Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Matrix Resurrections (2021)

progamer

Öne çıkan mesajlar

okudum da senarist yönetmenin ebeveynlerinin ölüp ölmemesinin filmin iyiliğine etki edip etmeyeceğini yorumlamak yerine filmdeki charların ölüp ölmemesinin etkisini yorumlamak daha olası geldi. ilki etkileyebiliyor çünkü justice league gibi filmlerde örnekleri var.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, DoGMeaT dedi ki:
Spoiler

Hatun ilk 3 filmi izlememişti, 

Oturduk, 1-animatrix-2-3 maratonu yaptık

1 ayrı, digerlerinden üstün bir film, ama 2 ve 3 de bence gayet gideri olan filmler.

Inanc vs rasyonelite

Kendini tanımak

Kader vs özgür irade

Neo'nun ermişlige giden yolda insanlığından sıyrılmak zorunda kalışı (önce sight, sonra aşkı trin, ve son olarak kendinden vaz geçtiğinde smith'i yenebiliyor)

Bu konular didik didik isleniyor seride, 

Bullet time ve slow motion artik goze batiyor ve demode kalıyor, ama 2. Filmdeki highway chase ve 3. Filmdeki mechali zion defence içimdeki aksyon severi gayet tatmin etti. 

Ayrica tarz sahibi, oldukça stilize filmler, herkes cok cool ?

Monica belluci mesela, daha iyi bi femme fatale bulmak bence imkansiz.

1 muazzam bir film

2-3, gayet güzel filmler, beğenmeyenin izlediği en kotu film matrix 2-3 olsun der geçerim.

Bu aksam 4ü izlicez, hic bir traileri izlemedim, zerre beklentim yok, hayirlisi bakalım

2 ve 3. filmler kesinlikle gideri olan filmler ya

en azından yine bi ciddiyeti var yer yer sıçsa da

sabır dilerim 4. film için asdsaf

Sosyal ağlarda paylaş

Matrix üçlemesiyle ilgili kötü anılarım yok açıkçası, sadece The Animatrix'den daha üst seviye birşeyler bekleyip biraz hayal kırıklığına uğradığımı, Second Renaissance ve Detective Story dışında pek de pek de üst düzey bölümler görmediğimi düşündüğümü, şu an tek film gibi gördüğüm -zaten tek film gibi çekildi diye hatırlıyorum- Reloaded/Revolutions'un Matrix dünyasını epey gelişlettiğini, ilk filmi tekrar ele alıp değerlendirmeye zorlayacak birçok plota ev sahipliği yaptığını, finalini hayli cesur bulduğumu hatırlıyorum. (kaldı ki, müzikleri olsun, görselliği olsun, mitolojik temaları post modern bir bakış açısıyla yeniden kullanması olsun, izlediğim en önemli  üçlemelerden birisi)

Resurrections'u halen izlemedim, zaten beni sinirden güldüren ilk fragmandan sonra zaten beklentilerim dip olmuştu, ex-gf izlemek için mesaj atmazsa tek başıma izleyip de üçlemenin kafamdaki imajını bozmak istemem açıkçası. Hele de hala hatırladıkça sinirlendiğim Cloud Atlas'dan sonra, tövbe.

Sosyal ağlarda paylaş

Bence çok güzel olmuş.

Spoiler

Kendi üzerine düşünen bir film olması gayet tatlı ayrıca işi benim gördüğüm iyi kötü savaşı tarzı mitolojiden alıp daha karmaşık bir zemine yerleştirmişler, gerçi zaten üçüncü filmde falan o yola girilmişti. Makineler arası içsavaş, bazı makinelerin taraf değiştirmesi, yeni geçici ittiffaklar. yeni düşünce tartışmaları açabilecek bir sürü şey var, güzel. Eski üçleme tadında olmaması iyi olmuş, sonuçta zaman değişti

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

filmin adında awake varsa zorlama oluyor. üçlemedeki gibi ağır, kaliteli bir imajı kalmamış. bir de ilk filmden flashbackler yapması, aynı olayları uyarlaması sw7'deki gibi çok ucuz olmuş. tam netflix filmi olmuş. zaten merovingian  repliğinde de gönderme yapmışlar olaya. kuşak atlamış, c  iken javascript olmuş film.

yine de sınırlı tutmuşlar lgbt öğelerini, uzaktan değdirip geçmişler ama ciddiyeti alıp götürmüş.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Az önce izledim evde, yorumlardan bağımsız olarak beklentim hep yerdeydi.

Ama nasıl düşürdüysem artık beklentimi karşıladı diyorum ben. Beğendiğimi söyleyemem ama aynı jargonu görmek atmosfere bir daha göz atmak hoşuma gitmedi değil.

Hadi morpheusu anladık yutturdunuz, ama Smith çakması (mindhunterdaki eleman) berbatti yani öyle böyle değil.

6 veririm.
Sırf 1 puanı outrodaki abuk subuk wake up coverindan kırdım asdfg

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

İlk film(lerde) "gerçek" dünyaya atıflar polis arabaları, Duracell pil, Nokia 8110 falandı. Geri kalan her şey Matrix mitolojisi ile alakalıydı. Bunda adamlar Zuckerberg bile dedi ya. O apayrı bir gerçeklik hissi sıfır.

Film yarısına kadar hatta yarısını biraz geçene kadar film olsun diyeçekilmiş değil de, çok büyük prodüksiyonlu bir "Matrix 20. Yıl Özel" programının aralardaki yönetmen ve oyuncu yorumlarının çıkarılıp sadece bu yapılma özel çekilmiş sahnelerinin bırakıldığı bir editi gibi. 

Renkler desen garip, oyunculuk fecaat. Morpheus neden öyle olmuş anlamadım ben mesela. Eski halinin heykeli var ama şimdi program ve vasıfsız. Salak salak espriler yapıyor. Espri demişken, orjinal üçlemede "Do you think you are air breathing?" ve "Hmm, upgrades" harici espri yoktu. Burada garip garip espriler hareketler falan. Şu an imdb puanı 5,7, anca o seviyelerde cidden. Yazık etmişler.

Edit: Anca izleyebildim, bir şey kaçırmamışım ?

Aket-Atum tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

levent kirca ile matrix ozel bolumu yapmislar.

nur icinde yatsin, nuktedan bir adamdi. sadece filmin sonunda adinin yazmamasi beni uzdu biraz.

yaslandirma efekti icin ne yazik ki bu sefer olmamis levent baba... eski ustalar ile calissaydin daha iyi olurdu bak.

sasirtici olani ise sense8, cloud atlas, jupiter ascending, speed racer'i cekmis insanlarin matrix'i yapabilmis olmasiymis aslinda.

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 14.01.2022 at 05:43, dasaaa dedi ki:

levent kirca ile matrix ozel bolumu yapmislar.

nur icinde yatsin, nuktedan bir adamdi. sadece filmin sonunda adinin yazmamasi beni uzdu biraz.

yaslandirma efekti icin ne yazik ki bu sefer olmamis levent baba... eski ustalar ile calissaydin daha iyi olurdu bak.

sasirtici olani ise sense8, cloud atlas, jupiter ascending, speed racer'i cekmis insanlarin matrix'i yapabilmis olmasiymis aslinda.

Kopya çekebilecekleri çok güzel bir kaynak vardı çünkü. Yoksa Matrix filan yapamazdı bunlar. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...

yeni izledim ancak ama evet orijinal filme nostaljik göndermeler hariç ne gereği varmış anlamlandıramadım hani. konusu olmasa da olurmuş gibi biraz. facia kötü değil ama kendilerinin de hikayede anlattıkları gibi yapılmış olsun diye yapılmış gibi biraz. neyse keanu ve carrie hepten yaşlanmadan bir tazeleme olmuş, gerçi üçüncü film öyle kötü bitmişti ki gene bu ondan iyi diyebilirim şahsen. morpheus ve smith için aktörleri getirmeleri lazımdı ama.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...