Jump to content
korro

Domuzdan insana başarılı bir şekilde böbrek nakli gerçekleştirildi

Öne çıkan mesajlar

§ 21 Oct 2021, 12:32

Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi bir operasyon gerçekleştirildi. ABD’li cerrahlar genetiği değiştirilmiş bir domuzda bulunan bir böbreği bir insana başarılı bir şekilde nakletmeyi tarihte ilk kez başardı. 

New York Üniversitesi’nden bilim insanları bu operasyonu gerçekleştirmek için genetiği değiştirilmiş bir domuzu kullandı.

Bu domuzun genetiği,  insan bağışıklık sisteminin saldırdığı ve vücudun organı reddetmesini tetikleyen alfa-gal isimli şekerin üretilmesini engelleyerek değiştirilmişti. 

Domuzdan alınan böbrek, beyin ölümü gerçekleşen bir hastaya nakledildi ve 54 saatlik gözlem yapıldı. Alıcının vücudu böbreği reddetmedi ve böbrek bağlı olduğu saatler boyunca normal bir şekilde çalışmayı başardı.

Bu durum daha önceki denemelerin hiçbirinde başarılamamıştı. Önceki denemelerde insan vücudunun bağışıklık sistemi domuzdan gelen şeker sebebiyle bu tarz nakilleri reddediyordu. 

NYU Langone Nakil Enstitüsü’nün müdürü Robert Montgomery de New York Times’a verdiği bir demeçte, “Domuz böbreği ve insan vücudu arasında herhangi bir uyumsuzluk gözlemlenmedi. Böbrek vücut tarafından hemen reddedilmedi” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, bu başarılı operasyonun hayvanlardan insanlara organ nakli için oldukça önemli bir adım olduğunu ve gelecekte birçok hastanın hayatını kurtarabilecek bir gelişmeye ön ayak olabileceğini düşünüyor.

Domuzun üreticisi olan Revevicor isimli şirket de geçtiğimiz nisan ayında yaptığı açıklamalarda hayvanların önümüzdeki birkaç yıl içinde nakiller için kullanılabileceğini ve klinik deneylerin başlayacağını söylemişti.

e8537db8277ee3c8a8ed7dc03c8c66ed.jpg

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 12:34

773x435_cmsv2_cf4c5166-6d1b-5da6-aaa3-b5

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 13:16

taaa 20 yıl önce bir ally mcbeal bölümü vardı, kadının biri domuz karaciğeri nakledildi diye dava ediyordu hastaneyi. john cage'in en efsane argümanlarından biriydi "bu nankör kadın için o domuz canını verdi, yazık" diye ahah.

1934640_56665698923_4433261_n.jpg?_nc_ca

bu kadar horgörülen bir hayvan insanların hayatını kurtarmaya başlarsa gerçekten ironi muazzam olacak.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 13:30
27 dakika önce, ShadowFury dedi ki:

7e7.jpg

yani şimdi düşününce böbreğin kendisi de haram, ama bi sn düşünmece yoktu di mi

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 13:41

Domuzun etini yemek haram diye geçmiyor mu ? Sonuçta yemiyorsun , bir can alıp bir can kurtarıyorsun 😃

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 13:47

yeri gelmişken, e-nabız üzerinden organ bağışı  onayı verebiliyorsunuz, noolur noolmaz.

Alıntı

E Nabızdan organ bağışı yapılır mı?

Hizmet ile organ bağışı da online ya da cepten yapılabilecek. Kalp, akciğer, kıkırdak, karaciğer, kornea, tendon, üst solunum, ekstremite, böbrek, kemik, ince bağırsak, üst sindirim yolları, pankreas, kas, yüz, saçlı deri ya da bunların hepsi bağışlanabilecek.

 

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 14:45
1 saat önce, Sam dedi ki:

bu kadar horgörülen bir hayvan insanların hayatını kurtarmaya başlarsa gerçekten ironi muazzam olacak.

Alıntı

In the 1960s, chimpanzee kidneys were transplanted into a small number of human patients. Most died shortly afterward; the longest a patient lived was nine months. In 1983, a baboon heart was transplanted into an infant girl known as Baby Faye. She died 20 days later.

Pigs offered advantages over primates for organ procurement — they are easier to raise, reach maturation faster, and achieve adult human size in six months. Pig heart valves are routinely transplanted into humans, and some patients with diabetes have received pig pancreas cells. Pig skin has also been used as temporary grafts for burn patients.

The combination of two new technologies — gene editing and cloning — has yielded genetically altered pig organs. Pig hearts and kidneys have been transplanted successfully into monkeys and baboons, but safety concerns precluded their use in humans.

“The field up to now has been stuck in the preclinical primate stage, because going from primate to living human is perceived as a big jump,” Dr. Montgomery said.

The kidney used in the new procedure was obtained by knocking out a pig gene that encodes a sugar molecule that elicits an aggressive human rejection response. The pig was genetically engineered by Revivicor and approved by the Food and Drug Administration for use as a source for human therapeutics.

sadece böbrekte değil, daha neleri kullanılıyormuş bakınız domuzun...

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
§ 21 Oct 2021, 14:49

evet bayağı benzerlik olduğu söyleniyordu, transplant yapmak için en yakın hayvanlardan sanırım.

Bu mesajı paylaş


Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Kayıt olun ve aramıza katılın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
  • Yeni Oluştur...