Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hazır/hazır toplama sistem bakıyorum, site önerileriniz

Sam

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar kasa için konuşulan airflow denilen durum fanlar ile kasanın ön veya yanlardan havanın hızlıca girip arka kısımdaki fanlar ile dışarı atılması durumu her kasada düzlün işliyormu yani öne 2 arkada en az 1 fan takılmış olması airflow da sınıftan geçirirmi yoksa teknik dizayn dan başlayan kasanın hava alanı ve fanların üflediği hava  ile tamamlanan bir durummu bu ?

Airlflow da başarılı olduğu bilinen fiyat performans kasalar varmı bildiğiniz takip ettiğiniz ?

Sosyal ağlarda paylaş

airflow öncelikli tasarım anladığım kadarıyla önünde içeri alış fanlarının olduğu kısmın açıklığıyla alakalı, önü kapalı değil de delikli, mesh vs olanlar için geçerli. kasaların testleri var youtube'da bayağı, gamers nexus testlerine bakabilirsin. adam kafayı bozmuş o meseleyle, lian li onun review'ine göre kasa tasarlıyordu hatta lol.

ben şahsen içeri alış yolunu ince filtreden geçirmeyen kasalara artık bakmıyorum çünkü tozdan kaynaklı fan bozulması, ısınma, gürültü vs'den çok çektim 20 yıl. phanteks p600 kullanıyorum şu anda mesela ve bütün kapakları kapalı olduğu halde 3070 hiçbir oyunda asla 60 derece görmedi, 5600x de silent fan modunda olduğu halde asla 70 derece görmedi, normalde 60 geçmiyor. 5950 veya 12900'e oc filan yapılmıyorsa cpu veya gpu kendine throttle basmadığı sürece sorun yok benim açımdan. cpu ha 40 olmuş ha 60 olmuş birşey farketmiyor bence. yeter ki 80-90 olup downclock yapmasın.

kasamdan çok memnunum dev gibi ve ağır olması harici her bakımdan, tavsiye ederim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
On 07.12.2021 at 00:11, df dedi ki:

700 dolara duyurulan kart 2500 dolara satılıyor şu an. normalde soğutma o bu derken 700 lük kart 1000 e geliyodu anca. önceki btc boğada da aynı şekilde coşan kartlar ayıda dramatik indi. şu an boğa yanında çip krizi ve pandemide lojistikte tuzu biberi oldu. tl olarak zaten konuşmuyorum ben orası allaha emanet. şimdi dolar atarsan kenara diyorum. kriptocular almasa çip krizi de geçine kim verecek o fiyatları oyun için. 5-10 tane numunelik gelenler satılıyo diye toplu şekilde o fiyata satsa alıcı bulacak değil. başlığı uplayacağım vakti gelince ?

https://www.tomshardware.com/news/2022-cpu-gpu-price-increase-tsmc?utm_campaign=socialflow&utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_content=tomsguide

shockedpikachuface.jpg? görünce aklıma sen geldin ehuehe

Sosyal ağlarda paylaş

btc 50k idi 6 aralıkta şimdi 38k. geliyor gelmekte olan ? 700 den 800 e çıkması büyük zam onların enflasyonda. ben hala savunuyorum söylediğim şeyi. seneye bakacağız ?

https://www.hepsiburada.com/msi-gp76-leopard-11uh-1007xtr-intel-core-i7-11800h-16gb-1tb-ssd-rtx3080-freedos-17-3-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV000013IM4S

3080 olan gaming notebook zaten 3080 ile aynı fiyat. fabrika satış fiyatı kartlar baya uygun normalde. bugün acil almak isteyen bunları alsın taksın monitore. fiyatlar normalleşince notebook u satıp yeni seri kart alır ?

df tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

en son baktığımda 1 serisinde fln %90 a kadar küçülmüştü fark. 3 serisinde fark o kadar açıldıysa mantıksızmış gerçekten. o kadar tdp yüksek mi ya 3 lerin. bi inceleyeyimde önermeyeyim kimseye ?

edit: %65 performans varmış gerçekten. 320 desktop tdp 150 mobile tdp. baya açılmış farklar.

df tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

41 dakika önce, goldbären dedi ki:

sen hala ekran kartı fiyatlarında büyük faktörün mining talebi olduğunu varsayıyorsun, kripto düşerse cheap & abundant olur diyorsun da hiç sanmıyorum ben.

Öyle diyorsun da son dönemler de hayatında oyun oynamamış arkadaşlarımda 5-10 arası ekran kartı ve mining rigler olmaya başladı. bu mining işi hakikaten piyasanın içine etti.zaten normalde herşeyin fiyatı çok uçuk birde bu durumdan dolayı ülkede sistem toplamak imkansız gibi oldu

Sosyal ağlarda paylaş

Su an fabrikalar kapasite arttirimina gidiyor, ta 2020’de yeni uretim bantlarinin ancak 2023’te devreye girebilecegi yaziyordu. Bayagi yatirim yaptilar. Kripto uretim isi de konjonkturel olarak altcoinlere falan kayarak devam ediyor, ancak ben uzun vadede bir regulasyon bekliyorum o islerde. Gpu piyasasinin otesinde bayagi fundemental problemler var cunku mining isinde.

Benim dusuncem 2023’te uretim kapasitesinin artmasiyla beraber 2023q2 gibi zamli msrp’lerden alinabilir olacak kartlar. Karaborsa isi falan biter ama actiklari fabrikalarin maliyetlerini bize saplarlar.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

11 serisi iyi değil, geçen yılın en kötü işlemcileri seçildi hep. fiyat farketmiyorsa 5600 alırdım ya 12 serisi.

https://www.tomshardware.com/features/intel-core-i5-11600K-vs-amd-ryzen-5-5600X

3070’le cpu kullanımını zorlayan bir oyun görmedim gerçi ama birkaç yıl sonra gpu değiştirirsen farkedebilir.

hava vs su meselesinde kendi deneyimimden gördüğüm su soğutmanın radyatör ve fanı ayrı bir çıkışa yönlendiriyor cpu ısınını, hava ise kasanın iç havalandırmasından tahliye etmesi gerek. Ben çok memnun kaldım, gpu’yu ilk defa bu kadar soğuk kullanıyorum hayatımda.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

valla bende 1660s'i bile tıkıyordu 6500 ? rdr2'de filan özellikle 2k'da bile. bir de gpu değiştirmek kolay ama cpu anakart nedeniyle makine çöpe gidene kadar kullanılıyor mecburen, hiç upgrade yapamayacakmışım şeklinde düşünüyorum çünkü yapılmıyor zaten pratikte. 6060 bile alınsa 4 yıl sonra filan uçurur herhalde 3070'e kıyasla. 12100'leri filan da övüyorlardı gerçi, 12 serisinde güzel giriş seviyesi cpu'lar. 12400 filan alırdım herhalde yeni ucuz 12 serisini destekleyen anakartlarla bugün arıyor olsaydım. gerçi bilmiyorum fiyatlarını güncel parçalar olduklarından.

Sosyal ağlarda paylaş

Selam, bende Corsair 16Gb tek slot Ddr4 3000Mhz Cl16 Vengeance   https://www.amazon.com.tr/dp/B07B4GNMS9/ref=dp_iou_view_product?ie=UTF8&psc=1  var.

şimdi Corsair 2x8gb 3600 mhz Cl18 dual kit almak istiyorum  https://www.itopya.com/corsair-16gb-2x8gb-vengeance-lpx-siyah-3600mhz-cl18-ddr4-dual-kit-ram_u9059

Boşa çıkacak tek slot rami satmaya çalışacağım tabii, sizce değer mi uğraşmaya bu değişime? Anakartım 3600 mhz uyumlu mudur?  Anakartım: MSI B450-A PRO MAX AM4 DDR4 3466(OC) VGA DVI HDMI M.2 USB3.1 ATX Anakart  https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07W837QSF/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&th=1

Shadow tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...