Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

House of the Dragon (2022) - HBO Max

Norak

Öne çıkan mesajlar

ya 2 tane şey var. 

bu dizi iyi gidiyor da her geçen bölümde daha bir türk dizisi izliyormuş havasına kapılıyorum. böyle izlememeye iten hisler var. entrikasıydı, çirkefliğiydi, oyunu planıydı, onurlu olanın leşler tarafından eziklenmesi falan. tamam bunlar önceden de vardı ama sanırım orjinal seride bunlar diğer olaylar ile harmanlanıyordu ve kıvamındaydı. savaş oluyodu, biri bi maceraya/yolculuğa çıkıyordu, en başta zaten bütün serinin üzerine kurulu olduğu winter gizemi vardı, yeni mekanlara gelince oo buralar nasılmış diye merak ederdim falan. ama burada paso entrika başka bişey yok. bu taht oyunları olaymış daha doğru olurmuş.

ikincisi ise karakterler. karakterlere olan bağlanma olayı neredeyse yok gibi. önceki seride ne derece önemli olduğunu anlatmaya gerek yok zaten. tamam burada zaman çok hızlı ilerliyor da, insanoğlu da karakterlerin suratını gördü mü o şekilde bağlanıyor. bıyığını kes kendi bebeğin tanımaz. sen oyuncuyu değiştirdiğin an o karakter kafada ikiye ayrılıyor öyle olmadığını bilsen de. bi kral bi kardeşi bi de hand kalmış olm dizide, gerisi paso yeni karakter gibi geliyor. bence şu olay dragon cgi'ından daha önemli. hadi kraliçe okey de prensesin kocasına nolmuş öyle.

yani bunlar hikayenin dezavantajı çok da yapacakları bişey yoktur da, önceki seri burada farkını koyuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Cekim, mekanlar ve kostumler goz dolduruyor. Hikayede su anki mevcut dizilere gore daha derli toplu. Ama GoT havasi yok. Over arching hikaye, karakter cesitliligi, winter gizemi, dialoglar ve casting te GoT fersah fersah onde. Karakterlerden bir tek Daemon ekrana gelince "napicak acaba" yada "aha cikti" hissine kapiliyorum. GoT ta Tywin, Tyrion, Joffrey, Arya, Eddard Stark, Cercei, Littlefinger, Master of Whispers vs. say say bitmiyor saglam karakterler.

Muhtesem Yuzyil Hollywood tadinda ilerliyor.

Spoiler

Kral da ne pisirikmis, huzurunda kralice bicak cekiyor, prensesi bicakliyor hicbisi olmuyor. Baris ta bir yere kadar...

Sosyal ağlarda paylaş

konsept olarak saray entrikaları iyi fikir olabilir ama bu koca koca adamlara dragonlu, kılıçlı kalkanlı bi setupta, düriye’nin eltisini, çolak muzaffer gondikliyonuş gız, zübeyde hanım osmandan hoşlanıyomuş tahtı ele geçircek şeklinde izletmeleri baya rezalet. game of thrones rezaletliğinde gidiyor bu da bi ergen kız olsam anca izlenecek bişey. görseli öven biri olmuş yukarda. güldüm geçtim. dekor, cgi belli olmasın diye karanlığı basmışlar, detay görünmesin diye 1 sn de kare değişiyor aksiyonda, kötü amerikan aksiyon filmleri gibi sahneler, got’un son bölüm puanını genel olarak verebilirim diziye.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

diziye bir "littlefinger" sokma cabasini anliyorum da, biraz farklilastirsalardi karakteri bari.

mujde ar'in sarikizi bicaklamasi dunyanin en sacma sahnesiydi. biriniz pansuman yapin lan prensese aveller!

hbomax'tan ipadde izlerken canim cikti karanliktan. ipadde de kotu oluyorsa yapacaginiz cekimin ben ya. 

Sosyal ağlarda paylaş

Son bolumde bayagi basmislardi karanligi, millet sikayet edince kreatif karar diyip ciktilar isin icinden. Ejder sahneleri haric cgi lik olayda pek yoktu, niye o kadar kararttilar belli degil. Belki butceyi ilk bolumlere yigmis, son bolumlere para kalmamis olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

7 saat önce, arcane dedi ki:

herkese karanlik ve cok kisi sikayetci

day for night abi.

zaten belli kisimlarda gunes bulut arkasindan cikinca "karanlik" azalip sonra tekrar artiyor falan.

cogunlukla sevmedigim ama sart bir sey iste day for night shot.

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

27 dakika önce, Gallant dedi ki:

Son bolumde bayagi basmislardi karanligi, millet sikayet edince kreatif karar diyip ciktilar isin icinden. Ejder sahneleri haric cgi lik olayda pek yoktu, niye o kadar kararttilar belli degil. Belki butceyi ilk bolumlere yigmis, son bolumlere para kalmamis olabilir.

Ejderha sahneleri o kadar karanlık değildi. Sorunlu derecede karanlık olan sahnelerde ise bütçe gizlemelik bir şey yoktu. O nedenle sahiden de kreatif karar olabilir ama kötü bir kreatif karar.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, Komutan dedi ki:

O nedenle sahiden de kreatif karar olabilir ama kötü bir kreatif karar.

kreatif karar degil haci.

adamlarin butce kesintisidir day for night.

oyunculara para veriyorsun, simdi gece karanliginda (ayni karanlikta) herkes ile 3-5 gun cekim yapmak yerine. ayni cekimi gunduz 1 gunde tamamlayabiliyorsun. gunduz icinde diger cekimleri de yapiyorlar hatta. sonra hoop resolve ya da ne kullaniyorsan basiyorsun maviyi, dusuruyorsun brightness'i.

ancak tutarli bir day for night da degildi. boulumu tekrar izleyecek degilim ama belli kisimlarda gunes bulutlarin arkasina cikip giriyor. ekrandaki goruntu hafif acilip, sonra tekrar koyulasiyor. o kadar kotuydu dogrusu.

karanlik olani got'daki o "karanlik" bolumdu. gerci o full gece karanliginda cekilmisti...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...