Jump to content
Dark_Soul

Arama ile ilgili sorunlar

Öne çıkan mesajlar

§ 15 Nis 2022, 07:04

Selam sabah paticikde arama kısmının performansını ölçüyordum.

Birkaç önemli sorun var:

• Siteye Login olmadan da arama yapılıyor, çok rahat şekilde ddos saldırısına açık:
    https://forum.paticik.com/search/?q=gel&updated_after=any&sortby=relevancy&search_and_or=and

Şu üstteki kodu sonsuz for döngüsüne koyup 10 tane makinede sürekli çalıştırınca site muhtemelen bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Bir sonraki arama süresi limiti 2-3 sn civarı ama bu çok düşük. Ben 2 makinada çalıştırdım çok etkilenmedi gözüküyor ama arama sonucu için server tarafında hayvani bir resource kullanımı oldu muhtemelen arama sırasında. 

• Aramayı LIKE% gibi yapıyor bu kadar fazla verinin olduğu sistemlerde bunun yapılmaması lazım. Mesela gel sözcüğünü arattım 1800 sayfa sonuç çıktı her sayfada 30 küsür sonuç gösteriliyor. Sonuçlar arasında geleceksin, geldim, Gelir, gelmez vs diye gidiyor. Login olmuş userlar sadece bu şekilde arayabilmeli bence. 

• Arama sonuçları cache'lenip öyle mi gösteriliyor bilmiyorum ama caching olsa bile sistem yine risk altında bu haliyle.

• Çözüm önerim, login olmayan userlar için aramayı komple kapatmak. Belki google search kısmına yönlendirebilir. Login olmuş userlardan biri arama kısmını suistimal ederse kabak gibi ortaya çıkar zaten dsfsf

Dark_Soul tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Nis 2022, 08:31

kedicilerin sitesine kim niye saldırsın ya

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Nis 2022, 08:53

tamam gel yarın işe başla

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Nis 2022, 09:09
38 dakika önce, bLackcha0s dedi ki:

kedicilerin sitesine kim niye saldırsın ya

editor falan *saldırıyordu* kendince sdf

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Nis 2022, 09:22
2 saat önce, Dark_Soul dedi ki:

ddos saldırısına açık

engellemek yük olu... oh

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Nis 2022, 09:33

şaka maka bi ddos yersek 6 ay kapanır gelmez pati

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 15 Nis 2022, 12:26
3 saat önce, Fistan dedi ki:

tamam gel yarın işe başla

paticiğin zenginleri ayrıldı, şuan maaşımı karşılamaları pek mümkün değil fsdsfds

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 16 Nis 2022, 14:40

sql ile yapiyorsa coker ama bi elasticsearch falan varsa bu tarz queryler pek load yaratmaz bilmiyorum stack nedir orada

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 24 Nis 2022, 14:29

Tesekkurler. Arama suresi limitini artirdim birazcik. Fazla yakmasin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

• Yeni Oluştur...