Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2022 Dünya Kupası - Katar

Fistan

Öne çıkan mesajlar

Çok iyi hakem performansları vardı ama başarısız ve yetersiz kalan hakem de çok oldu.

Bence Hakem'lerde Katar'la ilgili de baskı vardı ama ilk maçtan sonra gerek kalmadı. VAR konusu çok şaibeli, ne olduğu ne bittiği belirsiz. Organizasyonda genel bir tekrar eksikliği, yeterli açıların ve tekrarların paylaşılmaması durumu var ve sürekli bir şeylerin üzeri örtülüyor gibi. Biraz önyargılı olabilirim bu konuda.

Katılım yüksek değil, her maçın full olması gerekir diye düşünüyorum ama bir çok maçta boşluklar vardı. Hatta full dolu stadlarda üstüne basa basa defalarca söylediler bu maç stad full diye.

Fake taraftar değil de Katar'lı olup başka ülkeleri destekleyen taraftarlar var. Belki ofsayt ne bilmeyen insanların bile orda gaza gelip Gana'yı falan desteklediğini düşünüyorum. Ama parayla tutulmuş taraftar olduğunu sanmam.

Sosyal ağlarda paylaş

Katar'da turnuvayi izleyen bayagi tanidigim var. Bazilari orada yasayanlar, bazilari sadece turnuva icin gidenler. Hepsi cok memnun, tribunler dolu, neutral izleyici sayisi normale gore daha yuksek, ama fake taraftar gormedik dediler.

Alkol yasagindan dolayi ozellikle ailelerden maclara talep artmis. Baska yerde cocugumuzu dunya kupasina goturemezdik diyerek ailesini kapan gitmis maclara.

Benim tanidiklarim pek fan zonelari kullanmamis, kullanan birilerine sormak lazim fan zone kismi nasildi diye.

Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, Gallant dedi ki:

Baska yerde cocugumuzu dunya kupasina goturemezdik diyerek ailesini kapan gitmis maclara.

bunlar cahil insanlarmış, sanki fransada, afrikada, brezilyada aileli insanlar sıkıntı yaşamışta bunlar katarda statta alkol içilmiyor izlenir diye gidiyor hahah güldüm. stadta içiliyor bu arada yasak masak

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl ya? Mesela İngiltere'de maça götüremiyor çocuğunu Katar'da mı götürüyor? Bunu diyen ancak bir İslamcı olabilir. Bu parlak fikirler onlardan gelir.

Bana göre turnuvanın en büyük sorunu yıl ortası olması, Katar'da diye takvim değişmemeliydi. Dünya kupası yazın olur. Maçları daha az takip edebiliyorum. İçki yasağı rezalet ama onu da gidenler düşünsün. İçki yasağının sebebi de islam değil bu arada, Katar'da nüfusun %10'u vatandaş, gerisi köle konumunda olduğundan bir taşkınlık olur, isyan çıkar diye ödleri patlıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

herkes portekiz-arjantin finali bekliyor ama arjantin çeyrek finalde olmasa bile bu oyunla brezilya karşısında kazanamaz. portekiz de, isviçre maçını bile kazanamayabilir. şuan en büyük favori fransa gibi, ingiltere maçı bence erken final bile olabilir o maçı geçerlerse diğer taraftan gelecek 4 takımı da rahat yenecek güçteler. sürpriz olmaz ise brezilya-fransa finali olur gibi

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, eldar dedi ki:

Nasıl ya? Mesela İngiltere'de maça götüremiyor çocuğunu Katar'da mı götürüyor? Bunu diyen ancak bir İslamcı olabilir. Bu parlak fikirler onlardan gelir.

Bana göre turnuvanın en büyük sorunu yıl ortası olması, Katar'da diye takvim değişmemeliydi. Dünya kupası yazın olur. Maçları daha az takip edebiliyorum. İçki yasağı rezalet ama onu da gidenler düşünsün. İçki yasağının sebebi de islam değil bu arada, Katar'da nüfusun %10'u vatandaş, gerisi köle konumunda olduğundan bir taşkınlık olur, isyan çıkar diye ödleri patlıyor.

Diyen beyaz hristiyan Kanadali, hemen pesin hukumlerde bulunmamak lazim. Stadda futbol maci diyince, futbolu birebir takip etmeyen insanlarin aklina sarhos ingilizler ve holiganizm goruntulerinin gelmesinin sebebini aramak gerekli, diyen kimdir diye bakmadan.

Katar'da disarida belirli alanlarda (stad cevresi haric fanzonelarda icki satisi var) icki iciliyor, stadda icilmiyor (Alkol fiyatlari ucuk bu arada, 1 bira min 10usd, ortalama 15usd. Fiyatlarin turnuva ile alakasi yok bu arada, ezelden beri boyle fiyatlar). Son dakikada yasaklamalari rezalet, 1 sene onceden yasaklasalardi, bu kadar tantana cikmazdi. Herhalde kotu reklam olur, disaridan daha az insan gelir, hazir millet biletleri almisken son dakikada cakalim diye dusunmus olabilirler. Boyle daha kotu reklam oldu.

Katar'da yabancilar isyan filan cikarmaz, herkes ekmek derdinde. Sonucta kendi ulkende kazandigin paranin 2-3 katina calisiyorsun. Ufak bir suca karissan once cezani cektirip, cezan biter bitmez hemen sepetliyorlar ulkeden.

Sosyal ağlarda paylaş

kendi ülkesinde kazandığının iki üç katını kazanma meselesi baya şüpheli. mesele katar ve saudi olunca mülteci işçilere ülkesinde kazandığının bilmem kaç katını mı veriyolar, ebelerinin gözünü tersten mi gösteriyorlar orası sorgulamaya baya açık. 

Sosyal ağlarda paylaş

Adam Nepal in koyunden geldigi icin, kendi koyunde kazandiginin 2-3 katini aliyor. Nepal de average income yillik 700 dolar, Katar 2020 yilinda minimum wage getirdi, aylik 275 dolar civarinda, bundan once non skilled labor a net verilen para aylik 150-200 dolar arasindaydi. Bu noktada kapitalizmin acimasizligi ortaya cikiyor, pasaportuna gore para aliyorsun. Gelir duzeyi dusuk ulkeden geliyorsan, kendi ulkene gore iyi kazaniyorsun ama yaptigin isin global olarak hak ettigi degeri aliyormusun, hayir. Agzinla kus tutsan, pasaportun yoksa zittin sene ne pozisyonun ne de gelirin artiyor. Her taraf gelir duzeyi dusuk ulkelerden gelme overqualified adam kayniyor.

Isci tarafinda basit hesap (yillik 700 dolar yerine 275x12=3300 dolar kazanmak), iscileri getiren firmalar iscilerden para aldigi icin malesef islemiyor. Anca ellerine yillik 1500-2000 dolar gecer.

Esas buyuk sikinti, Katar daki calisma sisteminde (2020 de bayagi net degisiklikler yapmislar ama is isten gectikten sonra). Kimi firma iscilerin parasini odemez, kimisi iscilerin donus biletini odememek icin yalandan iflas eder. Hakkini aramaya cikinca kimseyi bulamiyorsun. Labor Department tan karar cikmasi, mahkeme sureci aylar aliyor, birde ustune tahkim ekleniyor. Kisacasi isci isen isin sansa kalmis, iyi firmaya dusersen iyi, kotu firmaya dusersen cok kotu. Dunya Kupasi hazirliklarinda sistemi somurup kotu calisma kosullari sunan, odeme yapmayan, kotu isci kampi saglayan firmalara da dikkat edince bunlarin cogunun batili firmalar (cogu ingiliz, biri lokal, biri avustralyali, otekisi fransiz) oldugunu goruyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

Evet, işçiler de 2-3 katını hatta daha fazlasını alıyor. Ama yaşam koşulları çok fena.

Beyaz yaka 2-3 katını, hatta yerine göre daha da fazlasını alıyor. Yaşam koşulları da iyi, olay çıkartıp göze batmadıkça yaptıkları da gözardı ediliyor. Çünkü oraya beyaz yaka çekmeye mecburlar, kaçıramazlar.

Ekstradan bildiğim kadarıyla Katar'da falan vergi de yok, sağlam kar geliyor o yüzden.

Yalnız belli riskleri var, bir kısmını discord'da da anlattıydım. Hele bi de alkollü falan bi olaya karışırsan başın büyük belada. Ha bir de hala kısmi kölelik sürüyor, ülkeye giriş vizesi olduğu gibi çıkış vizesi de var. Beyaz yakalar genelde global büyük firmalarla gittiğinden onlara çok koymuyor da işçide falan büyük sorun. Seni getiren firma "evet bu adam çıkabilir, işi bitti" demezse ülkeden ayrılamıyorsun. Ayrıca sen gittikten sonra senin bi hasarın varsa (mesela birine borç takıp gittin) seni getiren firma muadili oluyor. O yüzden gazeteye ilan falan veriyorlar genelde "ben bu adamı haftaya yollayacam, borcu harcı olan halletsin" diye ehah.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Gallant dedi ki:

Katar'da disarida belirli alanlarda (stad cevresi haric fanzonelarda icki satisi var) icki iciliyor, stadda icilmiyor

Kendimden şüphe ettim, sanki şimdiye kadar bir çok kez taraftar ellerinde bira ile görüntüler geldi ekrana. Yok mu başka gören? 

Bi de baska türlü çoluk çocuk maça goturemezdik diyen götürmesin zaten maça stada çocuğunu. Atlikarincaya bindirsin, müzeye falan götürsün 

Sosyal ağlarda paylaş

Kacak sokmustur, alkolsuz bira da olabilir.

Rewendor'un dedikleri dogru. Ben iyi sartlar dedikleri isci kampini da gordum. 12 yada 24 kisi ranzali yatakli koguslar, ortak banyo tuvalet. Allahtan camasirhane vardi, camasirhane olmayan kamplar tamamen rezillik. Askerlikle uc asagi bes yukari ayniydi.

Katar cikis vizesi olayini %5 lik bir kesim haric kaldirdi.

Sosyal ağlarda paylaş

Fantazi futbol aşırı kötü olmuş bu sene, kim hazırladıysa felaket.

Puan sistemi geçen senelerden kötü, oyuncu maliyetleri artıp azalmıyor, elenen takımlarl listelerden düşmeyip kalabalık ediyor, kurallar çok daha flu.

Çok daha kötüsü transfer sezonu belli değil. Şimdi önümüzdeki tur için transfer yapayım dedim, kilitli, değiştiremiyorum. Açıldığında etkili olacak mı belirsiz. 4 transfer hakkı var diyordu, yandı mı belirsiz (yanmış next match day'de değiştiriyorum)

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...