Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Net maaş, Brüt maaş, Toplam maliyet

Bone

Öne çıkan mesajlar

BEf3tOz.png

Burada yanlış hesaplanmıyorsa, 10000 TL net maaş alan birisinin işveren için toplam maliyeti 20000 TL.
Her çalışan karşılığında bir çalışan kadar da devleti besliyoruz.

Diğer ülkelerde de vergiler böyle mi çalışıyor onu merak ettim. Oranlar bu kadar mı yüksek?
Mesela ABD'de "yıllık 60000 USD maaş" gözüken işe girdiğimizde, elimize aylık net 5000 USD mi geçiyor yoksa net 2500 USD mi?
Amerika ve Avrupa'da vergi hesaplamaları nasıl yapılıyor?

Sosyal ağlarda paylaş

Danimarka'da asagi yukari %45 oraninda brut maas uzerinden vergi veriyorum. Once totalden %8 kesiyorlar, sonra yillik tax free olan maximum bir limit var, onu hesaplamadan cikarip ustune %37 daha kesiyor. Bu gelir vergisi hesabina belirli kurallar cercevesinde her sey dahil (ornegin banka mevduat faizinden gelen miktar). Tabii vergiden muaf olan kalemler de var.

Gallant tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Bone dedi ki:

Onları biliyorum zaten de, ortalama bir çalışan için oranları merak ettim ben.

Türkiye'de de maaşa ve evlilik durumuna göre değişiyormuş. Gerçi SGK Primi ve SGK Payı bir yerden sonra sabitleniyormuş.

Selam Amerika'nin Florida eyaleti icin tax cut yüzdelerini veriyorum. Bunların disinda yıl sonunda tax return zamani yaptigin paraya gore ekstra odeme veya verdigin taxlerin bir kismini geri alabiliyorsun. Cocuk sayısı evli olman falan etkiliyor. ( Evliler beraber yapıyor o yüzden ikinizin yaptigi rakam toplam rakam olarak cikiyor.)

Federal: %15.3

Medicare: %1.45

Eyalet :%5.07

Saygilar.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, neutrino dedi ki:

Bu dediğin kamuda da böyle gerge, vergi dilimine girince maaş düşüyor ?

Kamuda ozel sektor kadar dusmuyor sanirim. Asagi yukari ayni neti aldigim adamlarin bayagi ciddi oynuyor maaslari yil sonuna dogru.

Bir de kamuda brut maas, ozeldeki gibi acayip yuksek gorunmuyor bordroya bakinca. Isin mali boyutundan pek anlamiyorum o yuzden nedenini de bilmiyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

aynen neti de zaten yıllık ortalaması 10bine geliyorsa ona göre veriyor. Brüt alsa %27lik dilime girene kadar iyi alıyorsun. Daha da beter durumlar var tabii. Bizim primlerimiz nisan ayında yatıyor. Böylelikle %20lik dilime uğramadan %27'ye geçiyoruz mesela ? 
Şöyle bir tablo var; Bizde ortalama %22 tabii bu işsizlik+sigorta+vergi kısmı. İşveren maliyetini göstermiyor. 

Ben tr'de en çok tax refund olayının olmamasına uyuz oluyorum.  Şirketi olan x kişisi 100k kazanıp 30k vergi vermemek için 100k'lık harcama gösteriyor. Arabasını alıyor, evine eşya alıyor, tv alıyor, yemek yiyor. Her halttan düşüyor ama çalışanın öyle bir şansı yok.
spacer.png

Sosyal ağlarda paylaş

On 20.09.2021 at 18:39, Valvyn dedi ki:

Selam Amerika'nin Florida eyaleti icin tax cut yüzdelerini veriyorum. Bunların disinda yıl sonunda tax return zamani yaptigin paraya gore ekstra odeme veya verdigin taxlerin bir kismini geri alabiliyorsun. Cocuk sayısı evli olman falan etkiliyor. ( Evliler beraber yapıyor o yüzden ikinizin yaptigi rakam toplam rakam olarak cikiyor.)

Federal: %15.3

Medicare: %1.45

Eyalet :%5.07

Saygilar.

oranlar için sağol.

yani mesela $1000 net maaş alıyorsak, bu vergilerle birlikte $1218,2 brüt maaş olarak eline teslim ediliyor ve vergilerini sen kendin ödüyorsun?

ama senin işverenin için senin toplam maliyetini bilmiyoruz yine bu durumda, sadece sana verdiği brüt maaş'ı biliyoruz.

On 20.09.2021 at 22:18, reyou dedi ki:

bu verdiğin sadece senin çalışan olarak ödemen gereken vergileri gösteriyor. yani brüt $10000 dolar kazanıyorsan, vergileri çıkartınca $6558 kalıyor eline.
ben "İŞVERENİN CEBİNDEN ÇIKAN TOPLAM MASRAF" meselesini merak ettim.
yani sana aylık $10000 dolar verirken, seni çalıştırdığı için devlete ayrıca ödemesi gereken miktar...

kimse bilmiyor sanırım patide onu.

Sosyal ağlarda paylaş

O dedigin kontratina gore degisiyor. W2 (full-time vs.) isen vergi 50/50 odeniyor calisan ve isveren tarafindan. 1099 (independent contractor) isen tamami calisan tarafindan odeniyor.

Bununla beraber is guvencesi ve genelde saglik sigortasi da dahil omadigindan dolayi contractor olarak calisanlar daha fazla para talep ediyor ayni is icin.

her sey gayet acik vergi konusunda.

DoruK tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 20.09.2021 at 20:26, Liebe dedi ki:

Çok firma var, hatta eşimin eskiden çalıştığı bir bankada net alacağı rakam üstüne pazarlık yaptı, brüt maaşının net ortalaması o rakama gelecek şekilde sabit brüte bağladılar sdgds

hesaplamada değişen bi şey yok aslında

yıllık gelir arttığı için vergi dilimi yükseliyor, maaş değişiyor

net maaş verenler vergi değiştikçe maaşa zam yapıyor ?

Sosyal ağlarda paylaş

mayış yatmadan bizim vergi oto kesiliyo zaten, o vergi cennetliği olayı işverenler için

eskisi gibi (25 30 yıl?) veya şimdiki amerika gibi herkes kendi evrak hazırlayıp verse devletin vergi bütçesi ne olur düşünemiyorum, -'ye iner herhalde kimseden alamayacağı için sdfgthjk

Silphatos tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

9 saat önce, fresia dedi ki:

hesaplamada değişen bi şey yok aslında

yıllık gelir arttığı için vergi dilimi yükseliyor, maaş değişiyor

net maaş verenler vergi değiştikçe maaşa zam yapıyor ?

9 saat önce, GERGE dedi ki:

Maaşa zam yapmazlar, prim olarak verirler.

İkinize de hayır, yıllık aldığı toplam brüt maaşın net tutarı diyelim ki yıllık net 180 bin olacak şekilde ayarladılar. Yani ilk başta 17 sonra vergi diliminden dolayı 13 gibi oldu totalde net maaşı 15e geldi. 

Yani brüt maaşı hep sabitti. 

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...