Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İngilizce Öğrenmenin en iyi yolu nedir

Abyss01

Öne çıkan mesajlar

Merak ediyorum duolingo, busuu tarzı uygulamaları kullanıyorum fakat pek fazla fayda etmediğini düşünüyorum sanki tek yaptığım grammer konusunda kendimi biraz olsun geliştirmek gibi hissediyorum sizce seviyemi b2 seviyelerine getirmem için ne yapmam lazım

Sosyal ağlarda paylaş

çok sevip 1-2 kere izlediğin dizileri ingilizce altyazı ile izlemeye başla. Bir dil öğrenirken ilk çekince be problem bence mesela bir content tüketirken anlayamama kaçırma korkusu içerisinde soğuyorsun, doğal gelmiyor. Ama zaten bildiğin bir şeyi farklı dilde yaparken az çok konuya hakim olduğun için daha rahat oluyor. Öneririm.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Abyss01 dedi ki:

Merak ediyorum duolingo, busuu tarzı uygulamaları kullanıyorum fakat pek fazla fayda etmediğini düşünüyorum sanki tek yaptığım grammer konusunda kendimi biraz olsun geliştirmek gibi hissediyorum sizce seviyemi b2 seviyelerine getirmem için ne yapmam lazım

bu bahsettigin sadece yeni bir dil ogrenmek icin degil, ogrenmek istedigin herhangi birsey icin gecerli. her gun vakit ayirip, pratik yapacaksin. bu okumakla olur, dinlemekle olur, dil icin yukarida denildigi gibi kulak iyi degilse, ingilizce altyazi ile film izle, hangi context'de o cumlenin kuruldugunu gorursun vs. telefonunu, bilgisayarini ingilizce yap, oyunu ingilizce oyna, sarkilari ingilizce dinle lirik ac oradan eslestir vs.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, paradoksalkedi dedi ki:

çok sevip 1-2 kere izlediğin dizileri ingilizce altyazı ile izlemeye başla. Bir dil öğrenirken ilk çekince be problem bence mesela bir content tüketirken anlayamama kaçırma korkusu içerisinde soğuyorsun, doğal gelmiyor. Ama zaten bildiğin bir şeyi farklı dilde yaparken az çok konuya hakim olduğun için daha rahat oluyor. Öneririm.

altyazılı izlemeye çalışıyorum bu ara animeleri falan ilk başlarda problem olmuyor ama bir altyazıyı kaçırdığımda diğerleri de bir anda anlam kaybediyor sürekli pratik yapmak önemli

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, GERGE dedi ki:

Aynen, roman okuyarak öğrendim ben de.

Ben de böyle öğrendim. Önce okuyup anlayıp konuşabilir seviyeye geldim, sonra gramere yoğunlaştım. Ama dünden bugüne olan bir şey değil bu, uzun zaman alıyor.

Yaşın gençse böyle başlayabilirsin, sevdiğin bir konu bulup üzerine otur kitap oku, yazı yaz. Bir konu seçip düzenli olarak o konu üzerine kendi kendine konuş. Konuşmamı da böyle geliştirmiştim mesela, biraz salakça gelebilir ama yolda yürürken, otobüste giderken falan aklımdan rastgele bir konu seçip o konu üzerine planlı bir şekilde ingilizce düşünüyordum giriş gelişme ve sonucu olacak şekilde.

Şimdi gerçi buna da gerek yok, internet diye bir şey var ve konuşabileceğin, tartışabileceğin milyonlarca yabancı insan var. Üniversitelerin falan erasmus grupları oluyor, bir araya gelip birlikte dışarı çıkıyorlar, ingilizce konuşuyorlar. Biz bir dönem yurtdışında doktora yapmış ya da ingilizcesi iyi olan arkadaşlarla konuşma grubu kurmuştuk, gönüllü katılan öğrencilere pratik yaptırıyorduk hem de biz paslanmamış oluyorduk. Bunu yapan tahminim bir tek biz değilizdir, her üniversitede benzer etkinlikler yapılıyor. Çevrendeki bu tarz etkinlikleri araştırabilirsin yine.

Kurslar bence bir yere kadar faydalı ama kursa gidenlerin mindset'leri yanlış olduğundan günün sonunda kursun bir faydası olmuyor. Kursa giden kurstaki seviyeleri geçtiğinde ingilizce öğrenmiş olacağını sanıyor ama öyle bir şey yok. Orada öğretilenleri düzenli olarak kullanmak gerekiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

genel gecer grammer kurallarini ogrendikten sonra, sevdigin hoslandigin hobini, ingilizce olarak yapmak faydali olur. mesela ben ios cihazlarda jailbreak olayina fena sarmistim zamaninda, turkce kaynak yoktu, farkinda olmadan ing ogrenmisim lise biterken

yani ingilizce ogrenmek zorunda kalacak duruma sokmalisin kendini yani hobinle ilgili Turkce karsiligi olmayan bir sey bulup onu izlemek,dinlemek,okumak vs vs. masaya oturup dil calismakla dil ogrenilmiyor bence

cabiria tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

monkey island 3 ile öğrendim ben en fazla. 12 yaşımda bir elimde sözlük...

dizilerde filmlerde full ingilizce altyazı da fayda ediyor. (türkçe olmayacak hiç bi şekilde, anlamadıysan git translate e yaz)

en iyi öğrenme şekli aslında bir anda sadece ingilizce konuşanların yanına koyacaklar seni. 3 ayda sökersin konuşmayı.

Sosyal ağlarda paylaş

biz çok gramer odaklı öğrenmeye çalışıyoruz, problem bu. 

çocuk gibi öğrenme metodu en iyisi bence. Hazırlıklarda okullarda ne saçma salak çileler çekmişiz. Essayler hazırla falan sanki bir boka yarıyor. İş dünyasında bir boka yaradığı yok. Globalde de kimse seni yadırgamıyor.

Bir yerde görmüştüm bebeğin dili çözmesi gibi öğrenin diye. Su, yemek, gel-git vs gibi temel kelimelerle cümle kurmaya başlayın demişti.

Bence en kolay yolu;

most usefull 3k-5k kelime öğrenmek (kitap dizi, memrise, duolingo)
grammer yapıları (kitap, dizi)

eş zamanlı olarak da bol bol speaking.(cambly, reddit) 

Sosyal ağlarda paylaş

yetişkinlikten sonra artık çocuk / turist tipi öğrenim daha doğru zaten duolingo rosetta stone vs işte girl yazıyor tıklıyorsun boy yazıyor tıklıyorsun vs vs sonra daha karmaşıklaşarak gidiyor. 3 basit zamanı da öğrenip geçeceksiniz daha ilerisi zor. grameri tamamen çözmek için bizim zamanımızdaki anadolu lisesi / kolej öğrenimi gerek haftada 20+ saat, onu da 15 yaşındaki kadar çabuk kavrayamazsınız uğraşmaya değmez çok spesifik olarak lazım değilse size.

Sosyal ağlarda paylaş

Cesitli text veya adventure oyunlari, ingilizce altyazili dizi film, hatta ve hatta gom playerda çift altyazi secenegi de vardi, Türkçe altyaziyi uste tasi, ingilizceyi alta, bilmedigin bi phrasal verb, deyim atasözü tarzi bisey olursa translate ile falan ugrasmadan görebilirsin.

Ben aksam yine basliyim su syberia serisine, kendi kendime canimi çektirdim

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, egzts dedi ki:

Ben küçük yaşlardan itibaren şarkı dinleyerek öğrendim. Kursa gitmeme gerek kalmadı. Ama yeni başlayanlar için YouTube’da çok güzel kurslar var, ayrıca Spotify’da da podcast’ler.

spotify cogu sarki icin lyricsleri de eklemis. 

tatlis olmus.

Sosyal ağlarda paylaş

On 16.03.2022 at 21:58, cabiria dedi ki:

yani ingilizce ogrenmek zorunda kalacak duruma sokmalisin kendini yani hobinle ilgili Turkce karsiligi olmayan bir sey bulup onu izlemek,dinlemek,okumak vs vs. masaya oturup dil calismakla dil ogrenilmiyor bence

Aha bu...

SC:BW'de build order öğrenebileceğim tek yer team liquid'di. Başka kaynak olmayınca elde redhouse, gavurların buildorder tartışmalarını okuyodum. Hangi açılış neye karşı güçlü vs...

Bir de ortaokulda millet kantır oynarken bana fallout 1-2 oynama konusunda ön ayak olan Ersin abiye de selam olsun. ''Vat iz yor neym?''den fazlasını bilmeyen adamken, oyun bittiğinde en azından ingilizce 101 dersini almış gibi olmuştum.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, senko dedi ki:

spotify cogu sarki icin lyricsleri de eklemis. 

tatlis olmus.

Bu çok iyi oldu gerçekten, eskiden sürekli şarkı sözü ezberlemeye anlamaya çalışıyordum deli gibi ezbere şarkı sözü biliyorum ama yeni çıkan şarkıları ne kadar çok dinlersem dinleyeyim ezberleyemiyorum. Bunun sayesinde biraz değişmeye başladı 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...