Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Parçaları (6700k GTX 1080)

paradoksalkedi

Öne çıkan mesajlar

Selam, eski sistemin parçaları uzun süredir köşede duruyor, satayım dedim. Bugün bi kutuları vs toparladım, tozları aldım hazırladım. Toplu satmak tercihim tabii ama tekliflere açığım:

CPU: i7 6700K 

CPU Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black

Sıvı Soğutma: Ekstradan bir de Corsair H80i GT, çift fanlı tek radyatörlü.

MOBO: Asus Maximus Viii Ranger

RAM: 4x Gskill Ripjaws 8GB 3000 MHz CL16 (2 tanesi CL15 ama uyumlu çalışıyorlar)

Kasa: Cooler Master Masterbox 5 (ön paneldeki ses girişi çalışmıyor, yeni kablo vs lazım uğraşmadım)

GPU: MSI GTX 1080 Gaming X (gpu'da şöyle bir problem var. 2K ve üstü çözünürlüklerde oyun oynarken bir süre sonra crashliyor. İnternette biraz araştırdım, bu probleme sahip olan baya kişi var, underclock yaparak çözdüm, bir sıkıntı yaşamadım ama GTX 1080 zaten 2K için pek uygun değil, 1080p de sorun yok)

SSD: Transcend 256GB SATA III (TS256GMTS800)

Fiyat olarak şöyle düşündüm

CPU - 2000 TL. AMD 3600'den bir tık geride

Cooler:  1500 TL  kullanmadım çok baya sıfırdan farksız, tak çıkar yaptım sadece. yeni sistem için almıştım, gaza gelip baya high end bir şey topladım sıvı soğutma aldım. Kullanılmadı bile. Sanalmarketim.com'dan alınma, yurtdışı ürünü değil

Diğer Cooler: 6700K için bu yeterli, ben D15'i yeni sistem için almıştım. 700 TL.

MOBO: 1200 TL. hiçbir problemi yok, tertemiz mobo.

RAM: 2 tanesini alalı 1 yıl olmadı, diğerleri eski. tanesi 600 TL şu an. 2400 sıfırı, 1600'e bırakırım 4ünü.

Kasa: TR'de satılmıyor artık, ama US'da 100$ civari. 1K? Emin olamadım fiyata ama airflow olarak çok iyi bir kasa, her türlü büyük Air cooler da sığar. D15 mis gibi oturuyor mesela.

GPU: Sahibinden'e baktım en ucuz 6K. Bahsettiğim problemden ötürü (çoğu kartta var bu durum ama kimse 2K oynamadığı için fark etmiyor aslında) 5500e inerim.

SSD: toplu alımda hediyem olsun.

Noctua D15'siz Toplam:  12K. SSD de benden.

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm nerdeyse benimle aynı donanım 7700K var bende. RAM'ler daha iyi, anakart kötü.

DELID'siz 6700K iyi bence. ben 5 senedir aynı Delid ile kullanıyorum ? 

@paradoksalkedi hangi 1080GTX MSI?

MSI GTX1080-TI 11GB GDDR5X 352BIT 2xDP/2xHDMI/DVI (GTX 1080 TI GAMING X TRIO) 

* GAMING diye 1'den çok model var sanırım, X TRIO olan mı?

fiyat iyi gibi. balta çalışmaz. 1080P ve x2 1080P için bile yeter. (ben 32:9 kullanıyorum)

//

niye ekstra sıvı soğutucu var ?

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@Goering koyduğun ti abi.

@paradoksalkedi abi yanlış anlama da sıkıntılı kartı piyasanın %8 altına vermek biraz şey geldi... zaten 6ya koyanla da pazarlık yapsak alırız bu fiyata fsfsfsg. release'te aldığım 2 tane 1080'im var, ikisi de alındığından beri 2K çözünürlükte kullanılıyor (artık bende olmasalar da), hiç böyle bir şey görmedim/yaşamadım. yaşayan yoktur demiyorum ama bu kartların çoğu böyle değil... 

Sosyal ağlarda paylaş

Dukkanin onunu tozutmak istemiyorum da; 

nh-15ds nin 0 fiyati zaten 1500-1600 bandinda dalgalaniyor. d modelinde 2 fan var testlerinde de 1C performans farki var, ama nakit alinan ve ikinci el olarak bi farki olmasi lazim. 

Ram 4 lu kit degil, asimetrik calisiyor. Daha hizli cl14 2li ram kitler garantili olarak 750-850 bandinda 0 satiliyor (gecen hafta discordda satildi hatta) en iyi ihtimalle cifti 650-700 olur ki yine bu kitlerin birlikte calismasi ideal degil.

mobo fiyati tek basina dusununce guzel ama islemci ve rami satamadiktan sonra mobonun fiyatinin cok da onemli kalmiyor gecen gun cokomantis ayni islemci + daha kotu bir board + 16gig ram i 3000 e verdi, konusu pazar alaninda duruyor hala. 

Ekran kartindaki problem bir kenara, garantisi devam eden rtx2060 lar 5500-6500 arasi gidiyor. Problemsiz 1080 ler 5-6 arasi , hadi biraz daha performans kaybini goze alip garantisi faturasi kutusu olsun denince 1660ti lar 4500 lerden basliyor artik. O 2-3 ay onceki gpu kesmekes i yok artik. 

? maalesef

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, KHaRoN dedi ki:

nh-15ds nin 0 fiyati zaten 1500-1600 bandinda dalgalaniyor. d modelinde 2 fan var testlerinde de 1C performans farki var, ama nakit alinan ve ikinci el olarak bi farki olmasi lazim. 

chromax bendeki, en uygun 2K sifiri, dandik kahverengi degil ? 

https://www.sanalmarketim.com/Urun/NOCTUA-NH-D15-chromax-black-Fanli-Sessiz-Intel-AMD-Uyumlu-Cpu-Sogutucu/115323

Ram 4 lu kit degil, asimetrik calisiyor. Daha hizli cl14 2li ram kitler garantili olarak 750-850 bandinda 0 satiliyor (gecen hafta discordda satildi hatta) en iyi ihtimalle cifti 650-700 olur ki yine bu kitlerin birlikte calismasi ideal degil

2x farklı CL 2x farklı CL taktığında 4x dual olarak yüksek konfigürasyonda çalışır yani bu 4lü CL16 3000Mhz olarak çalışıyor, asimetrik çalışır bilgisi yanlış. CL14 3000Mhz civari bana 800 banında bi ram atsana abi yok öyle bir şey. 400'den saymışım tanesini zaten. hadi 350den sayarım ama yanlış balta.

Ekran kartindaki problem bir kenara, garantisi devam eden rtx2060 lar 5500-6500 arasi gidiyor. Problemsiz 1080 ler 5-6 arasi , hadi biraz daha performans kaybini goze alip garantisi faturasi kutusu olsun denince 1660ti lar 4500 lerden basliyor artik. O 2-3 ay onceki gpu kesmekes i yok artik. 

abi yine bir fiyat atmışsın ortaya ama sahibindenden bakıyorum 2060lar 7K dan başlıyor minimum nasıl 5500 olabilir? gaming X bu ama hadi bahsettiğim 2Kdaki olayından dolayı yine inerim almak isteyene.

yani şunun yenisi aynı fiyat argümanı için link de atın abi bir zahmet lütfen. ben de ona göre inerim güncellerim fiyatı da böyle balta olmaz daha özenli pls. zaten topici açarkan sahibindene girip baka baka açtım kafamdan belirlememeye çalışıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, PrudenT dedi ki:

@Goering koyduğun ti abi.

@paradoksalkedi abi yanlış anlama da sıkıntılı kartı piyasanın %8 altına vermek biraz şey geldi... zaten 6ya koyanla da pazarlık yapsak alırız bu fiyata fsfsfsg. release'te aldığım 2 tane 1080'im var, ikisi de alındığından beri 2K çözünürlükte kullanılıyor (artık bende olmasalar da), hiç böyle bir şey görmedim/yaşamadım. yaşayan yoktur demiyorum ama bu kartların çoğu böyle değil... 

doğru %8 az inmişim, almak isteyene daha da inerim np.

bu crash olayı için de merak eden olursa jayztwocentsin videosuna rastlamıştım, o da yaşıyor bu durumu. ondan dedim oluyor bu seride diye

Sosyal ağlarda paylaş

26 dakika önce, paradoksalkedi dedi ki:

yani şunun yenisi aynı fiyat argümanı için link de atın abi bir zahmet lütfen. ben de ona göre inerim güncellerim fiyatı da böyle balta olmaz daha özenli pls. zaten topici açarkan sahibindene girip baka baka açtım kafamdan belirlememeye çalışıyorum.

Simdi buradaki olay zaten tam olarak da bu. Sahibindende herkes gonlune gore yaziyor, ilanlar 1-2 hatta 3 ay guncel kaliyor sonra sorana 20-30% indirimle tutturabildigine veriyor. Devamli suni olarak yukselen bir piyasa. Herkeste ayni mantik, "falanca urune 5000 istenmis, bu boyle isterse ben en az 500 ustunu isterim" diyerek gidiyor. Halbuki oem bilgisayar piyasasi otomobil piyasasi gibi degil. Performans ve guvence odakli bir piyasa. Her zaman garantilisi ve daha ust performanslisi/daha verimlisi ile karsilastirilarak fiyatin geriye dogru kiyas edilmesi gerek.

Link koymak kolay ama bu kadar mesaiye gerek var mi emin degilim. Mesaiyi yapacak olan alicisi. Buradaki balta kulturu komunite gelenegi olarak arkadasca ve nacizane saticiyi uyarmak, potansiyel aliciya da arastirma yaparken bakabilecegi keywordler vermek. Yoksa herkeste ayni internet var. Yazmasi gereken yere istedigini yazip siralayinca herkese ayni sey cikiyor. Cikmayan sey daha mantikli muadilinin markasi modeli. Onu da "balta"yi atarken biz soyluyoruz iste. 

Ote yandan zaten letgoya, sahibinden e girince karsilasacagin rakami burda gorunce yaziyoruz yani. Prudent in dedigi gibi zaten 5500-6000 diyen adama selam verince 5000 e dusuyor, cunku herkes zaten orayta fiyat verirken en iyi ihtimalle 15-20% koyup yaziyor. 

3 saat önce, paradoksalkedi dedi ki:

doğru %8 az inmişim, almak isteyene daha da inerim np.

Ki kendinde mutabik olmussun yani gunun sonunda ? Yeni sahibine hayirli olsun. 

Sosyal ağlarda paylaş

%8 inmek az geldi probleminden dolayı inerim tabii ki. benim bahsettiğim mesela cl 14 ram olduğunu yazmışsın da cl 16 3200ler var 600 TL civarına, çok uçmuşsun: https://www.akakce.com/arama/?q=cl+14+3000+mhz

Halbuki oem bilgisayar piyasasi otomobil piyasasi gibi degil. Performans ve guvence odakli bir piyasa

abi ne alakası var, ikisi de hiperenflasyonda döviz kuruna bağlı bir piyasa işte, yükseldikçe yükseliyor. mecburen tabii ki sahibindeni baz alıyorum fiyat koyarken. bunun ederi maksimum budur gibi bir mantık olabilir mi? döviz olmuş bitcoin gibi, chip krizi bilmemne ürünlerin günden güne %20 fiyatı değişiyor doğal olarak fiyatı piyasa belirliyor.

neyse TL DR

gpu'da 4800'e inerim. ramlerde piyasada dengi bu fiyata bulamadım, tanesine 400 demişim bence gayet makul. geri kalan için de açığım baltaya.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...