Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

psikolojik dayanıksızlık

Milamber

Öne çıkan mesajlar

pozisyonunu dusur hocam ?

bende ise yaradi, tr'de iken SME, domain expert ne dersen oyle bisilerdim, yük sorumluluk stress vs oluyordu ister istemez.

Simdi field degistirdim, düz yazilimci oldum, task veriyorlar yapiyorum. Yapamadigimda soruyorum, Kafam rahat ? 

Gerci bu gunlerim sayili ama simdilik iyi gidiyor.

Sosyal ağlarda paylaş

bana da burnout gibi geldi. iş, hayatındaki en keyifli tek şey olabilir. ama sorun zaten işin hayatındaki tek keyifli şey olması ? kesinlikle farklı şeylere vakit ayırmak lazım. ama çoğumuz gibi ben de aynı acıyı çekiyorum koronadan dolayı hiç bir şey yapamamak. 

insanın hayatı hep iş olunca tanıdığın herkese "işim var, yoğunum" cevabı vermeye başlıyor insan hiç işi olmasa bile. bunca senedir yaptığın işi yanlış yapıyorsun böyle yapmalısın diye işini sana öğretecek değiliz sonuçta ? ama herkesin dediği gibi kesinlikle farklı aktiviteler bulup, bunlara vakit ayırman lazım deriz ? 

bir de piskolog olayına farklı açıdan gireyim. psikolog kesin çözüm denilmiş de değil aslında. kesinlikle faydalı bir şey psikolog, insan ne yapacağını bilemediği durumlarda gitmeli danışmalı, sorunu net bir şekilde görmek bile insanı rahatlatıyor ama kesin çözüme çıkartmıyor, sorununuzun ne olduğunu farketmenize yardımcı oluyor. mesela derdimizin çözümü sosyalleşmek ise, koronayı sallamamamız gerekiyor sonuçta... veya seni darlayan insanları hayatından çıkarman gerekiyordur ama o kişiler ailendir vs... yapılması kolay olmayan şeyler olabiliyor...

özet olarak korona hayatımızı bok etti.

Sosyal ağlarda paylaş

etkisi sinus egrisi gibi oldu coronanin, ozellikle yazilimcilar icin evden calisma vs yasam kalitelerini bir hayli artirdi, a$ilar cikti, havaalanlari acildi, korona oncesine gore sahsen daha mutlu insanlar taniyorum. insanlarin zaten soyle bi ayrilmaya, sonra tekrar birlesmeye ihtiyaci varmis, corona iyi vesile oldu buna. tabi ailesi ve yakinlarini kaybedenleri tenzih ediyorum. ozellikle giderek daha cok burnout yasanmasini saglayan milleti sabah 5 de otobuse bindirip, aksam 8 de eve yollayan, insanlarin ruhunu limon gibi sikan patronlar donemi en az %50 azaldi.

OP'un konusuna geleceksek, yeni insanlar tanimaya ihtiyaci var sanirim, isini seviyor belli, ama cevresindeki herkes ayni. meetup gruplarina katilip yeni tecrubeler edinebilir, paticikden birileri ile tanisma fikri bile cok guzel. dusunsene adam surekli shitpost cakiyor, boktan filmleri fln begeniyor burda ama IRL pamuk gibi adam, raki mezesini cok iyi seciyor, nerde islak hamburger yenir biliyor falan. mis. 

Sosyal ağlarda paylaş

Evden calisma daha kotu oldu sinifindayim ben acikcasi. Eskiden laptopu kapatinca "gunu bitirme hissi" aliyordum en azindan; commute aslinda eziyet gibi olsa da (tabi cok goreceli bir kavram), kitap okuyup, muzik dinleyebilen veya kafayi az da olsa laptoptan ayirabilenler icin aslinda cok da kotu degilmis (normal zamanlarda). Simdi o yok, sanki 24 saat online.

Sosyal ağlarda paylaş

ben de evden çalışmanın kötü olduğu düşüncesindeyim. ev ile iş ayrı olmalı. ben koronadan önce evden çalışmaya başlamıştım ama ev-iş ayrımı olsun diye ortak ofise (workinton) gidiyordum. çevre edinebiliyorsunuz insan görüyorsunuz vs.vs. komple eve kapanınca o hiç sevmediğim 3 aktarmalı otobüs-metro-metrobüs içinde bile 1-2 güzel kız görüp zihnimiz açılıyordu diye düşünmeye başladım zaman içinde. sürekli 4 duvara bakmak insanı daraltıyor gerçekten... 

ofise gitme zorunluluğunu da saçma buluyorum gerçi de, ortasını bulmak lazım..

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, Oce4n dedi ki:

komple eve kapanınca o hiç sevmediğim 3 aktarmalı otobüs-metro-metrobüs içinde bile 1-2 güzel kız görüp zihnimiz açılıyordu diye düşünmeye başladım

asdfasdfasdfasdf ?

1-2 güzel kız gördün diye zihnin açılıyorsa senin durumun hepimizden kötü be.

Sosyal ağlarda paylaş

abi ben oceana küfürlü wot yazdım son anda sildim sdfs. senin gibi evde iş oyun dengesi kuramayan bekar adamlar anketlerde "ofise dönmek istiyorum" dedi diye ofislere çağırıyoalr milleti. hadi karı dırdırından veya çocuk bakmaktan kaçan beta kocalardan olsan anlarım, alt tarafı bi masa bi sandalye ayırıp "burası iş ulan" diye kafanda ayıracaksın. kanepeden yarım ağız bilgisasyar açarsan tabi kuramazsın dengeyi... LALE... GEL LAN BURAY

Sosyal ağlarda paylaş

5 dakika önce, goldbären dedi ki:

senin gibi evde iş oyun dengesi kuramayan bekar adamlar anketlerde "ofise dönmek istiyorum" dedi diye ofislere çağırıyoalr milleti. hadi karı dırdırından veya çocuk bakmaktan kaçan beta kocalardan olsan anlarım

tespit gibi tespit

altın çerçeve lazım

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ben de aynı kafadaydım, 3 ay evden çalıştım sadece, 3. ayda artık iyice bunalmaya başlamıştım.

Ofisten çalışmayı tercih ediyorum ben, hem ekibim gözümün önünde oluyor, hem de daha verimli oluyor, işler daha kolay bitiyor.

İş-oyun ayrımında bir sorun yaşamıyordum ama, saat 18 oldu mu Outlook'u kapatıyor, Steam'i açıyordum. E-posta gelse cevap vermiyordum normal günlerde de cevap vereceğim önemde değilse.

Sosyal ağlarda paylaş

abi aşortmanla çalışmak, trafik stresi veya toplu taşıma inatlaşması olmadan yorulmadan işine oturmak, en elit plazada bile el yıkamayan duvarlaya işeyen kolejli şerefsizlerle tuvalet paylaşmak yerine kendi tuvaletini mutfağını kullanmak, 3-5dk süren ama seni eve bağlayan bulaşık çamaşır atma işlerini, kargo almayı mesaiye taşımak (hele uzak yerde çalışıp toplu taşımayla eve kargo götürmemek) selam bile vermeyeceğin insanlarla zoraki small talk yapmak zorunda olmamak, say say bitmez. hobi olarak metrobüste yine "kız kesmeye" binersin boş saatlerde çok istiyorsan sdf.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

O zamanlar işe yarım saatte vapurla gidiyordum, vapur epey boş oluyor (şimdi taşınıp Marmaray batağına battım). Small talk yapmam kimseyle.

En büyük sorun ama işte ekip kontrolü oluyordu, uzaktan zor oluyor o. Gerçi ofistekiler telefon edince hemen açsa, mesai saatinde de işinin başında, en azından telefonunun başında olabilse o da sorun olmazdı.

Sosyal ağlarda paylaş

evde calisabilmek acayip bir disiplin istiyor, bende kesinlikle yok.

Ilk pandemi basladiginda gelme sirkete dediler, tum islerim aksadiydi. Ofise gelmeyince 11 de kalkmalar dur 2 oyun atayim demeler, bi dizi izleyip oyle basliyim demeler, dur cafeye gidip bi kahve iceyim kahvalti edeyim demeler basliyor.

artik 7 de isbasi yapiyorum ofiste, 3 olunca da ben eşşeğim olup gidiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben profesyonel iş hayatımın tamamını mesaisiz ve kendime ait bir ofiste geçirdim. Ne yapsam kendim için yapıyorum kafasıyla çalıştım hep. Evle işi ayırmanın önemli olduğunu düşündüğüm için gerekirse gece 1-2'ye kadar ofiste çalışıyordum ama eve iş getirmiyordum.

Pandemi döneminde evden çalışmaya başlayınca bugün şunları şunları yapacağım, sonra özgürüm dedim. Bu şekilde de işlerimi götürüyordum çok sıkıntı yaşamadan. Ancak son 6 aydır oturduğum şehirle çalıştığım şehir farklı, haftada 1000km yol gidiyorum. Üç ev var aynı anda yaşadığım, hafta içi 3 gün birinde, hafta içi 2 gün birinde, haftasonları bir diğerinde kalıyorum. Ciğerim söndü. Çalışmaya vaktim yok değil, var. Ancak, götümün üstüne oturduğumda çalışasım gelmiyor. İkinci dönem bu çileyi çekmiyim, biraz daha araştırma odaklı gideyim diye derslerimi online'a çektim. Evden çalışacağım komple.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, goldbären dedi ki:

abi aşortmanla çalışmak, trafik stresi veya toplu taşıma inatlaşması olmadan yorulmadan işine oturmak, en elit plazada bile el yıkamayan duvarlaya işeyen kolejli şerefsizlerle tuvalet paylaşmak yerine kendi tuvaletini mutfağını kullanmak, 3-5dk süren ama seni eve bağlayan bulaşık çamaşır atma işlerini, kargo almayı mesaiye taşımak (hele uzak yerde çalışıp toplu taşımayla eve kargo götürmemek) selam bile vermeyeceğin insanlarla zoraki small talk yapmak zorunda olmamak, say say bitmez. hobi olarak metrobüste yine "kız kesmeye" binersin boş saatlerde çok istiyorsan sdf.

Kafadan 1,5 saat fazla uyuyordum, işe git gel toplam 2-2,5 saat bana kalıyordu, zaten 8 saat iştenkafamı kaldırmadan çalışacağım kadar biriktirmiyordum hiç, toplasan 4-5 kere olmuştur toplantılarla falan, o yüzden solda laptop sağda pc biraz çalışıp biraz oyun oynuyordum, hiç iş olmadığı zaman kanepeye gömülüp dizi film izliyordum ah ahh ne günlerdi ?

Sosyal ağlarda paylaş

ofisin kendine has güzellikleri var ya. şirket içi dedikoduları duyuyorsun, milleti çekiştirebiliyorsun, bi işin oldu mu çok daha hızlı dibine gidip halledebiliyorsun. hatta yerler fayans ise topuklu ayakkabının sesi bile güzel gelebiliyor bazen. yemek vakti dışarı çıkıp plaza kızlarını kesiyosun starbaksdan. ev baya sıkıntılı iş için...

3 yıldır evden çalışıyorum ben, ofise dönmek istiyorum ama evde kurulu düzenim var. yoksa giderdim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...