Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

topiği baştan sona okumadım, kim ne yatırım yapıyor bilmiyorum ama direk şu soruyu sorayım:
"pasif gelir" tam olarak nedir?
benim bildiğim, bir ev satın alıyorsun ve kiraya veriyorsun, bir kitap yazıyorsun ve telif hakkı ücretinden para alıyorsun.

ama internete baktığımda herkes "YouTube kanalı açın, Affiliate Marketing kasın, Coursera'da kurs videosu yapın" gibi aynı metinden çıkmış gibi konuşmuş durmuş.
YouTube'dan "pasif gelir" elde edebilecek kadar kazanabilmek için çok çok uğraşmak gerekmiyor mu ya? Diğer kanallarla rekabet edebilmek için RED Komodo ve Sennheiser MK 416 gibi profesyonel ekipmanlar alıp özel bir mini stüdyo kurmak gerekiyor. FluTV veya Linus Tech Tips gibi geniş bir ekip kurup çalıştıracaksın ki, her gün video yayınlayabilecek düzeni kurabilesin. bir şekilde bol reklam kasarak kanalı 1 milyon abonenin üstüne çıkaracaksın ve ilk bir kaç günün dışında da seyirci çekmeye devam edecek bir sistem oluşturacaksın.
Start-Up şirket kurmaktan bir farkı yok açıkçası. bolca para yatırman gerekiyor, full-time iş gibi çalışmak gerekiyor, ve aylık 1-2 pasif gelir elde edebilmek için bu kadar yükün altına girmek anlamsız geliyor.

daha gerçekçi pasif gelir yöntemleri neler var? borsa mıdır tek çare?

Sosyal ağlarda paylaş

saydıklarının hepsi dediğin gibi pasif gelir değil yine emek harcaman gerekiyor. daha az emek harcayabileceğin alternatiflerde bile bir şeyler yapman gerekiyor. gelirli websitesi alsan sürekli güncel tutman gerek, wordpress tema vs yapıp themeforestta satsan yine teknik destek ve update sağlaman gerek, gelirli mobil uygulama alsan marketing yapman gerek, udemy eğitim hazırlayıp satayım desen o kadar gelir getirmez zamanla olan gelir de düşer yine bir şey yapman gerekir.

• ev almak pasif gelir olabilir. onda da bakım vs. masrafları için her ay kira getirisinin bir kısmını kenara ayırman lazım. az da olsa bir hesap kitap gerektiriyor. kiracı derdi vs. de var.
  • temettü getiren hisseler pasif gelir olabilir. dolara karşı değer kazanan hisse bulmak lazım yoksa kar ediyorum derken zarar edebilirsin.
  • ya da multimilyoner olacaksın şirket kuracaksın her şeyi oturttuktan sonra çalışanların başına güvenilir bir müdür koyacaksın o yürütecek işleri.
  • en temizi bir tane site/app yapıp birinin kavuğunu diğerine giydirme usulü sadece komisyondan kazanacağın bir iş kurmak. müşteri de ürün/hizmet sağlayıcı da olmayıp o ikisini bir araya getiren platformun sahibi olmak gibi. onda da şikayetlere yanıt verecek birileri lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

Su pasif gelir olayına ufak cahil yorumu yapim, bana göre anca yiyecek içecek sektöründe para kazanan bir franchise a ortak olmak ile olur sanırsam türkiye şartlarında. Yatırım parası çıktıktan sonra güzel "pasif gelir" , patlamayacak biriyle çalışmak lazım tabi. Ev fiyatları patlayacak (dolar karşısında yavaş yavaş değer kaybedecek) diye düşünüyorsanız tabi. 

Diğer seçenekler yurtdışında olduğu gibi calısmıyor malesef, bir sürü değişken var bizim ülkede. Bilen ve bu konuda başarılı olan varsa aydınlatsın plz.

Sosyal ağlarda paylaş

ben mediumda bikac yazi paylastim programlamayla ilgili, bitanesi tuttu ayda 5$ getiriyor al sana pasif gelir.

2 gunde 1 yazsan, 1 ayini ayirsan sonraki 12 ay icin yaklasik aylik 75$ gelebilir.

ki benimki random makaleydi, sen para kazanmak icin 2 urun karsilastir affiliate linki koy ikisine de belki 300$ gelecek ..

ama biseye kalkisirken ilk engelleri degil ilk cozumleri dusunmek lazim ben yazi yazarken gideyim montblanc kalem alayim diye dusunsem o cukura dussem asla baslayamazdim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 25.08.2022 at 08:31, sardalya dedi ki:

ben mediumda bikac yazi paylastim programlamayla ilgili, bitanesi tuttu ayda 5$ getiriyor al sana pasif gelir.

2 gunde 1 yazsan, 1 ayini ayirsan sonraki 12 ay icin yaklasik aylik 75$ gelebilir.

ki benimki random makaleydi, sen para kazanmak icin 2 urun karsilastir affiliate linki koy ikisine de belki 300$ gelecek ..

ama biseye kalkisirken ilk engelleri degil ilk cozumleri dusunmek lazim ben yazi yazarken gideyim montblanc kalem alayim diye dusunsem o cukura dussem asla baslayamazdim.

Ben de bir iki bişi yazdım hiç tutmadı. Nasıl tutturuluyor medium ?

Sosyal ağlarda paylaş

ben de 3-5 yazı yazdım hatta followerım artmadı diye gittim follower satın aldım anca öyle partner üye olabildim mediuma, medium premium postların da cılkı çıktı adam clickbait tadında başlıklar atıp saçma sapan 10-15 satır bir şeyler yazıyor ama sana o yazının bir katkısı hiç olmuyor

Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, Allure- dedi ki:

IBKR actim, 1k usd falan atmistim denemek icin ama islem yaptirmiyor allahsiz, herhalde belli bir limitin altini sallamiyor, abd borsasinda bile hisse senedi alamadim. (midas'da aliyordum en azindan) bir de belli bir meblag koymazsan commodity future alamiyorsun galiba?

Bence işlem izinleri ile ilgilidir. Bizde uygunluk testi olarak geçen birşey orada da var. X konusu hakkında şu kadar yıl tecrübem var, yılda şu kadar işlem yaparım falan gibi birşey dolduruyorsun. Ondan sonra işlem yapma iznini istiyorsun ve kullanmaya başlıyorsun. Yatırdığın tutar ile ilgisi olmaması lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, monoscope dedi ki:

ben de 3-5 yazı yazdım hatta followerım artmadı diye gittim follower satın aldım anca öyle partner üye olabildim mediuma, medium premium postların da cılkı çıktı adam clickbait tadında başlıklar atıp saçma sapan 10-15 satır bir şeyler yazıyor ama sana o yazının bir katkısı hiç olmuyor

aynen oyle benimkilet degildi ama clickbait yap, sacma sapan bisey soyle millet tiklayip commentlerde karsi ciksin interaction olsun, email listine gir daha cok contreversary (bu nasi yaziliyodu la) yarat vs

Aynen tutardan bagimsiz basvurman lazim cesitli enstrumanlari trade etmek icin

Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, bLackcha0s dedi ki:

bist özelinde banka hisselerini öngörebilen bir yatırımcının olduğunu düşünmüyorum. Kazana bir kısım için kesinlikle şans diğer kesim ise hükümet kaynaklı bilgi. Bu hafta bir silkelenme bekliyorum, pandemi öncesinde de banka hisseleri coşmuştu.

Malesef 1 eylülde arkadaşım akbank bilgisi geldi haberin olsun dedi. Alarko için de aralıkta aynısını demişti x6 yaptı çocuk 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...