Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

asgari ücretin artması, enflasyonun daha da yükselecek olması vs. ve en önemlisi seçim öncesi konut kredilerinin düşürülecek olmasını göz önünde bulundururak ev fiyatları uçuşa geçecektir. yatırım amaçlı konut kredisi çekmeyi düşünüyorum ama devlet bankaları faizi 1.29 gösterse de en fazla 200k falan kredi çıkarıyorlar. özelden 2.05 ile kredi çekip ev almanın mantıklı olup olmadığını değerlendirmeye çalışıyorum. ev fiyatları yükselince düşük faizden ev almak mı henüz yükselmeden yüksek faizden düşük fiyatlı ev almak mı sizce?

Sosyal ağlarda paylaş

istanbul’da ev fiyatları dolar bazında bile inanılmaz yükseldi. kiralar da uçmasına rağmen bir çok yerde kira çarpanı 350-450 ayı buldu. (2020 ocakta aldığım ve hala içinde yaşadığım evin kira çarpanı 195ti mesela) 200-250 bandında ev bulsam ben de gireceğim ama resmen yok  kiralar daha da yükselirse de içinde kim oturacak cidden merak ediyorum, zaten eli yüzü düzgün evin kirası 20k olmuş  

bana az miktarda ya da yüksek faizli kredi kullanıp ev almak riskli geliyor şu an. ha uzun vadede kaybettirmez tabii ama beklenen zıplama gerçekleşmeyebilir 2020’deki gibi. kirana yılda max  %25 zam yapacağın kısıtlama da cabası. 

ev almak için son iyi zamanlar bu sene mart nisan gibiydi maalesef o tren kaçtı gibi hissediyorum. istanbul aşırı uçtu gitti 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, vulga dedi ki:

özelden 2.05 ile kredi çekip ev almanın mantıklı olup olmadığını değerlendirmeye çalışıyorum.

yıllık enflasyondan düşük olduğu sürece avantajlıdır ama özeller de çok vermiyor zaten. yatırım olarak bence şu aşamada riskli konut ama kiradan kurtulmak için her türlü girilir.

2 saat önce, vulga dedi ki:

ev fiyatları yükselince düşük faizden ev almak mı henüz yükselmeden yüksek faizden düşük fiyatlı ev almak mı sizce?

farkeden bir şey yok, ya bankaya ya da müteahhite / ev sahibi dayıya kazandırıyorsun, bankaya kazandırmayı tercih ederim.

1 saat önce, Rewendor dedi ki:

Borsa hep böyle gider mi onu da düşünmek lazım ama...

sonuna kadar borsacıyız. altın biriktiren teyzelerden, ev biriktiren dayılardan intikamımızı almaya geliyoruz ? 

Stringray tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, monoscope dedi ki:

evim var aldığım yıllık kira ile evin tl karşılığını borsada temettüü olarak tutsam bile yıllık kiranın 2 katı kadar getiri sağlıyor

ev aptalca bir yatirim, oturacagin evi alacaksan hem yuva olmasi hem de kiraci ugrasi olmamasi acisindan mantikli ama yatirim degil.

ben ayda 8 bin dolar kazandiran uygulamayi 100 bin dolara biraktim mesela, bedava.

100 bin dolarlik ev alsan 500 dolar kira getirir mi bilmiyorum, ustelik ugrasi kiracisi emlakcisi badanasi kombisi vergisi bos kalmasi aidati vs ? arkadas ev aldi, kiraci 1.5 veya 2.5 yil oturdu sonra hic para alamadan zar zor cikartabildi.

en iyisi dunya borsalari endeksi, kilciksiz. 

Sosyal ağlarda paylaş

peşin parayla ev almak mantıksız zaten ama cebinde olmayan parayla ev yatırımı çok mantıklı geliyor. son 4 senede bulunduğum şehirde ev fiyatları 6-7'ye katladı istanbulda 10'a katladı. dolar bazında bile %50 arttı buradaki evler. hem cebinde olmayan parayla (ör: evin %20-25'i para koyarak) evin tamamına sahip oluyorsun hem de dolar olarak %50 artıyor. bu açıdan bakınca 5 senede paranı en kötü 6'ya katlamış oluyorsun.

borsa son 1 sene inanılmaz ralli yaptı. seçime kadar böyle gider diyorlar ama bence seçimden 2 ay önce falan sırf bu algıdan dolayı yüklü çıkışlar olacaktır (YTD). nasdaq zaten dipte, yabancı fonlar son 1 senede ya hiç bir şey kazanmadı ya da -%10 yaptı. 

bence yol yakınken borsadaki parayı realize edip daha düşük riskli garanti yatırım olarak gayrimenkule koymak lazım. onda da dediğim gibi peşinatı minimumda tutup maks kredi çekmeli. tek sorun 2.05 faiz oranı. 5 senede %74 faiz ödetiyor 10 senede %170. ödeme gücü varsa 5 senelik kredi mantıklı zaten 1 senede %70 koyacaktır ev üstüne.

vulga tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Stringray dedi ki:

sıkıntı dolar değil ya faiz, onu yükseltmedikleri sürece sıkıntı yok bakalım.

Sikinti tek birsey degil. Politikanin bircok alaninda, ama bu dovizle ilgili olsun, ama bu gayrimenkulle ilgili olsun, ama faizle ilgili olsun, agir sacmalaniyor suanda. Hic kimsenin bir boku tahmin edebilecegini dusunmuyorum haliyle. Ne yapildiginda ne yonde etki edecegine dair bilgi var, ama bu kadar kaotik bir politika izlendiginde anca bi tarafindan uydurabilir herkes sonuclari. 

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, roket adam dedi ki:

istanbul’da ev fiyatları dolar bazında bile inanılmaz yükseldi. kiralar da uçmasına rağmen bir çok yerde kira çarpanı 350-450 ayı buldu. (2020 ocakta aldığım ve hala içinde yaşadığım evin kira çarpanı 195ti mesela) 200-250 bandında ev bulsam ben de gireceğim ama resmen yok  kiralar daha da yükselirse de içinde kim oturacak cidden merak ediyorum, zaten eli yüzü düzgün evin kirası 20k olmuş  

bana az miktarda ya da yüksek faizli kredi kullanıp ev almak riskli geliyor şu an. ha uzun vadede kaybettirmez tabii ama beklenen zıplama gerçekleşmeyebilir 2020’deki gibi. kirana yılda max  %25 zam yapacağın kısıtlama da cabası. 

ev almak için son iyi zamanlar bu sene mart nisan gibiydi maalesef o tren kaçtı gibi hissediyorum. istanbul aşırı uçtu gitti 

Sadece ev fiyatlari degil, TRdeki neredeyse herseyin fiyati doviz bazinda bile inanilmaz yukseldi. Gayrimenkul en iddialilarindan biri ama hepsinde ayni problem var. Surdurulebilir degil, cok net. 

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, monoscope dedi ki:

evim var aldığım yıllık kira ile evin tl karşılığını borsada temettüü olarak tutsam bile yıllık kiranın 2 katı kadar getiri sağlıyor

Bu zaten en basit deger hesaplama yontemlerinden birindeki dengesizlige isaret ediyor. Baya mantikli bir karsilastirma bence yaptigin, nacizane. 

Herhangi bir varligin degerini hesaplarken, en cok kullanilan yontemlerden biri Discounted Cash Flowu hesaplamak. Nedir bu: Bir varligin sana, ongorulen belirli bir donemdeki nakit getirilerini toplayip, yillar boyu faiz beklentine gore (faiz zaten paranin zaman degerine isaret eder), bu gelecek paranin gunumuzdeki degerini hesaplamak mumkun. Boylece, birbiriyle alakasiz bircok varlik karsilastirilabiliyor ve overvalued/undervalued olup olmadiklarina yonelik yorum daha duzgunce yapilabiliyor. 

Ornek veriyorum, bir evden yillar boyu kazanacagin paranin bugunluk degeri 450kya esdegerken, herhangi bir hisse senedinden beklenti getirin 450kya esdegerken, piyasadaki tahvillerden ayni miktar yatirimla elde edecegin getiri 450kya esit ise, ve tum bunlara ragmen o evin fiyati 900k ise, o ev overvalued olacaktir. Tabi bu sadece bir metod bir seyin degerini hesaplamak icin. 

Sosyal ağlarda paylaş

şu düşük faizli krediyle her şey alınır kafası da her zaman doğru değil. 

1mluk evi şu an atıyorum 1.6m’a mal edeceksin 

faizler düştüğünde ev 1.5m’a satılacak, düşük faizli kredi çektiğin için 1.6m a mal edeceksin 

yani arada bir fark yok. birinde müteahhit kazanırken diğerinde banka kazanıyor. 

bakılması gereken şey kira çarpanı bu noktada. bir şeyi kolay borçlanarak ama daha pahalıya almak mantıklı değil. 

hatta bazı durumlarda sırf fomoya kapılıp insanlar düşük faizli borçlanma diye daha saçma maliyetlere katlanıyorlar. mesela şu son 1-2 senedir e ticaret sitelerinden “alayım zaten sonra pahalılaşır” diye kaç tane çok da gerekli olmayan alışverişiniz var desek kim bilir neler çıkar. 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, cicibeybe dedi ki:

Sikinti tek birsey degil. Politikanin bircok alaninda, ama bu dovizle ilgili olsun, ama bu gayrimenkulle ilgili olsun, ama faizle ilgili olsun, agir sacmalaniyor suanda. Hic kimsenin bir boku tahmin edebilecegini dusunmuyorum haliyle. Ne yapildiginda ne yonde etki edecegine dair bilgi var, ama bu kadar kaotik bir politika izlendiginde anca bi tarafindan uydurabilir herkes sonuclari. 

orası öyle de maalesef onu düşünürsek tek yatırım yapılacak şey aslında yatırım olmayan kkm kalıyor, ya da eline geçeni harcayacaksın çünkü diğer durumda eriyor paran. seçimden önce kkm mantıklı olabilir risk almak istemeyenler için.

3 saat önce, vulga dedi ki:

hem cebinde olmayan parayla (ör: evin %20-25'i para koyarak) evin tamamına sahip oluyorsun

bu musluğu kapattılar öyle %80'ini vermeler yok sorun o, ayrıca bu trenin sonlarındayız artık öyle uçan fiyatlar bitti bence dolar yerine gelince dolar bazında o karlar da kalmayacak. ha trenin hala kaçmadığını düşünüyorsan 5 senede %74 faiz bedava, 2023'ün yıllık tl enflasyonu bunun üzerinde olur zaten, veriyorlarsa direkt al krediyi.

3 saat önce, paramecium dedi ki:

Altın için 6 aylık öngörüsü olan var mı?

toplam yatırım portföyünün tl ayaklı olarak %15-20'sini kıymetli madenlere ayırmak uygun bence önümüzdeki birkaç yıl ortalama bir yatırımcı için. risk iştahına göre gümüş oranı artırılabilir altına nazaran ve platin eklenebilir. gümüş mutlaka olmalı ama çünkü vadeli işlemlerle altını çok manipüle ediyorlar.

2 saat önce, roket adam dedi ki:

hatta bazı durumlarda sırf fomoya kapılıp insanlar düşük faizli borçlanma diye daha saçma maliyetlere katlanıyorlar. mesela şu son 1-2 senedir e ticaret sitelerinden “alayım zaten sonra pahalılaşır” diye kaç tane çok da gerekli olmayan alışverişiniz var desek kim bilir neler çıkar. 

pandemiyle birlikte evin bir odasını depo yaptık valla bakkal gibi ne ararsan üçer beşer var ? 

Sosyal ağlarda paylaş

her yatırım gibi ev de dönem dönem iyi kazandırıp dönem dönem kötü kazandırır. tahminlerimizin ötesinde arttı ve bu seferki treni kaçırdık. dolar bazında 2 kat artmış evler bir daha dolar bazında o kadar artmayacak. hatta zamanla dolar bazında geriye gelecek. çünkü dünya ortalamasını bile baya geçtik.

tabi sonra günü gelince bir atak daha yapacak. ama yakın bir zamanda değil. tabi 0,79 faiz gelip şimdiki fiyatlar zaten yüksek diye daha fazla artmazsa yapıştırın. çünkü 100k dolarlık ev 200k dolar oldu ama bu dönemde 0,79 kredi ile alırsak her ne kadar fiyat 200k dolar olsa da toplamda 100k dolar bile çıkmaz cebimizden 10 senede ? ama öyle bi kredi çıkınca 300k bile olabilir gerçek değeri 100k olan ev?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...