Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Macbook için servis - Ankara

serjuhan

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar

MacBook Pro 2017 laptop ne yazık ki sıvı temasına maruz kaldı. Gurgenclere götürdüm ancak 13k civarı bir fiyat çıkarttılar. Ankara’da götürebileceğim düzgün bir servis arıyorum anlayacağınız. 

Bir de bana garip geldi ama buradan da sorayım. Sıvı teması sonrası hemen kapatıp koştur koştur servise gittim. Adamlar laptopu alırken çalışıp çalışmadığına bakmak icin açtılar. Bu normal prosedür olabilir ama zararlı degil mi zaten sıvı teması plan bir cihaza. Ayrıca hızlı aksiyon isteyen bir durum diye düşünüyorum bana 5 gün sonra döndüler. Cihazları sıraya alıp bakıyorlarmış. Bu konudaki düşüncelerinizi de merak ediyorum sevgili gurular. 

Görüşler için şimdiden teşekkürler 

Sosyal ağlarda paylaş

Ya bi bok çıkmaz ama şikayet edeceğim servisi. 

Ben elektronikçiyim üç kuruş aklımla şunu düşünebiliyorsam, sıvı teması olan cihaza farklı bir prosedür uygulanması gerektiğini servisin her türlü bilmesi lazım. İbneler hemen açıp hızlı müdahale ile bataryayı ayırıp, hemen bir temizlik yapsalar içinde belki kurtarılabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü cihazı açıp kontrol etmek istediklerinde ekran vb gayet düzgün bir şekilde gelmişti. 

Anakart+alt kasa değişecek 12.580 diyor ibneler. Valla çok canım sıkıldı ya. Apple dedik yetkilisine güvendik ama ne bileyim herhalde yetkili değil de yetkin dışarıdan bir servise götürsek daha iyi olurmuş herhalde ?

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, serjuhan dedi ki:

Bir de bana garip geldi ama buradan da sorayım. Sıvı teması sonrası hemen kapatıp koştur koştur servise gittim. Adamlar laptopu alırken çalışıp çalışmadığına bakmak icin açtılar. Bu normal prosedür olabilir ama zararlı degil mi zaten sıvı teması plan bir cihaza. Ayrıca hızlı aksiyon isteyen bir durum diye düşünüyorum bana 5 gün sonra döndüler. Cihazları sıraya alıp bakıyorlarmış. Bu konudaki düşüncelerinizi de merak ediyorum sevgili gurular. 

Acikcasi zaten entegre batarya oldugu icin cok degisen bir durum yok iki turlu de. Batarya dolu ve bagli oldugu surece bilgisayarin sivi temasiyla kaldigi surecin acik ve kapali olmasi verdigi zarar bakimindan cok farkli degil. Dogru hareket makineyi terse dondurup direkt hizlica batarya konektorunu cikarmak ama sonucta onun icin de makineyi acmak gerek. Entegre bataryanin dezavantajlarindan birisi. 

Gurgenclerin aksiyonlarinin bu kadar yavas olmasi cok kotu ama gercekten, en azindan mudehale etmeyecekse bile acip bataryayi cikartip geri kalani kurumaya birakabilirdi. Servise gidene kadar gecikmeyi gectim, bir de ustune 5 gun cok uzun bir sure, hele bir de kapak vs kapali kenarda bekledigini varsayarsak...

Ankarada bu tarz isleri hizli yapan apple yetkili servis cankaya bolgesindeki ProMC, ama fiyatlamasi yetkili servis oldugu icin ayni olacaktir buyuk ihtimalle. Gerci belki yine de denemeye deger, daha once fiyatlamadan yaptiklari mudehaleler olmustu benim bilgisayarlarima. Genel olarak memnundum.

Bir de genelde telefon/tablet entegre onarimi yapan iyi bir elektronikci var bildigim, genelde sivi temasli cihazlari o cozuyor ama bilgisayarlar telefonlara gore cok ugrastirip az kazandiriyor diye cok tercih etmiyorlar, mesaj attim; bakarim derse bilgi vericem. 

gecmis olsun

Sosyal ağlarda paylaş

Maltepedeki yer sanirim orasi. Baya iyi de kotu seyler de duydum. Biraz sans maalesef. Herzaman isiminizin dustugu yerler olmadigi icin yorumlarin ne kadar dogru ve hakkaniyetli oldugunu kestirmek cok zor. 

Diger alternatif 10k ustu yetkili oldugu icin yine de bi gidip konusulabilir bence.

Hazir gitmisken bi de mbp13 2014 ve 2015 in bataryasini ne kadara degistirirmis onu da ogrenirsen cok makbule gecer ?

Sosyal ağlarda paylaş

Bu da veriyormuş valla ama bana da pahalı geldi. Gerçi 7 sene sonrası parça temini olmayabiliyordu herhalde emin olmamakla birlikte. 

ProMCye de uğradım başka bir şey için. Kesinlikle gidilmesi gereken yetkili orası Ankara’da. Bu mevzuyu da anlattım vok güzel yaklaştılar mevzuya. Gurgencler tam fail. 

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada makine açılıyor. Klavye gidik, trackpad ve touchbar çalışıyor, sağ iki TB portu çalışmıyor. İçeride başka hasarlar var mı bilemiyorum ama bu Tekonser'deki Engin denen eleman bana samimi geldi baya sohbet ettik. Elimden geldiğince parça değişimi olmadan temizleyip kurtarabileceğimi kurtaracağım dedi. 3-4k civarına çıkar cihaz ekstra bir terslik çıkmazsa dedi. 

@KHaRoN Senin pil mevzusuna da aynı fiyat olabilir ama yetkili 6 ay garanti veriyor dedi bende 12 ay diyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

Hey gidi apple, trilyon dolarlık şirket ama, iş tamire gelince "kanka sen bu cihazi bosver, ver bize, üste de at biseyler, biz sana yenisini verelim" kafası hep. Tabi amaç çok başka aslında. Fabrikaya geri yollanıp, gercekten tamir edildikten sonra "refurbished" olarak 2. Kez satmak. 

Bedavaya trilyon dolarlık şirket olmuyolar tabi.

Şu yukardaki videodan milyon tane var, hicbisey de olmuyo, ayni tas ayni hamam devam edebiliyorlar sözde "teknik servis" olmaya.

Pordakal tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

sıvı temaslı cihazla aklı başında hiç bir kurumsal tamirci uğraşmaz. bugün bir yerini yaparsın, öteki gün başka yeri bozulur bozuk çıkar, bu sefer aa hani tamir etmiştin neden bozuldu derler. bence de olması gereken sıvı hasarlı parçaları a'dan z'ye değiştirmek, adamlar da onu teklif etmiş zaten. acilen baksan bile sıvı hasarlı logic board'ın ileride ne sıkıntı çıkaracağını öngöremezsin. x bi kişi çıkıp ben 500'e hallederim abi der, korozyonu falan temizler, 1 ay sonra yine başka yerden patlar bi 1500 daha verirsin. o yüzden kurumsallar sıvı temasında direkt parça değiştiriyor.

kharon'un dediği gibi entegre bataryalı cihazı açsan ne olacak açmasan ne olacak, zaten yaşayacağı zararı çoktan yaşamıştır. pilini çıkarıp direkt kenara ayırabilsen tamam da, yok öyle bir şey yani. gürgençler'in yanlış yaptığı bir şey göremedim. bence sen kendine kızmalısın apple'dan ziyade, dell'e de hp'ye de kahve döksen birebir aynı senaryo oluyor çünkü.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

46 dakika önce, roket adam dedi ki:

kharon'un dediği gibi entegre bataryalı cihazı açsan ne olacak açmasan ne olacak, zaten yaşayacağı zararı çoktan yaşamıştır. pilini çıkarıp direkt kenara ayırabilsen tamam da, yok öyle bir şey yani. gürgençler'in yanlış yaptığı bir şey göremedim. bence sen kendine kızmalısın apple'dan ziyade, dell'e de hp'ye de kahve döksen birebir aynı senaryo oluyor çünkü.

Yahu kendime kızıyorum zaten sövüyorum da. Ama nihayetinde sıvı temaslı ürünün önceliği olması lazım gerekir ki bunu diğer yetkili servis olan ProMC de söyledi. Başta yanlış yetkili seçtik Gürgençler'e giderek. Gürgenç'te hiçbir muhattap yok teknik anlamda oraya 2-3 kişi oturtmuşlar okey tamam vb diyorlar senin söylediklerini not edip foto çekip cihazı alıp geçiyorlar. Normal storeda da belki böyle olabilir ama işte sıvı teması olunca insan bekliyor ki, en azından teslim alınca hemen arkaya teknik ekibe götürüp bi bataryayı çıkarıp ürünün içini temizlesinler.

Neyse bu sıvı konusuna çok dikkat eden ben, pahalı bir ders almış oldum. Ama bu güne kadar işi servise düşmemiş birisi olarak bu konularda da deneyim kazanmış oldum. Hem de çok pahalı bir deneyim.

Bakalım bıraktığım özel servis tecrübemiz nasıl sonuçlanacak. Onu da buradan yazacağım güncelleme olarak. 

Sosyal ağlarda paylaş

Abi babam 30 yil falan ozel + yetkili teknik servis calistirdi. Eskiden ose servisler yetkili servislerden daha iyiydiler. Nedeni de su, yetkili servisler tamir etmekten cok, parca degistirip o degisimden sabit bir iscilik aliyorlar. Bu cihazin garantili ya da garantisiz olmasina gore degismiyor. Ote yandan ozel servis iscilik bedelini yaptigi ise gore belirliyor. Atiyorum anakart degistirmek anakartta ariza bulup tamir etmekten daha az kazandiriyor pzel servise. Dolayisiyla orada ariza tespit etmeyi ve cozumlemeyi ogrenmek icin kafa patlatan birisi oluyor karsinda. Gunun sonunda hem musteri hem tamirci kazaniyor boylece. Zaten ozel servise cihaz birakmanin esprisi de orada.

Ulkede refah duzeyi yuksekken ozel servislerin kiymeti kalmamisti. Hem teknoloji modalari hizli geciyor hem de para cok ve tl degerli oldugundan bir sey bozulana kadar kullansak dahi bozulunca yenisini aliyorduk. Simdi yine ekmek yemeye baslar hala kapatip gitmemis veya is degistirmemis olanlar. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

Burayı güncelleyeyim.

Elemanın dediğine göre tüm anakartı temizleyip tüm komponentlerin ölçümlerini yapmış ve klavye hariç hiçbir sorun yok dedi. Orijinal dediği klavyeyi sipariş etti 15 gün onu bekledim. Teslim aldım bu haftaiçi. 

Başta bi içime sinmemişti ama olmuş yani çok şükür eleman güzel iş çıkarttı. Pilin şişmiş biraz onu da çok geçirmemeye çalış dedi. Bir de ekranı açamadığı için bir tarafında hafif sıvıdan ötürü dalgalanma var.

Toplamda 5k verdim. 2k parça için dedi kalanı işçilik. 

Eksi yazacağım tek konu emin olamasamda cihazın touchbarında bir çizik oluşmuş birde ekranda iki tane çizik var. Ha bunu o mu yaptı veya Gürgençler'e verdiğimde mi oldu bilmiyorum. Ama canımız sağolsun diyorum.

Bu arada elemanın Apple sertifikası filan var. Dükkanı filan biraz gösterişsiz ama işinde iyi gibi geldi bana. Herhangi bir problemde artık oraya götürürüm diye düşünüyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...