Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yatırım fonu tavsiye

akirafes

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Şimdiden belirtelim gelecekte bu başlık altında yazılanların hiç birisi yatırım tavsiyesi değildir ?

Hisse senedi derken yerli olmasın ama yabancı olabilir gibi bir kriter var mı? Belirli temalara odaklı çok fazla yabancı borsa yatırımı yapan fonlar var. Geçen senelerde hem yabancı borsa artışları hem de kurlardan dolayı iyi getiriler bırakmıştı. 

Bezer şekilde petrol ve emtia fonları var ama bunlar direkt hisseden ziyade gene yabancı borsa yatırım fonları barındırıyor diye biliyorum. Petrol için Ak Portföy'ün AES'i emtia için ise İş Portföy'ün TGE'sini tavsiye edebilirim. Emtia tarafında Garanti'nin serbest fonu var, şimdi Yapı Kredi'nin de YMG kodlu serbest emtia fonu işlem görmeye başlayacakmış.

Hisse senedi barındırmayan seçenekler arasında direkt altın/gümüşe yönelik kıymetli maden fonları var. Altın fonlarının getirileri birbirlerine çok yakın oluyor, en fazla %1-2 civarı farklar var. Yapı Kredi'nin YKT'u var mesela bildiğim en büyüklerden. Gümüş için gene benzer şekilde YZG var.

Eurobond barındıran borçlanma araçları fonları da var hisseye alternatif olarak. Para piyasası ve katılım fonlarında da hisse olmuyor diye hatırlıyorum. Katılım hiç almadım. Para piyasası fonları ise malum getiri açısından faizin altında olduğundan enflasyona karşı bir işe yaramıyor ?

Sosyal ağlarda paylaş

midas üzerinden alıyorum ben

hisse senedi olmayan fonlar yani emtia fonları şu an cazip gözükebilir, dönüşleri sert ve acı olur dikkat etmekte fayda var. Yüksek enflasyonist ortamda bir nebze güvenli liman 
ETF'ler divident fonlarına da bakılabilir midas üzerinde mevcut 

bLackcha0s tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Genel Yönetici

Yatırım fonları konusunda akademisyen kökenli Serra Eren Sarıoğlu yönettiği İyi Gelir diye bir oluşum var. Sanırım Burak Arzova'da destek oluyor. Ben arada Youtube'da videolarına denk geldikçe izliyorum, her hafta farklı şirketlerden portföy yöneticilerini de ağırlıyorlar. Türkiye şartlarında en düzgün içerik denilebilir ?

Eurobond konusunda kısa bir video yayınlamışlar, FED faiz arttırımına giderken bir köşede dursun. Çok kısaca FED'in faiz oranı ve Türkiye'nin CDS primi Eurobond'ların iskonto oranını etkiliyor. Eurobond'ların vade süresi ve döviz kuru ise etkileyen diğer önemli faktörler.

Sosyal ağlarda paylaş

AFT, AES ve TGE'de bir miktar param var. AFT'de üç yıldır düzenli duruyor para. Geçtiğimiz iki sene çok güzel yüz güldürmüş olsa da bu aralar teknoloji şirketleri baya üzüyor. AES'yi de ne zaman kapatasım gelse bir büyük adam çıkıp basına petrol de bu gidişle $200 olacak yauvv diyor elim gitmiyor o sebeple. 

GZN'ye girmeyi düşünüyorum. Bunun dışında, etrafımda özellikle hisse senedi fonları sevenlerden duyduğum, hep güvenli liman gibi adlandırılan MAC var.

Ama tabi ki herhangi bir yatırım tavsiyesi vermiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 05.05.2022 at 12:57, bLackcha0s dedi ki:

midas üzerinden alıyorum ben

hisse senedi olmayan fonlar yani emtia fonları şu an cazip gözükebilir, dönüşleri sert ve acı olur dikkat etmekte fayda var. Yüksek enflasyonist ortamda bir nebze güvenli liman 
ETF'ler divident fonlarına da bakılabilir midas üzerinde mevcut 

Ekleme yapayım.

REMX var commodity, MP yine commodity etf, MSOS var cannabis ilgilenirsen

Hisse senedi olarak Vanguard bakabilirsin ama bunlar genelde yavaş hisseler, S&P üstüne max %6-7 koyarsın.

Midas'ın benim için olayı penny stock (ilaç hisseleri), meme stock (GME,AMC) veya TSLA'dır.

TR'de Akbank'ın yeni teknoloji fena gitmiyordu Netflix, Twitter falan sıçana kadar. 

Allure- tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...