Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

çektirmeseler bile değerini bozamazlar veya hesabından 200 gram altınıı sıfırlayamazlar vs durur orada, bunlar çektirmezse seneye başa başkası gelir çektirir ama kripto bi anda patlarsa falan dijital cüzdanında da patlamış olacak. ben halen sokaktaki dayılar gibi güvenemiyorum, gerçi o dayılar da hayatında ilk kez borsaya vs girdi keyifleri yerinde şu an asdads, borsa patlayınca da %200 300 artmış durumdaki coine geçerler ilerde

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

evet külçe veriyorlar, büyük ihtimal tüm gram hesaplarındaki toplam altının karşılığını tutmuyordur kasasında hiçbiri ama öye 3 5grı olan isteyemeceği için 1-2kg istemeye gittiğinde yoksa bile elinde bir şekilde temin edip verir onaylı külçeni.

Sosyal ağlarda paylaş

26 dakika önce, Rewendor dedi ki:

Bunu altın veya elmas için de söyleyebilirsin.

en büyük farkı daha geniş çapta kabul görmesi. sembolik olarak bakarsak evet aynı şeyler. hadi günümüzde teknolojik ürünlerin içinde filan iletkenliği sebebiyle altın kullanılıyor olabilir ama çok eski tarihte bile altının fazlaca kabul görmüş para birimi olma sebeplerine bakarsak:

- dokusu gereği identify etmesi kolay. (dişleyerek)
- sahtesini yapmak, çoğaltmak zor.
- her ticaret kesiminde karşılığı var. osmanlı zamanında venedik altınları filan ticarette kullanılıyordu mesela.

tarkan bile hancı bana ve kurduma et ver, masayı donalt dediğinde 1 altın sikke atarak dünyaları yiyebiliyor sonuçta.

bitcoin de evet aynı özellikleri içeriyor ama kullanım alanı kısıtlı. inşaat için beton alabilir misin? veya restorandan yemek, marketten alışveriş vs.vs. özetle kullanım alanları günümüzde kısıtlı. 

şimdi kalkıp dünyaya hadi altını boşverin bitcoine gelin demek için tüm dünya ülkelerinin ortak çabasını gerektirir, yani özetle normal bir ticaret aracı olamayacak hiç bir zaman. 

ve dediğim gibi bitcoinle üretim satışı yapılan bir değer yok. yani şöyle ki: ben tarlamda elma yetiştiriyorum, pazara gidip diyorum ki kilosu 10 TL. türk lirasını değerli hale getirmiş oluyorum. bitcoine böyle değer katan bir şey yok dünyada. bu şekilde kaldığı sürece de bitcoinin değeri ponzi şeklinde ilerlemeye devam eder.

Oce4n tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

6 dakika önce, Silphatos dedi ki:

evet külçe veriyorlar, büyük ihtimal tüm gram hesaplarındaki toplam altının karşılığını tutmuyordur kasasında hiçbiri ama öye 3 5grı olan isteyemeceği için 1-2kg istemeye gittiğinde yoksa bile elinde bir şekilde temin edip verir onaylı külçeni.

ayni para gibi, bankada 1 milyon USDn varsa 100k tutuyordur senin icin bunun resmi bir yuzdesi vardi. 10-15% civari.

1 milyon usd cekmek istiyorum desen bi sure vermen lazim bankaya hazirlamalari icin. aksamustu gidip cekemezsin.

ayni mantik altin.

Sosyal ağlarda paylaş

5 dakika önce, Oce4n dedi ki:

en büyük farkı daha geniş çapta kabul görmesi. sembolik olarak bakarsak evet aynı şeyler. hadi günümüzde teknolojik ürünlerin içinde filan iletkenliği sebebiyle altın kullanılıyor olabilir ama çok eski tarihte bile altının fazlaca kabul görmüş para birimi olma sebeplerine bakarsak:

- dokusu gereği identify etmesi kolay. (dişleyerek)
- sahtesini yapmak, çoğaltmak zor.
- her ticaret kesiminde karşılığı var. osmanlı zamanında venedik altınları filan ticarette kullanılıyordu mesela.

tarkan bile hancı bana ve kurduma et ver, masayı donalt dediğinde 1 altın sikke atarak dünyaları yiyebiliyor sonuçta.

bitcoin de evet aynı özellikleri içeriyor ama kullanım alanı kısıtlı. inşaat için beton alabilir misin? veya restorandan yemek, marketten alışveriş vs.vs. özetle kullanım alanları günümüzde kısıtlı. 

şimdi kalkıp dünyaya hadi altını boşverin bitcoine gelin demek için tüm dünya ülkelerinin ortak çabasını gerektirir, yani özetle normal bir ticaret aracı olamayacak hiç bir zaman. 

Abi ben katılmıyorum bu görüşe. Kullanım zamanla artacaktır. Bu biraz elektrikli otomobillerin ilk çıktığı yıllarda şarj istasyonları yok işe yaramaz demeye benziyor. Şu anda gidip marketten bitcoinle alışveriş yapamıyorsun belki ama gelecekte olmaması için hiçbir sebep yok. Kredi kartı gibi bir şey olacak sonuçta.

Valla ben seviyorum bitcoini ya. Hem devletlerden ve diğer kuruluşlardan bağımsız, onlara karşı olan yapısı hoşuma gidiyor hem de tüketim ekonomisini bitireceğini düşünüyorum. Birinin yazısında okumuştum, Eğer paran sürekli değer kazanıyorsa gereksiz harcamalar yaparak eksiltir misin yoksa elinde mi tutmaya çalışırsın şeklinde açıklıyordu.

Sosyal ağlarda paylaş

30 dakika önce, sardalya dedi ki:

%5'ini koyarsak sonra cok artip %50'si olursa ne yapacagiz?? ? bu soruna dusmustum gecen yillarda, exposure'umu azalttim tepelerde. allah bidaha dusursun.

o anki portföy bölümüne göre dağıtacaksın tekrar portföyüne. t zamanı porföyünü 5-15-35-45 dağıttın diyelim 50-5-20-25 oldu t+1'de, o an portföyünü 10-30-20-40 yapmak istiyorsun buna göre satıp ayarlayacaksın. 

32 dakika önce, TheGreatWall dedi ki:

Gene fiziksel olarak altının elinde olmalı. Hatta fiziksel nakit parayla ekrandaki para bile aynı değil. Geçen hafta fiziksel dolar bozdurdum kapalı çarşıda 19.11. Banka ekranı 18.70 civarıydı. 

altının espirisi zaten fiziksel olması, nükleer savaş çıktı işte elinde bileziğin var tenekeci makasıyla kesip barter yapacaksın konserve bezelye için sdfsdf. banka hesabınızda gördükleriniz altına / dolara endeksli tl hesabı aslında. 1kg altını kimse size vermez bankadan tl karşılığını havale yapalım istediğiniz yere kardeşim derler, bazı katılım bankalarında aylık 5-10 grama kadar fiziksel alınabiliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

valla qnbden ben şahesn aldım hesabın fiziksel altın karşılığını 2021'de hatta bana inanmayın hadi faq'e de yazmışlar net olarak, dandik bankalarda olabilir öyle top çevirme https://www.qnbfinansbank.com/bireysel/birikim/temel-mevduat-urunleri/altin-bankaciligi/altin-hesabi

Alıntı

Altın Hesabımdaki altınlarımı fiziken teslim alabilir miyim?

Talebiniz doğrultusunda 995/1000 saflıkta ve LBMA (London Bullion Market Association) onaylı 1 kg ve katları olacak şekilde külçe altın teslim edilebilmektedir. Detaylar için tüm QNB Finansbank Şubelerinden bilgi alabilirsiniz.

995 saflık olayı da dijital gramı da o değerde satıyor qnb o yüzden 1000 saflık alıyosun fiziksel 995ten veriyor gibi bi durum da yok

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Oce4n dedi ki:

bitcoin dünya çapında büyük bir ponziden ibaret olmasaydı düşünürlerdi. bitcoinin değeri tamamen sisteme girenlerin getirdiği paradan dolayı yükseliyor/azalıyor. bitcoin miktarı ile üretilen/satılan bir şey yok gün sonunda. coinlerle bir şey almak istenildiğinde coinin dolar karşılığına bakılıp miktarı ayarlanıyor sonuçta...

tüm ticaret adımlarında kullanılmadıkça coinler benim gözümde ponzidir. çıkan 432123421321 tane alt coinlerde de insanlar "başka enayiler girse sisteme de coinin değeri yükselse satıp karımızı alıp çıksak hemen" gözüyle bakıyorlar zaten.

Bitcoin fanboy olmasam da FED in gotunden para basip enflasyonu bir gecede ziplattigi dunyada atomic derecede transactionlarin kontrol edilbildigi ponziyi tercih ederim. Bir de tum ticari adimlarda kullanilabilmesi onundeki en buyuk engel verification in yavas olmasi. O dedigin balinalarin pump/dump olayini kanli canli nasdaq da hergun yapiyolar ztn. bir de marketlerin saatleri var mal gibi. Borsa dediğin 7/24 calismaz mi lan? 

Sosyal ağlarda paylaş

Konu fiziksel altın verip vermemeleri değil, çekip çekmemek de değil. Bitcoin'in değerini ne kadar suni görüyorsanız altınınki de o kadar. Elindeki fiziksel külçenin değeri de BTC gibi suni yani. Ortaçağda şaraptan da vergi alıyolardı. Öyle içmek falan için değil ha. Devasa fıçılarda (hala çeşitli kalelerde örnekleri var) tipine falan bakmadan üstüste ekleyip karıştırıp leş bi sıvı halinde tutuyorlardı, çünkü bir eder belirlemişlerdi. Zamanla kayboldu. Altın daha pratik olduğu ve hala "yüklü cazibesi" olduğu için sürüyor.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Oce4n dedi ki:

ve dediğim gibi bitcoinle üretim satışı yapılan bir değer yok. yani şöyle ki: ben tarlamda elma yetiştiriyorum, pazara gidip diyorum ki kilosu 10 TL. türk lirasını değerli hale getirmiş oluyorum. bitcoine böyle değer katan bir şey yok dünyada. bu şekilde kaldığı sürece de bitcoinin değeri ponzi şeklinde ilerlemeye devam eder.

Tabii ki kullanım alanı kat kat sınırlı. Ama üretim satışı yapan yerler kısıtlı da olsa var, çeşitli ülkelerde resmi para olarak geçerlilik de kazandı. Bir 6-7 sene önce çok daha geçerliydi, Amazon'dan bile bitcoin ile alışveriş yapabiliyordun mesela. Sonra çok volatilite var diye vazgeçtiler. Yeterince stabilleşmedikçe de evet zor günlük hayata girmesi. Altın bir üst mesajda dediğim gibi evet tarihsel bir maddiyat birimi, ama çok uzun süredir olması ileride vazgeçilemeyeceği anlamına gelmez. Eskiden bahsettiğim gibi şarap, keçi ve pahalı kumaşlar da para birimi olarak kullanılıyordu (ortaçağdan bahsediyorum, kabile dönemlerinden değil), onlar gitti, kredi kartı, hisse, bono geldi. Altın şu anda sabit, ileride ne olur bilinmez, yakın gelecekte ve radikal bir değişim olana kadar genelde sabit durması öngörülür bahsettiğin değerlerden dolayı. Ha, BTC (veya genel olarak kripto) o radikal değişimi yapabilecek seviyede bir fikirdi. Tutar mı, tutmaz mı zaman gösterir. Şu anda tuttu/tutmadı demek için erken, bi 20 sene sonra, belki 50 sene sonra görülür silinip silinmemesine göre. Ama pek çok düşünülmemiş soruyu ve sorunu getirdi, onların çözülmesi, streamline edilmesi çok zaman alır.

Sosyal ağlarda paylaş

şu anki normallerin yıkılması gerektiğini ben de düşünüyorum, merkez bankalarının keyfine göre para basmaları, bankaların olmayan paraları borç vermeleri kadar saçma sapan bir sistem yok. altın ileri tarihlerde kullanılmayan hale de gelebilir. ama medeniyetin ilerlemesi için para birimleri gerekli bir araç.

ama BTC'nin yaygınlaşmasını bırakalım aksine yasaklar çıkıyor. dünyanın en büyük ticaretlerinin döndüğü ülkelerden birisi olan Çin tüm crypto'ları illegal işaretledi mesela... belki uzay çağına girildiğinde uzay üssünde kullanılmak üzere uzayCoin geçerli para birimi olabilir ama bitcoin filan bana yakın tarihte kabul edilecek bir para birimi olarak görmüyorum. belki yanılırım, kesin bir şey söylemek zor gene de...

Sosyal ağlarda paylaş

Bistten kaçıp nasdaq ta heps almıştım. Bugün onu da sattım iyi kar getirdi 1 ayda. Artık seçime kadar dolarda dururum heralde. Sıkıntılı günler geliyo. Tam soteye yatmalık. Bist çöküp dolar uçarsa seçim sonrası dolar bozar bist i toplarız. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...