Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Guardians of Justice (2022 - Netflix)

Akuma_Blade

Öne çıkan mesajlar

16549788.jpg

1946 yılında Hitler kendini yeniden diriltir ve dev robotlarla mutantlardan yarattığı ordusuyla 4. Dünya Savaşı'nı başlatır. Ama tam da bu anda yokolan gezegeninden dünyaya gelmek zorunda kalmış bir uzaylı süper kahraman olan Marvelous Man savaşı ilk gününde bitirir ve süper yeteneklere sahip diğer kişileri bir araya getirerek Guardians of Justice'i kurmasıyla dünyada yeni bir çağ başlar.

1986'da Marvelous Man şimdiye kadarki dünya barışı çabalarının bir hiç uğruna olduğunu düşünür ve asla tahmin edilemeyecek birşey yapar ve bu olayla dünya barışı ideali hç olmadığı kadar hızla kaosa sürüklenmeye başlar. Guardians of Justice'in iki numaralı adamı Knight Hawk çoktandır dağılmış olan ekibi bir araya getirip hem dünyayı kurtarmalı hem de bu olayın ardındaki kişinin kim olduğunu açığa çıkartmalıdır.

Bugüne kadar süper kahraman temalı çok dizi izledim ama bundan daha iyisini görebileceğimi sanmıyorum. Grey ve Dredd filmleri ile Castlevania serisinin ardındaki Adi Shankar bu serinin her 5 saniyesinin göndermesiz geçmediği, gerçek bir satirik kara komedi olarak tasarlamış. İlla kıyaslamak gerekirse şimdiye dek bu işe en yakın şeyler sadece Scott Pilgrim vs The World filmi, Hikounin Sentai Akibaranger dizisi, Kung Fury, Joseph Kahn'ın 2015'deki Power Rangers kısa filmi ve Far Cry: Blood Dragon oyunun live action fragmanıydı, Guardians of Justice ise bu saydıklarımdan epey farklı bir seviyede. Akira'daki patlamadan Superman: Quest for Peace filminde Superman'ın dünyadaki tüm nükleer silahları uzaya atmasından Clint Eastwood'un sakın uyuşturucu kullanma temalı reklamından Putin'in ayıya bindiği mime, Man of Steel filmindeki Dragonball Z çakması dövüşten Orson Welles'in 80'lerde yaptığı işlere, cancel culture'den diversity kasılan yeni süper kahraman filmlerine, G.I. Joe'daki Cobra gibi abuk bir evil  organizasyon ordusu gerçekten olabilir mi diye beyin fırtınası yapmaktan (cevap, evet oluyor!) seks sahnelerinde araya sahne girdiği ülke versiyonlarına kadar çoğunun sadece 80'ler çocuklarının ve çizgiroman hastalarının anlayabileceği tonla referanslar, level up, HP barı, kombo ve kill bonuslarına varana dek 8bit görüntü ve ses efektleri, dövüş sahnelerinin bile dövüş oyunu tadında yapılması, biri hariç tüm Boss savaşlarında illa iki kişinin girip bir kişinin çıkması gibi nefis seçimler var. Müzikler zaten muazzam olmuş, diyebileceğim başka hiçbir şey yok. Türkçe dublaj opsiyonu olmamasını başta yadırgamıştım ama çoğu esprinin karakterlerin ses tonu ve aksanına göre bile ayarlandığını farkedince (Sepia Spider sahnesindeki gibi) bu kesiklik bile bir artıya dönüştü. Senaryo Watchmen izlemiş yada okumuş birisi için tahmin edilebilir gelebilir ama beni rahatsız etmedi zira seri kendi kendini ciddiye almak ile almamak arasındaki çizgide o kaddar enfes şekilde dansediyor ki 10 dakikasına bakıp kapatmak için açtığım diziyi 3 bölüm izlemiş olarak bulduğumu söylersem daha iyi ifade edebilirim sanırım. Bu diziyi tek başınıza değil de kafa dengi bir arkadaşınızla izlemenizi öneriyorum, birinin kaçırdığı detayı diğeri kesin görecektir bu şekilde. 

Şimdi bir saniye bile vakit kaybetmeyin ve bu tecrübeye derhal tanık olun!

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Scalanova dedi ki:

4.3/10 IMDb ⁉️

Niye ki?

Çakma Joker'in rasta saçlı zenci olmasından Lockwood'un son konuşmasına*, dizinin bir yerinde bir değil iki değil, ekibin neredeyse yarısı üzerinden pat diye straight olmayan birey dramına dönüp Netflix ile özdeşleşen senaryo yapısını izleyicinin yüzüne vurmasından cancel culture'un afişe edilmesine kadar malum lobiyi tetikleyecek çok fazla bilinçli tercih var bu dizide. Adam sadece anlatacağını kör göze parmak sokar gibi yapmamış, trollemiş bir nevi Netflix'i diye düşündüm ben açıkçası. Tarkan'ın Geççek şarkısına tetiklenenlere, IMDB'nin önceki Ghost Busters filmine gelen düşük puanları yoksayıp puanını yüksek göstermesine (bkz buradan)  yada Gattaca ve Lord of War filminin Oscar alamayıp Black Panther filminin almasına şaşırmıyoruz da bu diziye 1-2 yağdıranlara mı şaşıracağız?

İzleyin, IMDB'de 1 basacaksanız öyle basın.

* konuşmanın öz kısmı:
"İsimlerini düşünün. Adaletin Muhafızları. Bu zekice hazırlanmış bir markalaşma aracı, bir pazarlama numarası. İyiyle kötünün savaş verdiği masumane çocukluk fantezilerimizle oynuyorlar. Ama bu teröristlerin sattığı şey bir ürün değil. Hayır, bir ideoloji. Onların ajandasına katılmayanlar adalete de karşı çıkmış oluyorlar. Hanımlar, beyler, adalet kavramını sahiplenemezsiniz."

Kaldı ki Adi Shankar'ın kendisi söylüyor zaten bu dizinin bir süper kahraman hikayesi olmadığını, süper kahraman trope'larının sadece bir kamuflaj olarak kullandığını. neyse.

"I'm not trying to say anything about the superhero genre, I don't feel like Guardians of Justice is in the superhero genre. It's in the superhero motif. I'm of the generation where the superhero genre is just a tool to tell a story. When you look at the vast majority of superhero entertainment, there's a motif there: People wearing costumes and capes and stuff. But there's a narrative construct through which they exist. They can't just all be fighting Magneto forever. The superhero genre stopped being the superhero genre a long time ago."

Sosyal ağlarda paylaş

Alıntı

Akira'daki patlamadan Superman: Quest for Peace filminde Superman'ın dünyadaki tüm nükleer silahları uzaya atmasından Clint Eastwood'un sakın uyuşturucu kullanma temalı reklamından Putin'in ayıya bindiği mime, Man of Steel filmindeki Dragonball Z çakması dövüşten Orson Welles'in 80'lerde yaptığı işlere, cancel culture'den diversity kasılan yeni süper kahraman filmlerine, G.I. Joe'daki Cobra gibi abuk bir evil  organizasyon ordusu gerçekten olabilir mi diye beyin fırtınası yapmaktan (cevap, evet oluyor!) seks sahnelerinde araya sahne girdiği ülke versiyonlarına kadar çoğunun sadece 80'ler çocuklarının ve çizgiroman hastalarının anlayabileceği tonla referanslar, level up, HP barı, kombo ve kill bonuslarına varana dek 8bit görüntü ve ses efektleri, dövüş sahnelerinin bile dövüş oyunu tadında yapılması, biri hariç tüm Boss savaşlarında illa iki kişinin girip bir kişinin çıkması gibi nefis seçimler var.

dredd haric adi shankar'i sevemedim. ancak bu yukarida dedigini cok cok iyi anliyorum

adam tiktok'u almis. dizi diye sunmus.

her 20-40 saniyede bir baskasinin tiktok videosunu izliyorsun gibi. 2. bolumun ortasina kadar gelebildim.

tiktok kusagi olmadigim icin daha da icim kaldirmadi. su aralar gordugum en kotu sey.

(not:snowpiercer'in yeni sezonunun ilk iki bolumunu izledim... cita cok yuksekte degildi yani. bunun altina inilebilmesi sasirtici.)

Sosyal ağlarda paylaş

Ya herseyi gectim, dedim turu bu, ama vermek istedikleri o kadar basit fikirler ki, yuzyilin en bilinen gerceklerini harmanlamis corba gibi sunmus. hero neden gitti ?? tabiiki

Spoiler

toplumun gay baskisi

la bi git bit artik yeter. diger konuda big brother.

bu. berbat anlatim, klise, bilinen gercekler

medium-clean.jpg

Scalanova tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bazı easter egg'ler:

-Talk şov sunucusunu canlandıran oyuncu Halil Özşan isminde Kıbrıs asıllı bir Türk 
-Diğer talk şov sunucusu (çocuk olanı) aslında gerçek hayatta çok az görünen bir hormonal eksiklikten ötürü 10-15 yaşında göründüğü halde aslında 45-50 yaşında olan bir adam
-Awesome Man: 2009'daki reboot Friday 13th filmindeki Jason
-Amerikan başkanı: God of War'daki Kratos'un seslendiricisi
-Mind Master: Breaking Bad'deki Walter White'ın özürlü oğlunu canlandıran, gerçek hayatta da özürlü olan oyuncu
-Lockwood şirketi CEO'su: Adi Shankar
-Silah taciri kadın: Jane Seymour (70lerin efsane oyuncularından biri)
-Anubis Queen: Brigitte Nielsen (Rocky IV'de Ivan Drago'ya doping basan karısı)
-Knight Hawk: Diamond Dallas Page (Eski güreşçi abilerden biri)

Sosyal ağlarda paylaş

abi iste bir suru tiktok sayfasini almissin. "binlerce alakasiz easter egg" diyip, olabilecek en basit sekilde harmanlamissin.

manasiz sahne degisimi hizindan yoruldum izlerken. ilgimi kaybettim.

bi insan gosteriyor, sonra animasyona donuyor, sonra 8bit oluyor.

her sey dahil tatile gelen ruslarin yemek tabagi gibi olmus. her sey ust uste

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

bazı easter egg'ler:

-Talk şov sunucusunu canlandıran oyuncu Halil Özşan isminde Kıbrıs asıllı bir Türk 
-Diğer talk şov sunucusu (çocuk olanı) aslında gerçek hayatta çok az görünen bir hormonal eksiklikten ötürü 10-15 yaşında göründüğü halde aslında 45-50 yaşında olan bir adam
-Awesome Man: 2009'daki reboot Friday 13th filmindeki Jason
-Amerikan başkanı: God of War'daki Kratos'un seslendiricisi
-Mind Master: Breaking Bad'deki Walter White'ın özürlü oğlunu canlandıran, gerçek hayatta da özürlü olan oyuncu
-Lockwood şirketi CEO'su: Adi Shankar
-Silah taciri kadın: Jane Seymour (70lerin efsane oyuncularından biri)
-Anubis Queen: Brigitte Nielsen (Rocky IV'de Ivan Drago'ya doping basan karısı)
-Knight Hawk: Diamond Dallas Page (Eski güreşçi abilerden biri)

Bunlari easter egg olarak siniflarsak her filmin oyunculari icinde binlrrce easter egg cikarabiliriz?

Anlayamadim alakayi..

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, Aket-Atum dedi ki:

Fragman Çin kerhanesi gibi, izlerken krize falan girmeyiz değil mi?

Deneysel işleri çoğu zaman günahım kadar sevmeyen birisi olarak fragmanı bile izlemeksizin öylesine denk gelip izlemiştim ben açıkçası. Low budget superhero işi gibi başlayıp izlersen nefret edersin muhtemelen ama satirik şekilde ironinin dibine vuran birşey arıyorsan yada sadece nostalji dozu olarak yaklaşırsan sevmen şiddetle muhtemel. İlla karşılaştırmam gerekirse Team America: World Police bunun yakınında bile değil bana göre. Yukarıda linkini verdiğim Bootleg Universe Power Rangers yada End of Pokemon kısa filmlerini izle, seversen bunu da seversin.

@dasaaa
O mantıkla Natural Born Killers da, Kill Bill Volume 1 da, Scott Pilgrim vs The World de, Watchmen'in Ultimate Cut hali de, Deadpool filmleri de, Ready Player One da, Shin Evangelion da aslında tiktok filmleri, farkındasındır umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

ayni seviyede degiller yalniz. bu filmin gorunumu tam olarak sudur;

1- 10 adet farkli youtuber al

2- 10una da konuyu yuzeysel olarak anlat

3- collab olarak bir dizi cekeceginizi acikla, mekanlarin listesini ver. oldukca limitli bir sure ver, acele acele herkes kafasina gore cekim yapsin

4- gelen tum sahneleri rastgele 4 kucuk parcaya bol. bunlari ayri ayri usb drivelara koy ve havaya at. sahne 1.. hmm 8 numarali youtuber'in cektigi 10sn'nin... eee 3 numarali youtuber'in cektigi 12sn gelsin... sonra da sansli rakam.... 7 numarali flash driver.. 15 sn.. ok birlestirelim. ILK SAHNEMIZ BITTI!! simdi sira ikinci sahnede, getirin usb bellekleri! atin yerlere! secin yapistirin!

tam bir kaos hakim. scott pilgrim mesela cok iyi editlenmis bir film. her sahnenin ve takip ettigi sahnenin onemi var.

burada ise random bir seyler var. o kadar kotu bir editing var ki, oyunculugun ne kadar kotu oldugunu farkedemiyorsun.

ready player one tiktok filmi bu arada... (Shin Evangelion izlemedim. dolayisi ile tiktok filmi mi bilemiyorum)

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...