Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'den yurt dışına remote çalışmak

Limbiq

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Yurtdışında bir yazılım firmasından contractor olarak çalışmak için teklif aldım. Kendi şahıs şirketimi kurup bu firmaya fatura kesicem.

Bu şekilde çalışma tecrübesi olan var mı?

Vergide %50 indirim var yazılmış doğru mu?

Vergi ve sgk dışında extra masraf oluyor mu?

Norveç/İskandinav firmalarıyla çalışan var mı? çalışma kültürleri nasıldır

Sosyal ağlarda paylaş

selam. 9 aydir remote çalışıyorum, isveçli bir firmaya 3 ay çalışmıştım. şirketin founderlarından götü çok kalkık tam jerk tiplerdi ama iyilerdi, hollandıların hepsi mütevazı mesela tam tersi.

şirket konusunda evet yazılım ihracatında %50 vergi muhafiyeti var KDV de ödemiyorsun, dolayısı ille %17 falan oluyor en fazla vereceğin vergi. özmen malimüşavirlik ile çalışıyorum ben, yazılım hakkında çok medium makaleleri var illa denk gelmişsindir: https://medium.com/mali-müşavir-evren-özmen/şirket-kuruluşu-sonrası-check-list-f68447306bc4

çalışacağın mali müşavirlerin yazılım ihracatı ve muhafiyetini biliyor olmasına dikkat et.

biraz tuzlu ama çok yardımcı oluyorlar. onun dışında şirket kurmak avantajlı baya ev alışverişi, yemek vs bir sürü şeyi de gider gösterebiliyorsun.

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şahıs şirketi diye bir şey yok bu arada. Ya "Gerçek Kişilere Ait Ticari İşletme" kurarsınız, ya da gerçekten şirket kurup tek ortaklı limited şirketi filan kurarsınız.

Bu şahıs şirketi terimine gıcık oluyorum, yok öyle bir hukuki terim.

Sosyal ağlarda paylaş

Şahıs şirketi denmesinde çok da yanlış bişey yok, ttk da şahış şirketleri diye kollektif ve komandit şirketler geçiyor. Tek ortaklı komandit şirketse de zaten şirket ismi isim soyisim+ticaret şekli olarak geçiyor. 

Artık memlekette çok eski toprak bir kaç aile hariç kollektif şirket de kalmadığı için, şahış şirketi dendiğinde akla direkt adi komanditin gelmesi çok doğal. Herkes aynı şeyi anlayıp konuşuyor nihayetinde. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Komandit şirket kastetseler ne ala, yok ama abi, öyle değil. Komandit şirket tüzel kişi sonuçta, şirket yani. Bizim 3-4 tane kolektif şirket müvekkil var bu arada, bana sübjektif olarak az değil gibi geliyor o yüzden. Ama ofisteki müvekkiller dışında ben de pek görmedim doğrusu.

Ama ticari işletme ile şahıs şirketi eş anlamlı kullanılıyor halk arasında. Karışıklık çıkartıyor bu da. Vergi kaydı açıp da ticari işletme kuran gerçek kişiye de şahıs şirketi diyorlar, esnafa da şahıs şirketi diyorlar... 

Eğer sen çok rastlaşmamışsan bununla kıskandım abi ? Neredeyse her gün şahıs şirketi denilen tüzel kişiliği olmayan bir ticari işletme ile karşılaşıyorum ben. Doldum ?

Sosyal ağlarda paylaş

sözleşmeni alıp maliyeciye git. orada yazanlar önemli, ücretli çalışansan vergi vermene bile gerek yok (şirket açmana da gerek yok) diğer yandan sana para verecek firmanın türkiyede bir şubesi, ayağı var mı bu da etkiliyor vergiyi.

şirket açarsan bağkur otomatik açılıyor zaten. şirket yoksa da isteğe bağlı bağkur açabiliyorsun. bağkur'a vereceğin miktarı sen belirliyorsun. asgari ücretin 3'de biri ile 3 katı arasında ödeme yapabiliyorsun. şu an aylık min 1600 ile 12bin tl civarında. he bunu ödemek veya ödememek senin elinde. ben 62 yaşımda emekli maaşı almak istemiyorum dersen hiç ödeme. 12 ay sonra borçların da prim günlerin de siliniyor(muş)

Sosyal ağlarda paylaş

Bende de yavaş yavaş basıp istifayı yurtdışı remote çalışma fikirleri oluşmaya başladı. 

Java, Spring dünyasının trend tech-stack'inin neredeyse tamamı ile haşır neşirim 13 senedir. 

-Mevcutta müdür pozisyonundayım ama yurtdışı remote da senior, architect, team lead, manager fln ne bulursam saldırasım var, maaşlar nasıl?

-Contractor olup şirket kurup çalışmak şart mı? Başka nasıl çalışma modelleri var?

-Nereden başlamak lazım aramaya? Crossover 100k-200k yıllık ilanları açıyor işleyiş nasıl burada?

Sosyal ağlarda paylaş

türkiyedeki senior/team lead ile yurtdışındaki çok farklı yalnız.

hele crossover dediysen şu aşağıdaki terimlere ne kadar hakimsin veya biliyorsun.

Spoiler

bunlarla çalışmış olman bekleniyor:

1 - TDD
2 - RDB / NoSql differences + use cases
3 - Messaging Protocols
4 - Cloud services, EC2, S3, RDS, DinamoDB 
5 - CI/CD
6 - Chef / Puppet  teamcity, Ansible 
7 - Scaleable applications + custom app - how you develop from scratch
8 - Frontend libraries + Vue + React + Angular + jQuery + Knockout + javascript testing
9 - HA / DR

bunların da ne olduğunu bilmen (fikir sahibi) gerekiyor:

Persistence 
Relational dbs / SQL 
NoSQL / Search 
InMem dbs / Caching 
Message queuing / broking 
Web UI design 
JS frameworks
TDD / Unit / integration testing 
BDD / UI / Javascript testing 
Source control workflow 
Continuous integration 
Continuous delivery 
Cloud services
Containerization 
CM tools (Chef / puppet / ansible)
Static analysis tools
Performance tuning / profiling 
Production maintenance 
Architecture patterns
Big data analytics
Product lifecycle 
Quality metrics

crossovera sahte mail ile başvur direk ilk testlerini yap geç. ne kadar hakimsin testlere görürsün zaten geçip geçememene göre.

Sosyal ağlarda paylaş

3 dakika önce, Oce4n dedi ki:

türkiyedeki senior/team lead ile yurtdışındaki çok farklı yalnız.

hele crossover dediysen şu aşağıdaki terimlere ne kadar hakimsin veya biliyorsun.

İçeriği gizle

bunlarla çalışmış olman bekleniyor:

1 - TDD
2 - RDB / NoSql differences + use cases
3 - Messaging Protocols
4 - Cloud services, EC2, S3, RDS, DinamoDB 
5 - CI/CD
6 - Chef / Puppet  teamcity, Ansible 
7 - Scaleable applications + custom app - how you develop from scratch
8 - Frontend libraries + Vue + React + Angular + jQuery + Knockout + javascript testing
9 - HA / DR

bunların da ne olduğunu bilmen (fikir sahibi) gerekiyor:

Persistence 
Relational dbs / SQL 
NoSQL / Search 
InMem dbs / Caching 
Message queuing / broking 
Web UI design 
JS frameworks
TDD / Unit / integration testing 
BDD / UI / Javascript testing 
Source control workflow 
Continuous integration 
Continuous delivery 
Cloud services
Containerization 
CM tools (Chef / puppet / ansible)
Static analysis tools
Performance tuning / profiling 
Production maintenance 
Architecture patterns
Big data analytics
Product lifecycle 
Quality metrics

crossovera sahte mail ile başvur direk ilk testlerini yap geç. ne kadar hakimsin testlere görürsün zaten geçip geçememene göre.

requiredlarda eksik olanlar;

6 -> kısmen var, aws ve k8s test/stg/prod deploy scale monitor vb süreçleri benim bende ama farklı araçlar kullanıyoruz.

8 -> js frontend framework tecrübem zayıf, başka ui frameworkleri kullanıyoruz.

optionallarda eksik olanlar;

JS Frameworks
CM Tools
BigData analytics

geri kalanlar var, birçoğunu yoğun ve aktif olarak tecrübe ediyorum.

crossover'ın ingilizce beklentisi nasıl?

Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, tambjk dedi ki:

Bende de yavaş yavaş basıp istifayı yurtdışı remote çalışma fikirleri oluşmaya başladı. 

Java, Spring dünyasının trend tech-stack'inin neredeyse tamamı ile haşır neşirim 13 senedir. 

-Mevcutta müdür pozisyonundayım ama yurtdışı remote da senior, architect, team lead, manager fln ne bulursam saldırasım var, maaşlar nasıl?

-Contractor olup şirket kurup çalışmak şart mı? Başka nasıl çalışma modelleri var?

-Nereden başlamak lazım aramaya? Crossover 100k-200k yıllık ilanları açıyor işleyiş nasıl burada?

bana linkedn dan ulaştılar, contractor dışında türkiyede paravan çalışan şirketler var o şirketin çalışanı olarak gözüküyorsun ama işi asıl sirkete yapıyorsun. ama bunun için yabancı şirketin türkiye 1'den fazla çalışanı olcakki o topa girsin. Açıkçası contractor olmak daha mantıklı.

Doğu avrupada developer çalıştıran danışmanlık firmaları var. Avrupaya ve amerikaya iş yapıyorlar ama uzaktan ukraynalı polonyalı vs. çalıştırıyorlar. Senin alanında danışman çalıştıran bu tip firmaları linkedn bulup iletişime geçebilirsin. Kendi şirketinle bu firmalara contractor olup onlar üzerinden çalışıyorsun.

Direk kendin şirketin üzerinden müşterilere yazdığın zaman çok zor bir aracı/tanıdık olmadan. Onun için microsoft mvp falan olman lazım.

Birde genel olarak yeni teknolojileri biliyor olmana çok önem veriyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

22 dakika önce, tambjk dedi ki:

crossover'ın ingilizce beklentisi nasıl?

yok. yani tabi iletişim kurmanı bekliyorlar da. hani çat pat konuşuyomuşsun şiven yamukmuş filan bakmıyorlar pek. git başvur direk. online teste sokuyorlar seni onları geçmeye bak. bakarsın alırlar hemen marketplace'e

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Oce4n dedi ki:

yok. yani tabi iletişim kurmanı bekliyorlar da. hani çat pat konuşuyomuşsun şiven yamukmuş filan bakmıyorlar pek. git başvur direk. online teste sokuyorlar seni onları geçmeye bak. bakarsın alırlar hemen marketplace'e

"türkiyedeki senior/team lead ile yurtdışındaki çok farklı yalnız." demiştin, biraz açar mısın?

Sosyal ağlarda paylaş

şöyle özetleyeyim, aslında hepimizin bildiği konular. türkiyede seniorluk memur gibi işliyor. belli bir sene çalışmışsan seniorluğa erişiyorsun. çoğu yerde böyle (dunning kruger sendromu biniyor bide üstüne). binlerce kullanıcıya hizmet eden uygulama hiç geliştirmemiş kişi bile yıllandım diye senior sanıyor kendisini. çoğu dünya standartından komple kopuk. öyle bir seviyedeyiz ki hatta bankalara uygulama geliştiren şirketlerde bile unit test yazılmadığını görürsünüz rahatça.

yurt dışında bu yazılım standartlarına uymayanları dövüyorlar (illaki şirketine göre değişiyordur da genelleme yapıyorum biraz). unit test kesin bekleniyor, software patternlerle çalışman isteniliyor, kafana göre iş yapamıyorsun metriclerle ürün geliştiriyorsun, buranın ağası benim diyemiyorsun git flow ci/cd her yerde hakim. ve sürekli son teknolojiler takip ediliyor. türkiyede hala asp web forms kullanan/geliştiren şirketler var...

team lead konusunda da türkiyede "hadi aslanlarım işimiz bu yapın" mantığı da hakim hala. sonra projeler neden gecikti haydi mesaiye... yurtdışında code review sürekli var zaten ve yazılım mimarına uygun olmayan bir geliştirme yaptığında git baştan yap bunu diyebiliyorlar gayet. ve junior olana net iş geliyor doğal olarak baştan planlama olunca.

gibi gibi uzar gider. he türkiyede bu standartlara uyan bir yerde çalıştıysanız ne mutlu size. baya şanslıymışsınız diyebiliriz.

Sosyal ağlarda paylaş

4 dakika önce, Oce4n dedi ki:

şöyle özetleyeyim, aslında hepimizin bildiği konular. türkiyede seniorluk memur gibi işliyor. belli bir sene çalışmışsan seniorluğa erişiyorsun. çoğu yerde böyle (dunning kruger sendromu biniyor bide üstüne). binlerce kullanıcıya hizmet eden uygulama hiç geliştirmemiş kişi bile yıllandım diye senior sanıyor kendisini. çoğu dünya standartından komple kopuk. öyle bir seviyedeyiz ki hatta bankalara uygulama geliştiren şirketlerde bile unit test yazılmadığını görürsünüz rahatça.

yurt dışında bu yazılım standartlarına uymayanları dövüyorlar (illaki şirketine göre değişiyordur da genelleme yapıyorum biraz). unit test kesin bekleniyor, software patternlerle çalışman isteniliyor, kafana göre iş yapamıyorsun metriclerle ürün geliştiriyorsun, buranın ağası benim diyemiyorsun git flow ci/cd her yerde hakim. ve sürekli son teknolojiler takip ediliyor. türkiyede hala asp web forms kullanan/geliştiren şirketler var...

team lead konusunda da türkiyede "hadi aslanlarım işimiz bu yapın" mantığı da hakim hala. sonra projeler neden gecikti haydi mesaiye... yurtdışında code review sürekli var zaten ve yazılım mimarına uygun olmayan bir geliştirme yaptığında git baştan yap bunu diyebiliyorlar gayet. ve junior olana net iş geliyor doğal olarak baştan planlama olunca.

gibi gibi uzar gider. he türkiyede bu standartlara uyan bir yerde çalıştıysanız ne mutlu size. baya şanslıymışsınız diyebiliriz.

Yurtdisi da boyle bence, sen guzel yerlere denk gelmissin.

Best practice'lerin oldugunu sandigin yerlerde sacma sapan isler donuyor. Bircok "buyuk" firmada yukarida bahsettigin isler yapilmis gibi satilip arkada manuel isler donduruyorlar. Her yer gatekeeper dolu.

Agile adi altinda katliam devam ediyor her yerde.

Sosyal ağlarda paylaş

Yurtdışına taşınmaktansa ben yurtdışına çalışmayı yeğlerim ikisini de 1 yıl tecrübe ettim ve açık ara Türkiyede dövizle kazanmak daha mantıklı oluyor finansal açıdan.

Crossover duyduğuma göre arkadan webcam falan açtırıyormuş, böyle time doctorlu çalıştığını ispatlaman gereken firmalarla çalışmak biraz sıkıntı falan olabilir. Scrum yaptığın gündelik işinin belli olduğu ister plajdan çalışmışsın ister evden çok fark etmeyen firmalarla çalışmak kafa rahatlığıdır benim gözümde.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, monoscope dedi ki:

Yurtdışına taşınmaktansa ben yurtdışına çalışmayı yeğlerim ikisini de 1 yıl tecrübe ettim ve açık ara Türkiyede dövizle kazanmak daha mantıklı oluyor finansal açıdan.

Crossover duyduğuma göre arkadan webcam falan açtırıyormuş, böyle time doctorlu çalıştığını ispatlaman gereken firmalarla çalışmak biraz sıkıntı falan olabilir. Scrum yaptığın gündelik işinin belli olduğu ister plajdan çalışmışsın ister evden çok fark etmeyen firmalarla çalışmak kafa rahatlığıdır benim gözümde.

Crossover biraz hardcore, ama calisan calisiyor orda

bir de mulakat sureci zorlu, FAANG hazirligi istiyorlar.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, sardalya dedi ki:

toptal.com, https://www.toptal.com/#catch-solely-wondrous-developers

buradan kayit olursaniz 2500$ size 2500$ bana gelecek ekstra ilk projeniz sonrasi.

projelerde de aylik 8-9k$ bekleyebilirsiniz

toptal benzeri birkaç firmayla çalıştım. iş takipleri nasıl? yani saatleri kontrol etmek için tracking software falan kullanıyorlar mı? bazı firmalar random zamanlarda ss alan falan şeyler kullanıyor, 2k$ az alırım onu kullanmam ya saçma salak bir şey, var mı böyle şeyler? yoksa sana ve çalıştığın şirket arasındaki ilişkiye bırakıp salıyorlar mı veya direkt aylık fixed fiyat üstünden anlaşabiliyor musun?

Sosyal ağlarda paylaş

oyle bir kolelik sistemiyle karsilasmadim ben hicbi platformda toptal dahil, ben de calismam asla

toptal ozelindeyse tamamen araci konumundalar, payment disinda bir seye karismiyorlar.

Fiyatini sen belirliyorsun ister 50 dolar ister 10 bin dolar, o butceye uygun musteri varsa match ediyorlar, ufak bir tanisma sonra firmayla calisiyosun.

manyak bi musteri gelir oyle bi tool kurdurtmak ister orasi ayri ama dedigim gibi toptal bu konuya karismiyor.

part time, full time veya hourly diye 3’e ayriliyor isler gene kendin seciyorsun ne istedigini

aktif projen yoksa gelirin 0 buarada topta seni employ etmiyor, payment gateway ve client lead sadece. musteriyle fiyat/para konusman tamamen yasak.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...