Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

1) uzun zamandır kenara para atamıyorum, borçları kapattım.
2) bist30 ve fon ağırlıklı gidiyorum, kriptoda içeride para vardı belki defi için falan arttırabilirim. Bir de spek hisse gelirse ona atıyorum. 
3) bloktopia dan 60x yaptım tabii ufak bir bakiye olduğu için pek bir şey olmadı. egpro hissesinden de 2x 

Sosyal ağlarda paylaş

binance'ta yoktu reddit'ten gördüm sonra 1-2 türk fenomen hypeladı. 6 ekim günü kucoin'de çıktı ben geç girdim yoksa ön satıştan 600x yaptı ama tabii şimdi yerlerde. %60 realize etmiştim gerisini bıraktım uzun vadede metaverse coini olarak.

proje ve defi kovalamak lazım. Dao'su nft'si derken milyorlarca yol var aslında da kafam karışıyor. Bir projeye bakarken başka bir şeye atlıyorum sonra onu unutuyorum bi bakıyorum almış yürümüş ? 

Sosyal ağlarda paylaş

aylık gelirin minimum %10'u yatırıma gider, ay sonu kalırsa (genelde kalmıyor) o da yatırıma girer.

portföy %50 10-15 farklı yatırım fonunda, %20 bist / viop, %15 kripto, %10 döviz (yurt dışı tatilleri vs için), günlük harcamalar için %5 tl.

2 saat önce, eldar dedi ki:

Yeri gelmişken gelişmekte olan ülke borsalarına yatırım yapmak için fon var mı?

isteğine en yakın bildiğim bu benim, sadece gelişmekte olanlara özel bildiğim kadarıyla yok: https://www.inveoportfoy.com/yatirim-fonlarimiz/inveo-g-20-ulke-yabanci-menkul-kiymetler-fonu

Sosyal ağlarda paylaş

biraz dolar al satla biraz maaştan artırarak biriktirebildiğim parayı peşinat yapıp 2020 temmuzda bine ev aldım.

2000 lira kira ödüyordum ondan kurtuldum, 0,74'ten  konut 0,82'den  ihtiyaç kredisi çektim. o günden beri pek de ihtiyatlı yaşamadığımız için tek kuruş biriktirememiştik. bu ara artışlarla falan biraz para birikmeye başladı, 2 ay önce usd birikimli hayat sigortasına girdim 110 dolar her ay, gelir vergisi indirimi alıyorum işte biraz o kadar başka bir getirisi yok. 15 yıl sonunda paramın tamamını geri alıyorum. ölüp gidersem asıl hanım vurgunu vuruyor o yüzden ona da yapmak istiyorum aslında riski eşitlemek için ?

onun dışında kalırsa artık full dolar alıcam köylü gibi başka bir şeyden anlamıyorum ben

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

liebe'ye benzer sekilde 112 dolar tutarinda hayat sigortasi yaptirdim. 12 yil sonra geri odemeli. icinden resmi kesintiler ciktiktan sonra bir ev pesinati cikar diye umuyorum. mortgage onayimiz var ama ev bulamadik henuz. oyle olursa kiradan az odeyecegimiz icin kendime bisiler yapabilirim.

aylik yatirimlar olarak bir de net maasin %15i kadar hisse, %10 kadar da bireysel emeklilik var. borcum falan yok.

Sosyal ağlarda paylaş

mal gibi Emeklilik Sistemi'ne para yatırıyorum. devlet desteği için gereken minimum yatırmam gereken para neyse o kadar...

emekli olacak yaşa kadar gelebilecek miyim, gelsem de bu parayı verecekler mi, verseler de döviz kurunu da düşünürsek dişimin kovuğuna sığacak mı felan bilmiyorum da işte yatırım yaatırımdır.

Sosyal ağlarda paylaş

ya ben de 2020 ocak'ta bi ev aldım 0.99'dan, döviz bazında bile hayatımda yaptığım en büyük dampinglerden biri oldu. keza 2018 nisanda aldığım araba da döviz bazında bile o kadar kullanıp kaza falan yapmama rağmen en azından aynı kaldı. ama uzunca bir süre tekrardan böyle bir fırsat olacağını sanmıyorum, tamamen pandemide risk alabilen insanların kazancı oldu bu yanına kar kaldı. sırada ne olmalı onu düşünmeye çalıştığım için aslında bu konuyu açtım. yakın gelecekte ne olacak gibi

s6omlv347bj81.jpg?width=960&crop=smart&a

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, Bone dedi ki:

mal gibi Emeklilik Sistemi'ne para yatırıyorum. devlet desteği için gereken minimum yatırmam gereken para neyse o kadar...

emekli olacak yaşa kadar gelebilecek miyim, gelsem de bu parayı verecekler mi, verseler de döviz kurunu da düşünürsek dişimin kovuğuna sığacak mı felan bilmiyorum da işte yatırım yaatırımdır.

bes'e karşı ben olumluyum, otomatik katılıma girmemek ve fonlarını kendin seçmek kaydıyla. 40 yaş altı vatandaşlar sgk'dan çok düşük emekli maaşı alacak ve kesinlikle geçinmesine yetmeyecek, bes'i bu sebeple devlet cazip kılmaya çalışıyor. kesinlikle yılda %10-20 getiren standart fonlardan uzak durun, agresif (riski yüksek) fonlar, devlet borçlanma araçları, altın ve yabancı hisse senedi fonları ile yılda %50-80 civarı getiri sağlamak mümkün. minimum tutar 300 küsür tl zaten bir şey değil, bu tutarla ödemeler bile 2050'lerdeki emekli maaşını iyi fonlar seçilmesi kaydıyla 2-3 katına getirecektir. tabi o zamanki sgk maaşı bugünün minimum maaşın yarısı kadar falan olacak yani pek bir şey beklemeyin sdfsdf.

Stringray tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

şirket katkısı olmasa 5 kuruş yatırmam bes'e. döviz ve enflasyon karşısında tutunması çok zor. fon'lardan en agresifi bile %80 civarı getiriyor son dönemde, bes dışında yapılabilecek daha anlamlı yatırımlar var. en azından istediğinizde paranızı ve karınızı alabiliyorsunuz.

Sosyal ağlarda paylaş

45 dakika önce, Bone dedi ki:

Hiç öyle düşünme... Hiç umursamadığım sırf şubede kredi çekerken yapalım dedikleri için 6 sene önce yaptırdığım BES. Karttan otomatik 500 500 çekiyor farkında bile olmuyorum. Arada e-postaya mail düşüyor piyasa koşulları değişti bir bakın falan deyince duruma göre fonları ayarlayıp salıyorum. Sene 2 kere fonları kontrol ederek elde ettiğim gelir bu. Şimdi devlet desteği falanda arttı. Gittiği yere kadar gitsin modunda bakıyorum. 
Bence finansal piyasalarla çok alakası olmayan, biriktirme yada yatırım kültürüne aşina olmayanlar için on numara bir yatırım aracı.

2022-02-23-164229.png

Xaero tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

konu yine bes iyi mi kötü mü tartışmasına dönmesin bence zaten yatırım çareleri arıyor insanlar burada, demek ki biraz birikim amacı gözetiyor dolayısıyla biriktirmeyi amaçlayan insanlar için önerilecek daha karlı yatırımlar var. en basidinden kredi kartından her bes çekildiği gün o kadarlık dolar alıp vadeliye bile atmadan ne kadar dolar biriktirebilirdin cash olarak versus bes'i o gün bozdurduğunda eline kaç para geçecek buna baksan aradaki uçurumu görürsün. 

Sosyal ağlarda paylaş

BES hakkinda Xaero'ya katiliyorum. Bende senede 2 kere fonlari kontrol ediyorum, musteri temsilcisi ile gorusuyorum. Otomatik katilimla girmemek ve fonlarini kendin secmek kaydiyla, unutacagin bir miktari BES e gommek tavsiye edilir. BES su anda BES yaptirdigin banka harici BES fonlarini da almana izin veriyor.

Tekil hisse takip etmek vakit isteyen bir is, o yuzden tercihlerimi aktif yonetilen fonlara kaydirdim. Uzun vadede getirisini goturusunu yazarim.

Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, Liebe dedi ki:

En basidinden kredi kartından her bes çekildiği gün o kadarlık dolar alıp vadeliye bile atmadan ne kadar dolar biriktirebilirdin cash olarak versus bes'i o gün bozdurduğunda eline kaç para geçecek buna baksan aradaki uçurumu görürsün. 

Dolar uzun vadeli bir yatırım aracı değildir. Yatırım dediğimiz şeye de 3-5 sene gözüyle bakılmaz. Gidin yatırım fon şirketini inceleyin hepsi 5 sene boyunca illa 2 sene zarar etmiştir. 

BES kişisel olarak ana yatırım aracım değil. Zaten ana yatırım kaynağı olarak düşünülmesi, bakılması da yanlış. Ama bana göre herkesin bir tane bulundurmasını da tavsiye ederim.

Sosyal ağlarda paylaş

uzun vadeli yatırım yapmak amacıyla dolar alın diye demedim onu aslında, en basit işlemlerden biri olduğu için söyledim. çok basit biçimde tcmb'den aylık kur aldım, hiç ellemesen ve her ay 500 tlik sabit dolar alsan,  vadesiz hesapta bile 72 ayda 7670 doların olurmuş güncel kurla 104 bin TL yapıyor ?

hatta yatırdığın para üstünden kaba hesapla baktım 78 ay ödemişsin 110 bin TL - 8136 usd ediyor bu durumda

tabiki besi böyle düşünmemek lazım, ama bugün oradaki paraya ihtiyacın olsa kesintilerle falan dolar biriktirmeye karşı neredeyse %15-20 falan geride kalmış oluyorsun. 

Sosyal ağlarda paylaş

78 ay gibi bir süre Türkiye gibi bir ülkede piyasayı çok fazla etkileyen, devlet tarafından da çok fazla müdahale edilen bir rezerv parada kalmak akıl işi değil. BES'te hem hareket imkanın çok fazla hemde devlet müdahalesi pozitif yönde. Üstelik Türkiye'de bankacılık sistemi de genel anlamda güvenilir.

Sosyal ağlarda paylaş

bes bir yatırım aracı değil de, birikim aracıymış gibi geliyor bana. yani tl bazında bir şeyler biriksin cepte dursun dersen evet güzel bir şey. ama yatırımsal olarak böyle hayatını değiştirecek bir rakam getirmeyecek gibi geliyor.

dolar da keza yatırım değil evet, buna katılıyorum. yatırımdan kastım işte hem asset değerini artıracak, hem de gelir getirebilecek şeyler, atıyorum mesela para biriktirip ufak bi dükkan alırsın hem dükkan değerlenir hem de kira gelir vs gibi. yani 50-100 bin liranın üstünde bi birikim yapınca bu ciddi bi paraya ulaşana kadar yatırabileceğin güvenli güzel bir yer bulamıyorum. 2020'deki ucuz krediyle yapılmış dampingin bir benzerini 5 kere falan yapmam lazım ki anca hayatımda yatırım olarak istediğim noktalara geleyim

mesela geçen fonbulucu.com'u inceledim. spk onaylı bi mecra, türk startuplarına kitlesel yatırım fonlaması yapabiliyorsun. 5 liralık bile hisse alma şansın var. tam aradığım şey aslında ama firmalar ve kitlesi o kadar dandik ki. bi tane bile heyecanlandıran bi iş bulamadım.

henüz pek bi birikimim yok bu aralar ama en sonunda artık sahibinden'de devren kiralık esnaflara falan bakmaya başladım ahshshsh. aşağıladığımız cahil cühela standart amca dayılar ellerine geçen 3 kuruşu çiğköfteci falan açarak, ufak dükkan vs açarak katlıyorlar resmen

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

28 dakika önce, reyou dedi ki:

FAANG + M e basiyorum kucuk kucuk. 

Burada IB kullanıyor bir arkadaşım ama parayı trye getirdiğin noktadaki gelir vergisi konusu hala muallaktaydı en son. Keza msft, apple belki google dışında valuation'lar inanılmaz yüksek yani, nası bi bubble olduğu belli değil.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...