Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Default çözünürlükleri farklı 2 monitör kullanımı

Xenocide

Öne çıkan mesajlar

Şöyle bi sıkıntım var. Ana monitörüm 2k, side monitörüm ise 1080p. Ana monitörü 1080'de kullanırken sorun yok ama 2K yaptığımda, sol ekrandan sağ ekrana mouse'u geçirirken doğal olarak mouse'un yeri değişiyor. Yani soldaki ekranda tam ortadan geçiriyorken, sağdaki ekranda alt 1/3'lük bölümde çıkıyor mouse. 

Bunu düzeltmenin bi yolu var mı? 1080 olan monitörü sanal bi şekilde 2k'ya upscale etse falan? Var mıdır böyle bi olay?

Sosyal ağlarda paylaş

farenin hareketi pixel üzerinden yapılıyor, o yüzden buna sebep oluyor. pixel density'yi benzer yapacaksın ki tutarlılık sağlansın. bu sadece farede değil muhtemelen pencere falan sürüklerken de uyuz eder. ya da tek pencereyi multi monitor kullanırken vs.

ha illa banane banane dersen de şöyle bişi var

https://github.com/mgth/LittleBigMouse

Sosyal ağlarda paylaş

evet pencereyi de 2 ekranda da duracak şekilde koyduğum zaman mesela götü ayrı yerde başı ayrı yerde oluyor sdfg

pixel density'yi benzer nasıl yapıcam anlamadım onu.

windowsta built in bişi yok yani anladığım kadarıyla, hani bu sorunu çok az insan yaşıyor olamaz, bunu nasıl sistemin kendisi düzeltmez ya

little big mouse pencereleri de düzeltiyor mu? yoksa sadece mouse'un geçisini mi düzeltiyor

edit: mouse geçişini düzeltti ama pencereler zikko ?

Xenocide tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

o sadece cursor fixler muhtemelen, ben kişisel olarak kullanmadim çünkü hic oyle bi ihtiyacim olmadi. monitorlerimi hep buna dikkat ederek aldim. indir dene zaten ufak bisi ve guvenlidir open source ve baya populer.

pixel density de birim alana dusen piksel sayisi. senin monitorler ayni boyuttaysa eger birinde iki kati çözünürlük kullanirsan 2 kati daha fazla pixel oluyor (esasen kare hesabı yaparsan 4).

nese yani bi monitorde 1920x1080 cozunurluk kullaniyosan, 2560x1440 cozunurluk kullandigin monitorun ebat olarak 1.33 kat daha buyuk olmasi lazim ki pixel density oranlari perfect esitlensin. 

windows'ta scaling vardi, onu da deneyebilirsin. custom scale verip bu bahsettigim orani koyarsan belki ise yarar.

Sosyal ağlarda paylaş

gir dene windows'un monitor scaling'ini. ama önermem sonuç çirkin olabilir çünkü bi monitörü virtual olarak scale edecek uyuşsunlar diye.

dediğim gibi eğer çözünürlüklerin 2540x1440 ve 1920x1080 ise;

ya 1080p olanı %75'e düşürecen,

ya da 1440p olanı 1080p olarak kullanıcan.

monitörlerin aynı ebatta olduklarını varsayıyorum.

3O1ri5g.png

ama dediğim gibi birinin görüntüsünden feragat etmene neden olacak o yüzden bence fare tool'unu kullan geç.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...