyler degisiyor ilerleyen yasla beraber bilmiyorum. 

yukarda bahsettiğim 5000 kişiyle çalışıp, akşam 20 arkadaşıyla birlikte bara giden çalışan kesimin çok yaşadığı durum bu. hatta zamanla tükenmişlik sendromuna da evrilebiliyor.

zaten eşin varsa sosyalleşme ihtiyacı da hissetmiyorsun. çünkü "aile" demek mini kabile demek. eskiden eşin yokken ortamdan ortama koşturmak normal gelirdi, "kabile" senin için o demekti. ama kendi küçük özel kabileni oluşturduktan sonra zaten o ortamlara akmak gereksiz geliyor.

pandemiyle veya yalnızlıkla alakası yok bunun aslında. çünkü eşinle yaşamak da bir yerde "sosyalleşme ihtiyacını gideren" bir etken oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...