Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuryelere bahşiş veriyor musunuz?

Oce4n

Kuryelere bahşiş veriyor musunuz?  

90 oy

1. 1. Bahşiş?

• Hayır
      52
    • Evet
      38

Öne çıkan mesajlar

Ne bileyim ya. Onu ben de düşündüm biraz önce.

Yemek daha hassas konu ya. Atıyorum pizza söylüyorsun o bile 200 lira tutuyor, lan diyorsun adamın canı çekecek yiyemeyecek belki. Yemek söylenen saat de akşam oluyor, atıyorum hava soğuk oluyor, ben sıcacık evimde pizzamı yiyeceğim adam buz gibi havada motorla parasının yetmeyeceği yemeği dağıtıyor diye iyice koyuyor insana falan.

Kargocu geliyor paketi veriyor gidiyor, gündüz vakti oluyor falan. Bilmiyorum yani net bir cevabım yok asfasgsa

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Kargoculara bende vermiyorum. Sanirim zamaninda hic ugramayip geldik yoktunuz ayagi cekmeleri bi antipati olusturdugu icin. 

Kuryelere genelde veriyorum. Cok nadiren bazi tipler oluyo, asansor olmasina ragmen cikarmiyoruz kata gel al asagi diyen (Tr de yasamiyorum, orda olmaz heralde boyle bisey :)) Bu gibi durumlarda kurus vermiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

On 04.03.2022 at 14:25, Oce4n dedi ki:

her siparişte kaç lira bahşiş versem küfür yemem acaba gerilimini yaşamak istemiyorum ben. ederi ne ise ona göre fiyat koysunlar ona göre siparişimi vereyim "insan acındırması" yapmasınlar hiç bana.

- normal sipariş 3 lira
- yağmurda getirme 10 lira
- uzun yol 20 lira 

şeklinde fiyat çıkartsalar hiç hayır demem. aldığım hizmet ne ise karşılığını vereyim, "gönlünden ne koparsa" cümlesinden baya nefret ediyorum ben ya...

Aldığın hizmet kapına market/yemek alışverişinin gelmesi. Onu da zaten ya fiyatlara yansıtıyorlar ya da açıkça getirme ücreti alıyorlar. Sen aslında hizmetin karşılığını veriyorsun. 

O yüzden bana garip geliyor bu kuryelerde tip olayı, eğer poşetini alevli muz tabağı ile birlikte kapına asmıyorsa anlamsız. Böyle bir beklenti nasıl yaratıldı onu da anlamadım. Pandemi ile birlikte hortladı sanırım.

Restorandaki durum farklı, adam minimumda yapması gerekeni yapıyorsa (siparişi alır, tabağı getirir ve hesap isteyene kadar yüzünü görmezsin) yukarıdaki durum ile aynı şey oluyor. Ama ekstra özenli ve ilgiliyse bahşiş veriyorum.

TL:DR işin minimum gerekliliklerini yerine getiren insanlara bahşiş vermek anlamsız.

-raftan ilaç aldı diye eczacıya da verelim.

-çok güzel kullandın, uçağı düşürmedin diyerek pilota da verelim.

-etrafa taşırmadan doldurdun diyip benzinlikte pompacıya da verelim..

bunun sonu yok. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, applev0dka dedi ki:

TL:DR işin minimum gerekliliklerini yerine getiren insanlara bahşiş vermek anlamsız.

bunun sonu yok. 

Yani düşürmedi diye değil de güzel anons yaptı, türbülanstan kaçındı falan diye verilebilir sanki ...

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, applev0dka dedi ki:

Aldığın hizmet kapına market/yemek alışverişinin gelmesi. Onu da zaten ya fiyatlara yansıtıyorlar ya da açıkça getirme ücreti alıyorlar. Sen aslında hizmetin karşılığını veriyorsun. 

O yüzden bana garip geliyor bu kuryelerde tip olayı, eğer poşetini alevli muz tabağı ile birlikte kapına asmıyorsa anlamsız. Böyle bir beklenti nasıl yaratıldı onu da anlamadım. Pandemi ile birlikte hortladı sanırım.

Restorandaki durum farklı, adam minimumda yapması gerekeni yapıyorsa (siparişi alır, tabağı getirir ve hesap isteyene kadar yüzünü görmezsin) yukarıdaki durum ile aynı şey oluyor. Ama ekstra özenli ve ilgiliyse bahşiş veriyorum.

bunun sonu yok. 

Yazdıklarında haklısın ama işte bazı mekanlar, tip gelirini de hesap edip ona göre maaş veriyor sanırım. 

Ben günde 3 kez yemeksepetinden yemek söyeleyen bir insanım, hep versem baya yüklü bir maliyet doğuyor. Bu yüzden, çok yağmurlu havada sipariş verdiysem tip birakıyorum.

Ama evet, keşke insanın değeri olsaydı da ülkede maaşlar falan düzgün verilseydi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Kendi kuryelerini kullanan mekanlar böyle okul sonrası çalışan , elektrikli motor ile dağıtan çocuklar az para verip bahşiş senin diyorlarmış. Çalıştığım yerde ki stajyer çocuğun birinin kafa bandajlıydı motordan düşmüş , kurye olarak kebabçıda çalıyormuş 18:00 - 22:00 arası. Kapıya böyle eleman gelince veresim geliyor 

Sosyal ağlarda paylaş

İşini yapıyor, o zaman niye vereyim zihniyeti biraz sert geliyor. Burası Lüksemburg mu?

Dezavantajlı bir insanla az da olsa paylaşmak olarak görüyorum ben bahşiş olayını. Pizzayı ne güzel getirdin lan diye vermiyorum yani, bu ülkede asgari ücretle geçinmeye çalıştığı için ve verdiğim bahşiş benim yaşam standartımı düşürmeyeceği için bahşiş vermeyi tercih ediyorum.

Devletin suçu bana ne deyip geçmek çok makul değil benim gözümde. Dünya malı dünyada kalıyor, makul sınırlarda paylaşmakta zarar yok. Ha bahşiş vermek seni etkileyecekse, bir şeyden kısmana sebep olacaksa verme tabii ki.

Eczacıyla, pilotla, doktorla kıyaslayıp onlara da verelim o zaman demek de ne bileyim. Hiç mi vicdan yok bazı insanlarda, enteresan.

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun verdiğim paradan ziyade bu hesapları yaparken yetersiz bilgiye sahip bir şekilde yapıyorum.

Bugün ups kargo aradı kargoyu aşağıya bıraktım diyor adam, dedim evdeyim yukarı çıkabilirsiniz. Aracı bırakacak yeri yokmuş, aşağı bırakmış o yüzden. Böyle saçma bahane olmaz, gerçekse bile bu benim sorunum değil. Sitede oturuyorum bu arada hani ne kadar yerin olmayabilir ya. Yine geçen gün yemek siparişi verdim, eleman aradı ya son siparişsiniz nakit verme şansınız var mı sizin teslimi yaptıktan sonra eve geçmek istiyorum dedi. Sorun değil dedim, eleman geldi, teşekkür etti tekrar, biraz tipte verdim. Tamamen ilişkiyle alakalı, bunu sabit bir görev olarak değil de kurulan ilişkiyle alakalı görüyorum. Eğer o sürede iyi bir ilişki kurabilirse bende varsa param tip veriyorum. Yoksa ülkede yardım edilecek insan bitmez zaten. Bırak insanı ağacı hayvanı bitmez.

Akhlaur tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

22 saat önce, applev0dka dedi ki:

bunun sonu yok. 

pompaci camlarimi silerse veriyorum

taksici efendiyse para ustunu birakabilirim

hizmet sektoru calisanlarina veriyorum cunku cok zor bir is yapiyorlar.

bence bir insanin tasiyabilecegi en kötü özelliklerden birisidir pintilik. Delikanli adam paketteki son sigarasini paylaşır, paketçiye cebinizdeki son 5 tl yi verin demiyorum ama, `ne bahşiş verecem ,bu zaten işleri` demek baya entitlement 

hizmet sektöründe çalışmış, garsonluk paketçilik vb bi işi yapmiş yahut yapanları tanimış insanlar bunu bilir, onlara gayet anlamlı gelir tip vermek.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben İstanbul'dayken Popeyes'ın henüz bozmadığı zamanlardı, eve 3-4 kez istedim, bir kez bile 1 km'den uzak olmayan yere 45-50 dakikadan önce varamadılar, hani dedim İstanbul büyük şehir yoğunluk var, İskenderun'da da Antakya merkezde de aynı şey oldu. 5 dakikada 10 dakikada gelsinler diye bir beklentim yok, ama zaten soğuyup taş gibi olmuş patatesi ekmeği getirip bahşiş bekleyecek birisi de en azından bir zahmet benden beklemesin.

Zaten son 4-5 senedir yağmurlu fırtınalı havada bile gider bisiklete alır kendim alır gelirim, hakaret gibi hizmet alıp parayla rezil olmanın alemi yok.

@dogmeat
İki ayrı yerde komilik yaptım, birisinin ismini vermeyeyim ama çalıştığın yer zaten Mado filansa o tipler çalışanlara değil patrona gidiyor. Her yerde tipler işçiye ulaşmıyor, demek istediğim o yani.

Akuma_Blade tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Akuma_Blade dedi ki:

Ben İstanbul'dayken Popeyes'ın henüz bozmadığı zamanlardı, eve 3-4 kez istedim, bir kez bile 1 km'den uzak olmayan yere 45-50 dakikadan önce varamadılar, hani dedim İstanbul büyük şehir yoğunluk var, İskenderun'da da Antakya merkezde de aynı şey oldu. 5 dakikada 10 dakikada gelsinler diye bir beklentim yok, ama zaten soğuyup taş gibi olmuş patatesi ekmeği getirip bahşiş bekleyecek birisi de en azından bir zahmet benden beklemesin.

Zaten son 4-5 senedir yağmurlu fırtınalı havada bile gider bisiklete alır kendim alır gelirim, hakaret gibi hizmet alıp parayla rezil olmanın alemi yok.

@dogmeat
İki ayrı yerde komilik yaptım, birisinin ismini vermeyeyim ama çalıştığın yer zaten Mado filansa o tipler çalışanlara değil patrona gidiyor. Her yerde tipler işçiye ulaşmıyor, demek istediğim o yani.

45-50 dakka siparişin evine gelmesi için makul bir süre, uzun bir süre, ama mantıksız değil.

siparişi verdiğınde restorandan çikmasi 20-25 dakika, 10 dakika yol, 10 dakika yolda başka siparişi bırakması. 

gerçekten entitledsınız be kardeşim.

ve patronun bahşişe konması suç, 

https://t24.com.tr/haber/bahsisleri-kesilen-kasiyer-isyerine-actigi-davayi-kazandi,813729

Alıntı

Gaziantep 3'üncü İş Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, müşterinin bıraktığı bahşişin çalışanın hakkı olduğu ve iş yeri gideri olarak kullanılamayacağına hükmetti. Mahkeme, S.Y.'nin çalıştığı süre içinde alacağı bin 197 lira bahşişin yasal faizi ile davacıya ödenmesine ve bahşişin kesilmesinin iş bırakma nedeni olarak sayılmasına hükmetti. Mahkeme, işyerinin S.Y.'e 3 bin 722 lira kıdem tazminatının yasal faizi ile ödemesine karar verdi. 

sen paketçiye tip versen, belki bi dahaki siparişinde önce sana gelecek, 45-50 dakikalık bekleme süren 30 dakikaya inecek, kendine kötülük yapıyorsun.

cidden bi düşünsenize, eve en dandiğinden fastfood sipariş ediyorsun, pattes soğuk geldi diye üzülüyorsun, yahu at mikrodalgaya, kapına kadar gelmiş daha nası bi hizmet istiyorsun? karenlık yapmayin olm, komilik yaptığından iyi bilirsin, bi çorba içip restoranın sahibi gibi takılan tipler olur, valla evet yemek fln pahalı ama sizin de beklentileriniz biraz yüksek be kardeşim

aç insanla uğraşmak zor valla, kan şekeri düşmüş, sabırsız, anlayışsız, bak yine istanbulda hava soğuk, o motorların üzerinde zatürre olacak insanlar, ama 45-50 dakkada kapısına yemek gelen insanlar hala şikayet ediyor, Odin, buddha ve diğer tüm ilahlar paketçileri korusun ve kollasın, aç muşterileri ise lanetlesin istiyorum

DoGMeaT tarafından düzenlendi
son paragrafı ekledim
Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, ShadowFax dedi ki:

Yazdıklarında haklısın ama işte bazı mekanlar, tip gelirini de hesap edip ona göre maaş veriyor sanırım. 

Ben günde 3 kez yemeksepetinden yemek söyeleyen bir insanım, hep versem baya yüklü bir maliyet doğuyor. Bu yüzden, çok yağmurlu havada sipariş verdiysem tip birakıyorum.

Ama evet, keşke insanın değeri olsaydı da ülkede maaşlar falan düzgün verilseydi. 

Abi eğer böyle bir mekan varsa, bunu açıkça adisyonda belirtmesi lazım. Belirtsin ki ona müşteri de ona göre davransın tip konusunda. 

Ben yemeksepeti konusundaki hassasiyeti çözemedim sadece ? biri yemek taşıyor, diğeri senin elektronik aletini, kitabını ıvır zıvırını taşıyor. Birine acıma duygusu ile yaklaşıp tip veriyor insanlar, düz kargocuya başka muamele sdasf

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...