Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Birey yetiştircez derken başımıza kanka oldu

Suark

Öne çıkan mesajlar

İlk post sanırım :).

Benim oğlan ya (1 oğlum 1 kızım var oğlan 5 yaşında). Şimdi biraz geri sarıyoruz ama bir ara iyice kendini bizle denk görüyordu. Bu da bizim hayatımızı dolayısı ile onun hayat kalitesini negatif etkiliyor.

Birey yapıcaz diye anne-baba -> cocuk ilişkisini zedeledik sanırım.

Sosyal ağlarda paylaş

ben bebekliğinden beri tüm davranışlarımın sebebini de anlatmaya çalıştım kızıma. gerekçesiz iş yapmamaya çalıştım. ağladığı durumlarda bile yalan söylememeye çalışarak neden bunun böyle olması gerektiğini anlatmaya çalıştım. 4.5 yaşında şimdi. bu yaşa kadar bu konuda sorun yaşamamıştım pek ama diğer çocuklarla kaynaşıp onların tutturma inatlarını ağlama krizlerini görüp onları taklit etmeye başladı yavaştan. sinir harbi yaşıyoruz bazen. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu biraz pandemi döneminin de etkisi bence. Benzer durum bizim çocukta da kısmen var, yaşı küçük olduğu için daha hafif. Şu an yaşı 3 buçuk ama bir süredir bu tip yaklaşımlara eğilimi gözleniyor.

Hak veriyorum çocuğa, pandemi sürecinde etrafında çekirdek aile ve aile büyükleri dışında doğru düzgün arkadaşı, yaşıtı olmadı hiç. Okula başlayınca biraz sosyal ortamı, 3rd party kurallar, yaşıtlar vs büyükler gibi kavramlar oluşmaya başladı.

Diğer taraftan da yetiştirme şeklimizin de etkisi büyüktür tabi. Çocuğa pembe yalanlar, sürekli katı kurallar, cezalar, iletişimde ayrımcılık vs uygulamayınca haliyle kendini denk görüyor. Bence pek de sorun yok aslında, neden görmesin ki. Sadece parkta ağlayan çocuk görünce neden ağlıyor diye şaşırıp kalabiliyor, veya random bir yaşıtına bize yaklaştığı gibi yaklaşınca zorluk çekiyor. Ama diğer taraftan da büyüklerle çok kolay iletişim kurup anlaşıyor.

Her şeyin mantığını, sebebini anlatmak kafasını karıştırıyor haliyle. Bizim varsayımlarımız onlarda oturmadığı için bazen bağlam kurmak imkansız oluyor veya karmaşasının içinden çıkamayabiliyor. Ama bir şekilde konuyu kavradığını, anlatmak istediğimizi anlıyor. Böyle olunca da yalan söylemek, olanı gizlemek, bir şeyleri havada bırakmak gibi şeylere ihtiyaç duymuyorum açıkçası. Bir de sebebini, mantığını anlayıp kendince bir yerlere oturtunca yeri gelince ilgili konularda açıklama yapmak, neden-sonuç bağlamak daha kolay oluyor.

Sosyal ağlarda paylaş

18 dakika önce, ahmedinejad dedi ki:

ben bebekliğinden beri tüm davranışlarımın sebebini de anlatmaya çalıştım kızıma. gerekçesiz iş yapmamaya çalıştım. ağladığı durumlarda bile yalan söylememeye çalışarak neden bunun böyle olması gerektiğini anlatmaya çalıştım. 4.5 yaşında şimdi. bu yaşa kadar bu konuda sorun yaşamamıştım pek ama diğer çocuklarla kaynaşıp onların tutturma inatlarını ağlama krizlerini görüp onları taklit etmeye başladı yavaştan. sinir harbi yaşıyoruz bazen. 

Bizde böyle yaptık ama 4 yaş ergenliği diye bişi var sanırım. Bizim baya çözülmüştü 4 te, her haltı kendi yapıodur rahat rahat ama sonra SÜPRİZ kardeş oldu :/. sardık başa

Bu kaynaşma ve taklit olayına çok takılmıyorum ben ya, yaşayacağı topluluk öyle neticede.

Mesela, 2 yaşına kadar tv flaan izletmedik biz. Sonra yazlıkta bi 4 ay geçirdiler deprem sonrası, çocukların tek muhabbet egemen kaan, tablet oyunları falan bizimki dışarda kalıyor.

3 yaş gibi xbox aldım o yüzden en azından onu anlatıyor falan. 2. de daha relax olucaz gibi, topluluk nasılsa biraz ona yakın bişiler yapmak gerekio herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

İkinci çocukların kaderi de bu relax olma oluyor hep ? onun dengesini kurmak çok zor cidden. 

Ama şu 3 yaşa kadar ekran yok olayina asla katılmıyorum ben. Ne izleyeceğini ve ne kadar izleyeceğini denetleyerek yeterince ekran verince çocuk için cidden faydalı olabiliyor. Ama riski şu, arada bir tane saçma sapan video görünce tüm dengesi bozuluyor bebelerin. 3 yaş civarı kuzenleri buna cartoon cat diye bir şey göstermiş. Çocuk aylarca kabusunda kediyi gördü uykulari bozuldu. Ortalık tuzak video dolu anasını satayım. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

trt cocuk baya iyi o yönden. Ama youtube berbat ya.

cocuklarda o youtube ıcerıklerını sevıolar.

Disney + falan aldım ben, orada takılıo bızımkı oda xbox üstünden. Telefon sadece berberde verıormd sdafada

Youtube da o çocuklarını sömüren tipler var, baya sinirimi bozuyorlar ama zararlımı degıl mı cozemıyorum

Sosyal ağlarda paylaş

Bir de oyun oynarken telefondan mutlaka interneti mobil veriyi kapatıp veriyorum. Çıkan reklamlar felaket. +18 reklam çıkıyor çocuk oyununda. YouTube kids'de çok falso görmedim simdiye kadar. En azından argo olan veya korkunç video çıkmadı hiç. Normal YouTube kerhane gibi. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, Suark dedi ki:

Mesela şey demeye başlamıştı

"sizin hep istedikleriniz oluyor ama benim olmuyor, bu haksızlık".

Şimdi tabi biz yetişkiniz bak falan yapıyoruz ama bir ara iyice fenaydı. Başka bu durumda olan varım

ahah yesinler "ay bizimki çok zeki amcası küçük adam gibi konuşuyor XDDDD"

bizimki 3 yaşına yaklaşıyor ve aylardır o modda. pandemi çocukları böyle olacak sanırsam. kendi yaşıtlarıyla takılmıyor. confrontation gelince zorluyor olursa oluyor olmazsa bırakıp gidiyor. arkadaşların çocukları parktaki çocuklar apartmandaki komşular hiç farketmiyor. büyüklerin ortamını daha çok seviyor

geçen pazar günü havuzda 40+ milflerin yanında kurabiye yiyip selfie çekildi

Sosyal ağlarda paylaş

on sene sonra "beyler çocuğum telefonuna babasıymış gibi davranıyor" diye topik açmayak?

bi zahmet eli yüzü soğuk suyla yıkasak da canlansak, bi ılık su eşliğinde okusak kitabı? zaten gün boyu iş güç derken çocukla iki saat ya geçirmişiz ya geçirmemişiz.

Hani baba değilim de baba olsam gibi düşünerek cevap veriyorum tabi, uzaktan konuşmak kolay çünkü sdkfjgh

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...