Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yılda $8.49'a VPN kurma rehberi

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Artan Dolar'a tepki olarak yeni bir rehberle buradayım.

Rehber bile değil aslında, 5 dakikanızı ya alır, ya almaz.

Adım adım nasıl kurulur:

• Burada $8.49'a yıllık VPS alıyorsunuz: https://www.racknerd.com/CyberMonday/
  • E-posta adresinize gelen ip adresi ve root şifresi ile SSH üzerinden giriş yapıyorsunuz. En çok burada zorlanabilirsiniz ama çok kolay. İnternette bir sürü rehberi var. Onlara bakın.
  • Öncelikle WireGuard kuracağımızı söyleyeyim, buradan ne olduğuna bakabilirsiniz: https://www.wireguard.com/
  • Sonra şu komutu giriyorsunuz: wget https://raw.githubusercontent.com/Nyr/wireguard-install/master/wireguard-install.sh -O wireguard-install.sh && bash wireguard-install.sh
  • Komut işini yaparken önce port soracak, port yazmadan geçin onu. Sonra kullanıcı adı soracak, gerge yazdım orada ben, ne isterseniz yazın. Port numarasını bir yere kaydedin, ilerde kullanacağız. 51820 olması gerek.
  • Sonra iş bitince bir QR kodu verecek, onun ekran görüntüsünü kaydetmeyi unutmayın, komutu ilk girdiğiniz klasörde de (şu anda da o klasördesiniz zaten) sizin kullanıcı adınıza göre gerge.conf diye bir dosya kaydedecek.
  • Bitti, kuruldu. Artık yıllık $8.49'a aylık 500GB kotalı bir VPN'niz var. Yetsin 500GB'de, zaten Netflix filan VPN ile çalışmıyor. $4 daha fazla verirseniz 1000GB olanı da var.

Var ama hızı ne diye sorarsanız (sunucu olarak New York seçtim ama Kansas'tan verdiler):

Kendi bağlantım:

kendi.jpg

VPN ile bağlantım:

VPN.jpg

Bağlanmak çok kolay:

Android ve iOS için marketlerinizden WireGuard yazılımını indirin. Yazılımı açın. Ekran görüntüsünü aldığınız QR kodunu tarayın. Bitti. Bu kadar.

Windows ve macOS için birazcık daha karışık, QR tarayamıyoruz onlarda. Adım adım:

• Sitesinden WireGuard yazılımlarını indirin: https://www.wireguard.com/install/. Yazılımları kurun.
  • Şimdi sunucuda şu komutu girin, gerge yerine kendi seçtiğiniz kullanıcı adı yazılacak tabii: cat gerge.conf
  • Kendi sisteminizde bir text dosyası açın ve komutun çıktısını kopyalayıp yapıştırarak gerge.conf diye kaydedin. WireGuard yazılımında bu yeni dosyanızı açın.
  • Bu kadar. Yazılımdan bağlan dediğinizde bağlanacak.

Güvenlik için birkaç şey. VPS çoğu güvenlik ayarı yapılmış geliyor, yine de iyidir diyerekten iki şey daha yapmanızı önereceğim:

Önce yönetici hesabı ile ile SSH'ye girmeyi kapatalım. Sırasıyla şu komutları girin:

• Öncelikle isterseniz passwd komutu ile RackNerd'in size verdiği şifreyi değiştirebilirsiniz.
  • Sonra adduser gerge komutuyla yeni bir kullanıcı yaratın. Kullanıcı adını istediğiniz gibi değiştirin tabii.
  • Sonra usermod -aG admin gerge komutu ile yeni kullanıcınızı yönetici grubuna alın.
  • Şu komutla ssh ayarlarınızı açın: nano /etc/ssh/sshd_config
  • Orada PermitRootLogin yes diye bir satır bulacaksınız, onu no yapın.
  • CTRL+X ile dosyayı kaydedip kapatın.
  • systemctl restart sshd komutu ile SSH sunucunuzu tekrar başlatın.

Şimdi de bir firewall yükleyelim. Şu komutları girin yeter, 51820 WireGuard portunuz olacak farklı yaptıysanız:

• apt install ufw
  • ufw default deny incoming
  • ufw default allow outgoing
  • ufw allow ssh
  • ufw allow 51820
  • ufw enable

Bitti. İstediğiniz gibi kullanın artık.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu işlerden hiç anlamayan birisi olarak soruyorum bunu, ne kadar anonim oluyoruz? Bazı VPN'ler anladığım kadarıyla log tutuyor (log tutuyorlarsa niye para veriyoruz onu da anlamıyorum gerçi), burada loglanma ihtimalimiz nedir? Son olarak da ne kadar güvenli? Tırı vırı şifrelerimizin, kredi kartı bilgilerimizin falan toplanma ihtimali var mı biz bir salaklık yapmadığımız sürece?

Sosyal ağlarda paylaş

aslinda ticari vpn servislerinin(cyberghost, PIA vs) bu sisteme göre avantaji, bir cok kullanici ayi ipden baglandiklari icin araya kaynamak, eger isim vs istemeyen, güvenilir bir VPN ise kullandiginiz, mesela https://mullvad.net/en/ (ödemeyi dahi zarfla yapabiliyorsunuz) daha da guvenli olabilir kendi severiniza göre, ama yillik 8 usd kadar ucuz degil tabi ki

Sosyal ağlarda paylaş

31 dakika önce, Goering dedi ki:

Uyarı: üstteki post free değil

amazon bandwidth ücreti alıyor, vpn olarak kullanırsanız kıçınıza kaçar

oracle ve google almıyor...

Değilmiş evet sorry ? ben önceden kullanmıştım hiç ücret çıkmamıştı. 15GB'a kadar ücret almıyormuş. Geçmemişim demekki hiç. 

Screenshot-2.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
47 dakika önce, roket adam dedi ki:

oracle ve free. kesin altlarda bir yerlerde küçük fontlarla hayatınızı kaydırıcaz falan yazıyordur. kredi kartımı hayatta vermeyeceğim firmalardan biri oracle. 

keza aws de free değil belirtildiği gibi. 

Migrostan filan bir ininal mıdır, tosla mıdır onu alıp deneyeceğim.

Sosyal ağlarda paylaş

oracle credit card olmadan başlatmaz.

oracle ve google cloud platform ASLA para çekmiyor.

- GCP'de 7 tane free-account bitirdim, 7 farklı kendi kredi kartım ile, 7 farklı insan'dan yardım isteyip. (billing ve service person farklı olabiliyor - free account açıp benim gmail'ımı proje lideri olarak atayabiliyorsunuz...)

- Oracle'da da "Billing activate" etmeden para çekmiyor. (Always-Free:AMD ve UBUNTU seçin)

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi böyle yerlere zaten sanal kart dışında bir şey eklememek lazım ücretsiz deneme ıvır zıvır alırken. Sanal kart ekledikten sonra da istediğini yapsın 0 limitli karta. En kötü kayıt sırasında 0.10 falan çekip geri veriyorlar bazen onun için limit eklemek gerekiyor

Sosyal ağlarda paylaş

wireguard ben de oracle cloud'a kurdum free. (bir-iki ozel config yapmak lazim oracle network farkli)

oracle ben de sevmem, dynDNS'i parali olmaya zorladilar vs.

AMA 2 sene once denedigimde bu kdr ozellik yoktu ve python app deployment fln destekliyordu sadece.

bir 'onaylanma sureci' var ama o bazen GCP'de de oluyor.

zaten yeni bir sey deploy etmediginiz surece hata yapmazsiniz ama: tamamen free yanlislikla bir sey secerseniz trial'dan yer 300$.

toplam 2 instance olabiliyor: (centOS / ubuntu 18-20 / oracle linux)

image.png

Spoiler

image.png

enerjim olunca ben de 'pi-hole + openvpn' veya 'pihole + algo/streisand' deploy etmeye calisicam. BELKI always-free google reklamlarini engleyebilirim console-TV'de.

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...