Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple TV / Dolby Atmos 5.1 Ev Sinema Sistemini Nasıl entegre etmeli?

ShadowFax

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar merhaba,

Aşağıda planını çiziktirdiğim oturma odama Dolby Atmos destekli bir 5.1 ses sitemi yerleştireyim diyorum. Kablo da sevmiyorum, mümkünse çözüm BT ya da Wireless olsa süper olur.

spacer.png

Bir de elimde, 15 yıllık DVD player ile birlikte aldığımız baya eski, ama çalıştığına inandığım 1 subwoofer ve 5 hoparlör var. Kablolu ama olsun. Fakat hoparlörlerin arkası baya eski:

spacer.png

Bunun böyle ucu telli kabloları falan da var. Fakat DVD cihazı yok. Sanırım amfi görevini o cihaz görüyordu.

Şimdi ben biraz araştırdım, bu cihazı kullanmam için ev amfisi gibi bir şey almam gerekiyormuş. Fiyatlarına baktım, 10k falan. 

Sizlere sorum şu,

1- Bu hoparlörleri değerlendirerek ihtiyacımı giderebilir miyim?

Cevap evet ise;

a. Nasıl bir amfi almam lazım? Televizyonun arka girişleri philipsin sitesinde belirtilmiş. Ben bunlardan hiiiç                   anlamıyorum :( TV'nin linki şu: https://www.philips.com.tr/c-p/55PUS7304_62/7300-series-ambilight-3-tarafli-4k-uhd-led-android-tv

2- Bunları boşverip, git şunu al süper diyeceğiniz F/P bişi var mı? Snopy falan değil de, biraz daha böyle dekoratif bişi olsa güzel olur.

TV'yi sadece Apple TV ile kullanıyorum. Bu bişileri değiştirir mi bilmiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Sosyal ağlarda paylaş

Amfi HDMI destekli alman lazım, o zaman problemlerin çözülür

(optik vs avantajı yok 80-90’lar teknolojisi, asıl olay bandwidth. O yüzdem HDMI)

bende eski sistem var optik çıkışlı, genel olarak sıkıntı yaratıyor

(Apple tv bende de var; 5+1 her durumda vermiyor. Atmos logosu vs varsa veriyor, kontrol etme şansın yoksa sıkıntı. Her 5+1 gerçek değil apoleti için 2.0’dan dönüştürüyor 5.1 kanal olsa bile. Ps5-ps5-Xbox series alman lazim)

kablosuza para verme derim, sadece amfi 10k üstüne gider 

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bence hi-fi'ya gitme.

whatsapp vs al veya email ile anlat sana cozum sunsunlar ama sadece dist. olduklari/getirdikleri cozumu onerirler ?

BT gireceksen: sonos bakabilirsin ama tr icin pahali, abd'de birinin tasimasi lazim. bir de komple degismen lazim bu hop vs.

altta ucuz cozum:

1940259-E-085-A-4-EE8-AE3-F-B824-B4-DB48

tv'ye optic kablo cek, modeline bakmadim ama optic vardir.

hdmi olan amfiler x2 pahali, optic cozume gidersen - ucuza elden dusmus cok iyi amfiler yakalayabilirsin -

(simdi pc'den 5.1 content oynatamazsin bu sistemle, hdmi amfiye baglamadan, o konuyu axedice fln yazsin)

bu amfi ve hop.'lerin dvd disinda amfisi olmali bu arada. yani sende dvd player'a bagli degildir bunlar...

// 

1) en iyi cozum hdmi amfi (ama baglantilarinin uymasi lazim, ohm'dur falandir)

2) veya iste tv veya amfi veya xbox optic-digital passthrough, apple tv ztn gorur

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Emek verilmis soru. rep+

Cozum AVR (audio / video reciever) larda. 

Bu cihazlar klasik stereo amfiler yerine 5.1, 7.1 , 11.2 v.b. gibi hoparlor sistemlerini farkli empedans ve wattlarda destekleyip genis bir codec paketiyle, birden fazla dijital veya analog kaynaktan sinyal alip hem hoparlorlere hem gorsel arabirimlere (tv, kayit cihazi, projektor ) vermek icin varlar. 

Uygun yollu reciever lar yok degil, ama yine bi 3-4k gider en kotu ihtimalle giris seviyesi BT in, 3-4 hdmi in, 1 hdmi out veren biseyler olursa. orn. https://electronics.sony.com/tv-video/tv-video-home-theater-sound-bars/av-receivers/p/strdh590 (temsili ornek, bunu onerdigim anlasilmasin)

Fakat burda su soru onem kazaniyor; zamaninda alinmis giris seviyesi bile sayilmayacagini tahmin ettigim bi dvd sinema cozumuyle gelen 5.1 hoparlorler ne kadar yatirimi hak ediyor ? Yoksa baglamaya baglanilir ama sonra 3090ti a CRT monitor baglamaya benzemesin hikaye. 

O acidan eldeki hoparlorler nereden geldi, markasi modeline dair bi bilgi var mi , boyutlari , suruculeri ne bi gorsem daha net degerlendirebilirim belki. 

Oncelik eldeki hoparlor sistemi tutulmali mi tutulmamali mi?

Sonraki mevzu tutulacaksa veya tutulmayacaksa ne kadar harcamaya niyet var.

Ha ne olursa olsun 20 metre karelik (krokideki rakamlar dogruysa tabii) oda icin hoparlorlerin wireless olacagi cozumlerde atilan tas urkutulen kusa degmez, o acidan bt, sonos falan denmis arada kafalar karismasin. 

Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar bütçe olduğunu bilmeden cevaplanması zor soru. En güzel çözüm AVR alıp, bütün cihazları hdmi ile bağlamak DVD player falan kullanılacaksa onun da hdmi çıkışlısını bulmak.  En ucuz modeller sony'nin sanırım ve genelde de f/p olarak iyi diyorlar. 

Fakat benim anlamadığım, eldeki eski 5.1 set ve dvd player ile nasıl dolby atmos sistem kurulacak? Appletv kullanmak istiyorsun, appletv de dolby atmos formatında kaynak var mı? Benim bildiğim kadarıyla netflix amazon prime vs bunların hiçbirisi dolby atmos formatında ses sunmuyor. Değiştiyse bilemiyorum. Sunsalar bile, atmos'un avantajı tavan hoparlörü + 11den fazla hoparlör ile kurulan sistemler, sen 5.1 ile atmosun avantajını yaşayamayacaksın.  İleride hoparlör sayısını artırırım, AVR'ım şimdiden hazır olsun diyorsan atmos destekli 9kanal modellere bak. Ama bütçe darsa ve 4k çözünürlük takıntın da yoksa, 1080p ikinci el AVR bakabilirsin. Ama dediğim gibi 5.1 ha atmos olmuş ha olmamış, farketmez.

@KHaRoN'a ek olarak, bence eldeki 5.1 set tutulmamalı. O sete hoparlör ekleyerek genişletmek akılkarı değil. Genişletmeyip 5.1 devam edilecekse de dediğim gibi atmos şart değil.

Sosyal ağlarda paylaş

aktiftabletin yazdigi Atmos konusuna katiliyorum yalniz ufak bir duzeltme/ekleme yapayim; 

atmos un esas olayi normal 5.1 veya 7.1 kurulmus geleneksel surround a ek olarak yukseklik algisi getirebilen overhead hoparlorler. 

eskiden 5.1 derken [kulak seviyesi kanal sayisi].[sub sayisi] seklinde belirtirken artik 5.1.2 diye [kulak seviyesi kanal sayisi].[sub sayisi].[overhead hoparlor sayisi]  - (bu genelde 2 veya 4 seklinde konfigure ediliyor) seklinde belirtiliyor.

Kisacasi 5.0.4 , 7.2.2 , 11.2.4 gibi sistemler artik mumkun ve yapiliyor. 

Can alici nokta bu overhead hoparlorleri 3d pozisyonlama ve ekstra immersion icin atmos, dts:z , 3d audio vb gibi codecler kullaniyor, olmadiginda bu codeclerin cok da bi esprisini anlayamiyoruz. Yani 5.1 geleneksel ile 5.1 atmos arasinda 3d pozisyonlama icin gereken yuksek hoparlorler olmadigi icin fark yok diyebiliriz. Ancak ve ancak analiz mikrofonlariyla vs oturma pozisyonu ayarlanmis ve hoparlor dizilimi duzgun konfigure edilmis ise baya gelismis bir DSP gibi calisan bir atmos a sahip olunmus olunur. Ayni su 2 adet surucuyle 7.1 surround ses verdigini iddia eden DSP li oyuncu kulakliklari gibi. 

Bir de kaynak durumu var aynen dendigi gibi. Kaynaga erisilse bile mixing i ona gore yapilmis olmali ki Z duzlemindeki hoparlorlerden faydalanilabilsin. Faydalanildigi durumda farklar cok ciddi iyi, o konuya bi itirazim yok. Cogu durumda 5.0.2 atmos bir sistem 7.2 den hatta 11.2 den bile daha derin ses verebildigi sekilde reviewlar vardi. 

Ben soruyu soran arkadas hem anlamiyorum hem atmos deyince cok irdelemeden "eldeki hoparlorlerle surround ses istiyor" olarak yorumlayip oyle cevap verdim. 

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, tiLi dedi ki:

planı nerde çiziktirdin

Plan Your Room

4 saat önce, KHaRoN dedi ki:

Fakat burda su soru onem kazaniyor; zamaninda alinmis giris seviyesi bile sayilmayacagini tahmin ettigim bi dvd sinema cozumuyle gelen 5.1 hoparlorler ne kadar yatirimi hak ediyor ? Yoksa baglamaya baglanilir ama sonra 3090ti a CRT monitor baglamaya benzemesin hikaye. 

Açıkçası hiçbir fikrim yok. Subwoofer'ın üstünde Kawai DV-2050 yazıyor. Kawai markası ya yok olmuş, ya da sektör değiştirmiş sanırım. hoparlör hakkında hiçbir spesifikasyon bilgisine ulaşamadım. Fakat hoparlörler üzerinde sadece ses kablosu girişi var. Bu da onları pasif yapıyor galiba. Bu bir fikir verir mi bilemedim.

4 saat önce, KHaRoN dedi ki:

Oncelik eldeki hoparlor sistemi tutulmali mi tutulmamali mi?

Sonraki mevzu tutulacaksa veya tutulmayacaksa ne kadar harcamaya niyet var.

Ha ne olursa olsun 20 metre karelik (krokideki rakamlar dogruysa tabii) oda icin hoparlorlerin wireless olacagi cozumlerde atilan tas urkutulen kusa degmez, o acidan bt, sonos falan denmis arada kafalar karismasin. 

Plandaki ölçüler doğru. 

Hoparlörler de böyle ahşap falan diye atmadım ben, çok patates bi şey de olabilir, bilemiyorum.

Bu iş için 2-3k birakırım gibi geliyor, daha aza olursa ne ala.

3 saat önce, aktiftablet dedi ki:

Ne kadar bütçe olduğunu bilmeden cevaplanması zor soru.

Fakat benim anlamadığım, eldeki eski 5.1 set ve dvd player ile nasıl dolby atmos sistem kurulacak? Appletv kullanmak istiyorsun, appletv de dolby atmos formatında kaynak var mı? Benim bildiğim kadarıyla netflix amazon prime vs bunların hiçbirisi dolby atmos formatında ses sunmuyor. Değiştiyse bilemiyorum. Sunsalar bile, atmos'un avantajı tavan hoparlörü + 11den fazla hoparlör ile kurulan sistemler, sen 5.1 ile atmosun avantajını yaşayamayacaksın.  İleride hoparlör sayısını artırırım, AVR'ım şimdiden hazır olsun diyorsan atmos destekli 9kanal modellere bak. Ama bütçe darsa ve 4k çözünürlük takıntın da yoksa, 1080p ikinci el AVR bakabilirsin. Ama dediğim gibi 5.1 ha atmos olmuş ha olmamış, farketmez.

@KHaRoN'a ek olarak, bence eldeki 5.1 set tutulmamalı. O sete hoparlör ekleyerek genişletmek akılkarı değil. Genişletmeyip 5.1 devam edilecekse de dediğim gibi atmos şart değil.

Bütçe 2-3k falan işte.

Açıkçası Dolby Atmos benim için daha iyi ses gibi bir şeydir diyip geçtiğim şey :) Netflix'te yok ama, itunes store'daki çoğu film, Dolby atmos logusuna sahip. TV de destekleyince, dedim bari onu da desteklesin.

Fakat atmosun olayı sadece sesin yönüyle alakalı bir şeyse, uğraşmam hiç. ben hoparlörleri evin 4 köşesine koyup geçeceğim :)

TV de Apple TV de atmosu destekliyor.

Bazı medyaları açtığımda Atmos aktif logosu cıkıyor TV'de. Sanırım TV'nin popup'ı o.

ShadowFax tarafından düzenlendi
Son satırı ekledim.
Sosyal ağlarda paylaş

haydaa dolby atmos istiyosun ama ne oldugundan haberin yok muydu ?

at gitsin o eskileri, amfi alsan da pek bişey bekleme, odanın planının da bi önemi yok çizmişsin ama 20m2 oda işte. bütçene göre al geç bi ses sistemi, hiç bulaşma ses mes işlerine dfg. öğrendikçe asla memnun olmayacaksın sisteminden komple para tuzağı .

Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, Fistan dedi ki:

haydaa dolby atmos istiyosun ama ne oldugundan haberin yok muydu ?

at gitsin o eskileri, amfi alsan da pek bişey bekleme, odanın planının da bi önemi yok çizmişsin ama 20m2 oda işte. bütçene göre al geç bi ses sistemi, hiç bulaşma ses mes işlerine dfg. öğrendikçe asla memnun olmayacaksın sisteminden komple para tuzağı .

Ne biliyim abi, dolby falan yazinca yeni bişidir, amfi alıyosam bari onu da desteklesin de hoparlörlere belki sesi daha güzel dagıtır falan diye tahmin ettim.

Odanın planını çizmem biraz fazla detay oldu, farkındayım. Ne biliyim işte belki biri der x Watt git snopy al, o bile işini görür der falan diye çiziktirdim.

Benim istediğim, filmlerde falan 5.1 varsa daha güzel izleyelim, arkadaşlarım gelince müzik sesi evin her yerinde eşit olsun falan. Telefondan BT ile baglansın istedim.

inan fazlasında gözüm yok.

Fistan at dedi, diğer patiler de at diyorsa çöpe çıkacağım şimdi :D Hayvan gibi yer kaplıyor evde asdas

Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, Goering dedi ki:

asil problem apple tvnin 5.1 desteklememesi

apple tv 5.1 surround destekliyor, 4k olan atmos da destekliyor. Belki DTS ile karistirdin onu desteklemiyor. Ama zaten hic bir streaming servis DTS desteklemediginden cok da absurd bi karar degil bu apple tarafinda. 

5 dakika önce, ShadowFax dedi ki:

Subwoofer'ın üstünde Kawai DV-2050 yazıyor. 

7 dakika önce, ShadowFax dedi ki:

Bu iş için 2-3k birakırım gibi geliyor, daha aza olursa ne ala.

Bence bu konuyu 2-3k ile makul bir surround ses sistemi nasil alirim a cevirmek daha dogru. Bu hoparlorler ekseninde bi karar vermek, iclerinden biraz ses gelsin diye hoparlorun 30-40 kati kadar para verip AVR almak makul olmayacak pek. 

9 dakika önce, ShadowFax dedi ki:

Açıkçası Dolby Atmos benim için daha iyi ses gibi bir şeydir diyip geçtiğim şey ? Netflix'te yok ama, itunes store'daki çoğu film, Dolby atmos logusuna sahip. TV de destekleyince, dedim bari onu da desteklesin.Fakat atmosun olayı sadece sesin yönüyle alakalı bir şeyse, uğraşmam hiç. ben hoparlörleri evin 4 köşesine koyup geçeceğim ?

Atmos donanim varsa fiziksel olarak onu kullaniyor, eger yoksa DSP ile simule ediyor. O yuzden herseyin ustunde (telefonlarin, tabletlerin, hatta soundbarlarin bile) atmos var. 

Ama normal sartlar altinda tipatip ayni ortamda ayni iki ayri 5.1 sistemde atmos ile atmos olmayan arasinda fark neredeyse olmayacaktir. 

Bunu gecip 2-3k ya surround ne yapilabilir cok da emin degilim dogrusu. 

Belki giris seviyesi ikinci el bi sony AVR alip daha sonra fikir hosuna giderse bi sure sonra hoparlor set upgrade i dusunebilirsin...

Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu eski hoparlörleri atayım bence. Hatta isteyen varsa bedavaya vereyim burada.

atmosu falan sallayın, sinefil bi insan değilim. Film izleyen bi insan da değilim hatta asdasdas

Sanki benim işimi çözecek şey şu olabilir mi?

https://www.logitech.com/tr-tr/products/speakers/z607-surround-sound-system.980-001316.html#specs

optic kablo ile TV'ye baglarım. Apple TV sesi TV'ye, TV de buna verir.

BT'si de var, isteyen baglanip müziği değiştirir falan. Fakat tipi kötü sanki ya.

Size de amma zahmet verdim he 

Sosyal ağlarda paylaş

sony ht-g700 3.1 dolby atmos dtsx 

ek olarak sony ss-cse dolby atmos

oldu mu sana 5.1 bluetooth sistem tertemiz ama 4k yı geçiyor. illaki daha iyileri vardır ama daha ucuzunu bulamadım şu an

sendeni kawai’leri de komple 80 liraya satıyor elemanın biri

https://letgo.onelink.me/O2PG/a0e1308b

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

19 dakika önce, Fistan dedi ki:

sendeni kawai’leri de komple 80 liraya satıyor elemanın biri

https://letgo.onelink.me/O2PG/a0e1308b

adamın bi hoparlörü eksik asda

Bu arada, istanbul hisarüstündeyim, ihtiyacı olan biri varsa, gelip alabilir. 2-3 gün tutacagim hoparlörleri. Boşa gitmesin.

Sosyal ağlarda paylaş

Video 2012 aralik ayindan. O gunun sartlarinda boyle giris seviyesi bir AVR ve guzel bir hoparlor takimiyla 2-3bin liraya setlerin en babasini yapiyorduk. Daha da butce yanlisi davraninca 1300-1500 seviyelerine kadar geriliyordu fiyat. Secim yapilabilecek milyon tane hoparlor markasi en az 5-6 farkli segmentte urunu cok rekabetci fiyatlarla vardi. Zaten O gunun iddiali mainstream urunleri harman kordon, altec lansing, logitech v.b. idi. Biraz ustune cikinca acoustic energy, q acoustics, cabasse falan geliyordu. Sonra biraz daha cikinca boyle avr 5.1 , 7.1 sistem kuruluyordu. 

simdi tek basina avr en ucuzu 2,5-3k.  Sanirim en iyi sartlarda 3-4k da hoparlore gider. 

Ornegin hoparlor konusunda ikinci el dusunulurse wharfedale diamond serisi falan bulunabilir. 800-900 lere bookshelf setler var ikili, 2 set bookshelf front ve back, bir de ustune center hoparlor ile 5.0 kurulur. Frontlar ayni seriden floorstander bulunursa bi ihtimal sub a bile gerek kalmayabilri baslangic icin. 

Ama elimde kawaii var , bi avr alayim demek overkill otesi.

Sosyal ağlarda paylaş

13 saat önce, Goering dedi ki:

@aktiftablet Dolby surround bile destekliyor netflix

ses sistemin destekliyorsa Xbox/apple tvde/ps’de pop up gibi yaziyor

asil problem apple tvnin 5.1 desteklememesi

zaten PC’den 5.1 alamaz, amfi şart

netflix Dolby digital plus formati ile 5.1 kanal ses destekliyor. Daha fazla kanal desteklemiyor benim bildiğim. Gelecekte ne olur bilmiyorum belki yaparlar.

Sosyal ağlarda paylaş

11 saat önce, ShadowFax dedi ki:

şu video ile bi aydınlanma geldi. Sardirayim bi tane bundan. Eski hoparlörleri de takarim hem. 

Atmos 'un getirdiği yenilik çok fazla hoparlör kullanabilmek ve tavan hoparlörü kullanabilmek. Bu bir ses codeci. Tabii ki sesin kalitesini de direkt ilgilendiriyor ama benim bildiğim sıkıştırma algoritması aynı ve bitrate olarak da sınırını bilmiyorum, giriş seviyesi için ses kalitesinde fark yok denip geçilebilir.  Bence de ikinci el bir tane avr alıp, surround olayına girebilirsin. Çok eskilere gitme ama. Hdmi öncesi cihazlara bakma hiç. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...