Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Upload hızı sorunu

Bone

Öne çıkan mesajlar

Superonline Fiber kullanıyorum. Huawei HG253 modem, yıllar önce verilen cihaz. 50mbit download, ama geceleri 100mbit download'a kadar çıkıyor (Paket bilgisi altında göremedim, ama eskiden Gece Kuşu tarifesi olarak geçerdi bu, hangi paketlerde bunu dahil ettiler, onu da bilmiyorum)

Gece hızım şu şekilde:

rP1Z3gb.png

Fiberde kaç Mbit Upload hızı almam gerekiyor, bahsettiğim gece tarifesi upload hızını da arttırması gerekiyor mu bilmiyorum. Ama test yaparken, Upload hızın ilk başta 9 mbit'e çıkıp sonra yavaş yavaş 5'e indiğini görüyorum. (Download testinde tam tersi, 50 başlayıp 93'e doğru çıkıyor)

Upload hızımda esas sıkıntı şurada... OBS kullanırken 700 kbps üstü bir video kalitesi kullanmak istediğimde, stream edilen videonun patladığını ve 1 fps'den de daha yavaş oynadığını farkettim.

Twitch üstünden hız testi yaptığımda, farklı Twitch serverlarında 700-1000 kbps arası hız alabildiğimi görüyorum.

İlk başta 3000 kbps hızında başlayan serverlar, hemen 800 civarına düşüyor. Sanki bandwidth kısıtlanıyormuş ve yüksek hızlara çıkmamı engelleyen bir şey varmış gibi. 

q37fIfe.png

Upload hızım 5000 kbps üstünde olmasına rağmen, stream sitelerinde bu hızı alamıyorum. Acaba modem ayarlarında bunu limitleyebilecek bir şey mi var? Superonline'ın gıcıklığı mı, ya da buna neden olabilecek bir ayar mı var Windows'ta? (Firewall kullanmıyorum, tamamen Windows korumasına bağlıyım).

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Silphatos dedi ki:

çok kullanılan siteleri throttlelıyor ispler, vpn ile dene tüm uploadu alırsın testte. ayrıca stream ne lan egirl mü olacan bu yaşta bonec puah, kanal linkle de beleş prime subu basayım sana

bu doğru cevap.

sabit IP alırsan bazen throttle'dan kurtulabiliyorsun. (eğer seni spesifik bir IP havuzuna atadılarsa özellikle, IP adresin de garip bir şey oluyor)

telefonda çemkirmen lazım @Bone

Sosyal ağlarda paylaş

Senin ISP deep packet inspection yapiyor, vpn disinda asma metodlari da var

https://github.com/bol-van/zapret nfqws ve install_easy secmen lazim.

bunu translate edip kullanabilirsin, DPI engelliyor

veya GoodByeDPI

Biraz deneme yanilma bunlar, p0rn vs de aciyordu da format attiktan sonra denemedim. (roueterdan hallediyorum openwrt)

//

dns-over-HTTPS cozer mi emin degilim..

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

dediğini daha yapmadım ama VPN (ExpressVPN) kurduğumdan beridir, program kapalı olsa bile YouTube'da videoların donup ilerlemediğiyle karşılaştım. Tesadüf mü bilmiyorum da, SuperOnline VPN tespit ettiği bilgisayarda YouTube hızını da kısıyor herhalde...
sırf video izlemek için bile VPN açar oldum.

SuperOnline'da 20 mbit upload hızı sunulan WiFi 6 paketleri varmış. Ama böyle yapacaksa ve maximum 800kbit throttle zorlayacaksa, 20mbit upload hızı almanın hiçbir anlamı olmayacak gibi...

Sosyal ağlarda paylaş

SuperOnline'a mesaj yolladım, şöyle bir yalan söylediler:

"Bağlı olduğunuz sunucuyla aranızda mesafe arttıkça özellikle gecikme süresi (ping) artacaktır. VPN aracılığıyla bağlanarak test yaptığınızda mevcut konumunuz yerine VPN sunucusuna ait konumu referans alıyor olabilir."

Sabit IP nereden alınır bilmiyorum, hiç bilgi yok internet sitelerinde. Sorduğumda da throttling yapmadıklarını ve hatanın bende olduğunu ima ettiler.

Sosyal ağlarda paylaş

25 dakika önce, Bone dedi ki:

SuperOnline'a mesaj yolladım, şöyle bir yalan söylediler:

"Bağlı olduğunuz sunucuyla aranızda mesafe arttıkça özellikle gecikme süresi (ping) artacaktır. VPN aracılığıyla bağlanarak test yaptığınızda mevcut konumunuz yerine VPN sunucusuna ait konumu referans alıyor olabilir."

Sabit IP nereden alınır bilmiyorum, hiç bilgi yok internet sitelerinde. Sorduğumda da throttling yapmadıklarını ve hatanın bende olduğunu ima ettiler.

Ben siteden almıştım ya kullanıcı panelinden, olması lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

diğer yazdığım çözümleri hem pc'de hem router'da yapabilirsin:

dns over https 

dnscrypt

vs.

benden daha çok anlayan baya insan var forumda da, yazmamış kimse.

@Bone sabit IP aldın mı? ilk onu dene, en ucuz çözüm...

özet:

CGNAT pool'a atamışlar seni.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, Bone dedi ki:

bu bariz yalan ama ya. kurum söylüyor bide bunu. yaptırımı filan yok mu acaba bu olayın ? tüketici olarak haklarımı hiç bilmiyorum valla. şikayet etmenin işe yaramadığı bir kültürdeyiz ondan sanırım :( 

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

@Bone

Spoiler

PC için olanını yap.

Dns-over-https (DoH on cloudflare dns) + Zapret 

kurarsan direkt vpn'siz her site açılır ve aynı mantıkta throttling yapamazlar.

şimdi 2 farklı önlem: fake paketlerle vs. gönderdiğin paketleri ve sorguları modifiye ediyor, 1$m'lık hardware'i aşıyor ? 

(CGNAT'tan kurtulmak için sabit ip alman şart olabilir.)

//edit:

yapıp upload test et tekrar.

zapret: https://www.netkolik.org/zapret-ile-engelli-sitelere-giris-linux-ve-openwrt-router/

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Bir süredir bu sorunla uğraşıyorum, bir çözüm yolu arıyorum ama bulamadım.

DNS değiştirmeyi deneyim dedim, 8.8.4.4 / 8.8.8.8 klasik Google DNS. faydası olmadı.

Port forward yapayım dedim, nasıl yapıyorduk diye arayınca şu siteyle karşılaştım:
https://forum.donanimhaber.com/huawei-hg253-port-acma-ve-hiz-sorununa-kesin-cozum-superonline-fiber--59283291
DHCP etkinleştirip Güvenlik duvarı iptal ettiriyor.

"Ya eskiden böyle yapmıyorduk, IPv4 özellikleri'nde IP adresi yazıyorduk" dedim, onu denedim. o da fayda etmedi.

Windows Firewall'u komple kapadım o da fayda etmedi.

bu arada hep flushdns yapıyorum tabii.

https://ping.eu/port-chk/
Şu site üstünden port test ettiriyorum ama 1935 portunu ısrarla close olarak tanıyor.

VPN ile bağlandığımda Twitch Test iyi sonuçlar veriyor da site üstünde hala 1935 portuna close diyor.

@Goering bu verdiğin yazının normal DNS değiştirmekle ne farkı var?

DNS hız testleri yapıyordum, 1.0.0.1 / 1.1.1.1 çok iyi sonuçlar vermiyor, en iyisi yine 8.8.4.4 / 8.8.8.8 gibi duruyordu.

Sosyal ağlarda paylaş

On 02.05.2022 at 02:14, paradoksalkedi dedi ki:

abi şöyle türknet referal bırakayım da ben lazım olan olursa ?

https://turk.net/p/NTJ18UD79TVR

p9NPhAp.jpg

Türknet'e geçmemekle hata ettim herhalde.

50/5 mbit paketim vardı, 100/20 mbit pakete geçtim (Wifi 6 modem getirip kuracaklar)

ancak 50/5'te 100/5 hız alıyordum.
bugün baktığımda 100/100 hız aldığımı gördüm.

ne bu, dalga mı geçiyorlar anlamıyorum ki...

VPN'siz:

JK6rdoU.png

bdA7td4.png

VPN'li:

4ZKBiRi.png

nds9LMv.png

VPN açıkken upload / download hız testi çok iyi, ama VPN'in upload sonucuna rağmen Twitch hız testi 6300'e capped.

Sosyal ağlarda paylaş

turk.net vdslden, superonline fibere geçtim.

turknet 35mbit tarife vardı, hız testlerinde 20-23mb arası çıkıyordu.

superonline 200mb hız testlerinde de 200 çıkıyor.

Ancak kullanımda superonline daha bile yavaş. Elimde kanıt yok ama bazı siteleri bazı saatler yavaşlattıklarını düşünüyorum. Youtube bazen ciddi yavaşlıyor. Ama her saatte değil, bazen throtllelıyor gibi.

İkincisi, turknet her siteye giriyordu yasak diye birşey katiyen yoktu. Superonline selçuksport vs gibi sitelere bile giremiyor ki bu siteler yasaklandıkları an yeni domain alan siteler. E o zaman nasıl giremiyor, yeni domaine bile girsen bir şekilde -mahkeme kararıyla o adres engellenmemiş olduğu halde- bir şekilde engelliyor girmeni ?

edit: Nasıl çekmkirebiliriz? Çemkirerek sonuç alınabilir mi?

aktiftablet tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...