Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'den yurt dışına remote çalışmak

Limbiq

Öne çıkan mesajlar

aws için en son roundda on site'da bar raiser tarafından elenmiştim ben işten izin alamayıp girdim hepsine. oturup 1 hafta oo baksaydım geçiyordum paslanmışım ? en son recruiter kız aramıştı normalde geri dönüş çok vermiyoruz ama çok ucundan döndün, 6 ay sonra mutlaka tekrar gir falan demişti 2 aya deneyeceğim bir daha. ama bir yandan da remote firmalara tr'den çalışmak ekonomik olarak çok daha iyi eu'da faang'a çalışmaktan.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

FAANG'de olay iyice yaklaşımları öğrenip direkt bolca soru çözmeye dönmüş durumda. LeetCode'da zaten şirket bazında deli gibi çıkan soruları paylaşıyorlar. Bir adayı bu şekilde ne kadar iyi değerlendiriyorlar emin değilim. Mesela Microsoft o tarz soruları azaltmış. FAANG'e kapak atmak isteyen biri gerekli sürede yaklaşımları öğrenip soru pratiği yaparsa ben rahatlıkla girebileceğini düşünüyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

faang (bilmeyenler için: Facebook Amazon Apple Netflix Google) ezber sorular haline gelmiş durumda diye gördüm ben de baya. geçen leetcode weekly challenge'a gireyim dedim. ben daha son soruya bile gelememişken insanlar 1,5 saatlik sürenin sadece 21 dakikasında tüm soruları bitirmiş, hepsi de doğru çözüm. forumlara gittim baktım her çözümün bir adı olmuş. (matematikteki formül isimleri gibi)

gerçek hayatta asla kullanılmayacak bilgiler tamamen...

bir stringi tersine çevirmenin kullanılır örneğini hala göremedim ben mesela.

Sosyal ağlarda paylaş

Devletin yurtdışına yazılım yapanlar için verdiği %50 vergi istisnası var.

Bana gönderilen sözleşmede assistance geçtiği için bundan yararlanamam dendi.

Şirkete değişiklik yapılması için yazıcam. Nasıl yazılması gerekiyor?

"provide software services" yazması yeterli mi? yoksa farklı bir ifade şekli var mı? bu indirimden yararlanmak için.

Sosyal ağlarda paylaş

2 dakika önce, Limbiq dedi ki:

"provide software services" yazması yeterli mi? yoksa farklı bir ifade şekli var mı? bu indirimden yararlanmak için.

bide developer değil consultant yazıyor sözleşmede bu sıkıntı çıkar mı vergi indiriminde.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Limbiq dedi ki:

abi kontratin bir onemi yok ki, sen her ay kendin fatura kesiyorsun, oraya software services yaz gec yoksa kimse senin sirketle yaptigin kontrata bakmiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

On 17.04.2022 at 01:36, paradoksalkedi dedi ki:

aws için en son roundda on site'da bar raiser tarafından elenmiştim ben işten izin alamayıp girdim hepsine. oturup 1 hafta oo baksaydım geçiyordum paslanmışım ? en son recruiter kız aramıştı normalde geri dönüş çok vermiyoruz ama çok ucundan döndün, 6 ay sonra mutlaka tekrar gir falan demişti 2 aya deneyeceğim bir daha. ama bir yandan da remote firmalara tr'den çalışmak ekonomik olarak çok daha iyi eu'da faang'a çalışmaktan.

Burada bence TR'deki hayatinin nasil oldugu, seni ne kadar tatmin ettigi ve hayattan ne beklediginle alakali farkli dinamikler giriyor devreye. Ama insanlarin seceneklerinin olmasi (FAANG'de calis ve yurtdisinda yasa, remote calis TR'de yasa) bence cok guzel bir durum. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bi suredir bu olaya kafayi taktim ya. FAANG tarzi is gorusmesi yapip HackerRank'ten LeetCode'dan soru cozduren firmalarla gorusmek istemedigim icin baya ince eleyip sik dokuyorum ama bi yandan da ucuz isgucu olarak gormeyen, "siz zaten fakirsiniz al 2k$ sus otur" demek yerine global olarak asagi yukari ayni maasi veren yerler de olabildigince secici olabilmek icin daha cetin gorusme sureclerine gidiyo gibi cidden.

Bakalim simdiden iki rejection yedik, durmak yok yola devam dfggdf

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, riglous dedi ki:

Burada bence TR'deki hayatinin nasil oldugu, seni ne kadar tatmin ettigi ve hayattan ne beklediginle alakali farkli dinamikler giriyor devreye. Ama insanlarin seceneklerinin olmasi (FAANG'de calis ve yurtdisinda yasa, remote calis TR'de yasa) bence cok guzel bir durum. 

öyle ben de çok gidip geliyorum. yani bir tarafta gerçekten 2022'de yaşıyor gibi yaşayabildiğin, sokaklarda özgürce gezebildiğin, birçok olanağın önüne serildiği avrupa var, bir tarafta da yıl sonunda cebinde kalan döviz tutarı tr'de yaşarsan 2 katı oluyor neredeyse. uzun dönem para biriktirmek istiyorsan tr çok avantajlı. bir de zaten eline geçen parayla tr'de tr'de gibi yaşamıyorsun, ama gündemi takip eden biriysen ruh halin yine çok farklı olmuyor.

vergi avantajı çok iyi türkiyede yurtdışına çalışmak için. ama akp hükümetinin ön görüsüzlüğüne güvenerek sanıyorum ki yakında onu kaldırırlar

Sosyal ağlarda paylaş

abi gündemi neden bu kadar takip ettiğimizi de çok anlayamıyorum zaten. ben 7 24 haber izlenen bi evde büyüdüğüm için 5 senedir evdeki televizyona anten kablosu bile bağlamadım. sadece netflix falan izliyoruz. twittera ekşiye girmesem buradaki meselelerden acayip uzaktayım. sosyal medyada da pireyi deve yapan bi psikoloji olduğu için artık şerbetliyim denebilir. haberler ve sosyal medya şoke edici içerikleri daha çok izlensin diye yatak odana getiren bi ortam yani sonuçta. o yüzden burası ile major bi problemin yoksa yurtdışına çalışıp döviz kazanmak çok ama çok avantajlı bi durum. gezme tozma da dünyanın en kolay şeyi, istanbulda dünyanın her yerine direkt uçuş var ve evet vize derdi var ama vize almak gerçekten kolay (107 usd vermek zorunda kalmak dışında ki onu da bi yerden sonra 1-2-5 yıllık veriyorlar) yani evden çalışan ve iyi kazanan bi adam, kafası çalışıyorsa tr dertlerinden %99.5 uzakta oluyor.

ha bu arada çalıştığınız firma faang grubunda olmak zorunda da değil. hatta oralarda çalışmak yerine (ego tatminiyeti ve tahmini parasal getirisi dışında) orta halli bi firmada çok daha önemli bi pozisyonda çalışmayı tercih ederim muhtemelen. hackernews'da her gün okuyorum aws'den nefret ederek ayrılan insanları. her takımın en kötü %15'ini her yıl kovmaları gerektiği için sırf 1 sene sonra kovmak üzere adam aldıklarını falan okumuştum mesela, hire to fire denen bir şey var adamlarda. kendini zaten kanıtlamış senior bir kişi için böyle bi ortamda 1 sene çalışmaktansa tr'de orta halli bir yabancı firmada 5 sene çalışmak daha mantıklı gibi geliyor. (tabii eşdeğer ya da benzer paketler aldığınızı düşünerek yorum yaptım)

vergi konuları için de tavsiyem kafanıza göre iş yapmak yerine işi bilen adamlarla (bi önceki sayfada verilmiş) çalışmanız. ayda 3-4 bin dolar kazanacak adamın şu muhasebeciye ayda 500-1000 tl vermesi koymamalı. sizi çok daha büyük dertlerden kurtarabilir o adama vereceğiniz para. acımayın derim. bunu da iş için bir yatırım gibi görün. kafanıza göre iş yapmayın, vergi dairesinin affı olmaz total rakam üzerinden değil işlem başına ceza kesiyorlar çünkü.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...
paradoksalkedi, 14.04.2022 22:30 tarihinde dedi ki:

selam. 9 aydir remote çalışıyorum, isveçli bir firmaya 3 ay çalışmıştım. şirketin founderlarından götü çok kalkık tam jerk tiplerdi ama iyilerdi, hollandıların hepsi mütevazı mesela tam tersi.

şirket konusunda evet yazılım ihracatında %50 vergi muhafiyeti var KDV de ödemiyorsun, dolayısı ille %17 falan oluyor en fazla vereceğin vergi. özmen malimüşavirlik ile çalışıyorum ben, yazılım hakkında çok medium makaleleri var illa denk gelmişsindir: https://medium.com/mali-müşavir-evren-özmen/şirket-kuruluşu-sonrası-check-list-f68447306bc4

çalışacağın mali müşavirlerin yazılım ihracatı ve muhafiyetini biliyor olmasına dikkat et.

biraz tuzlu ama çok yardımcı oluyorlar. onun dışında şirket kurmak avantajlı baya ev alışverişi, yemek vs bir sürü şeyi de gider gösterebiliyorsun.

discorddan darlamaktayım seni lütfen bloklama 🥺

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...